Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

Příběh Petry: Zlatokopka má spadeno na mého bratra

  0:26
Můj bratr je dobrák od kosti, a i ve svých pětačtyřiceti letech stále naivní a důvěřivý. Jsem o pár let starší a od mala mu tak trochu supluji mámu, kterou skoro nepoznal. Je svobodný, na ženění neměl čas. Není tedy divu, že naletěl ženě, která ucítila peníze a omotala si ho kolem prstu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adentech s.r.o.

Jmenuji se Petra, je mi 53 let a jsem vdova. Manžel zemřel před patnácti lety, zastavilo se mu srdce a už se ráno neprobudil. Až po jeho smrti se zjistilo, že měl nějakou skrytou vadu. Bylo mu necelých 40 let. Byl to pro mě šok, měli jsme ještě celý život před sebou. Pár dní po pohřbu šel syn akorát do první třídy. A najednou jsme zůstali sami.

S bratrem jsme si hodně blízcí

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskuzích, nebo z dopisů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

Tenkrát mi hodně pomohl můj bratr Mirek. Je o osm let mladší, svým způsobem mi vrátil to, že jsem se o něj v dětství starala já. Naše maminka zemřela, když byly Mirkovi tři roky. Zůstali jsme jen s tátou, mně bylo jedenáct a převzala jsem tak roli maminky. Měla jsem svým způsobem štěstí v tom, že máma byla na mě alespoň, co se pořádku i vaření týče, přísná. Navíc mě to, že můžu být s ní v kuchyni, moc bavilo. Byla vyučená kuchařka a snažila se mi lásku k vaření předat. Já to po ní zdědila a později jsem se kuchařkou také vyučila. Za dalších několik let jsem se specializovala na cukrařinu a dnes máme s kamarádkou malou cukrárno – kavárno – čajovnu, a naše práce je naším nádherným koníčkem. Mockrát si na maminku vzpomenu, že by ze mě měla radost.

Mámina smrt tátu sebrala, moc ji miloval a najednou nebyla a na krku mu zůstaly dvě děti. Tatínek byl zedník a než se dostal z nejhoršího, byl raději na stavbě než doma. Starala se o nás babička, ale nebydlela s námi, jen se každý den zastavila, aby nás pohlídala, případně něco uvařila, poklidila. Nejvíc starostí s domácností i bráchou ale bylo na mně. Však bratr často říká, že jsem byla ta nejlepší máma na světě. Zvládli jsme to. Táta se taky časem vzpamatoval a byl víc doma s námi, ale už nikdy jsme s ním neměli takové pouto, jaké jsme si vytvořili s bratrem navzájem.

Já se vyučila kuchařkou a pracovala jsem ve školní jídelně. Táta chtěl, aby se bratr také nějakému řemeslu vyučil, on ale byl spíš studijní typ. Nakonec vystudoval průmyslovku a má i vysokou školu. Táta nám ale taky brzy zemřel, zhruba rok po mé svatbě. Vdávala jsem se ve třiadvaceti. Můj muž byl učitelem ve škole, kde jsem vařila. Chtěli jsme mít co nejdřív po svatbě dítě, ale dlouho se nám nedařilo. Otěhotněla jsem až za nějakých osm let. Narodil se syn a otěhotnět podruhé se mi už nepodařilo. Navíc manžel brzy zemřel.

S bratrem jsme byli v úzkém kontaktu po celé roky mého manželství. Byl u nás skoro denně, bydlíme kousek od sebe. Mirek zůstal v bytě, kde jsme vyrostli. Zdědil ho a mě vyplatil. Dost si rozuměli s mým manželem, učil fyziku a bratr se tomuto oboru v práci také věnuje. Proseděli dlouhé hodiny diskuzemi o věcech, které pro mne byly naprosto nepochopitelné.

Na známosti bratr neměl čas

Bratr je svou prací pohlcený, je celkem dost uznávaný odborník a oboru, ve kterém pracuje věnuje veškerý svůj čas. Není tedy divu, že se nikdy neoženil. Neměl ani pořádně čas se s nějakou ženou seznámit. Pár známostí to měl, to ano, ale vždycky brzy skončily. Přitom on je dost pohledný muž, vysoký s pěknou postavou. I o sebe dost dbá. O peníze nemá nouzi, spíš naopak, není mu tak zatěžko se kvalitně oblékat. On je takový muž protikladů, vždy o sebe dbal, o své zdraví i vzhled, ale najít si ženu nestíhal. Jeden čas dokonce tvrdil, že já se synem mu stačíme. Vynahrazujeme mu rodinu. Mého syna prakticky vychoval, když mu táta tak brzy zemřel. Já se zase často starala, aby měl navařeno, napečeno. Tak prý proč si přidělávat starosti nějakou ženskou. Když bude chtít sex, tak není problém si známost na nějaký čas najít. Takhle je volný, svobodný a může si dělat, co chce a nikdo mu do toho nekecá. Tak jsem si zvykla, že můj bratr zůstane starým mládencem.

Zamilovaný jako puberťák

Jenže před pár měsíci se všechno změnilo. Mirek se zamiloval a totálně zblbnul. Je mu pětačtyřicet a randí s třicetiletou svobodnou matkou se čtyřletou dcerou. Prý se k němu brzy nastěhují, protože nemají kde bydlet. Dočasně žijí u rodičů, ale ti je už vyhazují. Musí ale ještě udělat nějaké úpravy v bytě, nakoupit zařízení, aby jim tam bylo dobře. Bratr mi o své lásce řekl až po 14 dnech, co se poznali. On je takový dobrák, v obchodě ji viděl táhnout těžké tašky, do toho prý řvoucí dítě a ona se rozplakala, tak jí nabídl pomoc a bylo hotovo.

Byla jsem na jeho vyvolenou hodně zvědavá. Jak o ní básnil, tak jsem se dokonce těšila, i na tu malou, holčičku jsme si vždycky přála. Jenže slečna pro mě byla šok. Už na první pohled jsem cítila, že něco není v pořádku. Cítila jsem z ní neupřímnost, faleš. Navíc je dost vulgární, sice hezká, což asi bratrovi učarovalo, ale také hloupá. Nikde nepracuje, žije z dávek.

Přiznám se, že jsem se snažila o ní něco zjistit. Moc toho nebylo, ale i tak to stačilo. Jedna moje pravidelná zákaznice bydlí kousek od jejich rodičů. Je zbytečné se rozepisovat, co je ta mladá žena zač, ale jedno je jisté, nemá peníze, rodiče ji vyhazují z bytu a ona skočila po mém bratrovi. Ten se vůbec netají tím, co peněz do ní strká. A ona by byla hloupá, kdyby to odmítala.

Jsem z toho všeho dost smutná. Bratra mám moc ráda, zatím se tvářím, jak mu to všechno přeju, ale přitom cítím pravý opak. I můj syn mi řekl, že se strejda snad zbláznil, jestli si tuhle ženskou nasadí do bytu. Jenže Mirek nevidí, neslyší, je zamilovaný jak puberťák.
Petra

Názor odbornice: Stůjte bratrovi po boku

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Vážená Petro! Vaše obavy o bratra jsou vlastně obavami rodičovskými. Aby ne - bratra jste prakticky vychovala, máte spolu silné pouto překračující sourozenecký vztah. Bratr Vám stál po boku, když zemřel Váš muž, fungoval také jako důležitá mužská postava pro Vašeho syna.

Jakkoliv se bojíte, aby bratr nenaletěl zlatokopce, měla byste mu nechat prostor, aby si svůj život řídil sám. Vaše zkušenosti jsou nepřenosné, a to jak na bratra, tak na Vaše dítě. Leckdy to skoro i bolí, vidí-li rodiče své dospělé děti “sahat na žhavá kamna”, rádi by zasáhli a předali svou zkušenost, aby dítko ušetřili spáleniny. Ale v životě jsou pomyslné spáleniny vlastně hodně důležité.

Bratr se zřejmě poprvé ocitá v opravdovém partnerském vztahu. I kdyby pro něj tahle zkušenost neměla být příjemná, je důležité, aby proběhla. Hovořte se bratrem o svých pocitech, nechte jej však, ať rozhodne sám, kam se ve vztahové sféře bude ubírat. Nemluvte mu do partnerství, stůjte mu po boku jako sestra. Jen tak může Váš bratr projít třeba i bouřlivějším vztahem tak, aby z něj vyšel osobnostně zralejší. I za cenu ztráty peněz a části iluzí.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1560

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 9. července 2018. Anketa je uzavřena.

2. Mám bratrovi na rovinu říct, co si o jeho přítelkyni myslím, i co o ní vím? 932
1. Mám se starat o sebe a do bratrových věcí se neplést, vždyť je dospělý a je to jeho život? 559
4. Mám si promluvit s bratrovou přítelkyní a říct jí, co všechno o ní vím, a že udělám všechno pro to, aby to mezi nimi skončilo? 39
3. Mám na bratra zapůsobit přes svého syna, aby mu sám řekl svůj názor? 30
Autoři:
  • Nejčtenější

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pár dělí sedmatřicet let, chtějí založit rodinu

Jednašedesátiletá Cheryl McGregorová plánuje se svým o sedmatřicet let mladším manželem Quranem založit rodinu. Sama už...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Příběh Sylvy: Dcera mou pomoc brala jako samozřejmost

Měla jsem hezké manželství, ze kterého se nám narodila dcera. Manžel zemřel rok po její svatbě. Zůstala jsem sama a...

Pět kroků, které vedou k osvobození mysli i emocí od obav, úzkostí i panik

Premium Nic proti pravidelnému zimnímu předsevzetí zhubnout do léta do plavek. Pokud tedy nemáme v plánu týrat tělo drastickými...

Ke spokojenému vztahu potřebujete vlnění okolo přímky, říká spisovatelka

Premium Nikdy ji nenapadlo, že se bude živit psaním. Do redakce novin se Klára Mandausová dostala před třiceti lety vlastně...

Sedm tichých zabijáků partnerských vztahů. Možná podobně chybujete i vy

Najít partnera, se kterým si budete rozumět, je sice jackpotem v životní loterii lásky, ale vyhráno ještě rozhodně...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...