Devět důvodů, proč se vám nedaří zhubnout, i když se tolik snažíte

  • 63
Pokoušíte se shodit nadbytečná kila, ale nejde to? Toto jsou nejčastější příčiny, proč se vám nedaří zkrotit nadváhu. Možná právě vy děláte některou z následujících chyb.

1. Chcete všechno hned

Ilustrační snímek

Denně si stoupáte na váhu s nadějí, že se ručička konečně umoudří? Nebo jste za poslední měsíc shodili „jenom“ dvě kila a máte pocit, že jste selhali?

Uvědomte si, že k tomu, abyste dosáhli vysněného úbytku, potřebujete dostatek času. Hubnutí není žádná hurá akce. Pokud si hned na začátku stanovíte příliš vysoké cíle, budete zklamaní a brzy ztratíte motivaci. Buďte vděční za každý pokrok a odměňte se i za malé zlepšení.

2. Střídáte dietu za dietou

Ilustrační fotografie

Největším spojencem i nepřítelem hubnutí je mozek

Víme, jak ho přelstít

Takhle vážně nikdy nezhubnete. I když se vám podaří nějaké kilogramy odbourat, jakmile přejdete na normální režim, během chviličky je máte zpátky. Většinou s dalším „bonusem“, o který se spolehlivě postará jo-jo efekt.

Tělo na jednostranné dietě přepne v rámci sebezáchovy na úsporný režim a každé sousto uloží pro jistotu dvakrát. A když mu potom později „povolíte kohoutek“, je jasné, k čemu to povede.

3. Přeháníte to se solením

Mořská sůl dokáže dodat pleti potřebné minerály.

Sůl sice potřebujeme, ale v mnohem menším množství, než si obvykle dopřáváme. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je pět gramů, většina z nás však zkonzumuje až třikrát tolik. 

Kvůli obsaženému sodíku pak dochází k zadržování vody v těle. A každý litr vody navíc rovná se jeden nadbytečný kilogram.

4. Nejste zvyklí ráno snídat

ilustrační snímek

Říkáte si, že každá ušetřená kalorie je dobrá? U snídaně to neplatí. Když se ráno nenajíte, metabolismus se zpomalí a vy budete mnohem obtížněji odbourávat tuky. 

Snídaně je základ

Jak by měla správně vypadat?

Dejte si aspoň něco malého, třeba banán, bílý jogurt nebo plátek žitného chleba se šunkou. Snídaňový návyk lze vypěstovat a pro vaši postavu to bude jedině dobře.

23. listopadu 2018

5. Většinu dne jste na suchu

Ilustrační snímek

Voda je nezbytná k tomu, aby tělo bylo hydratované, a navíc vám pomůže zhubnout. Dejte si chvíli před jídlem sklenici čisté neperlivé vody, žaludek se pak rychleji zaplní a vy toho tolik nesníte. 

Pití studené vody také pomáhá zrychlovat metabolismus a tlumí chutě na džusy, limonády a další slazené nápoje.

6. Vynecháváte přílohy

Linguine s candátem a červenou řepou podle Tomáše Kaliny

S keto dietou zhubnete rychle.

Není ale vhodná pro každého. Proč?

Těstoviny, brambory, rýže, čočka, fazole, pečivo, kuskus… To všechno jste zařadili na „černou listinu“ a místo toho chroupete mega porce salátu? Pak se nedivte, že jste unavení, je vám špatně od žaludku, točí se vám hlava a občas nemáte daleko k mdlobám.

Tenhle stav se nazývá ketóza a vzniká, když vám chybí sacharidy. Na ketóze jsou založeny i různé diety, organismus totiž čerpá energii z tukových zásob, takže kila rychle mizí, ale tělu tím dáváte pořádně zabrat.

7. Ládujete se „polystyrenem“

Půst je pro naše tělo energeticky nevýhodný, říká docent Pavel Kohout.

Myslíte si, že rýžových a kukuřičných chlebíčků si můžete dopřát, co hrdlo ráčí? Vypadají přece super zdravě a je to takové „nafouklé nic“. Bohužel vás zklameme.

Na pohled neškodné dobrůtky mají totiž vysoký glykemický index (rychlost, jakou se z potravy vstřebává cukr do těla) a rychle se mění na tukové zásoby. Takže to s nimi nepřehánějte – nebo si k nim dejte kousek šunky, vajíčka, sýra, tvarohu či zeleniny.

8. Po cvičení už nic nejíte

dieta

Chyba! Možná máte dobrý pocit z toho, že jste si dali do těla, a večerní hlad jednoduše zaspíte, to však může být přesně ten důvod, proč se vaše váha nehýbe.

Krátce po cvičení byste měli sníst kousek ovoce, případně si dopřát proteinový nápoj bez umělých sladidel nebo tyčinku v raw kvalitě.

9. Kupujete light potraviny

Domácí jogurt

Pozor na dietní chyby

Bio ani light potraviny vám v hubnutí nepomůžou

Tyhle výrobky sice mají sníženou energetickou hodnotu (méně tuku či cukru), nějaké ty kalorie ovšem stejně obsahují.

Co je ale větší problém – často ukrývají spoustu syntetických látek, které energetický příjem naopak zvyšují (např. zahušťovadla). Naše tělo neví, kam je zařadit. A tak je pošle přímo do tukových zásob.