Nejoblíbenější plastická operace: korekce očních víček frčí i u mužů

Je to přání mnoha žen - najít pod letošním vánočním stromkem peníze na plastickou operaci. Zatímco ty mladší si přejí změnit poprsí, okolo čtyřicítky výše přichází na řadu korekce víček. Zájemců o tento výkon přibývá i z řad mužů. A to nejen z estetických důvodů.
Operace očních víček je v Česku nejoblíbenějším plastickým zákrokem (ilustrační...

Operace očních víček je v Česku nejoblíbenějším plastickým zákrokem (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Operace očních víček patří mezi nejčastější zákroky prováděné na půdě klinik plastické chirurgie. I skálopevní odpůrci jakýchkoliv řezů do vlastního těla z estetických důvodů připouštějí, že na tento zákrok jednou nejspíš vyrazí. Je to estetický zásah, ke kterému se (na rozdíl od jiných) poměrně otevřeně hlásíme. 

"Byla jsem na ní před deseti lety, oči už nebyly tak pěkné. A jsem ráda. Ta operace vám ubere spoustu let," řekla nedávno v rozhovoru pro náš magazín čtyřiaosmdesátiletá zpěvačka Yvetta Simonová.  

Mají ho za sebou i herečky Jane Fondová, Zdena Studenková, zpěvačka Věra Špinarová, cvičitelka Hana Kynychová, Michal David i jeho manželka Marcela Skuherská, ale také bývalý prezident Václav Klaus. 

"Operaci očních víček nepovažuji za žádný rozmar. Řeší nekompromisní stárnutí očí. Já sama jsem začala asi před půl rokem pozorovat, že mi poklesla kůže na horních víčkách. Vysílám v televizi a chci mít před kamerou oči více rozzářené. Dělám to také kvůli tomu, že se chci zbavit pocitu unavených očí, který někdy mívám, a to hlavně večer," zdůvodnila loni svoji operaci víček tehdy devětatřicetiletá moderátorka Štěpánka Duchková.

Estetika jde u zákroku očních víček ruku v ruce se zdravím. "U někoho má převážně kosmetický efekt, ale u jiných klientů operace pomůže i zdravotně. Uleví od únavy očí, slzení a pálení, někdy víčka mohou i zužovat zorné pole a operace to vyřeší," vysvětluje plastický chirurg Libor Kment z kliniky Esthé. 

Kožní převis a polštář tuku

Oční víčko je v terminologii lékařů párový výběžek kůže a slouží především jako ochrana očí. Je to jedna z nejnamáhanějších částí našeho těla, která je věčně vystavená vnějším podnětům. To vysvětluje, proč se na něm stárnutí projevuje velice brzo. 

Kůže na horním víčku ztrátou elasticity, vlivem neustálého pohybu a zemské gravitace začne vytvářet převis, který v některých případech může přepadávat až přes okraj víčka. Kromě toho, že přidává na věku, především tlačí na oči a způsobuje jejich únavu, slzení, pálení a další nepříjemné projevy, které časem mohou přerůst třeba v intenzivní bolest hlavy. 

Naopak problémem dolních víček jsou váčky. To je milé označení jinak velmi ošklivých "polštářů" pod očima, kvůli kterým tvář vypadá unaveně. Váčky se nezřídka pod očima objeví jako následek přemíry práce, alkoholu a především nedostatku spánku, ale s postupujícím věkem jsou viditelné nezávisle na těchto vlivech. 

Co je způsobuje? Na dolním víčku se vytvářejí takzvané tukové prolapsy. Jde o to, že tukové váčky, ve kterých je oko uloženo, ochabují a dochází k jejich vyklenutí neboli prolapsu a pod očima se vytvoří nevzhledné "pytle". 

Obecně platí, že kůže víček začne povolovat okolo čtyřicítky, ale v ordinacích se s problémy s očními víčky oprávněně mohou objevit i mladší lidé. "Tvar víček je dán především geneticky. Proto někdy operujeme i velmi mladé lidi, třeba pětadvacetileté, a naopak někteří i šedesátiletí operaci nepotřebují. Samozřejmě lokální nález se postupně zhoršuje věkem, únavou očí a některými nemocemi," říká Libor Kment. 

Při operaci se odstraňuje nadbytečná kůže a zvětšené tukové váčky. Výkon se obvykle provádí v lokální anestezii a vy budete stále při vědomí. Lékař před operací určí, jaká část kůže přijde pryč, a nákres si udělá přímo na kůži. Řez se vede na horním víčku v místech, kde se ohýbá, aby následná jizva nebyla vidět. Na dolním víčku se ze stejného důvodu řeže těsně pod řasami, u mladých lidí se tuk odsává přes spojivky, tedy bez jizev. 

"Při klasické operaci si nejdříve předkreslím potřebné množství kůže k odstranění, po lokální anestezii odstraním kůži a přebytky tukových váčků. Pak znovu vyměřím, zda se nedá ještě ubrat přebytečná kůže. Vždy začínám opatrněji, radši dvakrát měřím, než jednou řežu," říká plastický chirurg David Tomášek z Centra estetické plastické chirurgie DaTOM. 

Dopřejte si pár dní volna

Pokud podobný zákrok zvažujete, počítejte, že pár dnů nebudete moci do práce. Samotnou operaci neucítíte, po výkonu se však mírné bolesti mohou občas ozývat, stejně jako se vám v obličeji mohou objevit menší otoky a modřiny. 

"Máme pacienty, kteří jdou v tmavých brýlích do práce hned druhý den, ale oči jsou v tom případě namáhané a modřiny a otoky mohou být větší a také přetrvávat delší dobu. Určitě je výhodnější oči několik dní šetřit. Klienti by po operaci měli spíše polehávat a ranky chladit," doporučuje plastický chirurg Libor Kment. Jeho kolega David Tomášek považuje za ideální dobu na zotavení devět dní. 

I když plastická operace není velkým výkonem, mohou se i po ní objevit určité komplikace. V tomto případě více než kdy jindy záleží na zručnosti operatéra. "U operace dolních víček někdy jizva může stahovat víčko a vytváří se pohled ´buldoka´. Při odstranění většího množství kůže pacient nemusí dovřít horní nebo i dolní víčko. Komplikací také bývá asymetrie jizev a záněty spojivek," říká David Tomášek. Často je pak nutné operaci opakovat. 

Na zákrok se dá jít prakticky po celý život, záleží na vašem zdravotním stavu. "Odsouvat ji na pozdější věk znamená žít s handicapem déle. Na druhé straně není vhodné operovat zbytečně malé nálezy. Je to na přístupu a názoru plastického chirurga," říká lékař David Tomášek. 

Pokud operaci podstoupíte v pětačtyřiceti, je možné, že si ji za patnáct let zopakujete. "Jestli je potřeba operaci někdy v budoucnu opakovat, je velmi individuální, ale není to problém. Dolní víčka znovu operujeme jen zřídka, horní se však věkem postupně zhoršují, jak povolují svaly na čele a obočí klesá níže. Není tak výjimkou, že je znovu operujeme po deseti až dvaceti letech," vysvětluje Libor Kment.

Operaci víček vám na základě indikace očního lékaře ze zdravotních důvodů může proplatit pojišťovna. Loni VZP takto uhradila korekci převislých očních víček svým klientům v 653 případech. Záleží na lékaři, jestli vám dá potvrzení, nebo ne. Pravděpodobnější scénář však bude takový, že si ji zaplatíte z vlastní kapsy. Ceny se pohybují zhruba od sedmi do třinácti tisíc za horní víčka, za dolní od deseti do patnácti tisíc. 

Více než cena by však pro každého potenciálního klienta měla být rozhodujícím kritériem zkušenost operatéra. V ideálním případě si nechte lékaře doporučit od někoho, kdo už zákrok podstoupil, jinak sedněte k internetu a hledejte. Hodně napoví první dojem. Jeden pohovor s lékařem vás k ničemu nezavazuje, a pokud z něj máte špatný pocit, už na kliniku nechoďte. Dělat kompromisy se v tomto případě nevyplatí. 

Autor:
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbavte se nafouklého břicha. Jednoduché triky, které vám pomohou

5. května 2024

Pocit nafouklého břicha trápí skoro čtvrtinu populace, u některých jde dokonce o pravidelný a...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

Jak na potíže se špatným zažíváním. Pozor na stres i nepravidelnou stravu

11. května 2024

Zažívacích potíží existuje celá řada. Patří mezi ně například bolest žaludku, zvracení, nadýmání,...

OBRAZEM: Celebrity, které si potrpí na výstřednost

11. května 2024

Výstřední oblečení, výrazný make-up a hlavně hodně vysoké sebevědomí. To vše mají celebrity, které...

OBRAZEM: Krásné missky, které se vydaly jiným směrem, než je modeling

10. května 2024  12:36

Bodovaly v soutěži krásy, pak se věnovaly modelingu a mluvilo o nich celé Česko. Řeč je o kráskách,...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...