Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Epilepsie se může projevit kdykoli. Víte, jak nemocnému pomoci?

Epilepsie je po cévních mozkových příhodách druhým nejčastějším neurologickým onemocněním. V Česku jí trpí až sto tisíc lidí. Lidově se jí říká padoucnice a v minulosti byla označována za „svatou nemoc“, neboť jí trpěla řada významných lidí.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Při tomto onemocnění dochází k přechodným poruchám mozkových funkcí, které způsobuje abnormální elektrická aktivita nervových buněk, což vede k rozvoji záchvatu.

Epilepsie nejčastěji vzniká v dětském věku, během dospívání a u starších lidí nad 60 let. Příčinou mohou být různé vrozené poruchy, poranění mozku (úrazy hlavy, zlomeniny lebky, bezvědomí apod.), mozkové infekce (encefalitida, meningitida), mozkové nádory, různé cévní anomálie či poškození toxiny a jiné. Některé druhy epilepsie ovlivňuje také dědičnost.

Spouštěč? Zářivky i nevyspání

Riziko vzniku záchvatu zvyšuje všechno, co podporuje dráždivost nervových buněk. Například alkohol (případně také jeho absence u lidí na alkoholu závislých), nedostatek a nepravidelný rytmus spánku (třeba při práci na noční směny), blikající světlo (počítačové hry, zářivky, diskotéka) nebo požití omamných látek.

U léčených epileptiků může záchvat vyvolat i náhlé vysazení užívaných léků. Rozvoj záchvatu ovlivňuje v některých případech i nadměrná únava a stres, hormonální změny (menstruace) a fyzická zátěž.

Parciální záchvat bez ztráty vědomí

Podle toho, jak velkou oblast v mozku zasahuje abnormální elektrická aktivita, dělíme epileptické záchvaty na parciální (částečné) a generalizované (kompletní). Při tzv. parciálním záchvatu je drážděna pouze určitá část mozku. Je-li během záchvatu člověk při plném vědomí, komunikuje a vzpomíná si na to, co se stalo, mluvíme o parciálním jednoduchém záchvatu. Projevuje se samovolnými záškuby obličeje, končetin nebo jedné poloviny těla. Postižený popisuje záblesky před očima, různé pachy nebo pachuť v ústech.

Můj boj s nemocí: Jak chlapec bojuje s epilepsií

Při komplexním parciálním záchvatu se dotyčný chová „poněkud zvláštně“, skoro jako automat, a na příhodu si nepamatuje. K typickým příznakům patří samovolná gestikulace, pomlaskávání, pošklebování, přecházení po místnosti a bezmyšlenkovité prohlížení věcí nebo křik. Občas se k tomu přidají také „záchvaty hysterie“. Postižený nekomunikuje.

Generalizovaný záchvat, grand mal

U generalizovaného záchvatu je zasažen celý mozek. Samotnému záchvatu může předcházet tzv. aura: pocity neskutečna, brnění, záškuby končetin apod. Postižený vykřikne, skácí se na zem a ztrácí vědomí. Celé tělo má v křeči, kolem úst se mu objevuje pěna a pokožka mu začíná modrat (kvůli křeči dýchacích svalů).

Potom následuje fáze, kdy sebou dotyčný hází a škube tělem v křečích. Během těchto 2 až 4 minut mu hrozí poranění, prokousnutí či zapadnutí jazyka a následné udušení (tenhle stav se také označuje jako grand mal). V okamžiku, kdy se mozek „vybije“, upadá postižený do bezvědomí, začíná normálně dýchat a do tváře se mu navrací normální barva. Než se probere, může to trvat až desítky minut. Po záchvatu bývá člověk zcela zmatený a netuší, co se s ním dělo.

Co rozhodně nikdy nedělejte

Nesnažte se silou (sevřením, zalehnutím postiženého) bránit křečím. Nerozevírejte mu násilím zaťaté čelisti, mohlo by dojít k poškození dásní a zubů a to se hojí mnohem hůř než prokousnutý jazyk.

Postiženým netřeste, nekřičte na něj ani se ho nesnažte nějakým způsobem křísit. Nechte záchvat proběhnout a v případě potřeby zavolejte rychlou záchrannou službu. Nebuďte dotyčného ze spánku, do nějž upadne po záchvatu.

Léčba a režimová opatření

Pokud se epileptický záchvat objeví pouze ojediněle, není většinou ani třeba, aby pacient pravidelně užíval léky. Je ale podstatné dodržovat určitá režimová opatření, která omezí riziko dalších záchvatů. Je například důležité, aby pacient abstinoval, neponocoval a chodil spát a vstával každý den přibližně ve stejnou dobu. Měl by se rovněž vyhýbat dráždivým světelným podnětům.

Při opakovaných epileptických záchvatech je farmakologická léčba nezbytná. Prognóza bývá obvykle velmi příznivá. U většiny pacientů po nějakém čase tyhle potíže zcela vymizí, a to včetně jejich charakteristických projevů na EEG.

První pomoc při záchvatu

Mnoho lidí propadne v takové chvíli panice a často udělá něco, čím postiženému naopak ublíží. Přitom stačí zachovat chladnou hlavu a dodržet několik jednoduchých pravidel.

Postup při prvních známkách záchvatu 
Typickými projevy je aura, strnulý pohled, strnulé držení těla. Položte dotyčného na lůžko nebo na zem, abyste zabránili případnému poranění při pádu. Z dosahu odkliďte všechny předměty, které by ho mohly nějak ohrozit, třeba nože, nádoby ze skla, žehličku a podobně. Jestliže leží u zdi, u nábytku nebo u topení, zkuste ho přesunout někam do volného prostoru.

Uvolněte těsný oděv a položte mu hlavu
Postiženému uvolněte těsný oděv (límeček, kravata, šála, horní knoflíček od košile), a pokud je to možné, podložte mu hlavu něčím měkkým, třeba polštářem, složeným svetrem, mikinou, zkrátka čímkoliv, co bude právě po ruce. Předejdete tak poranění hlavy o podložku.

Sledujte, jak dlouho celý záchvat trval
V průběhu záchvatu nikdy nenechávejte postiženého o samotě, ale zůstaňte s ním a sledujte, jak záchvat probíhá. Snažte si zapamatovat, jak dlouho trval (pokud to bylo déle než 5 minut, zavolejte rychlou záchrannou pomoc). Poté, co křeče odezní, uložte postiženého do stabilizované polohy (na boku, obličejem směřujícím k podložce). Pootevřete mu ústa, vyčistěte je a předsuňte mu dolní čelist (tenhle manévr slouží jako prevence udušení slinami nebo zapadlým jazykem). 

Zeptejte se dotyčného na jméno a datum
Po záchvatu vyzkoušejte jeho reakce a schopnost orientace. Dotyčného oslovte a zeptejte se na jeho jméno, dnešní datum, (přibližný) čas, město, ve kterém se nachází, a podobně. Postižený člověk bývá po záchvatu někdy velmi vyčerpaný a potřebuje znovu nabrat síly. Dopřejte mu tedy jednu nebo dvě hodinky spánku, nechte ho nerušeně odpočívat, nebuďte ho předčasně.

Autor:

Úzkost a stres zaháníme v době pandemie zbytečnými nákupy, tvrdí neurolog

Pozor na nákupy na internetu, jsou zrádné.

Kvůli úzkosti a stresu v době pandemie covidu-19 nakupují lidé víc věcí, než chtějí a potřebují....

Pro dlouhý život. Nejlepší je s věkem mírně ztloustnout, říká profesor Svačina

ilustrační snímek

Premium Jak těžké máte kosti, srdce nebo svalovou hmotu? Na kterém prstu vám rostou nehty nejrychleji a...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Ilustrační fotografie

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou...

Mýty o laserových operacích očí. Dioptrie se brzy vrátí, porod vadu zhorší

Ilustrační snímek

Každé oko se musí operovat v jiný den, docela to bolí a dioptrie se vám po čase stejně zase vrátí....

Další články
  • Nejčtenější

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Legíny jsou pohodlné, ale zatraceně zrádné. Oblékejte je proto opatrně

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Některé z nás ovšem jejich pohodlí natolik propadly, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Influencer z Nigérie bude mít šest dětí. Každé s jinou ženou

Říká si Pretty Mike, pochází z Nigérie a zakládá si na tom, že má šest žen, které budou rodit téměř ve stejném termínu....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Spěte sedm až devět hodin, je to skvělá prevence proti cukrovce i Alzheimerovi

Premium Trend zdravého životního stylu sílí. Snažíme se správně stravovat, dostatečně hýbat a dodržovat pitný režim. Na to...

Nedejte šanci artróze. Osvědčené rady, které vám pomohou od bolesti

Klouby lidského těla by se s trochou nadsázky daly přirovnat k dveřním pantům. Stejně jako někdy skřípají dveře, můžou...

Myslela jsem, že mám zánět močového měchýře. Byla to rakovina vaječníků

Máme v rodině vysoký výskyt gynekologických nádorů. Proto jsem vždy při potížích, které by s tím mohly souviset,...

Úzkost a stres zaháníme v době pandemie zbytečnými nákupy, tvrdí neurolog

Kvůli úzkosti a stresu v době pandemie covidu-19 nakupují lidé víc věcí, než chtějí a potřebují. „Nakupování nám...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...