Citytrail Ostrava – pekelně horký závod v razovitém kraji

aktualizováno 
Horko, horko a ještě jednou horko. Nějak takto bych ve zkratce popsal první ročník Ostravského Salomon Citytrailu, závodu na 13 kilometrů, jenž byl třetí zastávkou letošního Salomon Trail Running Cupu.

Pekelný závod STRC CITYTRAIL Ostrava | foto: STRCpro iDNES.cz

Dnes to bude peklo. Neodbila ještě ani desátá hodina a teplota již dávno překonala třicetistupňovou hranici. Startovní špalír nervózně podupává na mostě přes řeku Ostravici. Čeká nás hodinový závod s vrcholem na haldě Ema. Hned po startu nás oranžové šipky vedou k břehu řeky, kde mě hned napadá myšlenka, jak báječné by bylo se tam dnes vykoupat. Na takové radovánky je ale ještě brzy, proto se davem nechávám unášet dále po kamenitém břehu. Hodinky ukazují metu druhého kilometru, což znamená blížící se první občerstvovačku. Sice k ní zbývá ještě něco málo přes 500 metrů, i tak ji vyhlížím za každým rohem.

Fotogalerie

Po prudké zatáčce a těsně před stoupajícími schody jsou tady. Úplná slast pro oči. Řady kelímků, které jen čekají, až je někdo vypije. Nejsem žádný degustátor, ale přísahal bych, že ta voda byla fakt excelentní. Pro jistotu beru do ruky dva kelímky navíc a dupu schody nahoru. Pár klikatic místní vilovou čtvrtí nás již naštěstí vede do stínu lesa. Lesní cesty parádní a já si pochvaluji členitost místní tratě. Třetina závodu za mnou a stoupání na Emu přede mnou. Ač není nijak dramatické, horko si vybírá svojí daň. Funím jak lokomotiva a přechod do chůze jen prodlužuje agónii. O pár míst za sebou vidím běžeckého parťáka Petra. Říkám si, že jestli po pěti kilometrech závodu vypadám stejně jako on, čeká mě ještě hodně práce dostat se do cíle. Z čista jasna jsme na vrcholu haldy, kde si dopřávám zasloužené vteřinky výhledu.

Následující seběh je sice trochu přes kameny, ale díky získané rychlosti a následnému protivětru to hodnotím jako jednu z nejlepších částí celého závodu. Před křížením s asfaltkou se nechávám předběhnout Petrem v domnění, že by mě mohl dovézt do cíle. Hned po náběhu na asfalt mě ale ubezpečuje, že dnes je to špatný. Vedro si dnes opravdu bere svoji daň. Zachrání nás mladík ze štafetového běhu, který se dělí o drahocennou vodu. Ve dvojici tedy společně zdoláváme další metry zdejší trati. V našem podání již dávno nejde o žádný závod, ale je to spíš taková hra o to nepřestat běžet. Za každých 500 metrů si slibuji jedno studené pivo. Osmý kilometr sice pivo nepřinesl, ale občerstvovačku ano. Piji, polévám se vodou a toužím po studené sprše.

Salomon Trail Running Cup

Následující kilometry jsou pro mě trochu záhadou. Za zády si vedu Petra, kterého se snažím povzbudit a zároveň se tím snažím povzbudit i sebe. Cesta stejně jako na začátku vede podél koryta řeky a já musím opakovat, že do té vody nemám skákat. Možná sním či bdím, ale přísahal bych, že běžím v peci. Závodníci ve velkém přecházejí do chůze, my rovněž. Vždy pod mostem ve stínu si dopřejeme luxus v podobě pár volných kroků. Pozitivní je, že již slyším hlasatele. Negativní, že těsně před cílem nás čeká ještě vložené kolečko o délce jednoho kilometru. Zde si neodpustím poznámku, že to bylo naprosto zbytečné kolečko. Běžet kousek před cílem 500 metrů k patníku a stejnou cestou zpět je dobré jen pro nasbírání kilometráže.

A náš závěrečný finish? Tak ten se bohužel nekonal. Když už jsem se smiřoval s myšlenkou, že bych i zrychlil, zastavila nás kolabující závodnice. Horko udělalo své a nohy jí prostě vypověděly službu. Zůstali jsme u ní jako podpora do příchodu organizátora a pak se již jen výletově vydali do cíle. Výsledný čas 1:12:06 je nakonec v tom horku malým zázrakem.

V závodě nakonec zvítězil Lukáš Olejníček v čase 46:36, mezi ženami si pro první místo doběhla Pavla Schorná s časem 53:12. Kompletní výsledky závodu naleznete ZDE.

Fotogalerie ze závodu

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz