Střípky ze světa: neobvyklý maratonský rekord a boty z odpadků

aktualizováno 
Nový virtuální tréninkový program pro běžce, rekordní maratonský závod na ovále a úspěch adidasu s prodejem bot z plastů. Přinášíme páteční zajímavosti z běžeckého světa.

Halový maratonský rekord | foto: Armorytrack.comRungo.cz

Maraton pro psychicky odolné

Ten, kdo je zvyklý běhat delší vzdálenosti, moc dobře ví, že výkon nesouvisí jen s aktuální fyzickou kondicí. S přibývajícími kilometry hraje stále větší roli i hlava. Když totiž závod vzdáte v mysli, přestanou se většinou snažit i svaly.

Fotogalerie

Těžko říct, jak silnou vůli museli mít účastníci maratonu, který se konal 16. března v New Yorku. Závodníci totiž utíkali na oválu. Dvousetmetrovém. Museli uběhnout plných 211 okruhů a padaly u toho světové rekordy.

Novou držitelkou onoho ženského je Američanka Lindsey Scherfová a má hodnotu 2:40:55, což je oproti staršímu času zlepšení o minutu a půl. V praxi to znamená, že Lindsey uběhla všechna kola v rozmezí 44 až 48 sekund.

Mužský světový rekord překonal Malcolm Richards a potřeboval na to čas 2:19:01. Všechna kola Malcolm zvládl mezi 36 až 40 sekundami. Nezbývá než pogratulovat.

Trénujte virtuálně se Zwiftem

Populární cyklistická platforma Zwift je nyní k dispozici i pro běžce. Že nevíte, o co se jedná? Zwift je virtuální tréninkový program, který svým uživatelům nabízí prostřednictvím obrazovky možnost projet si různé trasy v mnoha míst světa. Vtip je v tom, že díky stále větší oblibě Zwiftu můžete v jednu chvíli potkat na své trase řadu dalších cyklistů. Reálných lidí, kteří se aplikaci zapnuli třeba na druhém konci světa. Zwift získal svou oblibu hlavně díky tomu, že nabídl zajímavou alternativu pro ježdění na kole v době, kdy je venku třeba sníh, příliš zima nebo tma.

A nyní zkusí něco podobného také u běžců, které už nebaví naběhávat nudné kilometry u pásu, kde můžete v lepším případě koukat maximálně na televizi. Vše, co potřebujete, je kompatibilní footpod, který si připevníte na botu, aby aplikace měla představu o vaší rychlosti, a pak samozřejmě nějakou obrazovku, na které poběží samotný Zwift. Stáhnete si aplikaci a přihlásíte se do ní (prozatím je přístup zdarma), vytvoříte si svého avatara a pak už si jen vyberete trasu, kde chcete běžet, nebo se třeba připojíte k nějaké založené běžecké události.

Těžko říct, jestli bude mít běžecká verze Zwiftu stejný úspěch jako ta cyklistická. Určitě ale dokáže vylepšit zážitky z běhání na pásu.

Adidas prodal milion bot z odpadků

O tom, že se velké společnosti snaží být ekologické, slýcháme často, ne vždy je to ale doplněno konkrétními skutky. Adidas se ale opravdu snaží. Nejprve se odhodlal, že vyrobí několik tisíc bot z plastů, které se dostaly do moře (psali jsme zde). Když se celá akce setkala s úspěchem, rozhodl se, že vyrobí celý milion párů své obuvi z odpadových plastů.

A nyní je už jasné, že se boty nejenom vyrobily, ale i prodaly, jak se v rozhovoru  pochlubil výkonný ředitel značky adidas. Z plastového odpadu se konkrétně vyráběly některé modely z řady adidas Boost. Aby mohla bota vzniknout, bylo potřeba využít 11 plastových lahví. Samozřejmě, že bota není složena jen z nich, i tak je to ale zajímavý příspěvek pro zlepšení životního prostředí. Celou informací kalí pouze fakt, že adidas nikde nepotvrdil, že bude v této záslužné aktivitě pokračovat i nadále.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

šumivé víno, ilustrace

Pocit úlevy, okamžiky zbavené všech problémů, točící se místnost, komplikované skládání vět a kocovina. Když si jeden...

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR HR KONZULTANT/KA - BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz