Atopický ekzém dokáže potrápit. Pět tipů, které mohou vaší kůži pomoct

  • 0
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je neinfekční zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje zejména kojence, děti a mladistvé. U některých pacientů potíže s věkem postupně vymizí, jiní se ale s nějakou formou atopického ekzému potýkají po celý svůj život.
Ilustrační fotografie

Příčinou atopického ekzému je oslabená ochranná funkce pokožky v kombinaci se zvýšenou citlivostí imunitního systému na určité látky, nejčastěji alergeny. Spouštěče alergie mnohdy bývá obtížné odhalit. Důležitou roli ve výskytu onemocnění hraje také dědičnost a prostředí, v němž pacient žije.

Jak se projevuje

Typickým příznakem onemocnění je svědivá a suchá kůže se zarudlými ložisky. Zánětlivé puchýřky či stroupky často mokvají, mění svou barvu, hrubnou či se olupují.

V akutní fázi se mohou objevit kdekoliv na těle, nejčastěji ovšem bývají zasaženy ohyby horních i dolních končetin, krk, zápěstí, hřbety rukou, nohou a obličej.

Co nemoc zhoršuje

Ekzém mohou zhoršit dráždivé potraviny, chemické kosmetické přípravky, nevhodné oblečení a stres.

Nemalou roli však hraje i již zmíněné počasí, problémy se zhoršují s prvním podzimním ochlazením. Proto je nezbytné na něj citlivou atopickou pokožku už s předstihem připravit. Jak na to?

Nemoci podle horoskopu. Berani mají sklon k depresi, Střelci k cukrovce

Ilustrační snímek

Změňte svůj jídelníček

Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na přírodní tuky a omega 3 mastné kyseliny, o nichž je známo, že mají protizánětlivé účinky a pomáhají udržet pokožku v lepší kondici. Vhodné jsou ryby, ořechy nebo lněné semínko.

Naopak omezte konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru, které pleti obecně neprospívají. Nezapomeňte také na to, že některé potraviny mohou být dokonce spouštěčem ekzému. Jde hlavně o bílkoviny kravského mléka, vajíčka, pšenici a sóju.

Potrava pro kůži. Co jíst a čemu se vyhnout při ekzému, akné i lupénce

Zkuste speciální dietu

Protože histamin je provokatérem svědění pokožky, atopikům se doporučuje zařadit nízkohistaminovou dietu. Nejvyšší obsah histaminu má víno, čaj, káva a uzené výrobky jako salám či šunka, ale i rajčata a čokoláda.

Mezi potraviny s nízkým obsahem histaminu patří čerstvé maso a ryby, jablka a banány, brambory, dýně, batáty, cuketa, mrkev, okurky nebo celer. Hladinu histaminu snižuje vitamin C.

Ilustrační snímek

Pleť zbytečně nemáčejte

I přesto, že důsledná očista je při atopické dermatitidě velmi důležitá, namáčet pokožku by atopici měli jen občas. Přílišný kontakt s vodou kůži paradoxně vysušuje, stejně jako chlor.

Koupat i sprchovat by se proto měli ve vlažné vodě, co nejkratší dobu a jen za použití speciálních šetrných mycích prostředků. Chlor z vody dokáže odstranit k tomu určený sprchový filtr. Opatrnost je na místě i při sušení, ručník je vhodné na tělo spíše jemně přikládat, ne jím kůži drhnout.

Kůže je zrcadlo naší psychiky. Hned napoví, říká dermatoložka Lucie Rajská

Volte správnou kosmetiku

Kůže postižená atopickým ekzémem si samozřejmě žádá zvláštní péči. Narušená kožní bariéra zvyšuje odpařování vody z pokožky a usnadňuje průnik alergenů.

Místo běžných kosmetických přípravků, které mohou kůži ještě víc dráždit, je proto nezbytné používat speciální kosmetiku určenou pro atopiky. Ta pokožku dobře promastí, zamezuje ztrátě vody a posiluje kožní bariéru. Atopik by ji měl aplikovat pravidelně, a to i v obdobích, kdy je kůže přechodně bez potíží.

Zaměřte se na šatník

Spíš než na teplé svetry by se atopici měli soustředit na spodní vrstvu oblečení, která se přímo dotýká pokožky. Ideální jsou oděvy ze stoprocentní bavlny, během jejíž výroby nebyly použity žádné dráždivé chemikálie. Ty dokážou pokožku zklidnit a předcházejí jejímu nežádoucímu zapaření.

Potrava pro kůži. Co jíst a čemu se vyhnout při ekzému, akné i lupénce

Syntetickým látkám se přímo vyhýbejte. Na trhu je k dostání oblečení pro atopiky se speciálními střihy a švy, které nezpůsobují otlaky a zabraňují zbytečnému tření o pokožku.