Jak sestavit potréninkový pokrm pro dietáře, hobíky a závoďáky

Má nastartovat regenerační pochody, doplnit vyčerpané energetické zdroje a umožnit rychlý návrat organismu na "obvyklou fyziologickou úroveň". Nezdá se to, ale první jídlo po tréninku je úvodním krokem k navození superkompenzace, k posunutí běžecké výkonnosti o stupínek výše.

Vajíčka? Sýr? Maso? Poraďte se s expertem, co si dát po běhání. | foto: Profimedia.cz

Co by měl pokrm po tréninku obsahovat? Velmi záleží na cílech, jichž chceme dosáhnout. Podle nich se dají běžci rozdělit do tří skupin. Pro první je běhání prostředkem k redukci nadbytečných tukových zásob. Druhou, možná nejčastější, tvoří běžci relaxačně-regenerační, kteří si chtějí vyčistit hlavu od práce, běžných starostí, odreagovat se, kompenzovat převažující psychické zatížení. Třetí kategorie běhá s cílem zvyšovat tělesnou kondici a výkonnost, pravidelně se účastní závodů.

Každá z výše uvedených skupin vyžaduje po tréninku mírně odlišný pokrm. Ale kolik čeho si dáme po zátěži na talíř, je samozřejmě velmi výrazně ovlivněno také kvantitou a intenzitou právě ukončené aktivity, ovšem to velmi často souvisí s našimi cíli.

PŘEČTĚTE SI, JAK JÍST PŘED TRÉNINKEM

Jídlo po tréninku, stejně jako většina ostatních jídel, by mělo přinést všechny tři makronutrienty, tedy bílkoviny, tuky a sacharidy, s nimiž souvisí také vláknina. Vedle energetických zdrojů potřebuje tělo zcela určitě také mikronutrienty: vitamíny, minerální, stopové prvky a celou řadu dalších sloučenin v podobě fytonutrientů, antioxidantů. Naprosto nezbytná je samozřejmě také voda.

1. Tuky

S tuky je to velmi jednoduché. Žádná z výše uvedených kategorií (hobíci, závoďáci, "dietáři") by to neměla v prvním pokrmu po výkonu s tuky přehánět. Vyšší přísun tuků totiž brzdí trávení a vstřebávání živin a opožďuje nastartování regeneračních procesů. Tuky samozřejmě přinášejí mnoho energie, což je především u jedinců, jejichž cílem je hubnutí, nežádoucí. Na tuky chudé by však mělo být i jídlo výkonnostně orientovaných běžců. Pokud by jich obsahovalo více, do žaludku by se už nevešla řádná nálož sacharidů. Proto by mělo jídlo po zátěži obsahovat minimum másla, sádla, olejů, tučných mléčných a mastných výrobků. Opatrní bychom měli být i s ořechy a rostlinnými semeny (samozřejmě, tři oříšky do salátu, přílohy či do polévky nic nepokazí).

2. Bílkoviny

Příliš mnoho nemusí být ani bílkovin. Pro zažívací trakt jsou "nejnáročnější" živinou, jejich trávení dá žaludku a střevům nejvíce práce a i dlouhé trávení bílkoviny "zbrzďuje" trávení a vstřebávání sacharidů. A to je nevýhodné především při snaze o maximální podporu regenerace, doplnění glykogenových zásob a rychlé nastartování anabolických procesů.

Na druhou stranu, kdo chce hubnout, měl by se na bílkoviny soustředit více. Větší "nálož" (nízkotučných) bílkovin totiž zabrání potřebě většího příjmu potravin bohatých na sacharidy (a sacharidy narušují vlivem vyplavení inzulínu do krevního oběhu lipolýzu – štěpení tukových zásob).

S bílkovinami je to dvousečné. Dobře sytí, není po nich brzy hlad, a to je při redukci hmotnosti výhodné. Jenže to nejde dohromady se snahou maximalizovat glykogenové zásoby. Proto platí: chci-li hubnout, dám si do jídla více bílkoviny, chci-li dosáhnout co nejlepší regenerace a co nejvíce doplnit glykogen ve svalech a játrech, dám si jich méně. Nikdy je však nevynechám úplně.

Bílkoviny v jídle po zátěži musejí být, ženy jich musejí zkonzumovat alespoň 15 gramů, muži minimálně 20 gramů. Tělo bílkoviny použije pro opravu mikrotraumat svalové tkáně, pro výstavbu svalové hmoty, pro syntézu látek imunitního systému, enzymů, některých hormonů a pro celou řadu dalších funkcí.

3. Sacharidy

V případě sacharidů budou rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi běžců největší. Běžci, kteří chtějí hubnout, jich mají jíst málo, "neredukující rekreanti" více, "performance" běžci mnoho.

První jídlo po zátěži je zásadní z pohledu možností včasného doplnění vyčerpaného svalového glykogenu. V krátkém období po zátěži dokážou svaly doslova "nasávat" glukózu a aminokyseliny z krevního oběhu, a tím si zajistit resyntézu chybějícího glykogenu. Hovoříme o takzvaném "sacharidovém okénku", které se s postupujícím časem od ukončení aktivity postupně uzavírá. V prvních dvou hodinách po fyzické zátěži je syntéza glykogenu nejrychlejší a nejvýraznější. Kdo tuto časovou periodu prošvihne a bude chtít podat hned druhý den znovu kvalitní výkon, má smůlu. V této době jsou na místě i sacharidové potraviny s vyšším glykemickým indexem. Čím dříve bude glukóza v krvi, čím více stoupne hladina inzulínu a tím lepší budou podmínky pro tvorbu glykogenu a regeneraci.

Optimální poměr příjmu sacharidů a bílkovin po zátěži je pro vytrvalostní sportovce 4:1, tedy například 100 gramů "čistých" sacharidů a 25 gramů "čistých" bílkovin (takové dávce odpovídá například 400 gramů vařených těstovin a 75 gramů třicetiprocentního tvrdého sýra). Kdo chce spíše hubnout, potřebuje poměr 1:1, maximálně 2:1.

Sacharidy čerpejte z obvyklých zdrojů, z vařených příloh, z pečiva, cereálií, ovoce. Luštěniny jsou hodně pomalé a těžko se tráví, ty přicházejí v úvahu snad pro běžce, jejichž cílem je zhubnout. Kdo jde "na glykogen", kdo chce "budovat", ať klidně přidá med, marmelády, džemy, melasu, koncentrované ovocné a obilné sirupy i cukr.

4. Zelenina, voda, vitamíny

Co zelenina? Hubnoucí běžci ať jí jedí hromady, "rekreanti" 100 až 200 gramů, "sporťáci" spíše jen symbolicky (ať zbude více prostoru pro přílohu či pečivo).

Vodu a nápoje není třeba komentovat, ty jsou samozřejmostí. Kdo potřebuje hlídat přísun sacharidů, bude na vodě, ostatní ať si dají klidně džus, ovocný nektar, slazený nápoj.

Minerální a stopové prvky ani vitamíny řešit nemusíte. Konzumujete-li kvalitní potraviny, s velkou pravděpodobností vám dostatek mikronutrientů zajistí. Pokud jste ztratili opravdu mnoho potu, neublíží vám potraviny bohatší na sodík (sůl). Pro syntézu glykogenu je třeba mnoho draslíku, ale naštěstí ho přinášejí dost všechny potraviny bohaté na sacharidy. Látková výměna sacharidů a bílkovin potřebuje ke svému chodu i vitaminy řady B, vitamin C, E a beta karoten jsou pak potřebné v boji proti volným radikálům.

Autor: Vlastimil Chadim, www.nutricoach.cz

Nejčtenější

V 57 letech je žena v super kondici, většinu života tomu tak nebylo

Jill Brownová z USA vyrůstala v rodině, kde oba rodiče kouřili, jedla se nezdravá strava a sport nikdo neprovozoval. Neměla zdravé stravovací návyky a nebyla vedena k tomu, aby se pravidelně hýbala....

Bratr fotbalisty Horvátha shodil 61 kilo. Extrémní proměny ho změnily k nepoznání

Karel Horváth je milující táta čtyř dětí a velký bojovník. Býval náruživý sportovec, ale před více než čtvrtstoletím mu vážná autonehoda převrátila život naruby. Rapidně přibral na váze, dopracoval...

Žena zhubla sto devadesát kilo a stačily jen dva prosté „triky“

Jednatřicetiletá Tanya Santiago z Kalifornie vážila před hubnutím 272 kilogramů. „Jedla jsem porce jako pro šestičlennou rodinu,“ uvedla. Hubnout ale nechtěla, dokud nepotratila a lékaři jí...

Nejoblíbenější je tvar číslo 79. Plastický chirurg o „pipinotéce“ i uříznutých malíčcích

Premium

Celý život na své ruce spoléhá, přitom je vůbec nešetří. Nebojí se cirkulárky, soustruhu ani brusky, dá dohromady autoveterána, doma opraví, co se dá. Stejně jako na operačním sále, kde dokáže sedět...

Když obézní lhal, musel jsem zařvat, říká trenér z Extrémních proměn

Premium

Šest žen a sedm mužů, kteří dohromady vážili 2 066 kilogramů, se rozhodlo radikálně zhubnout. Za jeden rok a před zraky diváků televizní dokumentární show Extrémní proměny. Někdo bojoval o život,...

Korzety, krátké sukně a odhalené tělo. To je styl Sabriny Carpenterové

Pětadvacetiletá americká herečka a zpěvačka Sabrina Carpenterová měří pouze sto dvaapadesát centimetrů a v branži se jí přezdívá „Diblík“. Na pódiu to ale dokáže roztočit jako málokdo. A umí být...

26. března 2025  11:31

Jaterní transplantát nám roste před očima, říká šéf transplantologů IKEM

Vysíláme

Před několika měsíci jeho tým provedl náročnou transplantaci jater pětitýdenní holčičce. „Měla jaterní selhání a šance, že by se dočkala zemřelého dárce, byla mizivá. Proto jsme museli přistoupit k...

26. března 2025

Váží 360 kilo a hubnout nehodlá, žena díky morbidní obezitě vydělává

Čtyřiačtyřicetiletá Reenaye Starr z Floridy je pyšná na svou morbidní obezitu a každé kilo si hýčká. Dietu nikdy nedržela a jí tolik potravin, že by nasytila celou rodinu. „Muži moje oblé tvary...

26. března 2025  8:10

Řasy korunují vaše oko. Oceňte je správnou péčí

Denně nám vypadne až pět řas. Ale nebojte se, nikdo si toho nevšimne, protože na oku jich můžeme mít až tři stovky. Co dělat pro to, aby řasy byly silné, pružné, dlouhé a přitahovaly závistivé...

26. března 2025

Hurá do jara. V těchto kouscích se rozhodně neztratíte

Nevěříte, že můžete být krásná i ve zralém věku? O mládí móda rozhodně není. Načerpejte inspiraci a vykročte s úsměvem vstříc novému ročnímu období.

26. března 2025

Make-up jako spálený od sluníčka. Virální TikTok trend fandí vrstvám růžové

Sytě růžová, trochu lesklá a jakoby spálená kůže. Trend, který v posledních měsících nabral na síle, fascinuje vizážisty, inspiruje celebrity a stírá rozdíly mezi přirozeným a extravagantním líčením....

26. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

KVÍZ: Co je skolióza a co ischias? Otestujte si znalosti o potížích se zády

Bolesti zad patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy. Někdy za život se s nimi setkalo až 80 procent lidí. Zjistěte v kvízu, co víte o potížích se zády a vyhrajte jednu z cen.Vědomostní...

vydáno 26. března 2025

Sendvič se slaninou a hořčicí

Sendvič se slaninou a hořčicí
Recept

Střední

20 min

Skvělý brunch pro celou rodinu.

Rok bez nákupů. Výzva míří proti influencerskému trendu hromadění věcí

Premium

Ze všech stran se na nás valí různé zboží – z obchodů, médií, reklam i sociálních sítí. Doma máme často plné skříně a police. Rozhodnutí rok nenakupovat zbytečnosti se proto může zdát jako radikální...

25. března 2025

Proč se z kluka stane vrah. Co si vzít ze série Adolescent, radí psychologové

Znepokojující britská minisérie o kultuře toxické maskulinity, která ohrožuje psychické zdraví teenagerů, bourá Netflix. Mohutné ohlasy na řemeslný i umělecký majstrštyk dokazují, o jak důležité a...

25. března 2025

Kvůli bolesti chtěla žena skočit z útesu, nové zuby byly za trest

Výměna chrupu není levnou záležitostí u nás ani ve Velké Británii, odkud pochází Vicky Robinsonová. Právě proto se rozhodla odcestovat do Turecka a tam si dopřát vysněné sněhově bílé zuby. Její sen...

25. března 2025  8:20

Osudová přitažlivost. Proč si vybíráme sexuálního partnera podle pachu?

Není tajemstvím, že pachy určují zákony sexuální přitažlivosti. Proč naše nosy fungují jako kompas při hledání partnerů a jak je to doopravdy s feromonovými parfémy, které mají zařídit, že budeme pro...

25. března 2025