S novinkou mezi brýlemi budete na svět koukat skrze LCD

aktualizováno 
Polarizační, fotochromatické, nebo elektronické? Představujeme brýle Uvex Variotronic, které využívají panel z tekutých krystalů a dokáží změnit své zatmavení během mrknutí okna.

S novinkou mezi brýlemi budete na svět koukat skrze LCD | foto: Velomotion - Michael FaissRungo.cz

Pokrok nelze zastavit, ale přece jen se najdou oblasti, kde bychom už žádný radikální vývoj neočekávali. Jednou z takových oblastí byl i svět slunečních brýlí. Teď se ovšem situace výrazně změní, protože do hry vstupuje elektronika, která přináší zcela nové možnosti a sluneční brýle posune na vyšší úroveň.

Fotochromatické zornice

Každý rok vznikají stále lepší a lepší brýle zrcadlové, polarizované nebo fotochromatické a právě poslední z vyjmenovaných kategorií nás bude zajímat, protože se díky schopnosti adaptovat se na různou intenzitu světla nejvíce hodí pro použití v náročných světelných podmínkách typických pro běh v terénu.

Anatomie brýlí

Klasické brýle se skládají ze dvou základních částí: obrouček a polykarbonátových zornic. Na takto jednoduché konstrukci se těžko hledá něco k vylepšení, přesto se výrobcům daří sluneční brýle stále vylepšovat.

Tento mechanismus je velmi užitečný a oblíbený, ale naráží na zásadní nedostatek - je jím dlouhá odezva potřebná k zatmavení nebo zesvětlení zornic. Nyní se však zdá, že jsme se dočkali technologie, která posune fotochromatické brýle zase o kus dál a zkrátí dobu odezvy na pouhou desetinu vteřiny.

V letošním roce byly totiž na trh uvedeny brýle, které si na pomoc berou elektrický proud a díky němu dokážou okamžitě reagovat na změny okolního světla. Tuto novinku má na svědomí německá značka Uvex specializující se na brýle a ochranné pomůcky pro letní i zimní sporty.

Uvex Variotronic

Uvex Variotronic, jak se nový model jmenuje, využívá technologii tekutých krystalů (LCD), které jsou v tenké vrstvě umístěné mezi dvěma čirými polykarbonátovými skly. Princip spočívá v tom, že pokud senzor na vnější straně brýlí zachytí změnu v intenzitě okolního světla, vyšle do LCD panelu malý výboj a krystaly se přesunou tak, aby propouštěly menší množství světla. Jinými slovy, brýle během mrknutí oka ztmavnou.

Fotogalerie

Hranice, kdy se mají brýle ztmavovat nebo zesvětlovat, je předem nastavena, ale pokud vám nebude zcela vyhovovat, máte možnost ji velmi jednoduše poupravit. Stačí se dostat na místo s požadovanou intenzitou světla, která má zatmavení vyvolávat, a podle návodu brýle nastavit.

Drobnou nevýhodou mohou být okrajové stavy, protože brýle nezvládají plný rozsah od nulové po maximální propustnost. V nejsvětlejším stavu projde skrze zorník 64 procent světla a v nejtmavším pak pouhých 12 procent. Na přímém slunci tak pravděpodobně problém mít nebudete, ale pro běh ve večerních hodinách budou brýle možná až příliš tmavé.

Automatické i manuální ovládání

Komu by automatická změna nevyhovovala, má možnost přepnout na manuální režim a měnit si tmavost brýlí, kdykoliv se mu zachce, pomocí ovládacího panelu na boční straně brýlí.

Brýle Julbo Run Zebra

Polarizační, nebo fotochromatické? Poradíme s výběrem slunečních brýlí. Přečtěte si zde.

Vzhledem k přítomnosti baterie je bohužel nezbytné brýle čas od času nabít. Udávaná výdrž je 50 hodin, brýle se nabíjejí obyčejným micro USB kabelem. To přímo vybízí k představám o tom, kam by se tato technologie mohla posunout, třeba se v příštích letech dočkáme možnosti nastavit si brýle podle svých preferencí pomocí desktopové aplikace, podobně jako to dokážou čelovky Petzl s reaktivním svícením.

Nízká hmotnost

Možná se děsíte, kolik mohou vážit brýle, které v sobě mají LCD panel, elektronický senzor a baterii pro jeho napájení, ale hmotnost 42 gramů vůbec není špatná a hravě strčí do kapsy celou řadu klasických modelů od konkurenčních značek.

Podle prvních recenzí sedí brýle na hlavě velmi dobře, disponují množstvím nastavitelných prvků (gumové nosníky a patky) a celkově sklízí veskrze pozitivní hodnocení. Jedinou, ovšem předem očekávanou, nevýhodou je cena, která se vyšplhala na 8 500 korun. Nutno podotknout, že za tuto cenu si můžete bez problémů koupit i „klasické“ brýle od prémiových cyklistických značek, jako je Oakley, Rudy Project nebo Salice.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

Témata: USB, Běh, RunTech, Vybavení

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Neumírejte na rakovinu děložního čípku, nově se můžete vyšetřit samy

Ilustrační snímek

Na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí přes čtyřicet procent českých žen, přitom prevence může být například u...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz