Kam za trailem? V Tatrách si porovnáte své síly se světovou elitou

aktualizováno 
Mezi hlavní lákadla letošních horských závodů patří účast amerického elitního běžce Haydena Hawkse na Poludnica Run v Nízkých Tatrách. Kromě toho můžete vyrazit na pohodové proběhnutí kolem Karlštejna nebo za krásnými výhledy na hřeben Jeseníků.

Hayden Hawks - Jeden z nejlepších světových běžců v horách letos dorazí na závod Poludnica Run na Slovensko. | foto: Hayden Hawks - Hoka One One, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Před pár dny jste se mohli dočíst, kam vyrazit za rychlými i pohodovými závody na silnici. Dnes potěšíme vyznavače běhání v přírodě a zaměříme se na české a slovenské trailové akce, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Hayden Hawks na Poludnica Runu v Nízkých Tatrách

První a nejzásadnější trailovou událost široko daleko mají na svědomí organizátoři slovenského běhu Poludnica Run, který se koná v Nízkých Tatrách v sobotu 2. června. Trasa závodu měří 23 kilometrů, při kterých nastoupáte 1 500 výškových metrů, nejzásadnější však není v letošním roce cesta, ale obsazení závodu.

Organizátorům se totiž podařilo zajisti účast Haydena Hawkse, jednoho z nejlepších horských běžců současnosti. Hayden má za sebou raketový vstup do elitního trailového světa, když v roce 2016 suverénním způsobem vyhrál legendární závod Speedgoat. Od té doby přidal ještě další úspěchy, z nichž je nejvýznamnějším vítězství a stanovení traťového rekordu na CCC v Chamonix. V mezinárodním žebříčku ITRA patří Haydenovi třetí místo a jen pár bodů ho dělí od druhého Kiliana Jorneta.

Horské běžecké závody jsou v tomto směru celkově velmi unikátní. Poštěstilo by se vám snad závodit na kole proti Peteru Saganovi nebo si zahrát fotbal s Leonelem Messim? Hayden bude v Poludnici stát na startu jako každý jiný běžec a organizátoři závodu uvažují i o společných výbězích, besedách a dalším doprovodném programu.

Účast takové osobnosti na závodě budí velkou pozornost, proto se dá očekávat, že startovní čísla budou vyprodaná v rekordním čase. Už loni skončila registrace po pár dnech a v letošním ročníku byste si měli datum 2. března a čas 18:00 zapsat do kalendáře červenou barvou, protože je velmi pravděpodobné, že už za pár minut bude plno.

Tatranská šelma a další slovenské výzvy

Kromě Poludnice se nabízí i několik dalších závodů, které sice nebudou tak hvězdně obsazené, ale rozhodně budou stát za to. Zůstaneme-li ještě chvíli na Slovensku, nesmíme opomenout Tatranskou Šelmu, která vás provede po magistrále Vysokých Tater a v kategorii závodů na zhruba 50 kilometrů se jedná o jednu z nejnáročnějších akcí široko daleko. Výškový profil na první pohled příliš respektu nevzbuzuje, ale Šelmu není radno podceňovat, protože většinu trasy budete skákat z kamene na kámen a na některých místech si užijete pravý a nefalšovaný skyrunning.

Po stupňující se náročnosti je třeba opět zvolnit a přesunout se zpátky do českých hor a lesů. I u nás se dá nalézt celá řada povedených závodů, které budou stát za to.

České trailové závody pro pohodáře

Jako první zmíníme seriál Běhej Lesy, který se pohybuje na hraně mezi silničním a terénním během a který si v posledních letech získal obrovskou oblibu převážně mezi rekreačními běžci. Trasy všech závodů z tohoto poháru jsou vedené atraktivními lokalitami, jako je například lednicko-valtický areál, okolí Karlštejna nebo lom Malá Amerika. Náročnost obvykle není příliš vysoká a na výběr jsou kratší i dvacetikilometrové trasy, takže si vybere opravdu každý.

Skyrunning na Ještědu

Pro ty z vás, kdo dáváte přednost horskému profilu pořádné nálože, je tu dvojzávod Ještěd Skyrace. Poprvé se koná v polovině dubna a jeho zimní varianta zpestřuje jinak poměrně prázdnou prosincovou termínovku.

Ještěd Skyrace není nejdelší ani nejnáročnější závod v českých horách, takže se na jeho start mohou postavit i méně zkušení běžci, ale buďte si jistí, že vás bez ohledu na výkonnost pořádně prověří. Ostatně, dvojnásobný výběh na Ještěd mluví za vše.

Za krásami Jeseníků

Posledním závodem, o kterém se dnes zmíníme, je Jesenický půlmaraton a maraton. Tento závod vás provede po samotném hřebenu Hrubého Jeseníku a podle mého názoru je to nejkrásnější trasa, na jaké se dá v Česku závodit. Celý maraton představuje pořádnou nálož, za kterou se ale dočkáte odměny v podobě dech beroucích výhledů ze Šeráku, Pradědu nebo Jeleního hřbetu. Ani půlmaraton ale není k zahození, ty nejkrásnější pasáže má společné s plnou tratí a jeho náročnost je zvládnutelná i pro běžce s nižší výkonností.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz