Fungují ještě metody našich babiček?

  14:00aktualizováno  14:00
Lékaři občas místo moderních metod zvolí postup, který jako by do 21. století ani nepatřil. Ti z pražské Všeobecné fakultní nemocnice vzbudili před časem rozruch, když použili k čištění nehojící se a odumírající rány speciálně vyšlechtěné larvy.
Bylinky - (c) profimedia.cz

Bylinky - (c) profimedia.cz - Bylinky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pacient, kterému hrozilo, že přijde o nohu, nakonec z nemocnice odešel po svých.

První člověk tuto léčbu v Česku podstoupil v květnu 2003, od té doby už přibylo několik dalších.

Komu pomohou pijavice
Jako návštěvníci z časů dávno minulých mohou působit i pijavice. Po staletí se věřilo, že mohou vysát z těla špatnou krev. Dnes je využití pijavic mnohem užší, ale jsou situace, kdy k nim rády sáhnou i renomované kliniky.

Například v USA mohou lékaři používat pijavice při léčbě některých pooperačních stavů.

"Třeba když se přišije prst, ale je porušený odtok krve žílami. Tam se nechala přisát pijavice, která mimo jiné pouštěla do rány hirudin, snižující srážení krve. Když se s touto metodou vydrželo dostatečně dlouho, nové cévy začaly prorůstat do tkáně," vysvětluje plastický chirurg Miroslav Tvrdek.

V Česku chirurgové pijavice nasazovali ještě před deseti lety. V české přírodě pijavka lékařská (jak zní správný biologický název) téměř vymizela. V zahraničí se pijavice pro lékařské účely pěstují na speciálních farmách.

Rybí doktor
Podobně lékařům pomáhá i "ryba doktor", jak je někdy nazývána kaprovitá rybka Garra rufa, která pochází z tureckého Kangalu.

Tyto ryby kdysi obydlely potoky napájené horkým pramenem, v nichž je minimum potravy. A jelikož horké prameny používali místní lidé ke koupání, ryby si našly náhradu i v lidské kůži.

Místní obyvatelé brzy zjistili, že lidem trpícím kožním onemocněním ryby pomáhají s "léčbou". Může jít třeba o pacienty s lupénkou.

V Česku zatím nikdo takto ryby nezaměstnal. "Někteří pacienti za touto léčbou jezdí do zahraničí - do Rakouska, Německa, Turecka. Chválí si to," říká specialista na léčbu lupénky profesor František Novotný. Podle něj se metoda nehodí pro každého a je poměrně málo úspěšná.

Moderní versus prastará léčba
Za některými neobvyklými léčebnými metodami stojí pozorovací talent. Lidé si třeba všimli, že rány, do kterých se dal určitý druh larev, se lépe hojí anebo že ženy, které pracují v mlékárně, mají jemné ruce.

Jaroslav Lundák měl před dvěma lety jediné přání - nepřijít o levou nohu. Lékaři mu ji totiž chtěli amputovat. Před zákrokem ho nakonec zachránily larvy bzučivky zelené, dovezené z ciziny. Dokázaly to, co nezvládaly léky: vyčistily hnisající rány.

"Prodělal jsem operaci nohy, která nedopadla dobře. Skončil jsem proto v pražské nemocnici, kde se lékařům podařil zázrak. Nohu, která odumírala, mi zachránili," řekl před časem Lundák MF DNES.

Zachráněná noha
Od té doby pomohla tato neobvyklá metoda léčby v Česku dalším deseti lidem. Většinou je trápily bércové vředy anebo měli ošklivé rány na noze, které vznikly jako komplikace cukrovky. Larvy jim většinou pomohly.

"Tento postup je již schválený vědeckou radou ministerstva zdravotnictví jako alternativní léčebná metoda," říká Karel Novotný, lékař, který tuto léčbu v Česku používá.

Jaroslav Lundák si ještě musel sehnat osmnáct tisíc na zaplacení larev. Nyní jsou tyto živočichové dostupnější - pěstují se v Česku - a tak jedna dávka vyjde pacienta na tři tisíce korun.

Lékař Novotný připouští, že léčba larvami je nepříjemná. "Od takového třetího dne to skutečně činí pacientům potíže, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout běžnými léky proti bolesti." Upozorňuje však, že tato metoda nepomůže zdaleka každému, koho trápí chronické rány.

Koupel v syrovátce na ekzém
Jinou netradiční zbraň proti trápení, které sužuje tisíce lidí, používali zdravotníci v Masarykově městské nemocnici v Jilemnici. Malé pacienty s atopickým ekzémem tu s úspěchem koupali v ementálské syrovátce.

Na metodu je přivedly zcela náhodně informace od pracovníků nedaleké mlékárny. Ti pozorovali, že po delší práci se syrovátkou je jejich pokožka nezvykle jemná a vláčná.

Následná zkoumání ukázala, že syrovátka má pro léčbu ekzému optimální složení - obsahuje síru, bílkoviny a tuky. Vyhovuje i její konzistence a kyselost.

Děti se v syrovátce koupaly dvakrát denně. Po koupeli se syrovátka nechala na kůži zaschnout a pak se kůže promastila. Terapie trvala jeden až dva týdny. U 14 procent pacientů potíže do tří měsíců zmizely úplně, u 42 procent se ekzém výrazně zlepšil.

Na nákup, dopravu a ohřev syrovátky si rodiče připláceli 100 korun denně. Léčba syrovátkou je nyní na čas přerušena kvůli odstávce v mlékárně, měla by však znovu začít.

Tvaroh na oteklé koleno
Syrovátka není jediným mléčným produktem, který zdravotníci používají. Obyčejný tvaroh zase našel uplatnění v rehabilitačním lékařství. Fyzioterapeutka Lenka Röhrichová se s tím setkala, když v létě jezdila pracovat na renomovanou kliniku v bavorském Schauflingu.

"Tvaroh tam používali na rehabilitaci a ortopedii. Na oddělení ho uchovávali ve velkém kbelíku v lednici, a když měl někdo oteklé koleno nebo jiný velký kloub, dali mu na to pořádnou vrstvu. Ta se ponechala, dokud tvaroh nezteplal. Fungovalo to," tvrdí fyzioterapeutka.

Mezi lidmi je také rozšířeno přesvědčení, že tvaroh, kyselé mléko anebo jogurt dokážou přispět ke zhojení popálenin. Ale v takovém případě nemusí jít jen o mléčné výrobky. Možná i proto si mnozí popálení pochvalují jogurt - přináší jim úlevu ne proto, že by v něm byly nějaké hojivé látky, ale prostě proto, že je studený.

Co všechno může fungovat?

CHYTRÁ HOUBA
• Preparát, který léčí rostliny, pomáhá i lidem. Jde "chytrou houbu" Pythium oligandrum, která parazituje na jiných plísních, kvasinkách a houbách
• Je to český unikát, na který přišel vědec Dáša Veselý.
• Zmírňuje plísňová onemocnění, lupenku i atopický ekzém. Podle lékařů však jde jen o doplňkový přípravek, který nemůže nahradit běžnou léčbu. Nyní se dá bez předpisu koupit volně v lékárně.
  
HYPNÓZA BRADAVIC
• Léčba bradavic poskytuje pro netradiční metody léčby široké pole. I když jde o virové onemocnění, podílí se na jejich vzniku psychika.
• Ne nadarmo se říká, že se bradavice dají zaříkávat. Použití psychologických metod je však účinné jen u vnímavých jedinců.
• Někteří lékaři mají dobré zkušenosti s ovlivněním bradavic hypnózou. Snaží se, aby si pacient vytvořil představu například toho, jak je bradavice odstraňována laserem. U malých dětí zase někdy pomůže, když se na bradavice rozzlobí a třeba každý večer jim pořádně vynadají. Že po nějakém takovém zásahu bradavice samy zmizely, zažil snad každý kožní lékař. Někteří soudí, že se virus prostě vyčerpal a k vyléčení by došlo tak jako tak.

LENTILKY NA ASTMA
• To, do jaké míry dítě zvládne astmatický záchvat, záleží i na jeho očekávání. Proto někdy, když dítě přijde s akutní dušností, pomůže lentilka. Dítě si myslí, že je to lék, uklidní se a záchvat často ustoupí.
• Kdo tuto "léčbu" zkouší, musí dítě dobře znát a vědět, jak se chová, když je jeho stav opravdu vážný. Stejně tak uklidňující vliv mají různá prodýchávací cvičení, kdy se dítě soustředí na dýchání a to přispěje ke zklidnění  

SVĚTLO NA DEPRESE
• Chorobně smutná nálada, deprese, někdy ustoupí, pokud se pacientovi dostane dostatek světla. Tato léčba se provádí hlavně na jaře a na podzim.
• Na nemocného se ráno nebo časně dopoledne svítí speciální lampou, která vyzařuje bílé světlo určité vlnové délky. Nevýhodou je, že takových sezení je třeba i několik desítek.
• Výhodné naopak je, že tato léčba nemá téměř žádné vedlejší účinky.

Autoři:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Petra Janů slaví šestašedesát. Podívejte se, jak s ní šel čas

Zpěvačka Petra Janů slaví v pondělí již šestašedesáté narozeniny. Na svůj věk nevypadá, energie má na rozdávání a...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Pandemie chřipky by mohla zabít i 80 milionů lidí, tvrdí odborníci

Ebola, SARS, ptačí chřipka nebo i tolik diskutované spalničky. Dokázaly zničit více životů než leckterá válka. Umějí se...

Ty schody vyjdu, věřila si Jarka, ale tělo ji zradilo. Pomůžeme jí

Jarka s Janem jsou krásný pár a se synem Honzíkem tvoří šťastnou rodinu. Jejich příběh by mohl být pohádka, nebýt...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz