Akutní infarkt myokardu je závažné onemocnění, které ohrožuje život. Vzniká při přerušení krevního zásobování části srdce kvůli uzávěru nebo zúžení srdeční tepny. V důsledku nedostatku kyslíku a živin jeho postižená část odumírá.
Některé rizikové faktory, jako je například věk nebo genetické predispozice, ovlivnit nelze. Naštěstí většinu dalších ovlivnit můžeme. Patří mezi ně nadměrný stres, kouření, obezita, sedavý způsob života a vysoký krevní tlak.
Šest překvapivých spouštěčů infarktu. Pozor na vydatný oběd i sex |
Příznaky infarktu u žen jsou jiné
Charakteristickými projevy infarktu je klidová, dlouhotrvající ostrá a bodová bolest na hrudníku. Může postupovat směrem do krku, dolní čelisti, do oblasti zad či břicha. Bolest neustupuje, nemocný je bledý, potí se a špatně se mu dýchá. Může se objevit nevolnost a zvracení. Pacient pociťuje úzkost a často i strach ze smrti.
Příznaky infarktu u žen nejsou nápadné jako u mužů. Nepociťují bolest na hrudi ani další typické příznaky infarktu, ale obvykle velkou únavu, malátnost, závrať, nevolnost, zvracení, potíže s dýcháním, objevuje se studený pot.
Častá je také bolest v zádech, čelistech, krku a pažích. Obvykle je však podceňují a přičítají je stresu i pracovnímu vypětí.
Diagnóza a léčba
Diagnóza se stanovuje natočením EKG křivky a vyšetřením věnčitých tepen pomocí speciálních cévek. Provádí se také odběr krve a ultrazvukové vyšetření. Léčba spočívá v co nejrychlejším zprůchodnění postižené tepny.
Obvykle se v místě uzávěru roztáhne zúžené místo a vloží se do něho drátěná trubička, která pomáhá udržet tepnu průchodnou. Není-li to možné, provádí se bypass (uměle vytvořené spojení cév mezi dvěma srdečními tepnami, které přemostí místo a obnoví průtok krve). Rovněž jsou nemocnému podávány léky.
Když se hraje o minuty. První pomoc při infarktu či mrtvici |
Prevence
Základem prevence je dostatek pravidelného pohybu, kvalitního spánku, strava bohatá na zeleninu, ovoce i konzumace ryb. Neméně důležité je vyhýbání se stresu, případně jeho správné zvládání.
Rovněž se doporučuje udržovat si optimální tělesnou hmotnost. Jako prevence mohou pomoci i některé bylinky, například vrba bílá a hloh, který snižuje vysoký krevní tlak.
První pomoc při infarktuNejdůležitější je jednat rychle a okamžitě kontaktovat rychlou záchrannou službu. Pacient by se měl dostat do nemocnice nejpozději do hodiny od prvních příznaků infarktu. Nedostane-li se do nemocnice včas, může se jeho srdce vážně poškodit, a člověk může dokonce zemřít. Je vhodné umístit nemocného do polosedu, případně povolit těsné oblečení. Užívá-li nitroglycerin, je třeba mu ho podat. Může pomoci rozkousat acylpyrin či aspirin, který pomáhá rozpustit krevní sraženinu. Je však třeba se nejprve zeptat nemocného, zda nemá na tento lék alergii. Upadne-li do bezvědomí, je nutné kontrolovat jeho dýchání. Pokud nedýchá, je nutné okamžitě zahájit resuscitaci. |