Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

aktualizováno 
Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz. Správnou a včasnou péčí se však bolestí můžete vyvarovat.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Takzvané „esíčko“ neboli sakroiliakální skloubení (SI) jsou dva klouby v oblasti beder. „Tyto klouby obklopují z obou stran páteř. Jejich hlavním úkolem je udržet vzpřímenou svrchní část těla při chůzi či stání a její váhu přenášet na nohy,“ uvádí fyzioterapeutka Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7.

Když vás chytnou záda

Pokud člověka zabolí právě v oblasti bederní páteře, má často tendenci hodnotit zasaženou oblast právě jako takzvané „esíčko“. „Bolest může být centralizována v oblasti bederní páteře, vystřelovat však může i do dolní končetiny,“ vysvětluje fyzioterapeutka Eva Juráková a dodává, že ne vždy se skutečně jedná o bolesti SI kloubu.

Ač se totiž může podle bolestivých symptomů zdát, že diagnóza blokády SI kloubu je jasná, je třeba mít se před tímto závěrem na pozoru. 

„Dislokace tkáně v oblasti bederní páteře se může projevovat podobně. Pokud jste rozhodnutí obtíže skutečně řešit, první kroky by měly vést do ambulance odborníka, který provede důkladné vyšetření, stanoví diagnózu, případně doporučí vhodné cvičení,“ upozorňuje fyzioterapeutka Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7.

Z čeho pramení bolesti SI kloubu?

Bolest začíná objevovat, když se v „esíčku“ vyskytne zánět. Důvodů, kde se bere, může být celá řada. Od poranění při sportu nebo pádu, přes opakující se námahu nebo špatnou techniku běhu, chůze či sedu, až po artrózu, běžné opotřebení kloubů související s přirozeným stárnutím nebo těhotenství. 

Nejlepší prevencí je cvičení

A jak se nejlépe bolestem v „esíčku“ vyhnout?  „Zachovat byste si měli optimální tělesnou hmotnost, čímž snížíte zátěž kloubů a snížíte i riziko poškození kloubních chrupavek, které může vyústit až v artrózu. Během dne také přemýšlejte o své postuře a snažte se páteř nezatěžovat chybným držením těla,“ radí fyzioterapeutka a lektorka jógy Tereza Novotná z Domu jógy.

Protože mezi nejčastější příčiny patří vedle nesprávného stereotypu sedu také vysoká četnost flexe neboli předklonů a absence extenčních pohybů, pacient by měl podle Evy Jurákové především obezřetně manipulovat s břemeny a snížit četnost flexe při běžných denních činnostech.

Kromě toho doporučuje cvičitelka Tereza Novotná také pravidelnou fyzickou aktivitu. „Vhodná je například jóga. Každodenní jemné protahování a posilování napomáhá preventivně působit proti bolestem a zánětům kloubů daných jejich chronickým nadužíváním,“ vysvětluje odbornice.

Cviky, které vás zbaví bolesti zad a ochrání před inkontinencí

U jógy a jakéhokoliv cvičení je také velmi důležité rozehřátí, díky němuž svaly, šlachy a vazy lépe vstřebávají otřesy a kloubům poskytuje podporu. U náročnějšího, silového tréninku se vždy zaměřujte na správnou formu provádění cviku.

Co dělat, když už záda bolí

Pokud vás již trápí bolesti, na prevenci už není čas, a je třeba konat. Na internetu můžete najít řadu doporučení ke cvičení, které přislibují uvolnění zablokovaného kloubu. „Lidé se k nim bohužel často uchylují bez předchozí konzultace s odborníkem a to je špatně,“ upozorňuje Tereza Novotná, podle níž se naopak obtíže často cvičením ještě zhorší.

„Bolest se zintenzivní, rozsah pohybu se sníží, objevuje se mravenčení v dolní končetině či dokonce snížení hybnosti. Je tomu tak z důvodu nesprávně stanovené diagnózy, kdy bolestivé projevy nemusí mít původ v blokádě SI, ale mohou být vyvolány například tlakem meziobratlové ploténky na nervový kořen či jednoduše nesprávným stereotypem sedu, který způsobuje enormní tlak na ligamentózní aparát páteře,“ nastiňuje fyzioterapeutka Eva Juráková hlavní důvod, proč by se do „samoléčby“ člověk neměl raději pouštět. 

Jógové pozice pro SI kloub

Pozice, které podporují zdraví SI kloubu a napomáhají ulevit od jeho bolestí, jsou tzv. twists, tedy rotační pozice, a asymetrické předklonové pozice, jež snižují zátěž tohoto kloubu. Snad ještě důležitější v prevenci je posílení svalstva kolem SI kloubu. Pro něj jsou nejvhodnější pozice protahující záda jako je most, kobra či velbloud. 

Vstávat a cvičit

Pokud však odborník blokádu SI kloubu skutečně diagnostikuje, cviky pro uvolnění bederní páteře pomoci mohou. „Vhodné jsou hlavně ty, které protahují v sedě, stoji či lehu hýždě, trénují podsazení a stabilizaci pánve a napřímení páteře společně s uvolněním a protažením svalů, jež ji obklopují,“ uvádí fyzioterapeutka Pavla Daumann s tím, že jednotlivé cviky by měl vždy doporučit pouze odborník po přihlédnutí k individuálními zdravotnímu stavu pacienta a jeho páteře.

Názor lékaře je důležitý také proto, že pokud se nejedná o „esíčko“, ale například o blokádu bederní páteře, cviky rotační a flekční cílené na SI kloub stav spíš zhorší. 

V takovém případě je vhodnější volit jiný typ terapie, jako je stanovení pacientovy směrové preference, tedy pohybu, který přináší od bolestí úlevu. Je-li na vině bolestí naopak zánět SI kloubu, pozitivní efekt vykazuje terapie neinvazivním laserovým paprskem (laserterapie).

Autor:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Radši se budu trápit, ale budu s ní, řekl Marian po Výměně manželek

Marie (34) žije s rodinou v Libochovicích.

Marian (31) je sice s Marií (34) zasnoubený, ale o budoucnosti vztahu před televizní Výměnou manželek pochyboval....

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Žena zhubla, aby už v letadle nemusela předstírat, že dopne pásy

Žena zhubla, aby se vešla do sedadla v letadle.

Australanka Zoe Batchelorová (34) se od puberty potýkala s obezitou. Milovala jídlo a byla spokojená. Ovšem jen do té...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Další z rubriky

Děti a elektronika: jak ovlivňuje jejich zdraví a psychiku

Ilustrační fotografie

Samozřejmě tušíte, že čas, který vaše děti stráví před obrazovkou, monitorem nebo displejem, není moc zdravý. Možná...

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Jak zdravě posílit imunitu: deset základních pravidel

Ilustrační fotografie

Opakované rýmy, kašel, virózy nebo dokonce chřipka dokážou u mnoha lidí proměnit chladnou část roku v trvalý boj s...

Najdete na iDNES.cz