Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Běžecké kmeny: jste fajfkař, proužkonožec, nebo běhochodec?

Tak jako v běžné městské populaci nacházíme řadu subkultur typu emo, gothik, hipster nebo rude boy, můžeme definovat příslušnost jedinců do určitých kmenových struktur i v rámci naší běžecké subkultury. Možná to ještě nevíte, ale do jednoho z běžeckých kmenů určitě patříte i vy. Víte, do kterého?

Kmen Salomon v přirozeném biotopu | foto: Archiv Lucie LuštincováRungo.cz

Naše běžecká komunita se dá z antropologického hlediska považovat za jednu z výrazných současných alternativních kultur. Její příslušníci jsou známi vypracovanými pozadími a soustavně dobrou náladou, která nutí jejich rodiny  provádět pravidelné testy na přítomnost návykových látek v jejich krevním oběhu. 

Rozmanité přírodní i sociální podmínky v české kotlině zapříčinily v rámci tohoto uskupení vývoj několika běžeckých kmenů, jejichž jednotné válečné vzezření a zbarvení, jakož i podobný přístup k tréninku i životu je výrazně vymezen. Na jaké kmeny se dělí čeští běžci a jak se dají porazit v boji běžce proti běžci? 

Sokolí běžci, též zváni 1971 tribe

Vítězné gesto zástupce sokolího kmene

Vítězné gesto zástupce sokolího kmene

Na atletických oválech a silničních závodech lze potkat příslušníky tohoto kmene oděné pouze do ultrakrátkých přilehlých maratonek (model výroby 1971), doplněných tílkem a obstarožními prestižemi, jimiž ovšem při výrobě rekordů doslova trhají asfalt. Pravděpodobně vás už některý z těchto dravců trhnul při výběhu na kopec, i když jste si ho ještě před startem vytipovali jako jasného aspiranta na záchranu vozidlem lékařské služby. 

Toto houževnaté běžecké plemeno se v plné síle a šlachovitosti dožívá vysokého věku, a ač je způsob jejich válečného odění pro oko většinového diváka na pomezí podivnosti a otužilectví, ve vřavě běžeckého boje téměř nemají konkurenci. Kmenoví starší je vychovali v přesvědčení, že poslední model běžeckých bot za vás osobák neudělá a že tradiční strohá krmě doplněná jedním až dvěma pivy po závodě je lepší než deset výživových poradců. Jejich kmenová uskupení vycházejí z lokálních a maloměstských atletických klubů a sokolích spolčení, takže na ně narazíte spíše na menších závodech kdesi v okolí Unhoště. A tam vám, stejně jako na českém mistrovství v maratonu, pěkně natrhnou frak!

Motto kmene:Lepší mrtvej než druhej!“

Známí představitelé: Emil Zátopek, Petr Pechek

Lid severských polí, též zváni Salomon tribe

Kmen Salomon v přirozeném biotopu

Kmen Salomon v přirozeném biotopu

Drsný kmen horských běžců, který do městských nížin sestupuje jen v době zimního hladomoru nebo zkouškového období. Běhání po rovině je pro ně tělesným utrpením, zatímco tréninkový výběh na Lysou a zpět je pravidelně dopřávanou rozkoší. Z lebek svých nepřátel už nějakou tu dekádu nepijí, ovšem stále nepovažují výběh za úspěšný, pokud se z něj nenavracejí olepemi bahnem nebo postiženi omrzlinami druhého stupně na polovině tělesné plochy. 

Samice kmene jsou menšího vzrůstu a štíhlých laňovitých nohou, samci mívají výrazný V-tvar v oblasti ramen a hlavohrudi. Všichni členové kmene se pak vyznačují nepromokavou kůží odolnou vůči profouknutí orkánem, s posturální a kompresní podporou od kotníků až po krk. Pokud kmen zrovna neběhá, kompenzuje si tréninky méně náročnými sporty v podobě běhu na rozličně tvarovaných prknech neb visu na palci nad hlubokou propastí. V běhu do vrchu jsou porazitelní leda yettim nebo beranidlem.

Motto kmene: „Na vrchol a nikdy jinam!“

Známí představitelé: Jan Zemaník, Robert Krupička, Tomáš Petreček

Šestinožci

Šestinohý šampion Dušan Erbs útočí na vítězství

Šestinohý šampion Dušan Erbs útočí na vítězství

Kmen dvounohých běžců pravidelně zapojujících do svého programu psí společníky s pohonem na 4x4. Opásáni domácky vyrobenými popruhy, se psy různých ras, barev, tvarů i vyznání před sebou, takřka létají lesy, smekají se v zatáčkách a pravidelně vzývají různá božstva o hladké přistání v cíli. Pokud seznají, že už je to nuda, připevní si na nohy kolo neb ski. Technicky i emočně vyspělý kmen, který vždy upřednostňuje tělesné i citové potřeby svých chundelatých kamarádů před vlastními. Protože běhají ve dvou, dají se porazit jen v případě, že taky běžíte za dva. Kmen je otevřený novým duším, takže pokud běžec vlastní psa a nebojí se jej použít, může s poklidnou pejskařinou v parčíku navždy skoncovat!

Motto kmene: „Haf!“

Známí představitelé: Dušan Erbs, Michal Ženíšek, Jan Burian, Kateřina Zapletalová

Proužkonozí, zváni též adidas tribe

Kmen adidas v přirozeném biotopu

Kmen adidas v přirozeném biotopu

Český běžec Jiří Homoláč na trati pražského půlmaratonu, na němž skončil...

Český běžec Jiří Homoláč na trati pražského půlmaratonu, na němž skončil jedenadvacátý.

Tato běžecká posh čeleď se vyznačuje širokou škálou výkonností od čistého hobíkovství až po čiré závoďáky. Ženy kmene se vyznačují matriarchální dominancí sebevědomých samic určitého věku, kterou umně zvýrazňují své pohlavní znaky růžovým či tyrkysovým zbarvením. Muži naopak bývají zaťatí sportovci se smyslem pro dril a disciplínu a vykazují mimořádné běžecké výkony. Kmenový  přístup k materiálu se vykazuje smyslem pro jednoduchost s důrazem na kvalitu, což ústí v pořekadlo kmene: „Fajfky kupuji dceři, pruhy si nechávám pro sebe.“ 

Jejich přirozeným biotopem jsou běžecké kluby velkých měst, kde vyžadují exkluzivní služby v podobě výběhů, fešného trenéra s rovnýma nohama a slev na novou kolekci. Ženy vyběhané kalorie po tréninku s gustem utrácejí za požitky v podobě ochutnávek vín, šneků a jiných gurmetských radostí, muži neváhají držet přísnou životosprávu. V běžeckém souboji jsou ženy kmene snadno předběhnutelné, ovšem těžko odolatelné. Muži jsou rození šampioni. 

Motto kmene: „Nothing is impossible,“ pokud jste muž. „Není důležité vyhrát, ale zhubnout,“ pokud jste žena.

Známí představitelé: Kiki a Maki, Gabriela Soukalová

Fajfkaři, zváni též Nike tribe

Předstartovní rituál k bohyni vítězství Niké.

Předstartovní rituál k bohyni vítězství Nike.

Fešný běžec kmene Nike ukazuje na kultovní předmět ve tvaru štafetového kolíku

Fešný běžec kmene Nike ukazuje na kultovní předmět ve tvaru štafetového kolíku

Nejznámějším fenoménem mezi městskými běžeckými kmeny jsou mladí až mladiství, stylově dokonalí běžci kmene fajfkařů. Dávají přednost rovinatým zpevněným terénům, kde jsou někdy schopni ulovit kořist v podobě medaile překvapivě predátorským způsobem i přes protivítr rozdrbávající jejich umně nagelovaný účes. Ženy kmene jsou do jedné šťabajzny k nakousnutí, muži vstávají s lookem někoho, kdo jde za hodinu fotit kampaň na exotický parfém. 

Kmen je znám nejen touto exkluzivitou, ale též svou semknutostí a pořádáním vlastních potlachů. Vzhledem k citu pro design, který mezi touto čeledí přechází z generace na generaci, je typickým jevem těchto kmenových setkání pořizování rozsáhlé fotodokumentace včetně jejího rozšiřování coby alternativy slova božího. Kůže příslušníků kmene je povětšinou zdobena grafickými vzory v reflexní úpravě, jež často přecházejí ve stejně graficky vyvedená tetování. Jsou mladí a dokonalí, takže jedinou možností, jak získat jejich skalp, je zviklat jejich sebejistotu alespoň ve dvou jmenovaných bodech. Nebo být rychlejší.

Motto kmene: „Jak jsem krásnej, tak jsem rychlej!“ Místy i „Just do it!“.

Známí představitelé: Barbora Špotáková, Paula Redcliffe

Bosoběžci, známí jako Tarahumara a kol.

Tomáš Zahálka, známý svým bosým během, si povrch tentokrát pochvaloval.

Tomáš Zahálka, známý svým bosým během, si povrch tentokrát pochvaloval.

Tento běžecký kmen se rekrutuje z hippie vyznavačů přírodních moudrostí a proto se vrací k přirozenému pohybu naboso po jakémkolilv povrchu. Jeho členové si libují v materiálovém minimalismu, což z nich činí nejbohatší běžce na světě. Jedinými pomůckami, které si jednou ročně pro běh dopřávají, jsou kostka mýdla s jelenem a bytelný kartáč na odrbání bahna z pat. Krom volnosti palců vyznávají někteří běžci tohoto kmene také volnost těla a odívají se tudíž pro své toulky polonaze až naturisticky, a to při jakékoliv teplotě a tlaku. Pouze v případě sněhových bouří navlékají slabší jedinci bederní roušky, suknice, případně pětiprsté ponožky. Běžci kmene jsou trénovaní na všechny typy přírodních povrchů od vysokohorského prostředí, kamenitých a sněhových polí až po rozpálené pouště, takže jedinou šancí, jak je předběhnout, je nandat jim to na rozpáleném tekoucím asfaltu. Pokud je ovšem bolest nedonutí ke sprintu.    

Motto kmene: „Zrozeni k nechráněnému běhu!“. 

Známí představitelé: René Kujan, Tomáš  Zahálka

Běhochodci, známi též jako RUNGO tribe

Běžecký potlach RUNGO kmene

Běžecký potlach RUNGO kmene

Kompenzační cvičení pro zvýšení ladnosti pohybu při běhu

Kompenzační cvičení pro zvýšení ladnosti pohybu při běhu

Kmen známý mixem stylů, kultur, pohlaví, věků i tělesných obalů. Tavící kotlík běžeckých důvodů od prasklých srdcí přes prasklé zipy kalhot až po prasklé průšvihy, jež je donutily poprvé rychle vyběhnout. K pořízení válečného zabarvení a vybavení přistupuje s rozumem a rozvahou takřka námořnickou. 

Do běžeckého boje vyráží vybaveni pečlivě vybranou směsí doporučených pomůcek, jejichž účelnost živě diskutovali na sociálních sítích v rámci návratu k podstatě demokracie. Známí výrobci kmenových totemů vytvořených ze závodních čísel a perníkových medailí. Předběhnout se někdy dají, doběhnout ale nikdy.

Motto kmene: „Běháme srdcem!“

Známí představitelé: Že byste to byli vy?

Možná teď sami sobě tvrdíte, že vy se přece neidentifikujete s žádným proudem. Nejste si jistí existencí běžeckých kmenů a svojí příslušností k nim? Tak si udělejte následující test a budete mít jasno:

TEST: Do kterého běžeckého kmene patřím?

TEST: Do kterého běžeckého kmene patřím?

1.      Mým přirozeným běžeckým biotopem je:

A)     Atletický ovál

B)     Cokoliv o nadmořské výšce nad 1 000 m n.m.

C)     Lesy, luhy, háje

D)     Výběh mezi severním a jižním okrajem Pařížské ulice

E)      Vymezená oblast mezi Letnou, Vinohrady a Náplavkami

F)      Pouště, polopouště, kamenitá pole a kaňony vysokých hor

G)      Planeta Země

2.      Moje sportovní běžecká výživa se sestává z:

A)     Piva a párku

B)     Sacharidového nápoje a poloviny tyčinky X-treme energy bar

C)     Kousků chleba s granulemi Propesko

D)     Tagliatelle al carpaccio noc carciofi freschi

E)      Café latté a dvojitých palačinek

F)      Guacamole a cokoliv dalšího striktně veganského

G)      Dýňového krému a hummusu vlastní výroby

3.      Nikdy nevyběhnu bez:

A)     Tréninkového plánu

B)     Hodinek Suunto, trička a šortek s kompresní a posturální podporou a karbonových holí

C)     Kamaráda

D)     Make-upu a hrudního pásu

E)      Nagelovaného účesu a mobilu zavěšeného proklatě nízko

F)      Bez dobrého důvodu

G)      Eh? Běžeckých bot na nohou?

4.      Při výběru běžeckých bot upřednostňuji:

A)     Dlouhodobou zkušenost

B)     Vzorek značky Zetor

C)     Podobnost se psími tlapkami

D)     Růžovou barvu a minimální váhu

E)      Podrážku s minimálním dropem

F)      Nevybrat si žádné

G)     Rozumný poměr cena/výkon

5.      Moje běhání nejlépe charakterizuje věta:

A)     Mám desítku pod 40.

B)     Neběhám závody s převýšením pod 500.

C)     Nejradši běhám s kamarádem.

D)     Dávám přednost běhu v oblečení, které mi sedí.

E)     Běh je pro mě socializující záležitost.

F)     Zrozeni k běhu. A ukopnutým palcům. 

G)     Běhám, tedy jsem.

 

Výsledky:

Nejvíce odpovědí A – Sokolí běžci

Nejvíce odpovědí B – Lid severských polí

Nejvíce odpovědí C – Šestinožci

Nejvíce odpovědí D - Proužkonozí

Nejvíce odpovědí E - Fajfkaři

Nejvíce odpovědí F - Bosoběžci

Nejvíce odpovědí G - Běhochodci

Vědci: Proti koronaviru může pomoci ústní voda, virus zničí do 30 vteřin

Covid oddělení v Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

V boji s nákazou koronavirem může pomoci ústní voda s antiseptickými složkami, která dokáže zničit...

Těšit se denně na něco, je teď zvlášť důležité, řekl v Rozstřelu psycholog

Radek Ptáček

Boříme se do bažiny beznaděje, komentuje aktuální situaci profesor Radek Ptáček. „Nálada ve...

Zákeřná slepota. Makulární degenerace je stále častější. Dá se léčit?

ilustrační snímek

Premium Začátek je nenápadný. Vidíme lehce zamlženě, barvy nejsou tak jasné jako dřív. Člověk by nad tím...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Ilustrační fotografie

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou...

Další články
  • Nejčtenější

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Legíny jsou pohodlné, ale zatraceně zrádné. Oblékejte je proto opatrně

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Některé z nás ovšem jejich pohodlí natolik propadly, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Nedejte šanci artróze. Osvědčené rady, které vám pomohou od bolesti

Klouby lidského těla by se s trochou nadsázky daly přirovnat k dveřním pantům. Stejně jako někdy skřípají dveře, můžou...

Falešný test na covid za pět stovek. Odhalit padělek není snadné

Premium Podvodníci přišli na nový byznys – falšují testy na koronavirus. Lidem, kteří se potřebují prokázat ať už jednorázově,...

Kvůli nádoru na mozku přišla o vlasy. Konečně se dočkala bujné hřívy

Daisy v sedmnácti letech diagnostikovali rakovinu. Šlo o nádor na mozku, který musel ven. Kvůli tomu má na hlavě velkou...

Myslela jsem, že mám zánět močového měchýře. Byla to rakovina vaječníků

Máme v rodině vysoký výskyt gynekologických nádorů. Proto jsem vždy při potížích, které by s tím mohly souviset,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...