Když jste ve stresu, vyhněte se cukrárně. Kila jdou nahoru rychleji

aktualizováno 
Trápíte se nadváhou a přitom máte pocit, že jíte prakticky totéž co vaši štíhlejší přátelé nebo rodinní příslušníci? Nejspíš mají méně stresu. Aktuální studie ukázala, že nejste jen to, co jíte, ale záleží i na psychickém stavu, v jakém se při jídle nacházíte.

Když je tělo ve stresu, žádá si tučnou a sladkou stravu... a my tloustneme. | foto: Profimedia.cz

Být ve stresu často pokládáme za zcela samozřejmou součást života. Moc si však nepřipouštíme, že psychická zátěž a nepohoda mají významný vliv nejen na naši životní pohodu, ale i figuru. 

Kalkulačka BMI a ABSI

Někdo v takové situaci nejí a spíš hubne, mnoho z nás to však má právě naopak. Útěchu v podobě sladkých a tučných potravin vnímáme jako něco, co si zasloužíme. 

A tak si nad počítačem tlačíme do hlavy pečivo, sušenky, čokoládové tyčinky nebo sladké limonády, aniž bychom to vůbec vnímali. Také máte v práci v šuplíku železnou zásobu?

Když jsme ve stresu, nemůžeme si zkrátka pomoct. Posloucháme jen pokyny přicházející z našeho mozku, který tak řeší danou situaci a následky v podobě „sražené“ garderóby a možných zdravotních komplikací nebere v potaz.

Stresem k obezitě

Dokazují to i četné vědecké studie, z nich poslední byla nedávno publikována i v odborném tisku. Tým vědců pod vedením profesora Herberta Herzoga z Garvanova institutu v Sydney porovnal dvě skupiny laboratorních myší, z nichž jedna byla dlouhodobě vystavena stresovým situacím a druhá byla ponechána v klidu. 

Obě přitom měly k dispozici stejné množství vysoce kalorické potravy. Ukázalo se, že právě kombinace stresu a jídla bohatého na tuky a cukry může být jedním ze zásadních důvodů výrazného přibývání na váze. 

Chcete se zlozvyku zvaného zajídání stresu zbavit? Zkuste těchto šest triků!

Myši, které byly vystaveny stresu, měly sklony jíst o něco více než ty nestresované. Zkrátka svou psychickou nepohodu zajídaly.

Hmotnost zvířat, která měla k dispozici vysocekalorickou stravu, ale nebyla stresovaná, sice také mírně stoupla, ale nárůst nebyl zdaleka tak výrazný a rychlý.

Je to v hlavě

Vědci se zaměřili na dvě různá centra v mozku laboratorních myší – hypothalamus, jenž mimo jiné kontroluje pocity hladu a příjem potravy, a amygdalu, která zpracovává emocionální reakce včetně pocitů úzkosti. 

Autoři studie v této souvislosti zjistili, že stresované myši měly až desetkrát zvýšenou hladinu inzulinu, což mělo mimo jiné za následek vyšší produkci neuropeptidu Y, jenž zvyšuje apetit a snižuje energetický výdej.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Dvojčata mají tak křehké kosti, že je může zlomit i pouhé objetí

Amelia a Hope

Sedmnáctiměsíční holčičky Amelia a Hope se narodily s patnácti zlomenými kostmi. Fraktury měly už v děloze a lékaři jim...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Anesteziolog jako dopravní pilot. Narkóza už není hrozbou, říká lékař

MUDr. Ivan Chytra

Může narkóza poškodit mozek? Kolem stavu, kdy člověk v celkové anestezii upadne do řízené ztráty vědomí, panuje stále...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE A OBSLUHY STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz