Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Nevěra neexistuje, lidé si ji vymysleli

Prý jen asi čtyři procenta žen i mužů jsou vrozeně monogamní. Pro ně je nevěra nepředstavitelná. Potíž je v tom, že si navzájem neimponují.

Láska, vztah, sex, nevěra - Láska - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Nevěra ze všech úhlů
O nevěře on-line se Sárou Saudkovou ZDE

HLASUJTE:
*
Byli jste svému někdy partnerovi nevěrní?
* Je podle vás nevěra důvodem k ukončení vztahu?

Žijí a berou se s,normálními‘ partnery, pro které nevěra představitelná je. Když k ní náhodou dojde, nedokážou se s tím vyrovnat.

Ne, nechci tvrdit, že normální znamená být nevěrný, i když - čistě statisticky vzato - tomu tak možná bude. Psychiatr a manželský poradce Miroslav Plzák provedl v 70. letech minulého století malý výzkum mezi stovkou manželských párů, které slavily zlatou svatbu. Nevěře se za těch padesát let společného života vyhnuly jen dva.

„Přesto úplně všichni říkali, že prožili krásné manželství. Nevěru totiž vytěsnili, zapomněli na ni. Bez rozvodu, bez následků na vztah,“ říká docent Plzák. „Tento průzkum mimo jiné dokázal, jak se nevěra umí zajizvit. U normálního člověka to trvá nejdéle rok.“

ŽENY ZAPÍRAJÍ LÍP

Každý třetí Čech a Češka přiznávají nevěru, přičemž muži jsou nevěrní dvojnásobně častěji, zjistil výzkum, který pro MF DNES provedla agentura SC&C. Zvláštní počty! To by znamenalo, že některé ženy byly nevěrné s více muži. Jenže ono je to spíš naopak. Dalo by se to svést na prostitutky, za nimiž ten přebytek mužů dochází. To však dělá přibližně pětiprocentní menšina.

„Měl bych ještě jedno vysvětlení - zálety ženatých mužů se svobodnými dívkami. Ony to totiž u sebe za nevěru nepovažují. Přitom se to děje častěji než obráceně,“ soudí Petr Šmolka, psycholog a manželský poradce.

Jenže pozor: zatímco čtyřicátník s dvacetiletou přítelkyní na veřejnosti pozornost nebudí, obráceně to může být ouvej! Jen bláhová bytost by takhle testovala toleranci okolí. Nehledě na to, že žena postrádá mužskou ješitnost, a tudíž nemá potřebu se veřejně předvádět. S tím souvisí jediné logické vysvětlení: ženy při výzkumech klamou. Zcela anonymní americké průzkumy ukázaly, že na otázku, zda byly nevěrné, odpovídaly ne i ty ženy, které nakonec doznaly, že nevěrné byly, kdežto muži poctivě zatrhli pravdivou odpověď.

„Jak to vypadá, ženy jsou stejně nevěrné jako muži. Když v tomto duchu zrevidujeme výsledky zmíněného výzkumu, vypadají najednou trochu jinak: nevěrných Čechů je více než 40 %, a to rovným dílem, stejně mužů jako žen.

NEVĚRA - VEDLEJŠÍ PRODUKT

Představa o genově zakódovaném sklonu žen zapírat a utajovat nevěru za každou cenu má něco do sebe. Společenské mínění je k nim totiž v tomto ohledu odjakživa méně tolerantní než k mužům. Ani sami partneři neposuzují nevěru svého protějšku stejně.

„Pro oba je partnerova nevěra spojena s pocity zrady, bolesti a ztráty důvěry. Muži navíc bývají ještě hluboce raněni ve své ješitnosti a mají větší sklon hledat rychlá, definitivní řešení. Ženy naopak o zachování vztahu víc bojují. Je-li nevěrný muž, dá se v 80 % případů uchovat manželství, když je však nevěrná žena, tak jen třetina,“ říká Petr Šmolka.

TIP DO DOMÁCÍ KNIHOVNIČKY

Petr Šmolka: NevěraPsycholog Petr Šmolka je autorem knihy Nevěra (Grada), v níž pomáhá nevěrným i podváděným zjistit, proč se to stalo a jak s tím naložit, aby to co nejméně bolelo.

Proč jsou si lidé nevěrní, když tím ohrožují svůj partnerský vztah? Proč jsou si nevěrní dokonce i tehdy, když se mají rádi a docela jim to spolu klape? Nevěra je,vedlejším produktem‘ párového manželství, jež se právně konstituovalo v antice. Důvodem však nebylo udržení věrnosti, ale majetku. Pojmy jako láska či sexualita v dnešním slova smyslu tenkrát neexistovaly.

Až do 16. století představovaly vztah a sexualita dvě různé věci, a sexuální problémy nemohly tudíž manželství rozbíjet. Pokud se žena manželovy nevěry bála, tak jen kvůli majetku. Teprve ve 20. století se naplněním představ romantických spisovatelů o upřednostňování párové lásky před hmotným zajištěním stal z nevěry problém.

„Sexualita se dodnes mylně spojuje s láskou. Jenže sex s jedním partnerem, tedy i ten manželský, poměrně rychle a zcela přirozeně chřadne,“ tvrdí docent Plzák a jeho názor podporuje výzkum, který provedli angličtí gynekologové v 70. letech minulého století. Dokázal, že sex s člověkem, kterého každodenně vidíme, musí chřadnout, protože onen složitý mechanismus se po čase nedokáže dostat do stavu, v němž vzniká libido čili prahnutí po sexuální slasti. Zatímco milenecký sex je založen na principu touhy, v manželském jde už jen o chuť ke styku.

Souhlasit s tím sice nemusíme, ale asi to tak je. Manželé se navzájem milují, a přesto jsou schopni dopustit se nevěry. Ač jejich láska trvá, sex chřadne, protože jsou to dvě rozdílné, samostatné věci. A pak najednou přijde touha. Náhodně, na dovolené, v lázních, na večírku. V éře sexuálního běsnění valícího se z televize, časopisů, kin a provokující módy je snadné podlehnout. Důležité je jedno: aby to neprasklo!

JAK ŽÍT S NEVĚROU

Vymysleli jsme si párové manželství a k tomu sex jako prvohodnotovou činnost v našem životě. Jak to skloubit? „Nelze jinak než skrze nevěru, která neublíží. Utajená nevěra je ohleduplná. Není mravná, ale není nemravná. Mravnost totiž spočívá v tom, zda je ublíženo, nebo ne,“ myslí si Miroslav Plzák. Tohle, prosím, není návod k tomu, abychom se navzájem podváděli. Nevěra tu zkrátka je a bude, dokud bude existovat párové manželství. Měli bychom však minimalizovat její následky.

Pohodový vztah by milostný úlet jednoho z partnerů zničit neměl. Pokud ovšem provinilec neudělá tu hloupost, že na sebe všechno vyzvoní, a pokud podvedený nepátrá. „Člověk by se měl ve vlastním zájmu spíš vyhýbat důkazům případné partnerovy nevěry. Čím méně toho o ní víme, tím méně se nám bude v budoucnosti připomínat,“ radí doktor Šmolka.

Výhodu mají lidé žijící v otevřeném manželství, v němž si dopřávají soukromí a osobní svobodu. Tady i provalená nevěra napáchá méně škody a případná zranění se uzdraví snáz. V uzavřených manželstvích, kde se život odehrává uvnitř rodinného dvora a vyrazit mezi lidi bez toho druhého nepřipadá v úvahu, nevěra vybuchne jako dynamit.

Existuje lék? Jistě: nevytáhnout na sebe rovnou nože, nýbrž zhluboka dýchat a snažit se zapomenout. Vždyť i ti,zlatí‘ dědečkové a babičky žili v uzavřených manželstvích, jiná se tehdy nenosila. Přesto na úlety svých partnerů uměli zapomenout, a tak v nich zůstala jen radost z krásně prožitého manželství.

NEVĚRNÍCI NA LOVU

Bill Clinton a jeho žena Hillary  Zeus  Pablo Picasso a Francoise Gillot

BILL CLINTON
předvedl všem nevěrným manželům jejich nejhorší noční můru. Jeho úlet se pitval u soudu a na titulních stránkách. Zato ZEUS patřil k těm, komu nevěra procházela. Byl ženatý čtyřikrát, ale když potkal hezkou dívku, neodolal. NAPOLEON oplácel svými nevěrami manželce Josefíně její volné mravy. Charizmatický PABLO PICASSO byl nevěrný až chronicky. Na fotce s jednou ze svých manželek a matkou svých čtyř dětí.

NESTÁLÉ DÁMY

Madame de Pompadour  Božena Němcová  Frida Kahlo  Sienna Millerová

Chytrá a krásná MADAME DE POMPADOUR se ač vdaná stala milenkou francouzského krále Ludvíka XV. BOŽENA NĚMCOVÁ v manželství mnoho radosti neměla, a tak hledala lásku i jinde. Malířka FRIDA KAHLO se pohybovala mezi bohémy, kde se na věrnost nehrálo. Se SIENNOU MILLER se notorický záletník Jude Law rozešel paradoxně proto, že mu nevěru oplatila.

Autoři:
  • Nejčtenější

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženy se derou na vrchol i u nás. Jakou prezidentku si Česko zaslouží?

Podle UN Women stojí ženy v čele 10 států a 13 vlád. V Estonsku sdílí prezidentka Kersti Kalhulaidová vedení země s...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 21. do 26. června

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila,...

Vydala nejlepší dětskou kuchařku. Přes jídlo předávám synovi lásku, říká

Premium Když má její šestiletý syn David chuť na palačinky, vstane a připraví mu je. Rozmazlování? Ona tomu říká bezpodmínečná...

A vejce jí stékala po nahém těle... Erotická magie existovala, říká etnoložka

Premium Je tu jaro, příroda se probouzí a s tím od nepaměti přicházejí i magické rituály. Opravdu si lze přičarovat lásku? A...

TEST: Co potřebujete ke štěstí?

Už malé změny vám můžou vykouzlit úsměv na tváři. Jen je nutné vědět, které jsou pro vás ty pravé. Snadno si to můžete...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....