Chronický zánět škodí našemu zdraví. Jak se ho zbavit

  • 7
Věda prokázala, že za vznikem většiny nemocí stojí chronické záněty, které mohou přispět k rozvoji závažných chorob včetně cukrovky a rakoviny. Poradíme vám, jak tomu předejít.
Ilustrační fotografie

Zánět sám o sobě není nic škodlivého. Právě naopak, jde o proces, pomocí kterého nás imunitní systém chrání před infekcemi. Existují ovšem dva typy zánětů: akutní a chronický. Akutní zánět je žádoucí proces, který chrání tělo před poškozením a směřuje k vyléčení. Odezní zpravidla velmi brzy, většinou v řádu dnů, kdy se poškozená tkáň zahojí.

Úplně jinou kapitolou je však chronický zánět, kterému se někdy přezdívá „tichý zabiják“. Dlužno dodat, že je to velmi trefné označení.

Permanentně ve stresu

„Chronický zánět se na rozdíl od akutního liší hlavně tím, že jeho projevy jsou velmi malé, rozpoznatelné někdy obtížně, zánět přetrvává dlouhou dobu, má dopad na celý organismus, projevuje se zpomalením metabolismu, nemá jen místní projevy, nesnadno se zjišťují zevní faktory udržující zánět v těle, jako jsou například u akutního zánětu bakterie, a nemá tendenci k vyléčení, ale spíše udržuje organismus v narušeném, ‚nemocném‘ stavu,“ píše ve své knize Zánět – skrytý zabiják lékař David Frej.

„Při chronickém zánětu imunitní systém navzdory tomu, že neexistuje vetřelec, proti kterému by měl bojovat, neustále vylučuje zánětlivé látky, které putují organismem a poškozují různé tkáně. Jde vlastně o stres, pro tělo velmi škodlivý. Reakce imunitních buněk poškozujících zdravé buňky v tkáních způsobuje pak rozvoj mnoha chronických onemocnění.“

Nepodceňujte sílu omega-3. Zmírňují chronické záněty a prospívají srdci

Ilustrační snímek

Srdeční potíže i demence

K nemocem, jež může způsobit chronický zánět, patří například deprese, demence, poruchy imunitního systému, srdečně-cévní choroby a další. Naštěstí nejsme v tomto směru tak docela bezbranní a můžeme podniknout preventivní kroky k tomu, abychom se těmto „tichým zabijákům“ ubránili.

Příznaky demence nepodceňujte. Varovné signály se mylně přisuzují stáří

A právě na prevenci chronických zánětů se zaměřili odborníci z Harvardovy univerzity, kteří své poznatky shrnuli do praktického manuálu. Jak záhy zjistíte, není to nic složitého, ani něco, co bychom už dávno nevěděli. Zkrátka „žádná velká věda“, stačí jen zařadit tato doporučení do každodenního života. Co všechno tedy můžete udělat pro své zdraví?

Ilustrační fotografie

Méně alkoholu, více ryb

U lidí, kterým se podaří přestat kouřit, dochází k velmi výraznému snížení úrovně zánětu, a to už během několika týdnů. Co se týče alkoholu, v tomto ohledu jsou odborníci benevolentnější, ale je třeba konzumovat ho v rozumné míře.

Vynikající prevencí zánětlivých procesů v těle je také strava s vyšším podílem olivového oleje, luštěnin, ryb, ovoce a zeleniny, mimo jiné díky značnému obsahu omega3 nenasycených mastných kyselin, které potlačují zánět a mají i některé příznivé metabolické účinky.

Jídlo pro silnou imunitu. Zkuste křen, ořechy i kvašenou zeleninu

V přirozené podobě se omega-3 nacházejí hlavně v tučných mořských rybách (losos, tuňák, halibut, makrela, sleď, sardinky), které bychom měli konzumovat ideálně dvakrát týdně, olejnatých semínkách (hlavně lněná a chia) nebo ořeších.

Ilustrační snímek

Každodenní procházky

Přiměřený (a především pravidelný) pohyb přispívá ke snížení úrovně zánětu. Pokud nejste zvyklí se moc hýbat, zvolte pro začátek nějakou šetrnou aktivitu, při které se příjemně protáhnete, ale která pro vás nebude znamenat nadměrnou zátěž.

Vhodné jsou například procházky, nordic walking, jóga, pilates či plavání – to mohou provozovat dokonce i lidé s chronickými kloubními potížemi, protože voda klouby perfektně odlehčí.

Rychlý budíček, studená sprcha a trocha pohybu. Tipy, jak nastartovat den

K těmto aktivitám je dobré zařadit aspoň dvakrát týdně cvičení pro zvýšení síly (třeba s gymnastickým míčem) nebo cviky pro zlepšení rovnováhy (skvělou pomůckou je bosu – balanční gumová podložka ve tvaru polokoule).

Ilustrační fotografie

Ničím nerušený spánek

Pokud se dobře nevyspíte, další den za moc nestojí. Nespíte-li delší dobu, podporujete tím rozvoj chronických zánětlivých procesů, což je obzvlášť nebezpečné pro vaše srdce.

Existuje spousta tipů, které vám mohou usnadnit usínání: například různé zklidňující bylinky, ať už v podobě čajů, kapek, voňavé lázně nebo jako éterický olej do aromalampy.

Deset tipů pro dobrý spánek. Tyto snadné změny vám zaručeně pomohou

Před spaním se vyvarujte černého čaje a kávy nebo alkoholu a usínejte pokud možno v zatemněné místnosti, bez mobilu či rozsvícené lampičky na nočním stolku a se zataženými žaluziemi.

Ilustrační snímek

Omezení stresu

O stresu se ne nadarmo říká, že je to zabiják moderní doby. Chronický stres může vyvolat rozvoj zánětu a způsobit vznik problémů, jako je revmatoidní artritida, srdečně-cévní onemocnění, deprese nebo zánětlivé onemocnění střev.

Občasnému stresu se asi nevyhne nikdo z nás, to je jasné, zároveň je však důležité nenechat ho, aby nás úplně ovládl a převálcoval.

Nedejte stresu šanci držet vás v šachu. Sedm způsobů, jak mu vzdorovat