Vytřískejte z života maximum: vnímejte se pozitivně a čtěte

  • 2
Využít život na maximum je možné hned několika způsoby. Většinu z nich máte ve své vlastní hlavě. Zkrátka se pokuste motivovat a vraťte se k základům šťastného a zdravého života. A snažte se vidět svět v růžových barvách.
ilustrační snímek

Hezký, voňavý a prozářený sluncem. Takový by mohl být svět, v němž žijete. Nezávisle na tom, jaký skutečně je. A stačí k tomu jen docela málo. Dívat se na svět z jiného úhlu. Z úhlu pozitivity. Jak na to?

Většina z nás se snaží udržovat zdravou životosprávu. Počítáme kalorie, chodíme na kosmetiku, ke kadeřníkovi, do fitcentra. Pro svou tělesnou schránku děláme maximum. Co ale ta duševní? Ta není vidět, tak bývá poněkud upozaděna. Zatímco svaly vzkvétají, duše chřadne. Už jen kdybychom jí věnovali polovinu času, který zasvětíme svému tělu, měli bychom zpola vyhráno.

Optimista versus pesimista

Obecně se rozlišují dva typy lidí, optimisté a pesimisté, přičemž optimistka o zpola naplněné sklenici řekne, že je napůl plná, a pesimistka, že je napůl prázdná. Proto má optimistka celkově lepší život. Na svět se usmívá a nepříjemnosti hází za hlavu, vychází z toho, že každý den jí přinese něco dobrého. A že život je takový, jaký si ho udělá. A spousta věcí se jí díky tomu také daří. Že venku prší? Nevadí, alespoň na zahradě nebude muset zalévat. Že vám životní optimismus příroda nenadělila? Ano, uznáváme, že tzv. rození optimisté to mají snazší. To ale neznamená, že se jím nemůžete stát. Můžete! Zkrátka si pozitivní vnímání světa budete muset osvojit. A my vám poradíme, jak na to.

Přeprogramujte svůj mozek

Pokud jste se doposavad řadili k té pesimističtější části lidstva a rozhodli jste se postavit k životu kladně, budete se muset k tomu naprogramovat, podobně jako programátoři vytvářejí počítačové programy, které nám pak usnadňují život. A vaším počítačem není nic jiného než váš mozek, z velké části stále tajemný a neprobádaný. Ne však jeho část, v níž je uložen takzvaný retikulární aktivační systém (RAS), který kontroluje a řídí vnímání reality. Neustále vyhodnocuje obrovské množství informací, které se na nás v každém okamžiku řítí. Eliminuje ty nepotřebné a upozorňuje na důležité. Obzvláště citlivý je na informace, které nás nějakým způsobem ohrožují. Jste-li založením optimista, spolupracuje tento systém ruku v ruce s vaší životní filozofií. Pokud vše vidíte černě, i váš RAS je na tom stejně. A začne bít na poplach. Chcete-li proto své negativní vnímání změnit na pozitivní, budete muset ze všeho nejdříve převychovat svůj RAS.

ilustrační snímek

Mějte se rádi

To je naprostý základ. Vyrovnaní lidé jsou shovívavější k ostatním. Snáze se vyrovnávají s nepřízní osudu, která je dík tomu přestane pronásledovat. „To, jaký máme vztah k sobě samým, je pomyslným ukazatelem kvality našeho života. A otiskuje se do všech oblastí, které žijeme,“ říká uznávaná koučka Lucia Mucalová. „Uvědomujete-li si, že váš vztah k sobě samým je křehký, můžete se pokusit ho změnit. Na začátku doporučuji založit si deníček, do něhož každý den pro sebe napíšete jeden hezký vzkaz. Zpočátku tomu mozek zřejmě nebude věřit, ale když vydržíte, začnete pociťovat změny.“

Posilujte své sebevědomí

Řekl vám někdo, že vám to sluší? Pochválil vás? Berte to vážně! Přijměte lichotku jako fakt. Posílíte tím své sebevědomí. Jeho cílem ale není jen a pouze sebeláska. „Uvědomte si, co pojem sebevědomí vlastně znamená. Sebevědomí. Vědomí toho, kdo jsme a čeho jsme dosáhli. Umění vidět a vnímat to jako cennou součást sebe samých. Umění, které navíc lze trénovat. Nejlepšími terapeuty zde přitom jsou papír a tužka,“ pokračuje Lucie Mucalová. „Klidně si své úspěchy zapisujte. Pořiďte si ozdobnou lahev či krabici, popište ji svým jménem a vhazujte do ní lístečky s popisem toho, co jste zvládli, co dobrého jste udělali. Co kartička, to jedna taková dobrá věc. Nemusíte denně, ale udělejte si z toho svůj malý rituál. A ke kartičkám se vracejte. Pročítáním jejich obsahu si budete připomínat sebe a své hodnoty. Trénink dělá mistra,“ dodává terapeutka. Stejně jako na sobě, hledejte krásu i okolo. Je jí hodně, jen ji vidět.

Naučte se odpočívat

Stejně tak jako tělo, potřebuje i pozitivně nabitá mysl odpočívat. Kdo říká, že musíte vždycky na sto procent zvládnout vše, co se od vás žádá. Nemusíte! „Dovolte si! To je přímo magické slovo,“ pokračuje námi oslovená koučka. „Dovolte si zrušit schůzku, vzít si volno, změnit názor, nic nedělat, chtít být sami, vypnout telefon, říct si o pomoc. Je v pořádku někdy nedělat vůbec nic. A pokud v hlavě máte diktátora, který vás stále někam žene, dejte mu jasné STOP. Učte se to. Klidně po minutách nicnedělání, i skrze křik vaší hlavy. Postupným dovolováním začnete vládnout vaší hlavě, a ne ona vám.“

ilustrační snímek

Relaxujte

Najdete si hodinku během dne na posilování svalů? Dopřejte stejný čas i své duši. Nebo alespoň několik minut denně věnujte duševní relaxaci. „Ať už relaxujete jakkoli, ať je to s vámi v souladu,“ radí Lucie Mucalová. „Pokud vás irituje relaxační hudba, tak si ji nepouštějte.

Jděte do lesa, vnímejte jeho vůni a poslouchejte šum listí stromů. Nechce se vám trénovat meditace? Nevadí, uklidnit se můžete i nad šálkem čaje či kávy. Nedělá vám dobře sauna? Tak se naopak otužujte. Nebo choďte na procházky, cvičte jógu. Zkrátka se odpojte od virtuálního světa a hledejte ‚to‘ vaše.“

Vnímejte pozitivně i svoje okolí

Jakmile se budete mít rádi, začnete pozitivně vnímat také svoje okolí. „To, nač se zaměřujeme, roste. Doporučuji vám trénovat pozitivní myšlení, které je v časech dobrých i zlých pomyslným pomocníkem na cestě ke kvalitnějšímu životu,“ pokračuje ve výkladu uznávaná koučka. „Buďte realisté, chtějte na lidech vidět to dobré, ale zároveň si budujte zdravé hranice. Nenuťte se do ‚skvělých‘ vztahů, jestliže to tak necítíte. Někdy je velmi dobrou kamarádkou neutralita. A pokud své okolí vidíte pouze v temných barvách, můžete se pokusit to změnit. Nebo taky ne. I to je na našem životě krásné.“

Metoda 3-6-9

Slyšeli jste už o metodě 3-6-9? Ne, to není sexuální poloha, ale skutečná metoda sloužící k dosažení vašich velkých přání. Jde doslova o zhmotnění (manifestaci) toho, co si skutečně přejete. Svá přání si třikrát denně (ráno, v poledne i večer) zaznamenávejte na papír či do speciálního sešitu.

Ráno třikrát, v poledne šestkrát a večer před spaním devětkrát. Z vlastní zkušenosti vám můžeme po tvrdit, že tato metoda funguje. Musíte v ní ovšem vytrvat.

Čtěte inspirativní knihy

Třeba Tajemství od australské autorky Rhondy Byrne. Ta se zase věnuje principu „zákona přitažlivosti“, který uvádí, že myšlenky mohou změnit život člověka. Svá konkrétní přání v tomto případě manifestujete pouze v mysli. To, co si přejete, si zkrátka vizualizujete. A představujete si také, jak byste se cítili, kdyby se vám vaše přání splnila. Nebo se podívejte na film s týmž názvem, najdete ho na Netflixu, v originále se jmenuje Secret.

ilustrační snímek

Koučka Lucie Mucalová doporučuje

Koučka Lucie Mucalová | foto: osobní archiv

Podpořte se navzájem
Dělejte si čas pro ty, kteří jsou vašemu srdci blízcí. Někdy stačí poslat krátkou esemesku, která v sobě nese radost, vděk či prosté poděkování za to, že její příjemce tu pro vás je.

Buďte vděční
Trénujte vděčnost. Dobrým pomocníkem vám může být krásný deník s názvem 101 dní vděčnosti, který je k sehnání na internetu.

Spokojenost přichází zevnitř
Čím více se budete starat o svou vlastní vnitřní spokojenost, tím více ji budete vyzařovat navenek. Nezapomínejte na zdravý životní styl (jídlo, spánek, pohyb), hodně se smějte a milujte život.

Poslouchejte pozitivní hudbu
Posaďte se a vytvořte si své osobní seznamy: Písničky pro dobrou náladu, Hudba pro zahnání depek a chmurných pocitů, Melodie pro rozzáření dne, Filmy pro vykouzlení úsměvu.

Hýbejte se
Objevte kouzlo zdravých procházek. A ze sluchátek přitom poslouchejte nějaký motivační podcast, kterých je plný internet. Návrat z procházky pro vás může být i návratem energie a dopingem pro mysl i tělo.

Smějte se
Snažte se najít si během dne tři minuty na to, abyste se srdečně zasmáli a pobavili. Sledujte třeba zábavná videa, hrajte stolní hry nebo si mezi přáteli vzájemně posílejte vtipné obrázky.

Hýčkejte svůj spánkový režim
Pokud se nemůžete dostat včas do postele, nastavte si do telefonu příjemnou hudbu, která vás upozorní, že nastala hodina, kdy se už máte odebrat na kutě. Nespěte podle příruček určitý počet hodin, ale naučte se vnímat potřeby svého těla. To vám jasně ukáže, kolik hodin spánku vám vyhovuje. Někdo potřebuje 5, jiný 8. Je to velmi individuální.

Zastavte se a jen buďte
Učte se dopřávat si takzvané všímavé chvilky, kde se na pár minut zastavíte a jen „budete“. Pohodlně se posaďte do oblíbeného křesla (či kamkoliv jinam) a v klidu si vypijte kávu, čaj nebo jen všemi smysly rozjímejte. Pokud se vám to nedaří, přečtěte si knihu Všímavost: Cesta ke zklidnění mysli pro ty, co nestíhají, a ta vás tomu naučí. Veselá mysl, půl zdraví, to není jen obyčejné babské pořekadlo, ale hluboká pravda. Smutná mysl totiž vyvolává stres, úzkost a apatii. A ty nám nesvědčí. Proto začněte co nejdřív. Už včera bylo pozdě.