Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Příběh Petry: Zlatokopka má spadeno na mého bratra

  0:26
Můj bratr je dobrák od kosti, a i ve svých pětačtyřiceti letech stále naivní a důvěřivý. Jsem o pár let starší a od mala mu tak trochu supluji mámu, kterou skoro nepoznal. Je svobodný, na ženění neměl čas. Není tedy divu, že naletěl ženě, která ucítila peníze a omotala si ho kolem prstu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adentech s.r.o.

Jmenuji se Petra, je mi 53 let a jsem vdova. Manžel zemřel před patnácti lety, zastavilo se mu srdce a už se ráno neprobudil. Až po jeho smrti se zjistilo, že měl nějakou skrytou vadu. Bylo mu necelých 40 let. Byl to pro mě šok, měli jsme ještě celý život před sebou. Pár dní po pohřbu šel syn akorát do první třídy. A najednou jsme zůstali sami.

S bratrem jsme si hodně blízcí

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskuzích, nebo z dopisů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Tenkrát mi hodně pomohl můj bratr Mirek. Je o osm let mladší, svým způsobem mi vrátil to, že jsem se o něj v dětství starala já. Naše maminka zemřela, když byly Mirkovi tři roky. Zůstali jsme jen s tátou, mně bylo jedenáct a převzala jsem tak roli maminky. Měla jsem svým způsobem štěstí v tom, že máma byla na mě alespoň, co se pořádku i vaření týče, přísná. Navíc mě to, že můžu být s ní v kuchyni, moc bavilo. Byla vyučená kuchařka a snažila se mi lásku k vaření předat. Já to po ní zdědila a později jsem se kuchařkou také vyučila. Za dalších několik let jsem se specializovala na cukrařinu a dnes máme s kamarádkou malou cukrárno – kavárno – čajovnu, a naše práce je naším nádherným koníčkem. Mockrát si na maminku vzpomenu, že by ze mě měla radost.

Mámina smrt tátu sebrala, moc ji miloval a najednou nebyla a na krku mu zůstaly dvě děti. Tatínek byl zedník a než se dostal z nejhoršího, byl raději na stavbě než doma. Starala se o nás babička, ale nebydlela s námi, jen se každý den zastavila, aby nás pohlídala, případně něco uvařila, poklidila. Nejvíc starostí s domácností i bráchou ale bylo na mně. Však bratr často říká, že jsem byla ta nejlepší máma na světě. Zvládli jsme to. Táta se taky časem vzpamatoval a byl víc doma s námi, ale už nikdy jsme s ním neměli takové pouto, jaké jsme si vytvořili s bratrem navzájem.

Já se vyučila kuchařkou a pracovala jsem ve školní jídelně. Táta chtěl, aby se bratr také nějakému řemeslu vyučil, on ale byl spíš studijní typ. Nakonec vystudoval průmyslovku a má i vysokou školu. Táta nám ale taky brzy zemřel, zhruba rok po mé svatbě. Vdávala jsem se ve třiadvaceti. Můj muž byl učitelem ve škole, kde jsem vařila. Chtěli jsme mít co nejdřív po svatbě dítě, ale dlouho se nám nedařilo. Otěhotněla jsem až za nějakých osm let. Narodil se syn a otěhotnět podruhé se mi už nepodařilo. Navíc manžel brzy zemřel.

S bratrem jsme byli v úzkém kontaktu po celé roky mého manželství. Byl u nás skoro denně, bydlíme kousek od sebe. Mirek zůstal v bytě, kde jsme vyrostli. Zdědil ho a mě vyplatil. Dost si rozuměli s mým manželem, učil fyziku a bratr se tomuto oboru v práci také věnuje. Proseděli dlouhé hodiny diskuzemi o věcech, které pro mne byly naprosto nepochopitelné.

Na známosti bratr neměl čas

Bratr je svou prací pohlcený, je celkem dost uznávaný odborník a oboru, ve kterém pracuje věnuje veškerý svůj čas. Není tedy divu, že se nikdy neoženil. Neměl ani pořádně čas se s nějakou ženou seznámit. Pár známostí to měl, to ano, ale vždycky brzy skončily. Přitom on je dost pohledný muž, vysoký s pěknou postavou. I o sebe dost dbá. O peníze nemá nouzi, spíš naopak, není mu tak zatěžko se kvalitně oblékat. On je takový muž protikladů, vždy o sebe dbal, o své zdraví i vzhled, ale najít si ženu nestíhal. Jeden čas dokonce tvrdil, že já se synem mu stačíme. Vynahrazujeme mu rodinu. Mého syna prakticky vychoval, když mu táta tak brzy zemřel. Já se zase často starala, aby měl navařeno, napečeno. Tak prý proč si přidělávat starosti nějakou ženskou. Když bude chtít sex, tak není problém si známost na nějaký čas najít. Takhle je volný, svobodný a může si dělat, co chce a nikdo mu do toho nekecá. Tak jsem si zvykla, že můj bratr zůstane starým mládencem.

Zamilovaný jako puberťák

Jenže před pár měsíci se všechno změnilo. Mirek se zamiloval a totálně zblbnul. Je mu pětačtyřicet a randí s třicetiletou svobodnou matkou se čtyřletou dcerou. Prý se k němu brzy nastěhují, protože nemají kde bydlet. Dočasně žijí u rodičů, ale ti je už vyhazují. Musí ale ještě udělat nějaké úpravy v bytě, nakoupit zařízení, aby jim tam bylo dobře. Bratr mi o své lásce řekl až po 14 dnech, co se poznali. On je takový dobrák, v obchodě ji viděl táhnout těžké tašky, do toho prý řvoucí dítě a ona se rozplakala, tak jí nabídl pomoc a bylo hotovo.

Byla jsem na jeho vyvolenou hodně zvědavá. Jak o ní básnil, tak jsem se dokonce těšila, i na tu malou, holčičku jsme si vždycky přála. Jenže slečna pro mě byla šok. Už na první pohled jsem cítila, že něco není v pořádku. Cítila jsem z ní neupřímnost, faleš. Navíc je dost vulgární, sice hezká, což asi bratrovi učarovalo, ale také hloupá. Nikde nepracuje, žije z dávek.

Přiznám se, že jsem se snažila o ní něco zjistit. Moc toho nebylo, ale i tak to stačilo. Jedna moje pravidelná zákaznice bydlí kousek od jejich rodičů. Je zbytečné se rozepisovat, co je ta mladá žena zač, ale jedno je jisté, nemá peníze, rodiče ji vyhazují z bytu a ona skočila po mém bratrovi. Ten se vůbec netají tím, co peněz do ní strká. A ona by byla hloupá, kdyby to odmítala.

Jsem z toho všeho dost smutná. Bratra mám moc ráda, zatím se tvářím, jak mu to všechno přeju, ale přitom cítím pravý opak. I můj syn mi řekl, že se strejda snad zbláznil, jestli si tuhle ženskou nasadí do bytu. Jenže Mirek nevidí, neslyší, je zamilovaný jak puberťák.
Petra

Názor odbornice: Stůjte bratrovi po boku

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Vážená Petro! Vaše obavy o bratra jsou vlastně obavami rodičovskými. Aby ne - bratra jste prakticky vychovala, máte spolu silné pouto překračující sourozenecký vztah. Bratr Vám stál po boku, když zemřel Váš muž, fungoval také jako důležitá mužská postava pro Vašeho syna.

Jakkoliv se bojíte, aby bratr nenaletěl zlatokopce, měla byste mu nechat prostor, aby si svůj život řídil sám. Vaše zkušenosti jsou nepřenosné, a to jak na bratra, tak na Vaše dítě. Leckdy to skoro i bolí, vidí-li rodiče své dospělé děti “sahat na žhavá kamna”, rádi by zasáhli a předali svou zkušenost, aby dítko ušetřili spáleniny. Ale v životě jsou pomyslné spáleniny vlastně hodně důležité.

Bratr se zřejmě poprvé ocitá v opravdovém partnerském vztahu. I kdyby pro něj tahle zkušenost neměla být příjemná, je důležité, aby proběhla. Hovořte se bratrem o svých pocitech, nechte jej však, ať rozhodne sám, kam se ve vztahové sféře bude ubírat. Nemluvte mu do partnerství, stůjte mu po boku jako sestra. Jen tak může Váš bratr projít třeba i bouřlivějším vztahem tak, aby z něj vyšel osobnostně zralejší. I za cenu ztráty peněz a části iluzí.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1560

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 9. července 2018. Anketa je uzavřena.

2. Mám bratrovi na rovinu říct, co si o jeho přítelkyni myslím, i co o ní vím? 932
1. Mám se starat o sebe a do bratrových věcí se neplést, vždyť je dospělý a je to jeho život? 559
4. Mám si promluvit s bratrovou přítelkyní a říct jí, co všechno o ní vím, a že udělám všechno pro to, aby to mezi nimi skončilo? 39
3. Mám na bratra zapůsobit přes svého syna, aby mu sám řekl svůj názor? 30
Autoři:
  • Nejčtenější

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

OBRAZEM: Tyto krásky slaví Mezinárodní den bez kalhotek celoročně

Letní teploty přímo vybízejí ženy k chození bez spodního prádla. 22. červen je Mezinárodním dnem bez kalhotek a právě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženy se derou na vrchol i u nás. Jakou prezidentku si Česko zaslouží?

Podle UN Women stojí ženy v čele 10 států a 13 vlád. V Estonsku sdílí prezidentka Kersti Kalhulaidová vedení země s...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Nejezte ve stresu ani ve vzteku. Emoce při jídle určují dobré trávení i zdraví

Premium Vzpomínáte si, jak krásně to vonělo v kuchyni u babičky? S jakou něhou a láskou se tam mluvilo o jídle? Jeho příprava...

Trénovali jsme na Vltavě a táta točil klikou, vzpomíná „dítě národa“ Romanová

Premium Eva Graham Romanová s bratrem Pavlem bývali nejslavnějším tanečním párem světového krasobruslení 60. let. Než se vydali...

TEST: Co potřebujete ke štěstí?

Už malé změny vám můžou vykouzlit úsměv na tváři. Jen je nutné vědět, které jsou pro vás ty pravé. Snadno si to můžete...

Na Berany číhají hádky, na Štíry pohoda. Co ostatní znamení v době Raka?

Premium Lidé narození ve znamení Raka bytostně potřebují citové jistoty. Nejdůležitější je pro ně domov a rodina, vše je...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...