Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Koronavirus jsme překonali, líčí vyléčení pacienti

  0:03
V Česku denně přibývají stovky nakažených novým typem koronaviru. Většina lidí má lehčí příznaky, jiní však bojují o život a další nemoci podlehli. Naštěstí se objevují i první vyléčení. Týdeník 5plus2 přinesl zkušenosti těch, kteří si infekcí prošli. Společné mají jedno – prvním příznakem bývá suchý mírný kašel.

Mám koronavirus, ale umím si s ním poradit | foto: koláž iDNES.cz

Průvodčí se nakazil v práci

Jiří Nevrla měl typické příznaky nemoci.

Jiří Nevrla měl typické příznaky nemoci.

„Tak jsem bohužel v Praze jeden z těch, co jsou na koronavirus pozitivní,“ popisuje onemocnění COVID-19 mladý průvodčí Jiří Nevrla. V zahraničí prý necestoval, nejspíš se nakazil v práci, ve vlaku od cestujících, ale možná třeba i v metru nebo v supermarketu.

První příznaky se objevily ve čtvrtek 12. března, to jsem byl naposledy v práci. Začal jsem trochu kašlat – jen takový menší suchý kašel. Večer jsem cítil mírnou teplotu, ale teploměr ukazoval jen 36,2,“ popisuje první den. Pak se stav zhoršoval. „V pátek kašle přibylo, teplota večer už nad 37. V sobotu ráno už 37,5, kašel během dne zesílil,“ popisuje druhý a třetí den. Tehdy vyrazil na Bulovku na testy.

Jak se koronavirus šíří

Co je klíčové Po přenosu vzduchem je přenos dotykem druhý nejčastější způsob šíření koronaviru. Podle americké studie, ze které vychází i opatření v Česku, přežívá virus nejdéle na kovu a plastu. Třeba na autobusovém madle se může udržet až tři dny. Klíčové je proto časté mytí rukou a pravidelné dezinfikování. „Doporučujeme dezinfikovat nákupní košíky, stejně tak kliky, madla, dveře – a to alespoň jednou za hodinu,“ vyhlásil šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Co se týká jednotlivých materiálů a přežívání viru, tak pro sklo, plast, dřevo, kov nebo keramiku platí 3 dny, bankovky a karton 1 den, vzduch 30 až 180 minut, minimální riziko představuje oblečení. (jos)

Během čekání 3,5 hodiny mě začala bolet hlava, když jsem se vrátil domů, bylo mi fakt blbě. Jednou jsem zvracel, teplota už 38, kašel o něco větší. Vzal jsem si paralen, který mi pomáhá na teplotu, v neděli ráno už mi bylo lépe,“ popisuje Nevrla s tím, že celý den pospával, byl slabý, neměl chuť k jídlu a kašel se ještě zvětšil. Nejhorší chvíle ale přišly v neděli večer.

„Horečka 39 stupňů, což jsem neměl mnoho let, kašel, zimnice, třásl jsem se pod peřinou, i když jsem byl oblečený. Skoro jsem volal sanitku, tak bídně mi nebylo už roky. Nakonec jsem si vzal další paralen a kolem 20:30 hodin šel spát.

V pondělí ráno to už bylo o dost lepší,“ říká. V poledne mu pak volali z nemocnice, že je pozitivní. „Typické příznaky koronaviru jsem měl snad do puntíku. Nepodceňujte to, snadno můžete nakazit ostatní. U mne to bylo riziko práce, stejně jako mohou teď onemocnět pokladní a jiní,“ uzavírá Jiří Nevrla.

Eva a Petra natočily video, v němž mluví o tom, jak situaci zvládají.

Eva a Petra natočily video, v němž mluví o tom, jak situaci zvládají.

Zpověď kolující po internetu vyslaly do světa i Eva Mazánková a Petra Vychytilová, dvě studentky z Prahy, které se s koronavirem léčí ve společném bytě. Eva se v polovině března nakazila jako první, zřejmě v pražské MHD. Hned od začátku se u ní projevila horečka. Za pár dnů první příznaky pociťovala i Petra. „Nejdříve mě začalo škrábat v krku a na průduškách, zhluboka se mi špatně dýchalo. Druhý den se přidaly horečky 39 stupňů, s paralenem 37, bolí mě hlava, plíce, oči, celé tělo. Cítíte se, jako kdyby vám bouchla hlava. Obě jsme teď hodně unavené,“ vypráví Petra.

Jako léčba byl dívkám doporučen klid doma a na horečku brát paralen. „Naštěstí je o nás postaráno, sestra nám objednala jídlo, šéf z práce poslal nákup, takže děkujeme všem. A chraňte se, noste roušky, můžete být dlouho bez příznaků a přitom nakazíte hodně lidí. Chovejte se k sobě tak, jako byste nemoc už měli, je to dobrá prevence,“ uzavírá Eva. „Nebuďte sobečtí a noste roušku. Chraňte i druhé. Snažte se být doma, dezinfikujte si ruce. Noste rukavice. Stačí totiž zmáčknout tlačítko ve výtahu po někom, kdo je nemocný,“ vzkazují studentky Eva a Petra.

Fotbalista i miliardář s virem

Koronavirem se nakazil i bývalý fotbalový reprezentant Ladislav Vízek, držitel zlaté olympijské medaile z Moskvy a evropského bronzu z roku 1980.

Ladislav Vízek

Ladislav Vízek

„Týden jsem byl doma a měl horečky. Žil jsem v domnění, že jsem nastydl. Sem tam se příznaky podobaly koronaviru, jenže člověk si to nechce přiznat,“ prozradil portálu iSport.cz. Když už bylo Vízkovi lépe, dozvěděl se, že se nakazil od kamaráda z mariáše. Nato mu volala epidemioložka, šel na testy, kde se nákaza potvrdila. „Není to nic příjemného, neskutečně protivný bacil. Je to jako houpačka, chvíli je vám dobře, pak zase zle,“ konstatoval Ladislav Vízek s tím, že o seniory má strach, sám zhubl 10 kilogramů. Nákazou si prošel i podnikatel Daniel Křetínský, který patří mezi deset nejbohatších Čechů. Miliardář působící v průmyslu i mediálním trhu netuší, kde se nakazil.

První příznaky nákazy koronavirem se zkraje března objevily i u Britky Clare...

První příznaky nákazy koronavirem se zkraje března objevily i u Britky Clare Geradaové, šedesátileté praktické lékařky z jižního Londýna. Nejspíš se nakazila cestou z New Yorku, kde byla na lékařské konferenci.

Lékařka: Je mi šedesát, ale nebála jsem se. Stovky smrtelných případů COVID-19 hlásí Anglie. První příznaky nákazy koronavirem se zkraje března objevily i u Britky Clare Geradaové, šedesátileté praktické lékařky z jižního Londýna. Nejspíš se nakazila cestou z New Yorku, kde byla na lékařské konferenci, a to, že jí po návratu nebylo dobře, přisuzovala dlouhé cestě. Domů se vrátila v neděli 8. března ráno, v pondělí normálně nastoupila do práce.

„Už v úterý jsem byla dost unavená a objevil se velmi mírný suchý kašel, který občas dostanete po dlouhém letu. Brzy se ale rozvinula hrozná bolest v krku. Vím, že u koronaviru by být neměla, já ale cítila, jako bych měla v krku nože,“ popsala pro britský list Daily Mail. Následně se objevila horečka.

„Tehdy mě napadlo, zda by to nemohl být koronavirus. Kupodivu jsem se necítila vystrašená, protože nemám žádné základní zdravotní problémy a ráda a často chodím na procházky,“ říká. Zavolala do nemocnice, kam pak došla na testy, po návratu domů padla do postele.

„Kvůli vysoké horečce jsem spala neklidně, ale skoro pořád. Přinutila jsem se hodně pít, hlavně studenou limonádu, protože ústa a nos jsem měla plné bolestivých boláků. Každých osm hodin jsem si vzala dva paraleny,“ vzpomíná na léčbu. Nejhorší byly čtyři dny od prvních příznaků, pak se stav začal zlepšovat. Karanténu s ní sdílel i manžel, který kupodivu neonemocněl. „Spal v jiné místnosti, nádobí, ručníky, všechno jsem umyla či vyprala hned po použití, zároveň jsme se snažili se v bytě skoro nepotkávat,“ popisuje domácí opatření. Psa venčil soused, jídlo donesli přátelé. „Lidé byli fajn, ale strašně fascinovaní, že mám koronavirus, měli spoustu otázek, protože nemoc neznají,“ vzpomíná Geradaová.

Horečku si „hýčkejte“, teplo v těle likviduje virové infekce

Pitný režim má svá pravidla

Například člověk s hmotností 60 kilogramů běžně potřebuje 2,1 litru tekutin, při teplotě 38 °C to je 2,35 l a při 39 °C už 2,63 l. U osmdesátikilového jedince jsou hodnoty znatelně vyšší. Běžně potřebuje 2,8 l tekutin, při teplotě 38 °C to je 3,14 l a při 39 °C už 3,51 l. K tomu je ještě třeba připočítat ztrátu tekutin pocením, tedy nejméně půl litru. (vrm)

Patří mezi často skloňované příznaky, které mohou provázet onemocnění COVID-19. Přesto se horečka ani nyní zdaleka netýká pouze případů, ve kterých figuruje koronavirus. Může mít tedy sice různý původ, avšak recept, jak horečku ustát, je pokaždé v zásadě stejný. O horečce se dá mluvit tehdy, kdy nám teploměr ukazuje více než 38 stupňů Celsia. Hodnoty nad 37 stupňů znamenají pouze zvýšenou teplotu. Značné riziko pro oběhový systém, poruchy vědomí i dehydrataci už představují mezi 40 a 41 stupni. Smrtící pak bývá stav, kdy teplota vystoupá nad 42 stupňů.

Odborníci však radí vnímat horečku především jako léčebný proces. „Virové infekce z 90 až 95 procent likviduje teplo. Čili horečka. Takže jakmile dostanete horečku, nesnažte se jí zbavit, naopak si ji hýčkejte,“ říká Luboš Pantůček, lékař věnující se celostní medicíně. Horečka nejen že bojuje s viry, zvyšuje také rychlost a sílu imunitní reakce a v neposlední řadě omezuje aktivitu a množení buněk, které zasáhl virus. Horečka má několik fází, přičemž při té první – latentní – se teplota ještě nemění. Při druhé už roste a dostavuje se pocit chladu, mnohdy také svalový třes a stoupá bazální metabolizmus, kůže je studená.

„Po dosažení maximální teploty ve třetí fázi je kůže teplá, červená a suchá, s každým stupněm Celsia stoupá tepová frekvence o 8 až 10 tepů. Čtvrtou fází je ústup teploty k normě, kůže je teplá, červená, vlhká, dochází k poklesu tlaku a optimálně k pocitu žízně. V této fázi hrozí dehydratace,“ vysvětluje Tamara Starnovská, spolupracovnice AquaLife Institutu v oblasti nutriční terapie.

Autoři:
  • Nejčtenější

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Tichý zloděj kostí. Na osteoporózu platí jednoduché triky, radí lékař Jan Štěpán

Premium Nemoc stáří nebo také zloděj kostí. Osteoporóza neboli řídnutí kostí má mnoho jmen. Ale protože nebolí, zajímáme se oni...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vaření je oheň, a to jsem i já, říká Besky, vítězka Masterchefa Česko 2021

Rozstřel Vítězství v soutěži Masterchef Česko dokáže od základu změnit život, své o tom ví Kristína Nemčková i Roman Staša....

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Když krev ničí rakovina. Chemoterapie se stává minulostí, říká o leukemii lékař

Premium Krev. Její vlastnosti jsou ohromující. Přivádí vše, co potřebujeme, a zbavuje nás všeho, čeho se chceme zbavit. Někdy...

Zkřížené alergie mohou být zrádné. Pomůže je odhalit test z krve

Alergici nemají jednoduchý život. Jejich primární alergie totiž může hodně ovlivnit také jídelníček. Co hrozí při...

Jak pandemie zahýbala s naší psychikou. Dopady jsou závažné, vysvětluje psychiatr

Premium Jaké jsou nejčastější mýty o duševních nemocech? Spustila pandemie koronaviru jejich epidemii? Podepsal by se na našem...

Deset potravin, které prospívají mozku. Dejte si jablko i čokoládu

Dobře zvolená strava je pro správné fungování našeho organismu zásadní. A platí to i v případě, že chceme, aby náš...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...