dieta

dieta | foto: MAFRA

Jíst salát může vést k cukrovce, vředům či bolestem zad, říká terapeutka

  • 101
K létu a teplému počasí, kdy nemáme chuť na hutné omáčky ani mastná a těžká jídla, patří lehké letní zeleninové saláty, ledové nápoje a čerstvé ovoce. Podle indického učení ajurvéda je však všechno jinak.

Čerstvá, tepelně neupravovaná zelenina je pro tělo velmi těžce stravitelná. „Pro některé tělesné konstituce, a podle ajurvédy jde především o typ Váta, je syrová zelenina až nestravitelná,“ říká Klára Tuzarová, ajurvédská poradkyně z terapeutického centra Namao.

Jste typ váta, pitta nebo kapha? Zkuste zdraví podle ájurvédy

„Že vám saláty nedělají dobře, poznáte tak, že se cítíte po takovém jídle nafouklí, nadýmáte se nebo máte zácpu,“ říká Tuzarová a dodává, že z dlouhodobého hlediska můžete na sobě cítit suchou kůži, lámavé nehty, častější lupání v kloubech.

Pro jiné typy – Pitta a Kapha – je podle ajurvédské poradkyně salát v omezené míře vhodný a v horkém počasí může mít velmi příznivý chladivý a zlehčující efekt. Nicméně i zde byste se měli řídit určitými pravidly.

Fyzioterapeutka a ájurvédská poradkyně Klára Tuzarová

„Zpomalení trávení, ke kterému konzumace salátu a syrové zeleniny může vést, znamená paradoxně i tendenci k přibírání na váze,“ upozorňuje odbornice.

Jak tedy jíst salát, a přitom neškodit svému tělu? V ajurvédě platí málo pravidel, která jsou obecná pro všechny. Základem je znát svou takzvanou dóšickou konstituci. „Tu nejlépe pozná certifikovaný terapeut a hlavně vy sami, pokud nasloucháte vlastnímu tělu.“

Pokud vám syrová zelenina problémy nedělá, je léto k její konzumaci opravdu nejvhodnějším obdobím v roce. „V létě je síla slunce největší, pomáhá rozhořet váš trávicí oheň, a vy díky tomu dobře trávíte. Tuto schopnost máte nejlepší v poledne, kdy byste také měli mít největší hlad a do tohoto času soustředit největší jídlo dne,“ uvádí Klára Tuzarová a dodává, že je však potřeba salát doplnit, zvlášť v poledne, o bílkoviny a ideálně i o obiloviny. Sám o sobě není pro tělo dost výživný. 

„Mou oblíbenou bílkovinou na léto je například sýr halloumi, z obilovin pak jsou v létě vhodné jáhly, brambory, quinoa či kuskus. Večer bych již doporučila spíše grilovanou či jinak tepelně upravenou zeleninu nebo polévku. Pokud si přesto toužíte dát po obzvláště horkém dni salát večer a necítíte se po něm nafouklí, můžete, opět jej však doplňte trochou obiloviny,“ říká poradkyně a doporučuje saláty navíc doplnit bylinkami. „Ajurvéda používá koření zejména pro lepší stravitelnost a často také jako lék. Doplňte saláty bazalkou, koriandrem, koprem, zázvorem, černým pepřem, římským kmínem, které vám pomohou zmírnit jeho nadýmavý efekt. Do salátu je určitě dobré přimíchat trochu ghí či oleje. Zmírníte jeho suchost, která následně způsobuje i suchost v těle projevující se lupáním kloubů, suchou kůží, zácpou, únavou,“ radí Tuzarová a doporučuje vybírat si sezonní zeleninu od českých farmářů.

Ovoce nekombinujte, jezte ho mezi jídly

V létě se také dosytosti nabažíme nejrůznějšího ovoce, které obohatí náš zdravý letní jídelníček. „Čerstvé ovoce bychom však neměli kombinovat s ničím jiným, měli bychom jej jíst mezi jídly,“ doporučuje odbornice s tím, že s mnoha potravinami, například s mléčnými výrobky, má tendenci kvasit, a stává se tak nevhodnou a nestravitelnou kombinací.

„Zároveň je dobré ovoce jíst vždy po jednom druhu a nekombinovat jich více najednou. Každé vyžaduje speciální způsob trávení a tělu hodně usnadníme práci, když je nebudeme mixovat dohromady,“ říká Tuzarová a tvrdí, že dobré trávení je podle ajurvédy prevencí veškerých onemocnění.

Trochu jiný detox. Očistěte se podle ájurvédy

„V těle se nehromadí nečistoty a energii ze stravy využijeme na život, a nikoliv na zbavování těla toxinů. Pokud máte naopak slabé trávení, v těle se usazují nečistoty, které vedou k nižší energii, snížené schopnosti těla regenerovat a vyvíjí se postupně různá onemocnění. Nejprve se projeví pouze slabou zácpou, pocitem těžkosti či bolestí různě po těle. Postupně se může vyvinout závažnější onemocnění, jako jsou záněty trávicí trubice, lupénka či jiná onemocnění, jejichž léčba už je vždy složitější než léčba zácpy,“ vysvětluje ajurvédská terapeutka a dodává, že dobře míněné předsevzetí jíst salát může klidně vést až k diabetu, žaludečním vředům, ale i k bolestem zad.

„V těle je vše propojené a vše má svůj důsledek. Pokud tyto příznaky ale rozpoznáte včas, skrze stravu, denní režim, vhodně zvolený pohyb a práci s myslí, jde vše zachránit.“