Příběh Markéty: Po smrti blízkých můj život ztratil smysl. Nevím, co dál

  • 43
V posledních několika letech se mi zhroutil svět. Postupně zemřeli oba moji rodiče a poté ještě mladší bratr při autonehodě. Někdy si myslím, že tolik bolesti se prostě nedá unést. O rodiče jsem na sklonku jejich života pečovala, měli svůj věk a jejich odchod nebyl velkým překvapením. Ovšem ztráta brášky mě dorazila.
Ilustrační snímek

Žiju sama, moje manželství se nepovedlo podle mých ani partnerových představ, a tak jsme se už dávno v dobrém rozešli. Máme dospělou dceru, která žije v Kanadě a se kterou jsem v kontaktu na dálku, vidíme se méně než jednou za rok. Jsem ráda, že se jí vede dobře a je spokojená.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Mně táhne na 55 let, do důchodu mám ještě daleko, ale můj život teď úplně ztratil smysl. Přiznám se, že nejsem moc společenský člověk, ve volném čase se věnuju četbě, poslouchám klasickou hudbu, občas zajdu do divadla. Nemám moc přátel, spíš pár milých kolegyň a nějaké dávné známé ze školy.

Hodně času jsem v poslední dekádě trávila s rodiči, se kterými jsem sdílela rodinný dům. Byli ke stáru hodně nemocní, ale chtěla jsem, aby dožili doma. Bratr bydlel nějaký čas jinde, ale před rokem se vrátil domů. Měli jsme spolu moc hezký vztah. Když zemřel, bylo mu čerstvě pětačtyřicet let.

Nikdy se neoženil ani neměl děti, ale byl to hodný a skromný kluk. Hodně sportoval, pracoval ve školství a také trénoval malé fotbalisty. Žil svou prací a vlastně tak nějak neměl čas na svůj soukromý život. Když se nad tím zamyslím, byli jsme si v tomhle docela podobní.

Nechtěla jsem tomu věřit

Jeho smrt byla pro mne obrovský šok. Nechtěla jsem tomu vůbec uvěřit, když jsem se to dozvěděla. Měl strašnou smůlu. Havárii nezavinil on, ale člověk, který řídil opilý a už dávno předtím mu policie odebrala řidičský průkaz. Bratr se v ten osudný večer vracel z přespolního zápasu, který jeho svěřenci vyhráli. Posílal mi esemesku, jak to oslavíme. Už na to nedošlo.

Příběh Janiny: Končím se single životem! Ale kde najít pořádného chlapa?

V domě, kde jsem se narodila, jsem tak nakonec zůstala sama. Je na mě moc velký, všechno tu na mě padá a navíc jsem už docela unavená ze všeho toho zařizování. Jako by nebylo strašné samo o sobě to, že vám někdo zemře, ještě musíte absolvovat všechny ty úřední úkony, je to hrozně bolestné a nekonečné.

Mám najednou pocit, že není pro co žít. K čemu to je, že se každý den vzbudím do dalšího osamělého dne? Proč mám v domě uklízet, když nikdo nepřijde? Na co vařit, když to nikdo nebude jíst? Je mu smutno, ale nechci svými starostmi zatěžovat dceru, která je daleko a stejně mi nemůže pomoci. Budu se vůbec ještě někdy radovat?
Markéta

Názor psycholožky čtěte na další straně.

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 2, Mánesova 53.

Názor odbornice Není důvod život zabalit

Vážená Markéto, zasáhla vás vícenásobná ztráta blízkých příbuzných. Nevyhnutelně vás čeká truchlení, které je nedílnou součástí zpracování takové rány. Dejte sama sobě dostatek času, abyste své blízké odtruchlila.

Kdybychom se pokoušeli toto období „přeskočit“, dříve nebo později nás doběhne. Je přirozené, že ztrátu rodičů a ztrátu bratra prožíváte jinak. Jak píšete, rodiče již měli svůj věk, navíc jste jim svou péčí dopřála, aby dožili doma, kde to znali. Zpracovat ztrátu rodičů není snadné, avšak nečekaná ztráta zdravého a relativně mladého bratra je jinou kategorií.

Příběh Lukáše: Přítelkyně mě citově vydírá, chyby trestá odmítáním sexu

I když píšete, že nejste moc společenská, připadá mi velmi těžké, abyste na tuhle situaci zůstala sama. Dopřejte si, alespoň načas, odbornou pomoc, vyhledejte psychologa, který může váš příběh vyslechnout a společně se jím s vámi zaobírat. Je možné, že při sezeních s psychologem naleznete cestu, jak se pokusit pomalu jít dál. Nebo alespoň vykročit směrem k dalšímu životu.

Nejste na světě sama, máte dceru. Je dospělá, ale tak, jako jste vy celoživotně svým způsobem potřebovala své rodiče, potřebuje ona vás. Píšete, že máte i kolegyně, kterým na vás může záležet. Máte moc pěkné koníčky, které stojí za čas jimi strávený. A upřímně – nejste ve věku, kdy byste měla život zabalit.

Mohou vás čekat mnohá pěkná setkání, přátelství, příjemné chvíle strávené koníčky. Nezdráhala bych se použít sociální sítě, třeba při hledání lidí s podobnými zájmy, se kterými byste mohla sdílet třeba návštěvu koncertu. Osobní kontakt je nenahraditelný, proto je dobré, abyste se mu malinko pootevřela. I když jste možná vždy byla spíš uzavřená, nemusí to znamenat, že budete čas trávit sama.

Vůbec není vyloučené, že podobných lidí chodí po světě dost. A stejně jako si vy přejete mít občas pro koho uvařit či uklidit (nebo se také třeba kvůli někomu nazdobit), může někde třeba i nedaleko žít někdo s podobným příběhem. Ve dvou, s kamarádkou či kamarádem, se už na svět budete dívat malinko jinýma, optimističtějšíma očima.

PhDr. Magdalena Dostálová

Co má Markéta dělat? Hlasujte v anketě na další straně.

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 1077