3D tisk, nebo nová tlumící pěna? Souboj adidasu a Nike pokračuje

aktualizováno 
Adidas, nebo Nike? Která značka bude udávat směr vývoje běžeckých bot během příštích let? Na jedné straně stojí zbrusu nová pěna s vysokou energetickou návratností a citlivostí, na druhé technologie 3D tisku.

Adidas Futurecraft 3D - budoucnost běžeckých bot leží podle adidasu v 3D tisku tlumicí vrstvy na míru podle individuálních potřeb každého běžce | foto: Adidas.comRungo.cz

Nike v loňském roce zazářilo díky projektu Breaking2, na který vyslal do světa adidas pouze nepříliš zajímavou odpověď v podobě tématicky identického projektu sub2. Breaking2 byla ostře sledovaná akce a jako bonus se použité závodní boty na dlouhou dobu usadily na nejvyšších příčkách prodejních žebříčků. Oproti tomu se adidas omezil na velmi jednoduchou kampaň úzce spojenou s bývalým světovým rekordmanem Wilsonem Kipsangem, která příliš rozruchu nevzbudila.

To vše už ale patří minulosti, letos začíná souboj opět nanovo. Jistě není náhoda, že obě zmíněné značky oznámily své hlavní trumfy s minimálním časovým rozestupem. A po zhodnocení prvních informací je třeba poznamenat, že tentokrát se karta obrací ve prospěch německé značky s třemi pruhy.

Nike React

Začněme představením Nike React, což je zbrusu nový materiál a zároveň nejnovější přírůstek mezi běžeckými botami této americké značky. React je nepřímou odpovědí na adidas a jeho Boost, který zásadně ovlivnil další vývoj tlumení běžeckých bot. Nike ale lehce zaspalo dobu, protože podobný materiál na bázi termoplastického polyuretanu už má dnes k dispozici celá řada značek. Adidas Boost, Saucony Everun, Brooks AMP DNA nebo Hoka One One R-Mat jsou jen ty nejznámější pěny a společně s novinkou React tvoří rodinu materiálů, pro které je zásadní vysoká flexibilita a energetická návratnost.

Model React každopádně vypadá na velmi zajímavou botu s pleteným flyknitovým svrškem (podobným tomu, který byl použit na oblíbené závodce Nike Flyknit Racer), velmi pohodlným tlumením a minimalistickou konstrukcí. React by se tak dal zařadit po bok Ultraboostu od adidasu nebo Sacony Freedom ISO, což jsou boty stoprocentně postavené na výše popsaném tlumení.

Sečteno podtrženo přichází Nike s jistě zajímavou botou, která ale pro běžecký průmysl nepředstavuje žádnou převratnou změnu. To adidas a jeho Futurecraft 4D už je o něčem jiném.

adidas Futurecraft 4D

Že chce adidas využívat technologii 3D tisku pro výrobu běžeckých bot jsme už psali. Až doposud ale nebylo možné překonat časovou i materiální náročnost, tedy dvě hlavní překážky stojící v cestě sériové výrobě bot s vytištěnou tlumící vrstvou.

Ve spolupráci se společností Carbon se adidasu podařilo oba tyto problémy vyřešit pomocí technologie Digital Light Synthesis. Tento postup využívá fotochemický proces, při kterém se díky světlu, teplu a vzduchu tiskne jedna vrstva boty za druhou v kratším čase a bez velkého množství odpadu.

První omezené várky 300 páru modelu adidas Futurecraft 4D, tedy první boty vytvořené s pomocí této technologie, se dočkáme už na jaře letošního roku. Na podzim by pak měla následovat výrazně početnější kolekce o objemu pěti tisíc párů.

Velkou práci dalo kromě vyřešení technologického postupu také vybrat správné materiály. Jak to nakonec dopadlo, zůstává prozatím otázkou a bude velmi zajímavé sledovat, jaké hodnocení si nové Futurectaft 4D odnesou po prvních testech. V případě pozitivních výsledků už nebude masovějšímu rozšíření této technologie bránit prakticky nic a na míru vytvořené boty přímo v obchodě budou zase o něco blíže skutečnosti.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu.

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz