Na mozek rozmarýn, bazalka na nervy. Pět bylinek, které prospějí zdraví

Většina hospodyněk je běžně používá k vaření a ani si neuvědomuje, že mají i léčivé schopnosti. Řeč je o pěti bylinkách: rozmarýnu, mátě, petrželi, oreganu a bazalce.
Bylinky mohou vyléčit mnoho nemocí.

Bylinky mohou vyléčit mnoho nemocí. | foto: Profimedia.cz

Rozmarýn lékařský

Rozmarýn nebo také rozmarýna se v čínské tradiční medicíně používá již tisíce let jako účinná bylinka na posílení mozku. Obsahuje totiž vzácné éterické oleje, které stimulují mozkovou činnost a také zvyšují bdělost mozku. Zvláště významnou složkou rozmarýnu je cineol, který při vědeckých pokusech zlepšoval schopnost krys orientovat se v labyrintu.

Kromě pozitivních účinků na mozek podporuje tato bylinka trávení a chuť k jídlu, zvyšuje tvorbu a vylučování moči a pomáhá při nadýmání. Je také známým posilovačem imunitního systému a dokáže pozvednout náladu. Koupel z odvaru rozmarýnu má osvěžující účinky a velice dobře čistí i póry.

Rozmarýn se dá pít samostatně jako čaj, nebo je nejčastěji součástí provensálského koření. Jídlu dodá trpce kořeněnou chuť. Pro energizující provonění domova stačí rozmarýn rozmačkat.

Ilustrační fotografie

Jak ji pěstovat: Pochází ze Středomoří, a proto potřebuje hodně slunce. Lze ji tedy pěstovat doma za oknem, ale možná bude potřebovat ještě dodatečné světlo. Je citlivá na přelití.

Tip: Odvar z rozmarýnu
Tři hrsti rozmarýnu spaříme horkou, ale ne vroucí vodou, necháme 5 minut louhovat, poté přecedíme přes síto či gázu a nalijeme do připravené koupele o teplotě 35-38 °C. Koupeme se dvacet minut.

Máta peprná

Máta peprná má dobře zdokumentované pozitivní účinky především na žaludek a trávicí soustavu. Zvyšuje zdravou žaludeční sekreci, uvolňuje střeva, mírní křeče, usazuje žaludek a zmírňuje plynatost a pálení žáhy.

Působí proti zvracení při nevolnosti, aktivizuje vylučování jater a slinivky břišní. Třísloviny v ní obsažené účinkují rovněž preventivně proti chorobám žaludku, žlučníku a střev. Pro bezproblémové zažívání se doporučuje pít odvar máty jako čaj půl hodiny po jídle. V čínské tradiční medicíně a v lidovém léčitelství je máta považována za jednu z nejvíce všestranných bylinek, která pomáhá mimo jiné i při závratích, nespavosti či melancholii.

Odvar z listů máty se používá na koupele při nervovém vypětí, na kloktání při zánětu dásní, bolení zubů a na odstranění pachu z ústní dutiny. Navíc je máta peprná bohatá na antioxidanty, které podporují dobrý zrak, a její silice posiluje imunitní systém. Máta rovněž účinkuje antisepticky a tišivě při zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích a při bronchitidě.

Ilustrační fotografie

Jak ji pěstovat: Máta je jednoduchá na pěstování a rychle se rozrůstá. Potřebuje lehkou půdu s dostatkem vláhy a světlo a teplo.

Tip: Pravý marocký mátový čaj
Tento tradiční berberský nápoj má povzbuzující a osvěžující účinky. Připravte si čerstvou mátu, vodu, cukr a zelený čaj. Tři lžičky sypaného zeleného čaje zalijte půl litrem vařící vody a poté slijte. Oslaďte dle chuti a přidejte hrst čerstvé máty. Nechte několik minut odstát a podávejte.

Oregano

Oregano nebo hezky česky dobromysl obecná je oblíbené koření podobné majoránce. Kromě kuchyně se však hojně uplatňuje i v lidovém léčitelství především pro své aseptické a protizánětlivé účinky. Silice obsažené v oreganu uvolňují křeče při kašli, usnadňují odkašlávání, upravují trávení a zvyšují vylučování žluče.

Dobromysl lze také používat při žaludečních neurózách pro její uklidňující schopnosti, působí i jako mírné antidepresivum a při poruchách spánku. Dále upravuje menstruační cyklus, snižuje revmatické bolesti, působí močopudně a povzbuzuje imunitní systém. Oregano je vhodné k tučnějším jídlům, protože zvyšuje vyměšování žluči. Odvar lze kloktat při zánětu dásní nebo při krčních onemocněních.

Inhalace par z oregana vyléčí kašel a rýmu a dokáže potlačit bolesti hlavy. Ne nadarmo se oreganu říká dobromysl, při delším pravidelném podávání působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu. Éterický olej z dobromysli je základem mnoha kosmetických přípravků.

Ilustrační fotografie

Jak jej pěstovat: Oregano potřebuje hodně světla, tepla a sušší půdu. Dá se bez problémů pěstovat i na zahrádce.

Tip: Nálev z oregana
Nálev oslazený medem je výborným odhleňovacím prostředkem proti kašli. Jednu polévkovou lžíci bylinky přelijeme 1/4 litrem vroucí vody a deset minut louhujeme. Užíváme dvakrát denně po jídle.

Bazalka pravá

Nejoblíbenější koření italské kuchyně má velmi zajímavé vědecky podložené schopnosti. Obsahuje totiž antioxidant bioflavanoid luteolin, který je podle odborných studií nejlepší ochranou DNA buněk před radiací.

Kromě toho se však skvěle uplatní i v lidovém léčitelství. Známé jsou její protizánětlivé účinky při onemocněních ústní dutiny, pomáhá při léčení chronické gastritidy, cyst, podporuje chuť k jídlu a odstraňuje plynatost. Těžká jídla činí stravitelnými, podporuje chuť k jídlu a je účinná i při zácpě.

Působí také na psychiku - zklidňuje pocuchané nervy a éterický olej z bazalky dodává energii a zahání únavu, stres a vyčerpanost. Silice obsažené v listech jsou vhodné pro snížení svědění po bodnutí hmyzem.

Ilustrační fotografie

Jak ji pěstovat: Nejlépe se jí daří během jasných teplých letních měsíců. K plnému rozvití vyžaduje také dobře propustnou a humózní půdu.

Tip: Bazalková ústní voda
Používá se jako kloktadlo pro dezinfekci úst a svěží dech. Jednu hrst čerstvých listů bazalky zalijeme 1/4 litrem vroucí vody a louhujeme dvacet minut, než odvar scedíme.

Petržel kadeřavá

Za léčivou bylinu byla považována již v dobách starých Řeků a Římanů a v čínském lidovém léčitelství se používá pro zklidnění jater a čištění očí. Její účinky na zrak jsou dokonce vědecky dokázané.

Petržel je totiž plná luteolinu, který chrání oči před poškozením UV radiací a od glykace. Petržel je známé diuretikum, pomáhá při nemoci ledvin, močového měchýře a při problémech s močovými kameny.

Osvědčila se také při menstruačních potížích a působí na trávicí trakt zvýšením sekrece trávicích enzymů a uvolněním křečí hladkého svalstva. Snižuje rovněž krevní tlak, protože rozšiřuje arterie.

Petržel je bohatá na minerály, jako jsou draslík, vápník, hořčík, mangan, chlor a na vitaminy C a E a provitamin A. Díky obsahu železa chrání před anémií a únavou.

Používá se i v kosmetickém průmyslu jako výborný prostředek k vyčištění pleti a regeneruje vlasovou pokožku. Nelze opomenout také mírné afrodiziakální účinky petržele.

Ilustrační fotografie

Jak ji pěstovat: Petržel nepotřebuje moc slunce, ale roste pomalu. Důležitá je dostatečně vlhká půda bohatá na živiny.

Tip: Čaj z kořene petržele
Tento čaj nebo spíše vývar má močopudný účinek a používá se při chorobách ledvin, močových cest, ale i při menstruačních potížích.
8 lžiček sušeného kořene petržele zalijeme 40 cl vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Přecedíme přes sítko a teplý podáváme.

Autoři:
  • Nejčtenější

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium

Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo do života kruté neurologické onemocnění. Vzácný typ multisystémové atrofie. Je...

7. prosince 2024

Příběh Petra: Moje manželka ignoruje domácí práce. Nevaří, neuklízí, nepere

Brali jsme se po docela krátké známosti. Čekali jsme tehdy naše první dítě a oběma nám už bylo dost přes třicet, tak jsme to moc neřešili a šlápli do toho. Nastěhovali jsme se do bytu po babičce mojí...

9. prosince 2024

Trojice žije společně, chtějí normalizovat sexuální spojení tří lidí

Alana, Kevin a Megan žijí společně v jedné domácnosti a chovají se stejně jako normální manželské páry. Jen s tím rozdílem, že jejich domovu kralují dvě ženy a jeden muž. Prý jim to dokonale klape a...

12. prosince 2024  8:45

Jaký bude rok 2025? Velký horoskop pro všechna znamení zvěrokruhu

Co nás čeká v novém roce v práci? Jaké bude naše zdraví a jak se nám bude dařit v lásce? Co pro nás bude po příští rok elixírem života? A kde leží naše místo, ze kterého pro následující měsíce...

12. prosince 2024

Znásilnila ji žena. Maria Riva oporu v matce Marlene Dietrichové nenašla

Premium

Maria Riva. Herečka televizní, filmová, divadelní. Spisovatelka. A ještě něco jí osud přidělil: je dcerou Marlene Dietrichové. Ale kdo ví, jestli to znamenalo dar. Legenda filmu byla zřejmě jako...

7. prosince 2024

OBRAZEM: České osobnosti, které mají druhý domov v zahraničí

Domovem pro ně vždy bude Česká republika, ale do zahraničí se vracejí jako mnozí na chalupu. Řeč je o celebritách z Česka, které milují některé zahraniční destinace natolik, že jsou jejich druhým...

13. prosince 2024

Stravovací úlety současnosti: Nejíst lepek, cukr nebo rovnou vůbec nic

Podle průzkumů téměř každý člověk v zemích, které netrpí nedostatkem potravin, alespoň jednou za život zkusil nějakou dietu nebo něco nového pro zdraví. Co vám ale může škodit?

13. prosince 2024

Nespadněte z vánočního kolotoče. Honičku zpříjemní správná kosmetická péče

Tak za pár dní tu jsou Vánoce. Už se těšíte, nebo vás to spíš děsí, zejména když si uvědomíte, jaký kopec práce a povinností vás čeká? Jojo, vánoční kolotoč už se roztáčí. Nedovolte mu, aby vás...

13. prosince 2024

Jak jste na tom s pohyblivostí? Sedm způsobů, jak se doma otestovat

S přibývajícím věkem se nám snižuje rozsah pohybu. Ohnout se, abyste si zavázali tkaničky, nebo se natáhnout pro něco na poličce je čím dál těžší? Může za to snížená mobilita kloubů. Změřte si, jak...

13. prosince 2024

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany

Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na čtvrtinu původní ceny....

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý...