Nike představil Aeroswift. Pásky na tělo, které snižují odpor vzduchu

aktualizováno 
Když vyrazil druhého července Galen Rupp na trať americké kvalifikace na olympijské hry, okamžitě se stal středem pozornosti všech diváků. Nejenže byl hlavním favoritem závodu, navíc byl od hlavy až k patě oblepený tajemnými černými páskami.

Nike představil Aeroswift. Pásky na tělo, které snižují odpor vzduchu. | foto: Image of SportRungo.cz

Tejpy od hlavy k patě

Byl to jeden z nejprestižnějších dráhových závodů letošního roku. Na startu americké kvalifikace na olympijské hry v běhu na deset tisíc metrů se sešla špičková konkurence, nechyběla ani jména jako Bernard Lagat, Eric Jenkins nebo Galen Rupp. Poslední jmenovaný pak vzbuzoval nejvíce pozornosti. To právě kvůli oněm páskám.

Zranění?

Každý uvažoval o tom, zda je Rupp zraněný a jestli ho pohromadě drží pouze hromada kinezio tejpů. Rozložení černých pásek po těle a fakt, že Galen bez větších potíží zvítězil a kvalifikoval se na olympiádu, ovšem svědčily spíše o tom, že pravda bude někde jinde.

Jak se ukázalo v následném rozhovoru, černé pásky neměly se zdravotním stavem vůbec nic společného. Jednalo se o experiment vývojářů z Nike, kteří se snaží snížit odpor vzduchu, který musí běžec překonat.

Nike Aeroswift

Aeroswift, jak se tento nový vynález jmenuje, se sice na první pohled podobá kinezio tejpům, ale na těle je nalepený volně a takovým způsobem, aby neomezoval ani neovlivňoval práci svalů.

„Aeroswift pásky mi nemohou nijak uškodit a vývojáři z Nike jsou moc příjemní lidé, tak jsem si řekl, že jim pomohu,“ dodal ke své výzdobě Galen Rupp.

Vzdušné víry

Kouzlo spočívá v malých háčcích (aeroblades), které pokrývají povrch pásků a při pohybu vytváří sadu malých vírů. Díky tomu Aeroswift snižuje odpor vzduchu o dvě až tři procenta, a i když odpor vzduchu není při běhu tak zásadní jako při sjezdovém lyžování nebo cyklistice, teoreticky by tato technologie mohla vytrvalcům poskytnout alespoň malou výhodu.

Pásky Nike Aeroswift

Pásky Nike Aeroswift

háčky Aeroblade

háčky Aeroblade

Oříškem bylo zjistit, kam přesně tyto pásky umístit, aby fungovaly co nejefektivněji. K tomu vývojářům pomohl aerodynamický tunel a figuríny vytvořené podle rozměrů nejlepších světových atletů.

Kromě nalepovacích pásků se tato nová technologie objevuje také u atletických kombinéz, které využívají sprinteři, dálkaři nebo výškaři. Princip je v obou případech stejný, stejně jako na pásku jsou i na upnutém oblečení nalepené drobné háčky snižující odpor vzduchu. Kromě atletů mohou tuto technologii využívat i zástupci týmových sportů, i tam se začíná Aeroswift objevovat.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

Plavání, kolo a vodní lyže. Vyzkoušejte letní sporty, kterými zhubnete

ilustrační snímek

Fitko a vydýchanou tělocvičnu si nechte na zimu a využijte příjemné počasí k pohybu na čerstvém vzduchu. Letní sporty...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz