Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Za bolestí kyčlí u běžců mohou stát výrůstky. Přečtěte si, jak je léčit

aktualizováno 
Bolí vás kyčle, zevní strany stehna nebo třísla? Máte potíže s vystupováním z auta nebo dáváním nohy přes nohu? Cítíte, někdy dokonce i slyšíte, lupání v kloubu? Bolest této oblasti může poukazovat na poškození kyčelního kloubu nebo okolních měkkých tkání.

Za bolestí kyčlí stojí u běžců často výrustky | foto: Profimedia.cz

Kyčel je poměrně dobře konstruovaný kloub, hluboký, s velkou hlavicí a jamkou, u které je okraj zvýšen chrupavčitým lemem. Je to nosný kloub, který je zatížen prakticky v každé pozici (snad vyjma pozice vleže na zádech). Často je postižen artrózou, která se může potměšile projevovat bolestí kolenního kloubu. V tomto textu se však artrózou zabývat nebudeme, pokusíme se přiblížit poměrně častou poruchu, která bolest kyčle u sportovců způsobuje.

Příznaky:

 • startovací bolest (při pohybu postupně mizí) v třísle, kyčli nebo zadní straně stehna
 • bolest se charakteristicky vyskytuje ve stále stejné pozici (pohybu) a je opakovatelně vybavitelná
 • lupání v kyčli
 • potíže s vystupováním z auta, bolest při sedu s nohou přes nohu, v hlubokém dřepu, při provádění leg pressu, veslování, potíže mohou být při skocích přes překážku

Femoroacetabulární impingement (FAI) je stav poškození kyčelního kloubu, který vzniká na základě pohybu. Jakkoliv to zní nelogicky, je to stav, kdy dochází opakovaným pohybem ke vzniku kostěných výrůstků, které ovlivňují a blokují fyziologický pohyb v kyčli. Jedním z mechanismů je nadměrná zátěž v koncové pozici (silové kopy u karate, skluzy u fotbalu nebo hokeji), druhým je zátěž přiměřená, která však působí na terénu anatomické predispozice (nejčastěji je jí zadní postavení kyčelní jamky nebo plošší hlavice kosti stehenní). Drážděním vznikají v těsném okolí kyčelního kloubu kostní výrůstky (osteofyty). A ty pohyb v kyčli následně čím dál více blokují.

Co s tím můžeme dělat?

Diagnostika

pozitivita některého z výše popsaných příznaků:

 • úhybný oblouk při hlubokém dřepu (při pohledu zepředu se během pohybu dolů objeví posun pánve směrem do strany, po překonání bolestivého místa se pozice zase srovnává)
 • bolest při pokrčení v kyčli zkřížením přes druhou nohu a vytočení do vnitřní rotace; někdy je test pozitivní v opačné pozici (v zanožení a zevní rotaci)

Při dlouhodobějších jednostranných potížích je lépe vyhledat fyzioterapeuta, který vyloučí asymetrické nastavení, jímž je nejčastěji jednostranně spadlá klenba nožní, nestabilita kotníku nebo kolene, svalové dysbalance v bolesti kyčle (stažený hruškovitý sval nebo bedrokyčlostehenní sval, oslabení svalů na boční straně kyčelního kloubu a podobně). Potom je vhodné terapii cílit na ovlivnění daných oblastí. Pokud se potvrdí diagnóza FAI, v naprosté většině případů bohužel neujdete operaci. V tomto případě se totiž jedná o kauzální léčbu, tedy léčbu, která řeší příčinu.

Všeobecnou prevencí je pak následující program:

 1. budeme strečovat a mobilizovat kloubní pouzdro
 2. budeme posilovat
 3. budeme stabilizovat
 4. budeme dodržovat režimová opatření
 5. budeme nadále číst Rungo.cz

Jak na strečink

Strečink volíme šetrný bez dotahování do krajních poloh v kyčelním kloubu a podle toho volíme i výchozí pozice. Lehce omezíme i mobilizační pohyby v kyčli. Cílem rozhodně není působit bolest, bolestivá iritace stav naopak často zhoršuje. Více ke strečinku naleznete zde. V dalších řádcích si připomeneme nejdůležitější svaly pro správnou funkci kyčelního kloubu - a jak je ošetřit.

Hruškovitý sval: Vleže na zádech pokrčíme obě nohy v kolenou, chodidla jsou opřená o podložku. Jednu nohu umístíme kotníkem na koleno druhé nohy, koleno vytočíme zevně. Dolní končetinu, která je opřená na zemi, přitáhneme oběma rukama pod stehnem. Hlava je položená, zkuste uvolnit záda a povolit pánev. Pokud je tah na protahované kyčli příliš velký, použijte ručník, jímž prodloužíte tažnou páku. Pokud pozice zhoršuje vaše potíže v kyčli, zvolte jinou variantu, výběr naleznete v našem textu zde.

Bedrokyčlostehenní sval: Jsme zády ve stoje u podložky, koleno je pokrčené, chodidlo položené na podložce. Kolena jsou ve stejné úrovni, pokud by nebyl cítit tah, dejte protahovanou nohu kolenem více dozadu. Ve stoji se narovnejte, stáhněte břišní svaly, čímž lehce podsadíte pánev. Tah by se měl objevit v tříslu nebo přední straně stehna. Výdrž při strečinku je minimálně 20 sekund.

Natahovač stehenní povázky a hamstringy (zadní strana stehna) se výborně ošetří rollerem (válcem) nebo klasickými strečinkovými cviky.

Mobilizace kloubu

Krouživé pohyby v kyčli slouží k protahování kloubního pouzdra s vyloučením pozic, které bolí. Cvičíme v pěti až deseti opakováních a samozřejmě na obě strany.

 • Použít můžeme odlehčenou verzi vestoje s položením kolene na otáčecí židli nebo provádíme krouživé pohyby v pozici běžného stoje. Pro dobré uvolnění ošetřované končetiny je lépe se přidržet například zdi nebo jiné opory (obr. 1).
 • Odvalení vleže na boku (obr. 2). Ošetřovaná je spodní dolní končetina (ta, na které ležíte). Pomalu odvalujeme pánev směrem dozadu a vracíme zpět.
 • „Provlékání“ kyčle ze šikmého sedu (obr. 3). Z pozice vysokého šikmého sedu provlékneme dolní končetinu směrem vpřed a vrátíme zpět. Několikrát opakujeme.
 • Škorpion (vleže na břiše překlápění nohy přes druhou nohu vzad - vypadá to opravdu interesantně - obr. 4).
obr. 1

obr. 1

obr. 2

obr. 2

obr. 3

obr. 3

obr. 4

obr. 4

Nezapomínejte na posilování

Při posilování jsou důležité tři svalové skupiny: rotátory kyčelního kloubu, zadní strana stehna (hamstringy) a hýžďové svaly. Všechny svalové skupiny se podílí na stabilním usazení kyčelního kloubu a jeho správné funkci.

Zevní rotátory kyčelního kloubu: V pozici vleže na boku provádíme rotační pohyby ve svrchní dolní končetině směrem do zevní nebo vnitřní rotace (obr. 5). Rotátory výborně aktivujeme v excentrickém režimu v šikmém dřepu s podloženou zadní dolní končetinou, kdy pohyb vedeme lehce do strany a dolů (směrem za kyčlí lehce ven). Cítit byste měli aktivitu svalů na zevní straně kyčle nohy, která podřep dělá. (obr. 6)

Hamstringy: zvedání pánve na obou nohou (rozcvičení), na jedné noze (obr. 7), chůze směrem k hýždím vleže na zádech.

Hýžďové svaly: mrtvé tahy (ve dřepu); vestoje se spouštějte do pozice dřepu, váha jde směrem vzad, kolena stojí na místě (tzn. nepohybují se směrem vpřed - obr. 8).

obr. 5

obr. 5

obr. 11

obr. 6

obr. 6

obr. 7

obr. 8

obr. 8

Stabilizace

Toto cvičení je základem k tomu, abyste přinutili své svaly spolupracovat s cílem zajištění stability kloubu.

Kyčelní ohyb: Vestoje na jedné noze proveďte cvik obecně zvaný jako holubička. Pokuste se o elegantně vzletnou formu, bude-li to možné. Dokonalé protažení hamstringů vám umožní plnou verzi - dotknutí špičky prstů druhostranného palce u nohy (obr. 9). Lehké pokrčení kolene stojné nohy nevadí. Nutné je však zajistit držení volné dolní končetiny a trupu v jedné rovině.

Dřep na jedné noze: Cvik provádějte nejprve například mezi rámem dveří nebo s oporou něčeho jiného stabilního, postupně přecházejte k naznačenému provedení bez držení (nebo aspoň jen jednou rukou - obr. 10). V tomto případě rozsah pohybu samozřejmě snižte. Při všech cvicích, kdy stojíte na chodidle, se soustřeďte na oporu tří bodů na chodidle a na správnou pozici kolen (tj. aby stojné koleno nedělalo pozici „X“).

obr. 9

obr. 9

obr. 10

obr. 10

Režimová opatření

 • zásadně omezit pohyby, které dráždí bolest v oblasti kyčle
 • omezit koncové pohyby, zejména v zátěži (hluboké dřepy, leg pressy, rumunské mrtvé tahy, skoky přes překážku apod.)
 • uzpůsobit strečinkové pozice tak, aby nedocházelo k bolestivému dorazu kloubních struktur v kyčli

Superdůležitý bod na závěr

Ano, nezapomínejte pravidelně sledovat stránky www.rungo.cz.

 • Nejčtenější

Sexy pilotka chce ukázat světu, že i ženy patří do kokpitu

Devětadvacetiletá pohledná brunetka Christina Carmela Panebianco z Kapského města se živí jako pilotka a málokdo jí to...

Matky, netvrďte dcerám, že ženy a muži si jsou rovni, říká Daniela Kovářová

Premium Každá dcera někdy měla chuť umlčet svou matku. To je podtitul její nové knihy Matkovražedkyně. Prezidentka Unie...

VELKÝ PRÁZDNINOVÝ KVÍZ: Sto otázek provětrá vaše mozkové závity

Sto otázek z nejrůznějších oborů prověří vaše znalosti. Víte, kdy byla otevřena rozhledna na pražském Petříně, jak...

Modelka v šestapadesáti letech nafotila snímky do Sports Illustrated

Šestapadesátiletá Kathy Jacobsová z Kalifornie hrdě ukazuje svou postavu v plavkách na přehlídkových molech i v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka chodí lovit a její dcerka si pak hraje s mrtvými zvířaty

Jednatřicetiletá Beka Garrisová z USA chodila s otcem lovit už v deseti letech. Nyní na své lovecké výpravy bere i svou...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

 • Další z rubriky

Sport byl pro Simonu sprosté slovo, nakonec díky němu zhubla 24 kilogramů

Simona Cíchová se rozhodla, že začne s rodinou běhat, překážela jí v tom však nadváha. Tak s ní zatočila. „Můj manžel...

Jídlo jako náplast na stres. Noční hodování ničí nejen figuru, ale i zdraví

Žijeme v době stresu, o to důležitější je udržovat se zdravý a fit. Ohledně stravy vydrží ale většině lidí předsevzetí...

Národ (ne)plaváčků. Aneb jak Češi (ne)přeceňují své plavecké schopnosti

Premium Mýtus, že se Češi hravě udrží nad hladinou, nás každoročně stojí příliš mnoho životů. Magazín Víkend zjišťoval, jak...

Jak dopadl test mléčných a veganských nanuků? Vyhrál Míša a Solero

K českému létu patří zmrzliny na dřívku, milují je děti i dospělí. Věděli jste, že nanuky mohou být i zdravé? Na jejich...

Databáze nemocí

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...