Střípky ze světa: neobvyklý maratonský rekord a boty z odpadků

aktualizováno 
Nový virtuální tréninkový program pro běžce, rekordní maratonský závod na ovále a úspěch adidasu s prodejem bot z plastů. Přinášíme páteční zajímavosti z běžeckého světa.

Halový maratonský rekord | foto: Armorytrack.comRungo.cz

Maraton pro psychicky odolné

Ten, kdo je zvyklý běhat delší vzdálenosti, moc dobře ví, že výkon nesouvisí jen s aktuální fyzickou kondicí. S přibývajícími kilometry hraje stále větší roli i hlava. Když totiž závod vzdáte v mysli, přestanou se většinou snažit i svaly.

Fotogalerie

Těžko říct, jak silnou vůli museli mít účastníci maratonu, který se konal 16. března v New Yorku. Závodníci totiž utíkali na oválu. Dvousetmetrovém. Museli uběhnout plných 211 okruhů a padaly u toho světové rekordy.

Novou držitelkou onoho ženského je Američanka Lindsey Scherfová a má hodnotu 2:40:55, což je oproti staršímu času zlepšení o minutu a půl. V praxi to znamená, že Lindsey uběhla všechna kola v rozmezí 44 až 48 sekund.

Mužský světový rekord překonal Malcolm Richards a potřeboval na to čas 2:19:01. Všechna kola Malcolm zvládl mezi 36 až 40 sekundami. Nezbývá než pogratulovat.

Trénujte virtuálně se Zwiftem

Populární cyklistická platforma Zwift je nyní k dispozici i pro běžce. Že nevíte, o co se jedná? Zwift je virtuální tréninkový program, který svým uživatelům nabízí prostřednictvím obrazovky možnost projet si různé trasy v mnoha míst světa. Vtip je v tom, že díky stále větší oblibě Zwiftu můžete v jednu chvíli potkat na své trase řadu dalších cyklistů. Reálných lidí, kteří se aplikaci zapnuli třeba na druhém konci světa. Zwift získal svou oblibu hlavně díky tomu, že nabídl zajímavou alternativu pro ježdění na kole v době, kdy je venku třeba sníh, příliš zima nebo tma.

A nyní zkusí něco podobného také u běžců, které už nebaví naběhávat nudné kilometry u pásu, kde můžete v lepším případě koukat maximálně na televizi. Vše, co potřebujete, je kompatibilní footpod, který si připevníte na botu, aby aplikace měla představu o vaší rychlosti, a pak samozřejmě nějakou obrazovku, na které poběží samotný Zwift. Stáhnete si aplikaci a přihlásíte se do ní (prozatím je přístup zdarma), vytvoříte si svého avatara a pak už si jen vyberete trasu, kde chcete běžet, nebo se třeba připojíte k nějaké založené běžecké události.

Těžko říct, jestli bude mít běžecká verze Zwiftu stejný úspěch jako ta cyklistická. Určitě ale dokáže vylepšit zážitky z běhání na pásu.

Adidas prodal milion bot z odpadků

O tom, že se velké společnosti snaží být ekologické, slýcháme často, ne vždy je to ale doplněno konkrétními skutky. Adidas se ale opravdu snaží. Nejprve se odhodlal, že vyrobí několik tisíc bot z plastů, které se dostaly do moře (psali jsme zde). Když se celá akce setkala s úspěchem, rozhodl se, že vyrobí celý milion párů své obuvi z odpadových plastů.

A nyní je už jasné, že se boty nejenom vyrobily, ale i prodaly, jak se v rozhovoru  pochlubil výkonný ředitel značky adidas. Z plastového odpadu se konkrétně vyráběly některé modely z řady adidas Boost. Aby mohla bota vzniknout, bylo potřeba využít 11 plastových lahví. Samozřejmě, že bota není složena jen z nich, i tak je to ale zajímavý příspěvek pro zlepšení životního prostředí. Celou informací kalí pouze fakt, že adidas nikde nepotvrdil, že bude v této záslužné aktivitě pokračovat i nadále.

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz