Melanom, tedy rakovina kůže, je jedním z nejzákeřnějších druhů rakoviny. Na druhou stranu je i velmi snadno léčitelný. Pokud se na něj přijde včas.
Rakovina může číhat i pod nehtem
Doktorka Katarína Třísková, která má s tímto problémem dlouholeté zkušenosti, mě pozorně prohlíží. Snaží se zjistit i to, jestli na těle nemám třeba jen "rizikové“ znaménko, které by se až v budoucnu mohlo proměnit v melanom.
Pozornost věnuje všem zákoutím mého těla, protože zabijácké znaménko může vzniknout skutečně kdekoli - i na sliznicích nebo pod nehty. U mě však prohlídka dopadla velmi dobře.
Dozvěděla jsem se totiž, že na mojí pokožce je riziko vzniku melanomu velmi malé. Jsem poměrně tmavá, znamének mám pouze několik a všechna jsou vystouplá, takže u nich melanom nehrozí.
Znaménko prozkoumá počítač
Pokud ovšem mají doktoři podezření, že by některé znaménko mohlo být rizikové, používá se k jeho prozkoumání nejmodernější počítačová technika.
Jde o speciální program, který dokáže fotografii znaménka zanalyzovat, a lze tak poznat pravděpodobnost, zda je třeba se mít na pozoru a znaménko raději odstranit.
"Hodnotí se okraje, homogenita zabarvení a další parametry. Program barevně znázorní riziko znaménka. Pokud považuji znaménko za rizikové, nechám ho dále prozkoumat,“ vysvětluje doktorka Třísková.
Zajímalo mě, proč se prostě neodstraní všechna znaménka, když přinášejí takovou hrozbu. "Někteří lidé mají třeba padesát znamének. Některá znaménka jsou v místě, které se hůře hojí, jako je dekolt nebo ramena, proto je lepší znaménka prozkoumat a odstranit pouze ta, která přinášejí skutečné riziko rakoviny,“ říká Třísková.
Léčba bez chemoterapie
Mateřská znaménka či pihy, z nichž se nebezpečný nádor může vyvinout, stačí pouze odstranit, není už poté nutné chodit na jakékoliv chemoterapie nebo ozařování.
"Ve většině případů nepoužíváme laser, ale klasickou chirurgickou metodu, tedy vyříznutí," říká doktorka Katarína Třísková.
Znaménka se však mohou také odpařovat laserem, což se provádí hlavně v obličeji. Mateřská znaménka ovšem mohou přinášet i jiné potíže, nemusí to být hned rakovina.
Stačí, pokud o ně neustále zadrháváme oblečením nebo taškou. Piha se může opakovaně natrhávat, krvácet, pobolívat. I v takových případech lékaři doporučují znaménko odstranit.
Skalpel, prosím!
Jak se znaménko odřezává, ukázala doktorka Třísková na vlastním těle. U mě totiž nebylo žádné znaménko vhodné k vyříznutí.
Osm týdnů před zákrokem byste se neměli vystavovat vlivům UV záření, tedy chodit na prudké slunce a do solária.
Samotný zákrok je velmi rychlý a takřka bezbolestný. Nejbolestivější je injekce, kterou doktor lokálně umrtví místo okolo znaménka. V některých zařízeních se používá také speciální krém, který se vmaže do místa a za 30 až 60 minut je místo znecitlivěné.
Ale po pořádku. Okolí pihy se nejprve vyčistí a pak přikryje rouškou s otvorem pro operované místo, aby se rána nezanítila. Pak následuje nejbolestivější část zákroku - lokální umrtvení injekční stříkačkou, ale i to pouze "píchne“.
Chvilku se počká, až anestezie začne působit; zároveň aby se vyloučila alergická reakce pacienta. Pak už si doktor vezme skalpel a jde se na to...
Vyříznout a zašít
Doktor nejprve nařízne klínovitě kůži v těsné blízkosti znaménka. Pak znaménko chytne pinzetou, mírně ho natáhne a uřízne. Díky umrtvení to prakticky není cítit, rána krvácí jen mírně.
Pak se musí otevřená rána zašít několika stehy, přitom se opakovaně musí vysoušet od krve. Celý zákrok netrvá déle než několik minut, přičemž zašívání rány je delší než samotné odstranění pihy. Odstranění mateřského znaménka je tak téměř u konce. Proč téměř?
Stehy musí ven
Asi za týden až deset dní se musí k lékaři na odstranění stehů. Pokud se ovšem objeví nějaké komplikace, třeba se rána zanítí, musí se k lékaři hned. První tři dny po operativním zákroku by se také "pacient" neměl koupat, ale jen sprchovat.
Po třech dnech se také mohou sundat náplasti. Rána může svědit, ale to nic neznamená. Doporučuje se mazat ránu krémem.
Asi tak tři měsíce by se rána neměla vystavovat přímým slunečním paprskům, jinak hrozí, že jizva ztmavne a bude vidět. Při správném postupu bude jizva jen mírně zarudlá, ale tak za půl roku zbělá. Některé jizvy lze i odstranit laserem.
Důležitá je prevenceMelanom je sice nejsnáze léčitelným nádorem, ale zároveň nejkrutějším. V případě metastází již totiž není člověku prakticky pomoci, lze pouze prodlužovat jeho život co nejdéle. Proto nezanedbávejte prevenci a jednou ročně si nechte prohlédnout odborníkem své tělo a případně požádejte o odstranění podezřelých znamének. |