Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

TEST: Vítáte změny, nebo vás děsí?

  • 2
Letní dovolená je už jen krásnou vzpomínkou, ráno vstáváme do mlhy a podzim už je zkrátka tady se vším, co k němu patří. Změna letního času na zimní se blíží a kdyby někde na obzoru neblikaly Vánoce, člověk by měl pocit, že není na co se těšit. Udělejte si test, který vám poví, jak dobře zvládáte změny.

Léto je pryč, děti už si zase zvykly na školu, dny se krátí… Jak se to dá vydržet? Někdo má to štěstí, že si na vybočení z běžného života zvykne během chviličky, dokonce je i uvítá jako skvělou obranu proti nudě. Někdo má zase trauma z každé maličkosti a všechno ho rozhodí. Na dovolené si dlouho zvyká na nové místo, po návratu z ní opět na domov, některé rodiče vykolejí začátek školy víc než jejich děti.

I když ta druhá kategorie lidí o něco víc trpí, nedá se vůbec říct, že je horší nebo zkostnatělejší. Prostě, každý jsme jiný a je nezbytné hrát s kartami, které nám život rozdal. Rovněž psychologové, kteří se zabývali mírou stresu vyvolanou životními změnami, si byli vědomi toho, že i taková dovolená může s člověkem docela zamávat.

Nejznámější stupnicí je ta z roku 1967 od amerických psychiatrů Thomase Holmese a Richarda Raheho, kteří ji následující léta dál rozvíjeli. Stanovili třiačtyřicet životních událostí vyvolávajících stres a každou obodovali.

Samozřejmě, na prvních příčkách jsou takové tragédie jako úmrtí partnera či rozvod, ale tihle doktoři nezapomněli ani na tak běžné věci, jako je dovolená nebo změny spánkového režimu, a zařadili je na konec škály.

Jak to máte se změnami vy? Zde si můžete udělat test

Desatero pro ty, kdo milují rutinu

1. Nesnášíte změny? Nejste sami. V žádném případě si neříkejte, že jste divní. Zkrátka jste tak nastaveni a není nutné se kvůli tomu očerňovat.

2. Berte sami sebe jako cenný originál. Nesrovnávejte se s druhými.

3. Pokud se k vám přibližuje nějaká změna, nedělejte si už dopředu starosti, jak to bude hrozné, tím si jen ubíráte sílu a odvahu.

4. Na každé změně se pokuste najít něco kladného, co vám může přinést.

5. Jestliže se právě ve vašem životě něco mění, snažte se odlehčit ho v jiné oblasti. Pokud jde o změnu v práci, nezatěžujte se doma, neplánujte si stěhování, malování, návštěvy a podobně.

6. Za změnu zvládnutou v klidu se pokaždé odměňte.

7. Otužujte se a sami si třeba každý den naordinujte nějakou změnu, například jděte z práce jinudy. Sami sobě tak narušujte rutinu.

8. Nezlobte se, když se o vás někdo jiný vyjádří jako o „konzervě“, obraťte to v žert, nebuďte kvůli tomu dotčení.

9. Uvědomte si nebo si sepište změny, co vám vadí nejvíc. Třeba to nejsou všechny, které přicházejí. Až je budete znát, líp se proti nim obrníte.

10. Pokud máte pocit, že vám běžné změny přinášejí trvale špatnou náladu, deprese či paniku, poraďte se s psychologem. Možná bude z vaší situace snazší východisko, než si myslíte.

Jak si udržet letní jiskru? Sedm tipů do podzimních plískanic