Běžecké kmeny: jste fajfkař, proužkonožec, nebo běhochodec?

aktualizováno 
Tak jako v běžné městské populaci nacházíme řadu subkultur typu emo, gothik, hipster nebo rude boy, můžeme definovat příslušnost jedinců do určitých kmenových struktur i v rámci naší běžecké subkultury. Možná to ještě nevíte, ale do jednoho z běžeckých kmenů určitě patříte i vy. Víte, do kterého?

Kmen Salomon v přirozeném biotopu | foto: Archiv Lucie LuštincováRungo.cz

Naše běžecká komunita se dá z antropologického hlediska považovat za jednu z výrazných současných alternativních kultur. Její příslušníci jsou známi vypracovanými pozadími a soustavně dobrou náladou, která nutí jejich rodiny  provádět pravidelné testy na přítomnost návykových látek v jejich krevním oběhu. 

Rozmanité přírodní i sociální podmínky v české kotlině zapříčinily v rámci tohoto uskupení vývoj několika běžeckých kmenů, jejichž jednotné válečné vzezření a zbarvení, jakož i podobný přístup k tréninku i životu je výrazně vymezen. Na jaké kmeny se dělí čeští běžci a jak se dají porazit v boji běžce proti běžci? 

Sokolí běžci, též zváni 1971 tribe

Vítězné gesto zástupce sokolího kmene

Vítězné gesto zástupce sokolího kmene

Na atletických oválech a silničních závodech lze potkat příslušníky tohoto kmene oděné pouze do ultrakrátkých přilehlých maratonek (model výroby 1971), doplněných tílkem a obstarožními prestižemi, jimiž ovšem při výrobě rekordů doslova trhají asfalt. Pravděpodobně vás už některý z těchto dravců trhnul při výběhu na kopec, i když jste si ho ještě před startem vytipovali jako jasného aspiranta na záchranu vozidlem lékařské služby. 

Toto houževnaté běžecké plemeno se v plné síle a šlachovitosti dožívá vysokého věku, a ač je způsob jejich válečného odění pro oko většinového diváka na pomezí podivnosti a otužilectví, ve vřavě běžeckého boje téměř nemají konkurenci. Kmenoví starší je vychovali v přesvědčení, že poslední model běžeckých bot za vás osobák neudělá a že tradiční strohá krmě doplněná jedním až dvěma pivy po závodě je lepší než deset výživových poradců. Jejich kmenová uskupení vycházejí z lokálních a maloměstských atletických klubů a sokolích spolčení, takže na ně narazíte spíše na menších závodech kdesi v okolí Unhoště. A tam vám, stejně jako na českém mistrovství v maratonu, pěkně natrhnou frak!

Motto kmene:Lepší mrtvej než druhej!“

Známí představitelé: Emil Zátopek, Petr Pechek

Lid severských polí, též zváni Salomon tribe

Kmen Salomon v přirozeném biotopu

Kmen Salomon v přirozeném biotopu

Drsný kmen horských běžců, který do městských nížin sestupuje jen v době zimního hladomoru nebo zkouškového období. Běhání po rovině je pro ně tělesným utrpením, zatímco tréninkový výběh na Lysou a zpět je pravidelně dopřávanou rozkoší. Z lebek svých nepřátel už nějakou tu dekádu nepijí, ovšem stále nepovažují výběh za úspěšný, pokud se z něj nenavracejí olepemi bahnem nebo postiženi omrzlinami druhého stupně na polovině tělesné plochy. 

Samice kmene jsou menšího vzrůstu a štíhlých laňovitých nohou, samci mívají výrazný V-tvar v oblasti ramen a hlavohrudi. Všichni členové kmene se pak vyznačují nepromokavou kůží odolnou vůči profouknutí orkánem, s posturální a kompresní podporou od kotníků až po krk. Pokud kmen zrovna neběhá, kompenzuje si tréninky méně náročnými sporty v podobě běhu na rozličně tvarovaných prknech neb visu na palci nad hlubokou propastí. V běhu do vrchu jsou porazitelní leda yettim nebo beranidlem.

Motto kmene: „Na vrchol a nikdy jinam!“

Známí představitelé: Jan Zemaník, Robert Krupička, Tomáš Petreček

Šestinožci

Šestinohý šampion Dušan Erbs útočí na vítězství

Šestinohý šampion Dušan Erbs útočí na vítězství

Kmen dvounohých běžců pravidelně zapojujících do svého programu psí společníky s pohonem na 4x4. Opásáni domácky vyrobenými popruhy, se psy různých ras, barev, tvarů i vyznání před sebou, takřka létají lesy, smekají se v zatáčkách a pravidelně vzývají různá božstva o hladké přistání v cíli. Pokud seznají, že už je to nuda, připevní si na nohy kolo neb ski. Technicky i emočně vyspělý kmen, který vždy upřednostňuje tělesné i citové potřeby svých chundelatých kamarádů před vlastními. Protože běhají ve dvou, dají se porazit jen v případě, že taky běžíte za dva. Kmen je otevřený novým duším, takže pokud běžec vlastní psa a nebojí se jej použít, může s poklidnou pejskařinou v parčíku navždy skoncovat!

Motto kmene: „Haf!“

Známí představitelé: Dušan Erbs, Michal Ženíšek, Jan Burian, Kateřina Zapletalová

Proužkonozí, zváni též adidas tribe

Kmen adidas v přirozeném biotopu

Kmen adidas v přirozeném biotopu

Český běžec Jiří Homoláč na trati pražského půlmaratonu, na němž skončil...

Český běžec Jiří Homoláč na trati pražského půlmaratonu, na němž skončil jedenadvacátý.

Tato běžecká posh čeleď se vyznačuje širokou škálou výkonností od čistého hobíkovství až po čiré závoďáky. Ženy kmene se vyznačují matriarchální dominancí sebevědomých samic určitého věku, kterou umně zvýrazňují své pohlavní znaky růžovým či tyrkysovým zbarvením. Muži naopak bývají zaťatí sportovci se smyslem pro dril a disciplínu a vykazují mimořádné běžecké výkony. Kmenový  přístup k materiálu se vykazuje smyslem pro jednoduchost s důrazem na kvalitu, což ústí v pořekadlo kmene: „Fajfky kupuji dceři, pruhy si nechávám pro sebe.“ 

Jejich přirozeným biotopem jsou běžecké kluby velkých měst, kde vyžadují exkluzivní služby v podobě výběhů, fešného trenéra s rovnýma nohama a slev na novou kolekci. Ženy vyběhané kalorie po tréninku s gustem utrácejí za požitky v podobě ochutnávek vín, šneků a jiných gurmetských radostí, muži neváhají držet přísnou životosprávu. V běžeckém souboji jsou ženy kmene snadno předběhnutelné, ovšem těžko odolatelné. Muži jsou rození šampioni. 

Motto kmene: „Nothing is impossible,“ pokud jste muž. „Není důležité vyhrát, ale zhubnout,“ pokud jste žena.

Známí představitelé: Kiki a Maki, Gabriela Soukalová

Fajfkaři, zváni též Nike tribe

Předstartovní rituál k bohyni vítězství Niké.

Předstartovní rituál k bohyni vítězství Nike.

Fešný běžec kmene Nike ukazuje na kultovní předmět ve tvaru štafetového kolíku

Fešný běžec kmene Nike ukazuje na kultovní předmět ve tvaru štafetového kolíku

Nejznámějším fenoménem mezi městskými běžeckými kmeny jsou mladí až mladiství, stylově dokonalí běžci kmene fajfkařů. Dávají přednost rovinatým zpevněným terénům, kde jsou někdy schopni ulovit kořist v podobě medaile překvapivě predátorským způsobem i přes protivítr rozdrbávající jejich umně nagelovaný účes. Ženy kmene jsou do jedné šťabajzny k nakousnutí, muži vstávají s lookem někoho, kdo jde za hodinu fotit kampaň na exotický parfém. 

Kmen je znám nejen touto exkluzivitou, ale též svou semknutostí a pořádáním vlastních potlachů. Vzhledem k citu pro design, který mezi touto čeledí přechází z generace na generaci, je typickým jevem těchto kmenových setkání pořizování rozsáhlé fotodokumentace včetně jejího rozšiřování coby alternativy slova božího. Kůže příslušníků kmene je povětšinou zdobena grafickými vzory v reflexní úpravě, jež často přecházejí ve stejně graficky vyvedená tetování. Jsou mladí a dokonalí, takže jedinou možností, jak získat jejich skalp, je zviklat jejich sebejistotu alespoň ve dvou jmenovaných bodech. Nebo být rychlejší.

Motto kmene: „Jak jsem krásnej, tak jsem rychlej!“ Místy i „Just do it!“.

Známí představitelé: Barbora Špotáková, Paula Redcliffe

Bosoběžci, známí jako Tarahumara a kol.

Tomáš Zahálka, známý svým bosým během, si povrch tentokrát pochvaloval.

Tomáš Zahálka, známý svým bosým během, si povrch tentokrát pochvaloval.

Tento běžecký kmen se rekrutuje z hippie vyznavačů přírodních moudrostí a proto se vrací k přirozenému pohybu naboso po jakémkolilv povrchu. Jeho členové si libují v materiálovém minimalismu, což z nich činí nejbohatší běžce na světě. Jedinými pomůckami, které si jednou ročně pro běh dopřávají, jsou kostka mýdla s jelenem a bytelný kartáč na odrbání bahna z pat. Krom volnosti palců vyznávají někteří běžci tohoto kmene také volnost těla a odívají se tudíž pro své toulky polonaze až naturisticky, a to při jakékoliv teplotě a tlaku. Pouze v případě sněhových bouří navlékají slabší jedinci bederní roušky, suknice, případně pětiprsté ponožky. Běžci kmene jsou trénovaní na všechny typy přírodních povrchů od vysokohorského prostředí, kamenitých a sněhových polí až po rozpálené pouště, takže jedinou šancí, jak je předběhnout, je nandat jim to na rozpáleném tekoucím asfaltu. Pokud je ovšem bolest nedonutí ke sprintu.    

Motto kmene: „Zrozeni k nechráněnému běhu!“. 

Známí představitelé: René Kujan, Tomáš  Zahálka

Běhochodci, známi též jako RUNGO tribe

Běžecký potlach RUNGO kmene

Běžecký potlach RUNGO kmene

Kompenzační cvičení pro zvýšení ladnosti pohybu při běhu

Kompenzační cvičení pro zvýšení ladnosti pohybu při běhu

Kmen známý mixem stylů, kultur, pohlaví, věků i tělesných obalů. Tavící kotlík běžeckých důvodů od prasklých srdcí přes prasklé zipy kalhot až po prasklé průšvihy, jež je donutily poprvé rychle vyběhnout. K pořízení válečného zabarvení a vybavení přistupuje s rozumem a rozvahou takřka námořnickou. 

Do běžeckého boje vyráží vybaveni pečlivě vybranou směsí doporučených pomůcek, jejichž účelnost živě diskutovali na sociálních sítích v rámci návratu k podstatě demokracie. Známí výrobci kmenových totemů vytvořených ze závodních čísel a perníkových medailí. Předběhnout se někdy dají, doběhnout ale nikdy.

Motto kmene: „Běháme srdcem!“

Známí představitelé: Že byste to byli vy?

Možná teď sami sobě tvrdíte, že vy se přece neidentifikujete s žádným proudem. Nejste si jistí existencí běžeckých kmenů a svojí příslušností k nim? Tak si udělejte následující test a budete mít jasno:

TEST: Do kterého běžeckého kmene patřím?

TEST: Do kterého běžeckého kmene patřím?

1.      Mým přirozeným běžeckým biotopem je:

A)     Atletický ovál

B)     Cokoliv o nadmořské výšce nad 1 000 m n.m.

C)     Lesy, luhy, háje

D)     Výběh mezi severním a jižním okrajem Pařížské ulice

E)      Vymezená oblast mezi Letnou, Vinohrady a Náplavkami

F)      Pouště, polopouště, kamenitá pole a kaňony vysokých hor

G)      Planeta Země

2.      Moje sportovní běžecká výživa se sestává z:

A)     Piva a párku

B)     Sacharidového nápoje a poloviny tyčinky X-treme energy bar

C)     Kousků chleba s granulemi Propesko

D)     Tagliatelle al carpaccio noc carciofi freschi

E)      Café latté a dvojitých palačinek

F)      Guacamole a cokoliv dalšího striktně veganského

G)      Dýňového krému a hummusu vlastní výroby

3.      Nikdy nevyběhnu bez:

A)     Tréninkového plánu

B)     Hodinek Suunto, trička a šortek s kompresní a posturální podporou a karbonových holí

C)     Kamaráda

D)     Make-upu a hrudního pásu

E)      Nagelovaného účesu a mobilu zavěšeného proklatě nízko

F)      Bez dobrého důvodu

G)      Eh? Běžeckých bot na nohou?

4.      Při výběru běžeckých bot upřednostňuji:

A)     Dlouhodobou zkušenost

B)     Vzorek značky Zetor

C)     Podobnost se psími tlapkami

D)     Růžovou barvu a minimální váhu

E)      Podrážku s minimálním dropem

F)      Nevybrat si žádné

G)     Rozumný poměr cena/výkon

5.      Moje běhání nejlépe charakterizuje věta:

A)     Mám desítku pod 40.

B)     Neběhám závody s převýšením pod 500.

C)     Nejradši běhám s kamarádem.

D)     Dávám přednost běhu v oblečení, které mi sedí.

E)     Běh je pro mě socializující záležitost.

F)     Zrozeni k běhu. A ukopnutým palcům. 

G)     Běhám, tedy jsem.

 

Výsledky:

Nejvíce odpovědí A – Sokolí běžci

Nejvíce odpovědí B – Lid severských polí

Nejvíce odpovědí C – Šestinožci

Nejvíce odpovědí D - Proužkonozí

Nejvíce odpovědí E - Fajfkaři

Nejvíce odpovědí F - Bosoběžci

Nejvíce odpovědí G - Běhochodci

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

Původně měla ženy osvobodit, teď se mnohé cítí lépe bez podprsenky

Některé ženy se rozhodly, že už nebudou nosit podprsenku. Jejich volba následovat hnutí „no bra“ vychází z potřeby...

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Datum smrti z nového krevního testu. Vědci tvrdí, že ho dokážou určit

Chtěli byste znát datum vlastní smrti? Donutilo by to člověka změnit životní styl ve snaze tenhle ortel odvrátit? Nová...

Aloe vera je učiněným zázrakem. Zlepší pleť, vlasy i jizvy

Síla přírody je mocná. Vyzkoušejte stále zelený dar jménem aloe vera. Účinky této sukulentní byliny jsou osvědčeny...

Čtyři praktické triky, jak si udržet figuru, když nemáte čas na cvičení

Dopracovat se ke štíhlé postavě a pevnému tělu není snadné, ale ještě složitější se nám často zdá si vysněný ideál...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz