Test energetické návratnosti bot a maraton uběhnutý pozpátku

aktualizováno 
Nová studie zkoumala, jakou energetickou návratností se dokáže chlubit model Nike Vaporfly 4%, americká běžkyně si dala maraton pozpátku a padl nový ženský rekord na sto mil. Přinášíme další hrst novinek a zajímavostí ze světa běhání.

Nike Zoom Vaporfly Elite | foto: NIKERungo.cz

Nike Vaporfly 4% šetří běžcům energii

Že je model Vaporfly 4% od Nike povedený, o tom svědčí úspěchy elitních běžců, kteří v nich vyhrávají závody a běhají skvělé časy. Třeba jako Eliud Kipchoge, který s nimi zvítězil v olympijském maratonu a později se v nich pokoušel prolomit maratonskou hranici dvou hodin (což se nakonec nepodařilo, ale i tak z toho byl úžasný čas 2:00:25).

Nyní se v časopise Sports Medicine objevila studie, která zkoumala efekt těchto bot i mezi obyčejnými (neprofesionálními) běžci. Účastnilo se jí celkem 18 běžců a výsledkem bylo snížení energetické náročnosti při běhu u všech 18 z nich.

K porovnání sloužily boty Nike Zoom Streak 6 a adidas adizero Adios BOOST 2 a rozdíl v energetické náročnosti byl v průměru o 4,16 respektive 4,01 procent ve prospěch Vaporfly.

Testování probíhalo při pětiminutových běžeckých intervalech, při nichž vědci sledovali okysličení krve běžců, produkci CO2 a spotřebu energie. Zní to docela zajímavě, neboť čtyři procenta není zrovna málo. A pokud tohle opravdu dokážou pouze boty, jsem zvědavý, jak bude vývoj pokračovat dál. Snad jen trochu škoda, že součástí studie nebylo také porovnání energetické náročnosti s během na boso, který by pomohl odhalit celkový efekt samotných bot.

Maraton pozpátku jako boj proti nemoci

Justine Gallowayová běhala od malička a běhala ráda. Když jí bylo 30 let, začal se její běžecký styl poněkud měnit. Jedna její noha ji přestávala poslouchat a příznaky se postupně zhoršovaly. Rok chodila po doktorech, kteří se snažili zjistit příčiny zhoršujících se problémů, jenže jedna mylná diagnóza střídala druhou. Jeden z lékařů prý dokonce prohlásil, že je to následek psychických problémů.

Nakonec se ukázalo, že trpí jistou variantou Parkinsonovy choroby, tedy onemocněním centrální nervové soustavy, které jí způsobuje problémy s ovládáním a kontrolou pohybu jejích nohou. Justine Gallowayová myslela, že už se k běhání nikdy nebude moci vrátit. Během cvičení a souboje s nemocí však zjistila, že i přes tyto problémy dokáže docela dobře běhat alespoň pozpátku, proto se znovu pustila do tréninku.

Letošní maraton v New Yorku zvládla uběhnout pozpátku celý. Během závodu si sice musela udělat přestávku a celkový čas 6:06:51 už nebyl zdaleka tak dobrý jako dřív, ale pro ni to znamenalo mnoho. Jak můžete vidět na krátkém videu níže, jen kousek před cílem stihla i krátké objetí s hercem Michaelem J. Foxem, který sám Parkinsonovou chorobou trpí a jehož organizaci pomáhá shánět peníze na boj s tímto zákeřným onemocněním.

Světový rekord na 100 mil

Na silničním 100 mil dlouhém ultramaratonu Tunnel Hill 100 doběhla Camille Herronová nejen jako první před všemi svými mužskými i ženskými soupeři, ale stanovila i nový ženský světový rekord na stomílové trati. Její čas 12:42:39 znamenal průměrné tempo kolem 4:45 na kilometr, předchozí rekord, který patřil Gine Slabyové, tak vylepšila o více než hodinu.

Pro Camille Herronovou to bylo konečně zadostiučinění. Poté, co se zranila na Western States Endurance Run a později také na Leadville Trail 100, konečně doběhla do cíle a mohla ukázat, jak dobře je připravena.

Zajímavostí je, že Camille Herronová drží i další rekord, tentokrát uvedený v Guinnessově knize rekordů: má ho za nejrychleji uběhnutý maraton v dresu superhrdiny. V roli Spider-Mana to zvládla za 2:48:51.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Další z rubriky

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz