Kam za trailem? V Tatrách si porovnáte své síly se světovou elitou

aktualizováno 
Mezi hlavní lákadla letošních horských závodů patří účast amerického elitního běžce Haydena Hawkse na Poludnica Run v Nízkých Tatrách. Kromě toho můžete vyrazit na pohodové proběhnutí kolem Karlštejna nebo za krásnými výhledy na hřeben Jeseníků.

Hayden Hawks - Jeden z nejlepších světových běžců v horách letos dorazí na závod Poludnica Run na Slovensko. | foto: Hayden Hawks - Hoka One One, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Před pár dny jste se mohli dočíst, kam vyrazit za rychlými i pohodovými závody na silnici. Dnes potěšíme vyznavače běhání v přírodě a zaměříme se na české a slovenské trailové akce, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Hayden Hawks na Poludnica Runu v Nízkých Tatrách

První a nejzásadnější trailovou událost široko daleko mají na svědomí organizátoři slovenského běhu Poludnica Run, který se koná v Nízkých Tatrách v sobotu 2. června. Trasa závodu měří 23 kilometrů, při kterých nastoupáte 1 500 výškových metrů, nejzásadnější však není v letošním roce cesta, ale obsazení závodu.

Organizátorům se totiž podařilo zajisti účast Haydena Hawkse, jednoho z nejlepších horských běžců současnosti. Hayden má za sebou raketový vstup do elitního trailového světa, když v roce 2016 suverénním způsobem vyhrál legendární závod Speedgoat. Od té doby přidal ještě další úspěchy, z nichž je nejvýznamnějším vítězství a stanovení traťového rekordu na CCC v Chamonix. V mezinárodním žebříčku ITRA patří Haydenovi třetí místo a jen pár bodů ho dělí od druhého Kiliana Jorneta.

Horské běžecké závody jsou v tomto směru celkově velmi unikátní. Poštěstilo by se vám snad závodit na kole proti Peteru Saganovi nebo si zahrát fotbal s Leonelem Messim? Hayden bude v Poludnici stát na startu jako každý jiný běžec a organizátoři závodu uvažují i o společných výbězích, besedách a dalším doprovodném programu.

Účast takové osobnosti na závodě budí velkou pozornost, proto se dá očekávat, že startovní čísla budou vyprodaná v rekordním čase. Už loni skončila registrace po pár dnech a v letošním ročníku byste si měli datum 2. března a čas 18:00 zapsat do kalendáře červenou barvou, protože je velmi pravděpodobné, že už za pár minut bude plno.

Tatranská šelma a další slovenské výzvy

Kromě Poludnice se nabízí i několik dalších závodů, které sice nebudou tak hvězdně obsazené, ale rozhodně budou stát za to. Zůstaneme-li ještě chvíli na Slovensku, nesmíme opomenout Tatranskou Šelmu, která vás provede po magistrále Vysokých Tater a v kategorii závodů na zhruba 50 kilometrů se jedná o jednu z nejnáročnějších akcí široko daleko. Výškový profil na první pohled příliš respektu nevzbuzuje, ale Šelmu není radno podceňovat, protože většinu trasy budete skákat z kamene na kámen a na některých místech si užijete pravý a nefalšovaný skyrunning.

Po stupňující se náročnosti je třeba opět zvolnit a přesunout se zpátky do českých hor a lesů. I u nás se dá nalézt celá řada povedených závodů, které budou stát za to.

České trailové závody pro pohodáře

Jako první zmíníme seriál Běhej Lesy, který se pohybuje na hraně mezi silničním a terénním během a který si v posledních letech získal obrovskou oblibu převážně mezi rekreačními běžci. Trasy všech závodů z tohoto poháru jsou vedené atraktivními lokalitami, jako je například lednicko-valtický areál, okolí Karlštejna nebo lom Malá Amerika. Náročnost obvykle není příliš vysoká a na výběr jsou kratší i dvacetikilometrové trasy, takže si vybere opravdu každý.

Skyrunning na Ještědu

Pro ty z vás, kdo dáváte přednost horskému profilu pořádné nálože, je tu dvojzávod Ještěd Skyrace. Poprvé se koná v polovině dubna a jeho zimní varianta zpestřuje jinak poměrně prázdnou prosincovou termínovku.

Ještěd Skyrace není nejdelší ani nejnáročnější závod v českých horách, takže se na jeho start mohou postavit i méně zkušení běžci, ale buďte si jistí, že vás bez ohledu na výkonnost pořádně prověří. Ostatně, dvojnásobný výběh na Ještěd mluví za vše.

Za krásami Jeseníků

Posledním závodem, o kterém se dnes zmíníme, je Jesenický půlmaraton a maraton. Tento závod vás provede po samotném hřebenu Hrubého Jeseníku a podle mého názoru je to nejkrásnější trasa, na jaké se dá v Česku závodit. Celý maraton představuje pořádnou nálož, za kterou se ale dočkáte odměny v podobě dech beroucích výhledů ze Šeráku, Pradědu nebo Jeleního hřbetu. Ani půlmaraton ale není k zahození, ty nejkrásnější pasáže má společné s plnou tratí a jeho náročnost je zvládnutelná i pro běžce s nižší výkonností.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz