Cukrovku druhého typu můžeme i vyléčit, říká v Rozstřelu diabetoložka

Rozstřel   11:00
„V současné době už hovoříme o pandemii obezity. Jsme v situaci, kdy dochází k extrémnímu nárůstu nejenom v rozvinutých zemích, ale dokonce i v rozvojových,“ popisuje na začátku rozhovoru s Elen Černou docentka Ludmila Brunerová problém, na který upozorňují odborníci čím dál hlasitěji.

„Obezita je spojena s celo řadou komorbidit, včetně metabolických diabetů, zvýšených tuků v krvi, vysokého krevního tlaku, nádorů i demence. Ten problém je nejenom zdravotní, ale také ekonomický,“ říká lékařka.

Jsou na vině geny nebo cukr?

Podle docentky Brunerové jde o kombinaci: „Rodíme se s určitou potřebou uspokojovat mozková centra odměny. Někdo s větší, někdo s menší. Tyto receptory něčím obsadit musíme a záleží hodně na prostředí, čím to bude. Někdo je obsadí jídlem, někdo drogami, jiný třeba sportem,“ říká a doplňuje: „Bohužel žijeme v silně obezitogenním prostředí. Sáhnout po sladké tyčince je snazší než jít běhat.

Cukr podle diabetoložky funguje podobně jako droga: „Větší konzumace sacharidů nám prostřednictvím změn mediátorů v mozku, konkrétně například serotoninu, může zlepšit náladu. Existují studie, které ukazují, že větší příjem sacharidů prostřednictvím sekrece inzulinu mění nabídku aminokyselin na bariéře mezi mozkem a krví a tím zvyšují dostupnost serotoninu. A ten v nás způsobuje pocit štěstí,“ vysvětluje, jak naše tělesná chemická laboratoř funguje.

Za nejškodlivější považuje bílý rafinovaný cukr. Naopak přírodní sladidla docentka Brunerová nezatracuje: „Například stévii doporučujeme i diabetikům. Je nízkoenergetická a je to dobrá varianta, pokud si chce člověk cokoliv dosladit.“

Cukrovku druhého typu umíme vyléčit

Existuje několik typů cukrovky. Diabetes prvního typu je autoimunitní onemocnění. V takových případech je člověk doživotně odkázán na dodání externího inzulínu. Devadesát procent lidí, kteří v současnosti trpí cukrovkou, ovšem trpí diabetem druhého typu. V těchto případech hraje roli nejenom genetika, ale také faktory prostředí, jako jsou nezdravá strava, nedostatek pohybu a již zmiňovaná obezita. „Pokud se podaří v těchto případech redukce hmotnosti, můžeme opravdu cukrovku vyléčit,“ říká docentka Brunerová. Jednoduchá cesta to ale podle ní rozhodně není: „Vyžaduje to tvrdý řád. Vedle farmakoterapie je totiž nutné i režimové opatření.

Chceme po pacientech, aby se nějakým způsobem chovali, což se lehko řekne, ale většinou dosti špatně provede. Pacienti mají za sebou obvykle historii různých redukčních pokusů, které jsou třeba krátkodobě úspěšné, ale problém je dlouhodobé udržení.“ V ordinaci se tak podle svých slov potkává s pacienty, kteří za svůj život klidně mohli v součtu zhubnout a přibrat i sto kilo. „V takových případech se snažíme stavět jídelníček na základech toho, nač byl ten člověk zvyklý. Těžko donutíte někoho, kdo celý život jí uzeniny, aby byl vegetarián. Jde nám o to, aby změnu vydrželi co nejdéle, aby s ní byli komfortní a neměli pocit, že jsou znásilňováni.“

Zároveň ale přiznává, že pacientů, kteří se opravdu dlouhodobě snaží, je menšina. Na dotaz, zda to pro lékaře není frustrující, říká: „Pomoci můžeme jenom těm, kdo chtějí pomoci. Ze svého pohledu mám čisté svědomí. Pacienta informuji, dám mu léčbu, jakou by měl mít, ale je to jeho zdraví. Ty výsledky nejsou na nás, ale na pacientovi. Přestože si to někteří pacienti nemyslí.“

Káva chrání před řadou chorob

Docentka Brunerová zároveň upozorňuje, že není dobré se v úpravách jídelníčku řídit jenom trendy: „Vidíme, jak se doporučení stran příjmu různých potravin stále mění. Třeba jenom taková káva. Nejdříve byla zavrhovaná, pak zase doporučovaná. V oblasti dietologie dochází k dosti dramatickým zvratům, takže člověk by si především měl zachovat zdravý selský rozum a nepodléhat trendům.“

S nadsázkou také říká, že pokud by se radikálně snížila dostupnost rafinovaného cukru, byli by lékaři jejího oboru bez práce. Otázku, kdo podle ní z této současné situace finančně profituje, však raději nechává bez odpovědi: „Byznys to určitě je, ale kdo všechno z toho profituje, to bych možná nechala bez komentáře.“

V rozhovoru se dále věnuje i tématu únavy, které vždy s přicházejícím jarem nabývá na aktuálnosti. Vysvětluje, kdy je únava ještě normální a v jakých případech by už mohlo jít o indikátor nějaké vážnější nemoci.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...