Když je tělo ve stresu, žádá si tučnou a sladkou stravu... a my tloustneme.

Když je tělo ve stresu, žádá si tučnou a sladkou stravu... a my tloustneme. | foto: Profimedia.cz

Když jste ve stresu, vyhněte se cukrárně. Kila jdou nahoru rychleji

  • 5
Trápíte se nadváhou a přitom máte pocit, že jíte prakticky totéž co vaši štíhlejší přátelé nebo rodinní příslušníci? Nejspíš mají méně stresu. Aktuální studie ukázala, že nejste jen to, co jíte, ale záleží i na psychickém stavu, v jakém se při jídle nacházíte.

Být ve stresu často pokládáme za zcela samozřejmou součást života. Moc si však nepřipouštíme, že psychická zátěž a nepohoda mají významný vliv nejen na naši životní pohodu, ale i figuru. 

Někdo v takové situaci nejí a spíš hubne, mnoho z nás to však má právě naopak. Útěchu v podobě sladkých a tučných potravin vnímáme jako něco, co si zasloužíme. 

A tak si nad počítačem tlačíme do hlavy pečivo, sušenky, čokoládové tyčinky nebo sladké limonády, aniž bychom to vůbec vnímali. Také máte v práci v šuplíku železnou zásobu?

Když jsme ve stresu, nemůžeme si zkrátka pomoct. Posloucháme jen pokyny přicházející z našeho mozku, který tak řeší danou situaci a následky v podobě „sražené“ garderóby a možných zdravotních komplikací nebere v potaz.

Stresem k obezitě

Dokazují to i četné vědecké studie, z nich poslední byla nedávno publikována i v odborném tisku. Tým vědců pod vedením profesora Herberta Herzoga z Garvanova institutu v Sydney porovnal dvě skupiny laboratorních myší, z nichž jedna byla dlouhodobě vystavena stresovým situacím a druhá byla ponechána v klidu. 

Obě přitom měly k dispozici stejné množství vysoce kalorické potravy. Ukázalo se, že právě kombinace stresu a jídla bohatého na tuky a cukry může být jedním ze zásadních důvodů výrazného přibývání na váze. 

Chcete se zlozvyku zvaného zajídání stresu zbavit? Zkuste těchto šest triků!

Myši, které byly vystaveny stresu, měly sklony jíst o něco více než ty nestresované. Zkrátka svou psychickou nepohodu zajídaly.

Hmotnost zvířat, která měla k dispozici vysocekalorickou stravu, ale nebyla stresovaná, sice také mírně stoupla, ale nárůst nebyl zdaleka tak výrazný a rychlý.

Je to v hlavě

Vědci se zaměřili na dvě různá centra v mozku laboratorních myší – hypothalamus, jenž mimo jiné kontroluje pocity hladu a příjem potravy, a amygdalu, která zpracovává emocionální reakce včetně pocitů úzkosti. 

Autoři studie v této souvislosti zjistili, že stresované myši měly až desetkrát zvýšenou hladinu inzulinu, což mělo mimo jiné za následek vyšší produkci neuropeptidu Y, jenž zvyšuje apetit a snižuje energetický výdej.