Citytrail Ostrava – pekelně horký závod v razovitém kraji

aktualizováno 
Horko, horko a ještě jednou horko. Nějak takto bych ve zkratce popsal první ročník Ostravského Salomon Citytrailu, závodu na 13 kilometrů, jenž byl třetí zastávkou letošního Salomon Trail Running Cupu.

Pekelný závod STRC CITYTRAIL Ostrava | foto: STRCpro iDNES.cz

Dnes to bude peklo. Neodbila ještě ani desátá hodina a teplota již dávno překonala třicetistupňovou hranici. Startovní špalír nervózně podupává na mostě přes řeku Ostravici. Čeká nás hodinový závod s vrcholem na haldě Ema. Hned po startu nás oranžové šipky vedou k břehu řeky, kde mě hned napadá myšlenka, jak báječné by bylo se tam dnes vykoupat. Na takové radovánky je ale ještě brzy, proto se davem nechávám unášet dále po kamenitém břehu. Hodinky ukazují metu druhého kilometru, což znamená blížící se první občerstvovačku. Sice k ní zbývá ještě něco málo přes 500 metrů, i tak ji vyhlížím za každým rohem.

Fotogalerie

Po prudké zatáčce a těsně před stoupajícími schody jsou tady. Úplná slast pro oči. Řady kelímků, které jen čekají, až je někdo vypije. Nejsem žádný degustátor, ale přísahal bych, že ta voda byla fakt excelentní. Pro jistotu beru do ruky dva kelímky navíc a dupu schody nahoru. Pár klikatic místní vilovou čtvrtí nás již naštěstí vede do stínu lesa. Lesní cesty parádní a já si pochvaluji členitost místní tratě. Třetina závodu za mnou a stoupání na Emu přede mnou. Ač není nijak dramatické, horko si vybírá svojí daň. Funím jak lokomotiva a přechod do chůze jen prodlužuje agónii. O pár míst za sebou vidím běžeckého parťáka Petra. Říkám si, že jestli po pěti kilometrech závodu vypadám stejně jako on, čeká mě ještě hodně práce dostat se do cíle. Z čista jasna jsme na vrcholu haldy, kde si dopřávám zasloužené vteřinky výhledu.

Následující seběh je sice trochu přes kameny, ale díky získané rychlosti a následnému protivětru to hodnotím jako jednu z nejlepších částí celého závodu. Před křížením s asfaltkou se nechávám předběhnout Petrem v domnění, že by mě mohl dovézt do cíle. Hned po náběhu na asfalt mě ale ubezpečuje, že dnes je to špatný. Vedro si dnes opravdu bere svoji daň. Zachrání nás mladík ze štafetového běhu, který se dělí o drahocennou vodu. Ve dvojici tedy společně zdoláváme další metry zdejší trati. V našem podání již dávno nejde o žádný závod, ale je to spíš taková hra o to nepřestat běžet. Za každých 500 metrů si slibuji jedno studené pivo. Osmý kilometr sice pivo nepřinesl, ale občerstvovačku ano. Piji, polévám se vodou a toužím po studené sprše.

Salomon Trail Running Cup

Následující kilometry jsou pro mě trochu záhadou. Za zády si vedu Petra, kterého se snažím povzbudit a zároveň se tím snažím povzbudit i sebe. Cesta stejně jako na začátku vede podél koryta řeky a já musím opakovat, že do té vody nemám skákat. Možná sním či bdím, ale přísahal bych, že běžím v peci. Závodníci ve velkém přecházejí do chůze, my rovněž. Vždy pod mostem ve stínu si dopřejeme luxus v podobě pár volných kroků. Pozitivní je, že již slyším hlasatele. Negativní, že těsně před cílem nás čeká ještě vložené kolečko o délce jednoho kilometru. Zde si neodpustím poznámku, že to bylo naprosto zbytečné kolečko. Běžet kousek před cílem 500 metrů k patníku a stejnou cestou zpět je dobré jen pro nasbírání kilometráže.

A náš závěrečný finish? Tak ten se bohužel nekonal. Když už jsem se smiřoval s myšlenkou, že bych i zrychlil, zastavila nás kolabující závodnice. Horko udělalo své a nohy jí prostě vypověděly službu. Zůstali jsme u ní jako podpora do příchodu organizátora a pak se již jen výletově vydali do cíle. Výsledný čas 1:12:06 je nakonec v tom horku malým zázrakem.

V závodě nakonec zvítězil Lukáš Olejníček v čase 46:36, mezi ženami si pro první místo doběhla Pavla Schorná s časem 53:12. Kompletní výsledky závodu naleznete ZDE.

Fotogalerie ze závodu

Autor:
  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Hygiena našich předků: éra špinavých lidí trvala několik století

Že na tom byli naši předci s čistotou dost na štíru, není žádným tajemstvím. V době, kdy voda byla nepřítel a do všeho...

Premium

Ikigai, důvod vstát ráno z postele. Šťastný život podle Japonců

Nejvýstižnější český překlad japonského slova ikigai opravdu zní: důvod vstát ráno z postele. Co má společné ikigai s...

OBRAZEM: Švédka je posedlá plastikami, první měla ve třinácti letech

Stefanie Mulicová ze Švédska si již ve třinácti letech nechala do rtů vpravit silikonové výplně. Povolila jí to vlastní...

Probudil se z kómatu bez tří končetin, nyní díky protézám opět chodí

Pětačtyřicetiletý David Gilroy ze Skotska jen zázrakem přežil nehodu na motorce. Strávil dva měsíce v kómatu, když se...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz