Testosteron v ženském těle. Za co všechno může mužský hormon

  0:34
Jestli jste doposud měla pocit, že vám život komplikují mužské hormony, je na tom víc pravdy, než možná tušíte. Pánové totiž nemají na výrobu testosteronu monopol.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Určitě znáte černobílý znak tchaj-ťi tchu představující síly jin a jang. Tečky opačné barvy symbolizují, že v každé ze sil se nachází i opačná síla. Zapomeňte proto na školní učebnice dělící hormony na mužské a ženské.

Mužský organismus tvoří v mírných hladinách estrogen, ženský zase testosteron. Jak s námi mává estrogen, zakoušíme od puberty měsíc co měsíc a menopauza té horské dráze nasadí korunu. Tentokrát si však posvítíme na to, jak s námi ženami cvičí testosteron.

Testosteron produkují nadledvinky, periferní tuková tkáň a ano – i vaječníky. Nejvíc během spánku, proto možná máme po ránu takovou chuť na milování. Vedle sexuální touhy podporuje dominanci, soutěživost a rizikové chování. 

Když vyhrajete sportovní zápas nebo třeba výběrové řízení, zvedne vám to testosteron. A naopak – vyšší hladina testosteronu znamená větší „tah na branku“, a tím i větší šanci na úspěch. Proto se testosteronu přezdívá „hormon vítězství“.

Má to svoji evoluční logiku. Zvýšená hladina vítěze povzbudí k dalším soubojům. Poraženému naopak testosteron klesne, aby už nechtěl soupeřit a neriskoval další šrámy.

Vztahem mezi agresí a testosteronem se zabývá hypotéza výzev (challenge hypothesis), která říká, že testosteron povzbuzuje agresivní chování, které se uplatní při soubojích o partnera, teritorium nebo o hierarchické postavení. 

Premenstruační syndrom není náš nepřítel, ale spojenec, říká koučka

Zní vám to jako kohoutí tanečky z mužského vesmíru aneb kdo dál dočurá? Pozor, hormon vítězství funguje i v dámských řadách!

V osobnostním testu se ženy s vyšší hladinou testosteronu častěji hodnotily jako akční a průbojné, ženy s nižší hladinou naopak jako pečující a klidné. Jakými přídavnými jmény byste se popsala vy?

Mohlo by se zdát, že disponovat vyšším testosteronem je vlastně prima. Máte chuť na sex, jste energická, vyhráváte, ráda cvičíte, takže jste v dobré fyzické kondici. Jenže odtud až potud.

Zvýšené hladiny tohoto hormonu mohou pořádně potrápit. Víceméně kosmetickou záležitostí je problematická pleť, maštění vlasů a víc ochlupení, popřípadě hlubší hlas. Závažným důsledkem je nepravidelná menstruace nebo její ztráta. 

Přemíra androgenů (mužských pohlavních hormonů) totiž nedovolí vajíčkům uzrát a zastaví ovulaci. Syndrom polycystických ovarií postihuje šest až dvacet procent žen v reprodukčním věku a stává se nejčastější překážkou oplodnění.

Co ještě nevíte?

Proč se líbáme?

Vlastně je to trochu nechutné, mísit si navzájem sliny, ne? Má to svůj praktický důvod. Muži nám prý přes propustnou sliznici ústní předají testosteron, který pak následně zvýší naše vzrušení a tím i pravděpodobnost sexu, potažmo početí potomka. 

Proč rodíme syny, či dcery? 

Amerika je země neomezených možností a někdy tam můžete získat grant na dost zvláštní záměry. Jedna dlouhodobá studie například porovnávala skupinu právniček a skupinu členek amerických soutěží krásy. Právničky rodily dvakrát více chlapců než krásky z povolání. Vědci došli k závěru, že důvodem byl fakt, že členky první skupiny měly z povahy své práce vyšší hladinu testosteronu. 

Proč máme jinak dlouhé prsty? 

Podívejte se na svoji ruku. Čím větší rozdíl v délce ukazováčku a prsteníčku, tím vyšší hladinu testosteronu jsme údajně měli jako novorozenci. Délka prstů evidentně některé vědce fascinuje. Například lékař John Manning tvrdí, že na vyšší hladinu testosteronu ukazuje spíš delší prsteníček, a proto by se ženy měly dívat mužům i na ruce. Za vlasy (za prsty) přitažené? Dali jsme si tu práci a výsledky výzkumu dohledali. Existují! Ve webové lékařské knihovně, kterou provozuje National Institutes of Health. 

Proč na postoji záleží? 

Hladinu testosteronu dokážou zvýšit vítězná gesta a dominantní postoje. Třeba když fanoušci ječí na stadionu (nebo z gauče) „góóól!“ a zvednou ruce nad hlavu. Dominantní postoj jsou také rozkročené nohy, ruce v bok nebo dlaně za krkem, jako když se protahujete. Submisivní gesta jako překřížené ruce, schoulenost, prostě snaha zaujmout co nejmenší plochu, mají testosteron snižovat. 

Žena, nebo muž?

Zaznamenala jste případ olympijské vítězky v běhu na osm set metrů Caster Semenyaové? Její muskulatura vzbuzovala pochybnosti, zda je vůbec žena. Lékařská vyšetření ukázala, že je intersexuální, tedy má kombinaci mužských a ženských pohlavních orgánů. A třikrát vyšší hladinu testosteronu, než je u žen běžné.

Mezinárodní federace IAAF se pokusila omezit závodění atletek s přirozeně vyšší hladinou testosteronu, dokud se nepodrobí hormonální léčbě. Jenže ta měla na výkonnost běžkyně Semenyaové negativní vliv, a tak pilulky brát odmítla.

„Nejsem podvodnice, takhle jsem se narodila. Jsem prostě Caster. Nechci být někým, kým nejsem, kým mě lidi chtějí mít!“ řekla. Nově neprošly limitem testosteronu půlkařka Jackline Wambuiová a čtvrtkařka Linda Kagehaová z Keni. Všechny se cítí být ženami a tzv. „testosteronové pravidlo“ považují za diskriminaci. 

To ale mluvíme o přirozeně vyšších hladinách testosteronu. Se sportem jsou spojeny hlavně jeho syntetické deriváty – anabolické steroidy. Tímto nešvarem trpí zejména fitness a kulturistika. 

A nemusí jít o vrcholovou úroveň, zkušenost s nelegálními anaboliky má mezi pravidelnými návštěvníky posiloven dvacet procent mužů a čtyři procenta žen!

Rizika jsou známá. Nejprve akné, výkyvy nálad, agrese. Potom neplodnost, poškození myokardu, změny objemu, porucha metabolismu tuků a onemocnění jater. U mužů scvrknutí varlat a růst prsou, u žen vypadávání vlasů, zmnožení ochlupení po celém těle i v obličeji, hrubnutí hlasu a zvětšení klitorisu.

Hladinu testosteronu dokážou prý zvýšit vítězná gesta a dominantní postoje, třeba rozkročené nohy nebo ruce za krkem.

Když přijde přechod

Únava? Deprese? Úzkosti? Nezájem o sex? Orgasmus znáte jen z časopisů? Možná trpíte dlouhodobě sníženou hladinou testosteronu. Bohužel tyto příznaky provázejí i spoustu jiných neduhů, a tak často vyfasujete prostě antidepresiva. 

Testosteronu máme nejvíc kolem dvacátého roku života, po třicítce to letí dolů a kolem čtyřicítky už fungujeme zhruba na šedesát procent. Blíží se totiž menopauza a s ní vyhasnutí činnosti vaječníků. 

Prudce klesá hladina ženských hormonů, ale chybí nám i ty mužské, protože nadledvinky jejich ztrátu pokrýt nestíhají. Toto období se nazývá perimenopauza či klimakterium, výstižně česky přechod. Trvá asi čtyři roky až osm let. Pro jednu představuje peklo na zemi, druhá ho ani nezaznamená.

Testosteron a vztahy

Během ovulace, kdy je hladina testosteronu nejvyšší, si vybíráme maskulinnější typy mužů. Při menstruaci naopak muže jaksi „jemnější“. U žen užívajících antikoncepci se preference během cyklu významně nemění. Na začátku nového vztahu stoupá zamilovaným ženám hladina testosteronu. Mužům naopak klesá. Po roce až dvou se u obou pohlaví vrátí hodnoty zase na normál. Ženy, které udržují více milostných vztahů najednou (tzv. polyamorie), mívají nejvyšší hladinu testosteronu. 

Teď už víte, co u žen způsobuje nadbytek mužských hormonů a co nedostatek. Pro zajímavost – „tak akorát“ je asi sedmkrát méně, než mají muži. 

Lékaři umějí snížit hladinu testosteronu za pomoci antiandrogenů. Předepisují se ovšem jen u závažných poruch a mají spoustu vedlejších účinků. Takže pokud se zrovna nehašteříte s mezinárodní federací IAAF jako atletka Semenyaová, tak ruce pryč!

„Většinou je zvýšená hladina testosteronů způsobená nerovnováhou a nedostatkem těch druhých, ženských. Přírodně ji lze upravit tím, že doplníme progesteron, estradiol a estriol,“ říká lékař Peter Hajduk, který se na Panacea Hair Clinic zabývá androgenetickou alopecií vyvolanou právě změnou hladiny pohlavních hormonů.„Pomáhají byliny jako jetel či schizandra, které vyladí estrogeny. Drmek zase srovná progesteron.“ 

Ve své praxi se Hajduk častěji setkává s nedostatkem testosteronu. „Zvýšit jej lze pohybem jakéhokoli druhu. Hlavně po čtyřicátém roce života je nezbytný. Dále vhodnou stravou, například dostatečným množstvím kvalitních bílkovin na úkor cukru. Ale pozor na přemíru sóji!“

Jedním z nezbytných faktorů pro tvorbu těchto hormonů je vitamin D3. V našich zemích ho máme zvláště v zimě extrémně málo. Zdrojem jsou tresčí játra nebo vhodné doplňky stravy.

Jako celostní lékař nedá Peter Hajduk dopustit na bioidentickou hormonální regenerační terapii. Ta má ambici dosáhnout opětovné rovnováhy hormonů, k čemuž používá bioidentické hormony (tj. totožné s těmi, které náš organismus produkuje), léčivé byliny a speciálně připravené doplňky stravy. Vzpomínáte, jak se prostořeká Samantha v Sexu ve městě pokoušela potlačit příznaky menopauzy? Tak to je ono.

Autor:
  • Nejčtenější

Odnášet si z hotelové snídaně? Krádež. Jde o princip, říká expert na etiketu

Premium

Co si vzít na pláž? Jak se obléknout do přímořské restaurace? Proč nepokládat telefon na stůl? Expert na etiketu Daniel Šmíd v rozhovoru pro magazín Víkend DNES upozorňuje na časté dovolenkové...

5. července 2024

OBRAZEM: Žena vsadila na sexy vaření, muži z ní šílí

Influencerka a kuchařka Kerolay Chavesová si vydělá za hodinu v přepočtu až sedmdesát tisíc korun. A to jen díky vaření, kde je spoře oděná. Její fanoušci jsou z ní nadšení. Sledují ji přes dva...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest let bez artritidy. Doktorka na mě řvala, že je AIP blbost, líčí koučka

Premium

Autoimunita je obrovské téma současné doby. Lucii Podolové rozdal život v tomto ohledu náročné karty. Lékaři její potíže přikládali nervům a předepisovali jí Lexaurin, než jí nakonec diagnostikovali...

4. července 2024

V práci jsem si do kafe lila vodku, doma vypila i repelent, vypráví abstinentka

Premium

Nejdříve jí alkohol pomáhal zvládat úzkosti, pak jí ale způsoboval ještě větší. „Ve dvaceti sedmi letech jsem si uvědomila, že život už vůbec nemám pod kontrolou, a tak jsem nastoupila na léčbu,“...

10. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvojnásobná maminka zhubla o sedm velikostí, stačilo cvičit doma

Stylistka a vizážistka Ali Bruchová z Wisconsinu v minulosti vážila 125 kilogramů a prodavačky v obchodech jí nabízely oblečení z plus size sekce. To ji natolik rozčílilo, že se rozhodla pro změnu....

5. července 2024

Designérka tvoří ekoplavky z rybářských sítí. Nejsou jen na sezonu, míní

Designérka Pavlína Miklasová vytvořila svou vlastní značku Plove. Rozhodla se na trhu módy prorazit s prvními ekologickými českými plavkami, které tvoří vlákna recyklovaná z plastu, koberců a starých...

12. července 2024

Jednapadesátiletá žena se proměnila z šedé myšky v sexy „šťabajznu“

Billie Steele je dvojnásobnou maminkou a toužila mít tělo, ze kterého bude mít radost. Kvůli kilům navíc totiž už na sebe nechtěla koukat ani do zrcadla. Rozhodla se tedy pro proměnu a zamířila do...

12. července 2024  8:28

Šaty jako důkaz. Sperma málem stálo Billa Clintona prezidentské křeslo

Kdyby byl jejím milencem kdokoliv jiný, nejspíš by je Monika Lewinská hodila do pračky. Šaty potřísněné spermatem prezidenta USA se však staly kouskem, který málem pohnul historií. Celý svět se díky...

12. července 2024

Sedm mýtů o opalovacích krémech, na které byste si měli dávat pozor

Při návštěvě pláže nesmějí chybět v žádné tašce opalovací spreje, krémy nebo mléka s ochranným faktorem. Existují však omyly, kterých se při používání opalovací kosmetiky můžete dopouštět. Prozradíme...

12. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...