Podle primáře Vlastimila Víška z kliniky plastické a estetické chirurgie MEDICOM VIP předchází každému zákroku osobní konzultační vyšetření. "Lékař s klientkou prodiskutuje její problémy a možná řešení," říká Víšek. "A mělo by dojít ke shodě."
Někdy totiž mívá žena přehnané či nereálné požadavky a představy. "Chce třeba nadměrně velké implantáty, takže je potřeba se domluvit na rozumné velikosti. Nebo si přinese obrázek modelky, herečky a chce mít stejný nos," vysvětluje Víšek.
ptejte se v nové poradněna vše o plastických operacích |
Konzultace je nezávazná a klientka si podle Víška může vybrat, pro které zařízení se rozhodne. Je dobré poznat prostředí kliniky, kde chce zákrok podstoupit, lékaře, jaký je přístup personálu.
"Ženy si někdy vybírají lékaře podle ceny, ale to nedoporučuji. Rozhodující je atestace v oboru, praxe, stabilní zázemí, kam lze kdykoli přijít na kontrolu, zavolat, napsat," uvádí primář Víšek, podle něhož si někteří lékaři pronajímají pouze sály, pak svého operatéra žena těžko shání.
Po konzultaci vyšetření
Před operací musí žena podstoupit předoperační laboratorní vyšetření. Bez něho nemůže jít na operaci. Rozbor krve, moči, EKG, to jsou nutné kroky pro zákroky v narkóze.
"Chrání se tak klientka i lékař. V zájmu klientky je uvést v anamnéze veškeré prodělané a léčené choroby, užívané léky, ale třeba i kouření, což ženy mnohdy tají a anesteziolog to stejně okamžitě pozná. Ubližuje si tím klientka," zdůrazňuje Víšek. Samozřejmostí je, že se před narkózou nesmí kouřit, jíst a pít.
Herečka Tereza Kostková nedávno podstoupila plastickou operaci víček v celkové narkóze.
K jakékoliv plasticko-estetické operaci musí žena přijít zdravá a v dobré fyzické i psychické kondici. "Cílem předoperačního vyšetření je ideálně připravit klienta na zákrok a vyloučit možné komplikace. U liposukcí a operací v místním znecitlivění stačí většinou základní biochemické vyšetření krve," dodává Víšek.
Jakým lékům se vyhnout
Týden před plasticko-estetickou operací by žena neměla užívat preparáty obsahující kumariny (Warfarin), kyselinu acetylosalicylovou (Aspirin, Anopyrin, Godasal, Thomapyrin), ibuprofen (Ibalgin, Brufen), naproxen (Nalgesin), vitamin E, ani žádné jiné nebo kombinované léky, které tyto látky obsahují.
Tyto léky totiž mají vliv na srážlivost krve a mohou vést ke zvýšenému krvácení při i po operaci.
Pokud se žena neobejde bez léků třeba kvůli bolestem, jako alternativu je možné zvolit například paracetamol (Paralen, Panadol), při větší bolesti tramadol (Tramal).
"Alespoň čtyři dny před výkonem v tumescentní anestézii nebo narkóze neužívejte chlorpromazin, cimetidin, propranolol, pethidin, chinidin, disopyramid,
amitriptylin, imipramin, nortriptylin a adrenalin nebo podobné látky ve větších množstvích," vyjmenovává Víšek.
Ke sprchování dezinfekci
Den a ráno před jakýmkoliv plasticko-estetickým výkonem doporučuje primář Víšek použít při sprchování na tělo i vlasy v lékárnách běžně dostupné desinfekční sprchové gely.
Žena by si měla vzít na kliniku všechny léky, které pravidelně užívá. Měla by odložit šperky a piercingy. V den výkonu by klientka neměla používat krémy, masti ani tělová mléka. Stejně tak parfémy. Deodorant použít lze. V narkóze by žena neměla mít neprůhledné laky na nehty.
Těsně před výkonem by měla odložit kontaktní čočky. Cenné předměty by měly raději zůstat doma nebo v trezoru kliniky.
Manželství se operací nezachrání
Primář Vlastimil Víšek tvrdí, že na plastickou operaci s sebou žena potřebuje jenom hygienické prostředky a dobrou náladu. "Pokud jde na zákrok ze své vůle, chce konkrétní operaci, tak se ani tolik nebojí, těší se na výsledek."
Podle něj nemá smysl chodit na operaci z donucení, že si to například přeje partner. Tím se manželství obvykle stejně nezachrání.
Modelace poprsí
Před operací anesteziolog ženu seznámí s narkózou, upraví ji na míru, pokud má například sklon ke zvracení, dá jí něco na alergii. "Anestezie zároveň tlumí pooperační bolesti. Anesteziolog se stará o klientku před i po operaci. Pak se sledují všechny základní životní funkce, klientka je po operaci permanentně monitorována. Je pod dohledem lékařů i sester," říká Víšek.
Hospitalizace po zákroku trvá obvykle jeden den. Tedy při zvětšování poprsí, face-liftu nebo úpravě víček. U složitých operací typu abdominoplastika bývá hospitalizace delší, tak dva až tři dny. Vždy rozhoduje operatér podle rozsahu zákroku a stavu klientky.
Možné komplikace
Víšek upozorňuje, že plasticko-chirurgická operace je operace jako každá jiná. Může dojít i k nečekaným pooperačním komplikacím. A to i přesto, že operatér perfektně odvede svoji práci a klientka dodrží stanovený pooperační režim.
Doporučuje, aby žena respektovala pokyny před a po operaci. "Pokud lékař řekne, že nesmí řídit, tak opravdu nesmí." Maminky mnohdy podceňují, že po operaci nesmí nosit nic těžkého, tedy ani zvedat své dítě.
"U liposukce si zase ženy neuvědomují, že měsíc musí nosit kompresivní prádlo, tudíž si nemohou odjet na dovolenou k moři. Ranky po liposukci se musí zahojit, pokožka přilnout k podkoží. Kompresivní prádlo se nosí ve dne v noci a svléká se pouze pro potřeby osobní hygieny a na přeprání," zdůrazňuje Víšek.
Žena by měla být i trpělivá. Tkáně se hojí poměrně dlouho, třeba u poprsí měsíc. Proto je důležité přesně poslouchat doporučení a rady lékařů.
Navštivte Kavárničku u Oněnky |