Usměj se! Jak se z kdysi hříšného výrazu stala ženská povinnost

Už vám někdy cizí muž řekl, abyste se usmála, protože by vám to víc slušelo? Ve skutečnosti v naší kultuře není ženský úsměv jen úsměvem. Je to také vyjádření submisivity, poddajnosti, ochoty ke spolupráci, absence vzteku a dalších problematických ženských emocí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jako krásný příklad tohoto nastavení nám může posloužit kdo jiný než Donald Trump a jeho nedávné vyjádření o irské novinářce Caitríoně Perry, šéfce RTÉ News. Během telefonátu s irským premiérem ocenil její „krásný úsměv“ a dodal: „Vsadím se, že je na vás hodná.“

Úsměv se od žen ale neočekává odjakživa. Naopak, v minulosti byl považován za problematický až ďábelský. Kdy se to změnilo a proč si mnozí muži myslí, že je jejich nezadatelným právem požadovat, aby se ženy neustále usmívaly? Ve skutečnosti je to poměrně nová idea.

Muž má jeden, žena tisíce

Ve středověku byl úsměv na ženské tváři považován za hříšný či minimálně podezřelý, smích byl nahlížen jako znamení, že je žena otevřena hříchu. Německá kniha Das Frauenbuch ze 13. století se ptá: „Proč by měla žena odpovídat na mužův pozdrav s úsměvem a roztřesenýma očima?“

Proč by měla, jen co je pravda. Jediné ženy, které měly dovoleno se usmívat, byly světice. A to ani ne tak kvůli sexistickému nahlížení na ženskou sexualitu jako na hříšnou, především kvůli domnělé ženské iracionalitě a nekonzistenci. „Muž má jeden úsměv, žena tisíce,“ napsal Ernest Legouvé, zcela v souladu s tímto přesvědčením ještě na začátku 19. století.

Syndrom podvodnice straší úspěšné ženy. Přestaňme jim radit, jak ho překonat

Jak nežádoucí byl po celá staletí ženský úsměv, se dá demonstrovat i na kritice, kterou vyvolala Da Vinciho Mona Lisa. Vzhledem k tomu, že usmívající se ženy byly nahlíženy jako otevřeně svádějící opilé podvodnice či zlatokopky pokoušející se získat moc, nechat se s úsměvem portrétovat byl vrchol všeho zmíněného.

Měnit se to zlehka začalo na konci 18. století, kdy se začaly objevovat portréty aristokratek s mírným úsměvem na rtech. Velký krok vpřed učinila podle Colina Jonese a jeho Revoluce úsměvu umělkyně Élisabeth Louise Vigée Lebrun svým vlastním autoportrétem z roku 1790, který ji zachycuje s úsměvem ukazujícím zuby, jenž při odhalení vyvolal skandál a veřejné odsouzení. Přirozený ženský úsměv byl stále vnímán jako něco šokujícího.

Žena

Za vším hledej marketing

Jako neméně pobuřující pak veřejnost vnímala Polibek z roku 1896, jeden z prvních filmů vůbec, ve kterém usmívající se žena líbá svého přítele. Usmívat se na fotkách začalo být pro jedince všech pohlaví přijatelné až ve 20. století, a to díky marketingu.

První s ním přišla společnost Kodak a její Kodak Girl, usmívající se žena s fotoaparátem. A různé variace tohoto obrázku pak firma používala po celá desetiletí k prodeji svých výrobků.

Po druhé světové válce už byla spojitost mezi obrázky usmívajících se žen a jakoukoli reklamou na domácí potřeby a spotřebiče tak těsná, že místo jako na deviantky se na ně pohlíželo jako na milé, spokojené a poddajné příklady kapitalismu.

A ze stejných důvodů vyžadujeme úsměv od žen i dnes a učíme je to od nejútlejšího věku. Studie z roku 2009 o genderových předsudcích ve školách popsala, že žákyně se po začátku školní docházky „rychle učí usmívat se, pracovat v tichosti, nevyčnívat a mluvit jen, když jsou tázány“.

S úsměvem a zároveň seriózní?

Ženský úsměv však není jen výraz přátelství a vůle k dohodě, je také společensky vyžadovaný jako znamení pasivity a neagresivity. Londa Schiebingerová z Institutu pro genderový výzkum na Stanfordově univerzitě tvrdí, že „od žen se očekává zdvořilost v řeči i chování, a proto jsou povinny se usmívat. Pokud to nedělají, mohou být vnímány jako naštvané“.

Ilustrační snímek

Katy Waldmanová to ve svém článku pro Slate v roce 2013 nazvala „jedním z mnoha způsobů, kterým hlídáme naše společenské chování na základě genderu“.

Není tedy divu, že ač to vypadá, že se ženy usmívají kvůli mužům, obecný společenský tlak a internalizované genderové role jsou daleko komplexnější. Podle této studie z Yaleovy univerzity se totiž ženy nejvíce usmívají, když jsou pozorovány jinými ženami.

Nepropadejte panice. Biologické hodiny jsou jen nástrojem k manipulaci žen

Ještě komplikovanější to ovšem je, když dojde na pracoviště. Tam ženy často cítí tlak na to, aby se usmívaly, ale zároveň tak ztrácejí na své serióznosti či dojmu, že umějí být tvrdé. Tento dvojí standard až kognitivní disonance jsou velmi dobře popsány mnoha odborníky a nejnověji i fenomenálním monologem herečky Americy Ferrery ve filmu Barbie. Zatímco asertivní žena je agresivní až hysterická, asertivní muž je ukázkovým příkladem lídra.

Nejdřív se usměj, pak uvidíme

Ženy také častěji pracují v pečujících profesích, které znamenají „službu s úsměvem“, jako jsou učitelky, zdravotní sestry, letušky či sekretářky. V těchto profesích je úsměv symbolem otevřenosti a emocionální podpory, tedy něčeho, čemu se říká „emocionální práce“, která může vést až k vyhoření.

Druhou stranou problému je pak skutečnost, že se mnoho mužů domnívá, že mají právo vyžadovat po svých kolegyních, aby se usmívaly. Domáhají se tak z pozice moci svých estetických představ o ženách a tím je ponižují.

Požadavky na to, aby se ženy usmívaly, většinou signalizují také další nároky na jejich chování, energii a přístup. Být nekonfliktní, poddajná a ochotná uspokojit potřeby mužů, být zdvořilá a submisivní.

Váš úsměv je však jenom váš a nejste povinna jej nikomu předvádět na povel. Zdánlivě laskavé a manipulativní výzvy k tomu, abyste se nejdřív usmála a pak se budeme bavit dál, jsou jen součástí hry o moc. A vy ji nemusíte hrát.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...