Potíže se srdcem mě trápí skoro dvacet pět let. Začalo to infarktem

Trávil jsem čas na chalupě a najednou jsem ucítil bolest na hrudi. Potom mi ta bolest začala vystřelovat do ruky a do dásně. Čtenář Miloslav napsal další díl seriálu Můj boj s nemocí.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Záchranka mě odvezla do nemocnice, kde mi lékaři poskytli první pomoc, a jakmile to bylo možné, převezli mě do Nemocnice Na Homolce v Praze. Tady jsem dostal stent – drátěnou „trubičku“, která zajišťuje správné proudění krve. Lékaři mi nasadili léky pro prevenci dalšího infarktu.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Jenže po osmi letech se to stalo znovu a další rok opět. V obou případech jsem skončil v nemocnici. Lékařům se podařilo můj stav stabilizovat a dalších osm let jsem žil bez problémů.

Pak jsem ale kvůli srdeční zástavě zkolaboval při obědě s dcerou přímo v restauraci. Tenkrát to se mnou bylo hodně špatné. Vypadalo to, že to nepřežiju, a pokud ano, tak s trvalými následky. Nakonec jsem to ale vybojoval.

Srdce mi selhávalo

To už jsem měl oslabenou funkci srdečních komor a trpěl jsem chronickým srdečním selháním. Voperovali mi defibrilátor a upravili léčbu, která nově zahrnovala také léky na snížení srážlivosti krve.

Před dvěma roky se můj zdravotní stav kvůli nepravidelnému srdečnímu rytmu znovu zhoršil. Ve specializované ambulanci srdečního selhání lékaři zjistili, že defibrilátor selhávajícímu srdci už nestačí. Dostal jsem proto jiný typ přístroje a nové léky.

Při srdečním selhání jde o život. Pozor na dušnost i náhlé přibírání

Arytmie mi ale zůstaly a letos na začátku roku jsem navíc začal mít výrazné problémy s dýcháním, které byly daleko horší než kdykoli předtím. Navíc mi otékaly nohy a byl jsem hodně unavený. Došlo to dokonce tak daleko, že jsem se nemohl nadechnout a v jednu chvíli jsem se skoro dusil.

Beru to pozitivně

Následně jsem podstoupil ablaci, díky které se podařilo odstranit zdroj srdečních arytmií, a lékaři mi upravili léčbu pomocí léků na srdeční selhání, takzvanými glifloziny. Cítím se teď celkem dobře. Je to sice o něco horší, než to bylo dřív, ale snažím se to brát pozitivně.

Lékaři dělají maximum pro to, abych se cítil co nejlépe, a za to jsem jim opravdu moc vděčný. Za těch skoro dvacet pět let od mého prvního infarktu se medicína neskutečně posunula, a to jak v možnostech různých zákroků a způsobech léčby, tak rovněž v přístupu k pacientům. To poznám i já jako laik.

A díky tomu tady – i přesto, že mi srdce nadále selhává – ještě stále jsem a mohu fungovat, i když s určitými omezeními. A samozřejmě se věnovat své největší celoživotní vášni, kterou je fotografování.

Názor odborníka

Prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA, vedoucí lékař ambulance srdečního selhání Nemocnice Na Homolce

Příběh pana Miloslava je typický pro většinu pacientů se syndromem chronického srdečního selhání. Dokumentuje vývoj onemocnění u lidí s ischemickou chorobou srdeční po infarktu myokardu, která je stále hlavní příčinou chronického srdečního selhání. Kromě nefarmakologické léčby (zavedení defibrilátoru, poté rozšíření přístrojové terapie na srdeční resynchronizační léčbu a úspěšná ablace perzistující fibrilace síní) je hlavním mezníkem v léčbě farmakologie – zavedení moderních přípravků ze skupiny gliflozinů a dalších léků modifikujících průběh srdečního selhání.

Srdeční selhání je nevyléčitelné, ale můžeme ho významně ovlivnit, aby život s nemocí měl přijatelnou kvalitu. Nutné jsou časté kontroly u lékaře, dodržování režimových opatření (denní kontroly hmotnosti a krevního tlaku, restrikce příjmu tekutin, dietní omezení) a v neposlední řadě výdaje za léky. Pacienti v produktivním věku nejsou často schopni plné pracovní zátěže. To logicky snižuje jejich životní úroveň a ovlivňuje společenské postavení. Je proto důležité srdečnímu selhání předcházet zdravým životním stylem a v případě jakýchkoli potíží co nejdříve vyhledat lékaře. Více informací o srdečním selhání najdete na www.srdcedycha.cz.

Autor:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

OBRAZEM: Celebrity, které podporují nebinární potomky i změny pohlaví

28. dubna 2024

Ještě před dvaceti lety bylo téma změny pohlaví nebo nebinární genderové identity tabu. Dnes o všem...

Móda s ohledem na přírodu. Ekologické jsou nyní silonky, plavky i šperky

28. dubna 2024

Nalijme si čistého vína: lidstvo dává planetě pořádně zabrat. Na znečištění se velkou měrou podílí...

Cukrovka se dá zcela vyléčit. Dietou a pohybem, říká profesor Haluzík

27. dubna 2024

Premium Cukrovkou trpí stále mladší lidé a je jich čím dál víc, varuje diabetolog Martin Haluzík a radí,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...