Čtyři kroky k výchově samostatných a úspěšných dětí

  12:25
Rodiče by se občas pro své děti téměř rozkrájeli, ale i nejlépe míněné úsilí se může minout účinkem a mít na děti jiný vliv, než by si rodiče přáli. Dětská psycholožka a matka tří dětí Mary Allen Rennová popisuje několik bodů, nad kterými by se měli dnešní rodiče zamyslet zejména.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mary Allen Rennová je zkušená americká psycholožka, která ve své poslední knize 10 kroků ke skoro perfektnímu rodičovství popisuje nejběžnější chyby, kterých se podle jejích bohatých zkušeností rodiče nejčastěji dopouštějí při výchově. Vybíráme tři z nich, které přímo souvisí s budoucí samostatností, odolností vůči stresu a tím pádem i schopností uspět.

Méně = více. Jednoduché rodičovství je trendy

ilustrační snímek

Právě tyto vlastnosti mohou být pro nadcházející generace klíčové, jak ukazuje třeba i současný trend tzv. bumerangových dětí. Jedná se o mladé dospělé, kteří se po ukončení studia nebo neúspěchu v práci vrací zpět do svého dětského pokoje v domě či bytě rodičů. Tento trend částečně souvisí i se zhoršenými ekonomickými podmínkami mladých lidí (v porovnání s předchozími generacemi) a nemusí nutně znamenat, že rodiče ve své výchově selhali. Důležité je, aby se dítě i po nezdaru znovu pokusilo uspět. A to tolikrát, dokud to nevyjde.

1. Neříkejte jim dokola, že jsou výjimečné

V některých věcech své rodiče kopírujeme, v něčem se naopak snažíme zuby nehty jejich chování neopakovat. Pro mnohé současné matky a otce vyrůstající v socialistické průměrnosti je tedy přirozené, že se snaží u svých dětí ocenit výjimečnost a originalitu. Neměli bychom to však přehánět.

Pro každého rodiče je jeho dítě v podstatě zázrak, který ho svou krásou a dokonalostí překvapuje každý den. To je zejména dílem rodičovské lásky. Neznamená to nutně, že je dítě opravdu speciální, talentované nebo nadané. Mnozí rodiče se ale používáním podobných výrazů snaží své děti chválit a motivovat, i když je jejich okolí vidí jako průměrné, byť roztomilé. Jenže se ukazuje, že neustálá chvála nevede k lepšímu sebevědomí ani výsledkům.

Ani přehnaně, ani vyčítavě. Jak chválit děti

Muž a malá holčička (ilustrační snímek)

„Jestliže děti neustále chválíte a vzbuzujete v nich pocit vyvolenosti, vede to k tomu, že získávají nepatřičný pocit vlastní důležitosti. Mají větší problémy s navazováním vztahů. A jeden po druhém navazuje kaskáda dalších důsledků, na jejímž konci je nejistota a ustrašenost,“ vysvětluje Rennová ve své knize.

Dětská psycholožka dále popisuje rozčarování dětí, které jsou několik let ujišťovány o své výjimečnosti, a najednou mezi vrstevníky zjistí, že jsou průměrné. „Tyto konfliktní skutečnosti jsou zdrojem nejistoty, strachu a studu. Takové dítě se bude vyhýbat výzvám, protože se bude bát selhání. Musí přece být nejlepší, protože maminka a tatínek mu to vždycky říkali, a to znamená, že musí pokaždé vyhrát. To ale není za všech okolností možné. Takže prozíravé dítě si bude vybírat jen takové výzvy, kdy je úspěch zaručen, aby si pojistilo, že realita „já jsem nejlepší“ potrvá dál. Bude se vyhýbat všemu, co by se mohlo ukázat jako překážka, a přijde o mnoho příležitostí, kde by mohlo dosáhnout ještě většího úspěchu,“ popisuje dětská psycholožka.

2. Přestaňte za ně všechno řešit

Spoustu věcí vyřídí rodič rychleji, elegantněji a praktičtěji než jeho dítě. Jenže u některých z nich touha kontrolovat převáží a stanou se z nich mikromanažeři, kteří potřebují mít vše do posledního detailu ve svých rukách. Nebo také vrtulníkoví rodiče - kdykoliv připraveni zasáhnout a zachránit situaci. Ovšem přílišná angažovanost dítěti štěstí a úspěch do života nepřinesou, právě naopak.

„Příliš zasahující rodič riskuje, že si dítě nevytvoří silný pocit vlastní identity. Víra v to, že to samo dokáže, se u takového dítěte nemusí vůbec vyvinout. Místo toho je mu vštěpováno chování, které pobízí k bezmocnosti. Ta zas může vést k pocitům úzkosti - a míra úzkosti, jakou tato generace dětí zakouší, se nezdá být nebývale vysoká,“ píše psycholožka, která provozuje svou praxi již třicet let.

Úspěch není o iQ, ale vytrvalosti

Ilustrační snímek

Podle Rennové je příčin úzkostných poruch více, mezi nimi i genetické predispozice. Úzkost je u dětí potřeba rozpoznat co nejdříve a zahájit léčbu, v opačném případě hrozí dítěti užívání omamných a psychotropních látek, zhoršení prospěchu ve škole a dokonce i rozvoje deprese.

Pro děti a dospívající je důležité cítit podporu rodičů, ale zároveň se naučit jednat samy za sebe a bez pomoci dospělých. Rodiče s mikromanažerskými sklony se rekrutují z několika skupin osob - jde o lidi úzkostlivé, s nízkou sebeúctou, lidé snažící se v dětech realizovat své neuskutečněné sny anebo rodiče, jejichž vlastní rodiče o ně vůbec neprojevovali zájem. Uvědomění si vlastního chování a jeho zdroje je podle psycholožky prvním krokem k nápravě.

Vrtulníkoví rodiče si neuvědomují, že svým přístupem vlastně dětem sdělují, že nevěří jejich schopnostem. Zároveň je tím připravují i o další cennou životní lekci: zažití neúspěchu.

3. Nechte je zažít nezdar i odmítnutí

„Jestliže děti necháme, aby si prožily neúspěch, doslova jim tak pomáháme posilovat mozek. Mozek je jako sval - čím více jej používáme, tím víc se rozvíjí. Měli bychom své děti učit, že když se něco nepovede, není to nezdar, ale příležitost potrénovat si mozkový sval, a tím pádem posílit i ty části, které jim dopomohou k úspěchu. Mohou si tak uvědomit, že nezdar nedefinuje to, kým jsou, ale pomůže jim na cestě k tomu, kým se jednou stanou,“ myslí si Mary Allen Rennová.

Existuje nespočet příkladů úspěšných lidí, kteří zažili spoustu odmítnutí, bankrotů a dalších nezdarů: Henry Ford, Bill Gates, Walt Disney nebo J.K. Rowlingová. Podle psycholožky se jejich touha po úspěchu formovala již v dětství, když pro ně neúspěch neznamenal přestat se snažit, ale naopak motivaci snažit se o dosažení svého cíle o to víc. Emoce bývají v takovém okamžiku vysoko a to, jak se k nim dítě postaví, ho bude provázet i v budoucnu. Až se dostane do podobné situace, bude reagovat s negativními emocemi, nebo ho to nakopne k tvrdší práci? Právě tyto reakce jsou získané a děti se je naučí jedině díky opakování.

Pokud se někdo s nezdarem za celé dětství nesetká, jakýkoliv neúspěch ho velmi rozhodí a on může ztratit motivaci k dalším pokusům, protože se mu to bude zdát příliš frustrující. Rodiče by proto neměli své děti chránit před pocitem nepohodlí, které může přinést třeba prohra ve hře nebo špatná známka ve škole. Nebo švindlovat ve hře ve prospěch dítěte a když dostane špatnou známku, běžet do školy orodovat u učitele za lepší.

„To, co si z toho dítě vezme, je, že když dostatečně ječíme a dupeme, dostaneme, co chceme...Rodiče by měli především pochopit, že právě nepříjemné pocity z porážky pravděpodobně povedou dítě k tomu, že zabere a v příštím čtvrtletí dopadne lépe,“ komentuje psycholožka jev, který je podle učitelů stále častější i na českých školách.

4. Naučte se říkat ne

Pokud si přejete, aby z vašich dětí nevyrostli sebestřední jedinci, je třeba jim také občas říkat ne. Byť je to pro rodiče bolestivé a nepříjemné, když děti reagují pláčem nebo třeba hysterickým záchvatem. Snažte se myslet na jejich budoucnost - je lepší, když si záchvat vzteku z odmítnutí odbude s rodinou, nebo předvést ho před kamarády na dětském hřišti? V prvním případě to rodiče rádi časem hodí za hlavu, ovšem ve druhém případě to naruší sociální vazby dítěte a znemožní ho před ostatními.

V životě nikdo nedostane všechno, co si přeje, a bude se s tím určitě vyrovnávat lépe, když to zjistí v předškolním věku než na střední nebo dokonce vysoké škole. Celá záležitost s vykupováním rodičovské lásky dárky a neschopnosti dítěti cokoliv odmítnout má samozřejmě za následek, že jsou děti rozmazlené.

„Rozmazlené děti, které se dožadují peněz a pozornosti, si nebudou tolik vážit vztahů a je menší pravděpodobnost, že se budou snažit společnosti nějak přispět.,,Nebudou si tolik cenit vztahů, což je ale v životě to nejpodstatnější. Pro jejich pocit štěstí budou však materiální předměty důležitější než hodnotný vztah s druhým člověkem,“ dodává dětská psycholožka ve své knize.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

OBRAZEM: České osobnosti, které na čas skončily za mřížemi

6. května 2024  12:27

Podívejte se do galerie na osobnosti z Česka, které se v minulosti dostaly do potyčky se zákonem a...

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 6. do 12. května

6. května 2024  8:17

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Třiašedesátiletá babička zvedá těžkou váhu, ke své zálibě přišla náhodou

6. května 2024  7:58

Martine Baronsová z Velké Británie zvedá těžkou váhu jen pár měsíců a už uspěla na evropském...

Bolest zad dokáže potrápit. Kdy pomůže fyzioterapeut a kdy masér?

6. května 2024

Za bolestmi zad může stát chvilkové přetížení, akutní blokáda, úraz i vleklé chronické potíže....

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...