Jednoduché triky, jak omezit cukr. Budete zdravější a štíhlejší

  • 40
Ano, cukr je sladký, lahodný, ale také škodlivý. Jak se můžete zbavit závislosti na téhle „bílé maně“ a zachránit si zdraví? Poradíme vám několik jednoduchých triků, které vám kromě zlepšení zdraví pomohou shodit i nějaké to přebytečné kilo.
Nejste spokojená s tím, jak vypadáte? Zapomeňte na půst! Vysněné postavy lze...

Cukr se dnes používá jako sladidlo nebo přísada do koláčů, koktejlů a jiných dobrot. Víte ale o tom, že ještě ve středověku byl považován za lék proti neduživosti a prodával se výhradně v apotékách? O jeho rozšíření mezi běžné lidi se zasloužili bohatí, kteří si cukr kupovali jako drahou laskominu. Jedním z mlsounů byl i francouzský Král Slunce Ludvík XIV., který si svou cukřenku úzkostlivě střežil a lžičkami cukru odměňoval svoje nejšikovnější kurtizány.

Což o to, cukr dokáže „osladit život“, ale pokud si ho dopřáváte ve větší míře, může způsobovat spoustu zdravotních neduhů, například nadváhu, deprese, špatnou kvalitu kůže, akné nebo srdeční onemocnění. Doporučená denní dávka je 25 gramů. Většina Čechů ale tento limit suverénně překračuje, a riskuje tak své zdraví. Patříte mezi ně? Jak se můžete této neřesti zbavit?

Nahraďte klasické sladkosti

Většina lidí se uchyluje k cukrovinkám, když nemá dost energie nebo si potřebuje „obalit nervy“, například po náročném dni. A popravdě, není divu. Při konzumaci dortíku, zmrzliny nebo čokolády naše tělo vylučuje látky, které se podobají opiátům. Najednou se můžete cítit klidní, uvolnění, bez zbytečných trápení a bolestí. Jenže tenhle pocit opojení trvá jen krátkou chvíli a navíc nic neřeší. Ba naopak.

Pokud si dopřáváte často, může se stát, že váš jazyk si na sladkou chuť přivykne a přestane ji vnímat. Ve finále pak budete vyhledávat ještě přeslazenější „náplasti na bolest“ než předtím.

Jak to dělat jinak: Zkuste klasické sladkosti, jako jsou koláče, bonbony nebo sušenky, nahradit něčím zdravějším, například ořechy, ovocem nebo čtverečkem hořké 70% čokolády.

Ilustrační fotografie

Omezte doslazované potraviny

Možná vám to ani nepřijde, ale spousta potravin, které si přinesete domů z nákupu, je doslova nadopovaných cukrem. Řeč je hlavně o průmyslově zpracovaných potravinách, ve kterých je sladidlo využíváno jako barvivo a „ladička chuti“. Proto si dávejte pozor na všechny polotovary a předpřipravené dobroty ve spíži.

Rizikové jsou například uzeniny, cereální pečivo, sušené maso, sterilovaná zelenina, snídaňové cereálie, hořčice, kečupy, balené cukrovinky, dresinky či omáčky. V podstatě se jedná o „kalorické bomby“. Proto je používejte jen zřídka a vždy pouze v omezeném množství.

Jak to dělat jinak: Nebuďte líní a začněte sami vařit! Kupujte si potraviny, které nejsou průmyslově upravované, jako jsou například luštěniny (fazole, čočka), kořenová zelenina, drůbeží maso, bílé jogurty, vejce, ryby, hnědá rýže, bylinky, koření. Často vás to vyjde levněji, získáte výživnější suroviny a ještě si jídlo budete moci ochutit podle svého.

Kokos

Slaďte trochu jinak

Cukr není jediné sladidlo na světě. Lahodnou chuť vašim nápojům a jídlům přinese i obyčejné koření. Zkuste například skořici, která má přirozeně nasládlou chuť a zároveň stimuluje dobré trávení. Vynikající je třeba kakao, vanilka, kardamom, koriandr nebo muškátový oříšek.

Osvědčenou záchranou pro mlsouny je také kokos, který pokrm osladí a zároveň mu dodá lahodnou chuť a charakteristickou vůni. Můžete ho použít ve formě oleje anebo drcené moučky.

Velký sladký chaos. Víte, jak se vyznat ve sladidlech a čím nahradit cukr?

Jak to dělat jinak: Přepadají vás večer chutě na sladké? Lépe jim odoláte, když po večeři rozžvýkáte pár fenyklových semínek. Jsou přirozeně nasládlá, snižují chuť k jídlu a navíc působí proti nadýmání.

Ilustrační snímek

Pijte bylinkové čaje

Cukr není jenom v cukrovinkách, ale i v různých limonádách, minerálkách nebo slazených nápojích. Sycené drinky jsou velmi oblíbené, protože jsou osvěžující a rychle dostupné. Ročně se jich na světě vypije až 947 miliard litrů, což se rovná zhruba trojnásobku vodní nádrže Lipno. Výrobci limonád si své zákazníky dokážou předcházet exotickými chutěmi nebo rádoby zdravými sladidly, jako je aloe vera, bazalka, citronová tráva. Bohužel jde jen o reklamní trik, protože většina nápojů tyto přísady obsahuje jen ve velmi zanedbatelném množství.

Výsledkem je zase cukrová voda, která se ale dobře prodává. Pokud ji budete kupovat a konzumovat, riskujete spoustu zdravotních komplikací, včetně obezity, cukrovky či rakoviny tlustého střeva.

Jak to dělat jinak: Naučte se pít ovocné čaje. Jsou přirozeně sladké a není potřeba je ochucovat. Výborné jsou například čaje z ibišku, jahodníkových listů nebo sušených malin.

Nejste spokojená s tím, jak vypadáte? Zapomeňte na půst! Vysněné postavy lze...

Mějte jídlo pod kontrolou

Stává se vám někdy, že sníte víc jídla, než byste chtěli? Přejídání nemusí být spojené s obrovskou porcí jídla, ale může být skryté například v „uzobávání“ u sledování filmu. Určitě se vám stalo, že jste si k televizi vzali pytel chipsů, slaného popcornu nebo jiných dobrot a snědli ho během sledování programu celý.

Bohužel po tomhle hodování vás často může pálit žáha, a radost ze „sladké tečky“ se tak rozplyne jako pára nad hrncem.

Jak to dělat jinak: Určitě nemusíte žít jako asketa. Ale zároveň byste neměli jíst věci, které vám vyloženě škodí. V případě nezdravých dobrůtek platí staré známé pořekadlo: všeho s mírou. Proto si dopřejte nějaký ten hřích, ale omezte ho jenom na malou misku. Daleko lepší variantou mlsání je čerstvé ovoce, například nakrájený meloun, mango nebo jablko.

Ilustrační snímek

Pořádně se vyspěte

Spánek vaše tělo uvolní, zrelaxuje a nabije novou energií. Pokud si ho dopřáváte pod míru, riskujete nejen únavu, ale i obrovské chutě na sladké. Tělo si tím říká o chybějící porci energie, proto ho nejvíce lákají „kalorické bomby“ v podobě hutnějších či sladších pokrmů.

Jak to dělat jinak: Snažte se spát minimálně osm hodin denně. Pokud s tím máte nějaký problém, zkuste se na noční odpočinek naladit poslechem hudby, horkou koupelí nebo četbou knížky, která unaví oči a zároveň zpomalí váš dech. Odborníci na spánkovou hygienu také doporučují chodit do postele a vstávat vždy ve stejný čas, ve všední den i o víkendu. Zkuste to!

Domácí jogurt

Vsaďte na proteiny

Výživoví poradci doporučují pestrou stravu s dostatkem výživných látek. Milovníci sladkostí by si ale měli ve svém jídelníčku udělat speciální kolonku na proteiny, nedostatek bílkovin totiž způsobuje chutě na sladké.

Jak to dělat jinak: Do svého jídelníčku určitě zařaďte proteinové potraviny, jako jsou vejce, fazole, bílý řecký jogurt, losos, mléko, sardinky, hovězí nebo kuřecí maso.

Ilustrační snímek

Dejte si do těla

Pohyb je zdravý! Nejenom, že si pěkně protáhnete svalstvo, ale zároveň přijdete na jiné myšlenky. Důvodem pro o mlsání často bývají negativní emoce, například pocity strachu, deprese, nedostatek sebedůvěry či jiná životní traumata. Během sportování se ale do těla uvolňuje hormon štěstí serotonin, který navozuje pocit radosti a dobré nálady.

Jak to dělat jinak: Využijte sport i pro spalování kalorií. Nikde není psáno, že musíte zvedat činky anebo uběhnout maraton. Daleko lepší než nárazová fyzická dřina je pravidelný pohyb. Zkuste proto například vynechat výtah a používat schody nebo místo jízdy autobusem a tramvají chodit pěšky. Každý krok navíc je krokem k vašemu zdraví.