Říká se, že opatrnosti nikdy není dost, a u internetového nakupování to platí dvojnásob. Probírat se nabídkou zboží všech kategorií, užívat si vizuálně líbivé, nekonečné seznamy výrobků, značek či promo akcí může být velmi zábavné a leckdy doslova návykové. Prostě dokonalá pastva pro oči, nemluvě o fantastických cenách.
Řada oblíbených čínských online obchodů, jako třeba Wish, AliExpress, BangGood, DealExtreme, GearBest nebo eBay, láká potenciální zákazníky nejen pestrým sortimentem, ale i dopravou zdarma, úsporou DPH nebo cla a v neposlední řadě již zmíněnými cenami, které nemají konkurenci. Není ale všechno zlato, co se třpytí.
Pořiďte si ve slevách módu, kosmetiku i zábavu. Nákupy OnaDnes jsou tady |
Pokud se rozhodnete nakupovat v internetových obchodech, měli byste počítat i s případnými riziky, anebo ještě lépe snažit se jich vyvarovat předtím, než z účtu odešlete peníze.
Obezřetnost je na místě hlavně v případě méně známých e-shopů. Dnes si totiž může internetovou stránku zřídit během chvilky v podstatě kdokoli. Není na tom vůbec nic složitého. Proto se vyplatí obětovat pár minut času a před nákupem si ověřit důvěryhodnost příslušného obchodníka.
Nekoukejte jen po cenách
Faktem je, že rozeznat seriózní a podvodný e-shop bývá někdy obtížné, i falešný web může na první pohled působit věrohodným dojmem. Existují ale jistá vodítka, která vám pomohou.
„Lecco napoví neprofesionální zpracování, například špatně uvedené názvy, podezřele nízká cena a chybějící informace, které běžně u výrobků na online tržištích uvedeny jsou,“ říká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová, která působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.
„Na základě nových pravidel EU musí každý online obchod uvádět adresu a další kontaktní údaje. Je dobré si pak tyto kontakty přes vyhledávač zkontrolovat. Jestli skutečně existují, nebo jsou smyšlené,“ dodává.
„Dalším vodítkem je povinnost každé evropské webové stránky, aby uváděla své identifikační číslo, jež si můžete zkontrolovat v evropské databázi, kterou poskytuje Evropská komise na svém webu zdarma,“ radí Charanzová.
Kde najdete slevové kupony Nákupů Ona Dnes?11. října: Žena a život |
„U obchodníků mimo EU je kontrola vždy složitější, obecně však existují dva druhy takových webů – registrované a neregistrované. Registrované obchody zahrnují v cenách DPH a cla. Neregistrované nabízejí produkty bez zahrnutí DPH, které si zákazník musí zaplatit. U těchto webových stránek si také můžete ověřit, zda jsou pravé, nebo ne,“ vysvětluje.
Na pozoru byste se měli mít i tehdy, když zjistíte, že internetová adresa byla registrována teprve nedávno. Odborníci také doporučují řídit se takzvanými trustmarks neboli známkami důvěry, které mohou být obchodu uděleny například spotřebitelskými organizacemi nebo asociacemi podnikatelů.
Využívejte platební bránu
Lidé mají často obavy z platby kartou na internetu. Dodržíte-li však základní pravidla bezpečnosti, představuje většina online plateb minimální riziko. V první řadě nakupujte pouze v ověřených e-shopech, o tom vám hodně prozradí zákaznické recenze.
Případně zkontrolujte, zda obchod běží na HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) protokolu, který zajišťuje zabezpečenou komunikaci. Jak to poznáte? URL adresa příslušného webu by měla začínat písmeny https a dvojtečkou s dvěma lomítky a před nimi by měla být ikonka zámečku.
Máte strach, že se vám někdo nabourá do účtu? Vypněte si v internetovém bankovnictví u platební karty možnost plateb na internetu nebo snižte finanční limit na minimum. Až budete chtít kartu znovu použít, jednoduše online platby opět aktivujte. Je to otázka pár kliknutí.
Strašák jménem velikost. Podívejte se, jak se při nákupu oblečení nespálit |
Můžete si také pořídit takzvanou virtuální kartu. Funguje stejně jako ta fyzická, neexistuje však v plastové podobě, ale jen v internetovém bankovnictví nebo mobilní peněžence. A může být i jednorázová. To znamená, že ji vygenerujete, zaplatíte s ní konkrétní zboží a pak ji zrušíte. Tím odpadá riziko, že by ji v budoucnu někdo zneužil.
Pro větší bezpečnost je také vhodné volit obchody využívající technologii 3D Secure, kdy neplatíte kartou přímo na webových stránkách e-shopu, ale prostřednictvím platební brány. Veškeré údaje tak zadáváte vaší bance, nikoli samotnému obchodníkovi (obchody, které tenhle systém využívají, mají na svých stránkách logo MasterCard SecureCode nebo Verified by VISA).
Nejste spokojeni? Vraťte to
Už jste to možná zažili. Objednali jste si elegantní košili v odstínu pařížské modři a přišel vám neforemný hadr těžko definovatelné barvy. I tohle je jedno z rizik internetových nákupů – ani sebedetailnější popis a vydařená fotka nejsou zárukou skutečné kvality, dokud onu věc nedržíte v ruce. V takovém případě zboží bez váhání vraťte.
„U každého fyzického výrobku, který si pořídíte na online tržišti, máte minimálně čtrnáct dnů na vrácení. Existují výjimky, jako například spodní prádlo, které nesmí být nošené, buďte tedy v takových případech obezřetní,“ upozorňuje Dita Charanzová.
„Všechny e-shopy by měly uvádět tyto informace na svých stránkách a je důležité si je přečíst ještě předtím, než začnete nakupovat. Dávejte také pozor na to, kdo v případě vrácení zboží platí dopravu. Pokud nakupujete zboží z Číny a máte platit i dopravné, může se stát, že právě tato položka vás vyjde dráž než samotný produkt,“ radí.
Sražené tričko, křivé švy. Jak před nákupem číst nejen cedulky na oblečení |
Výjimkou není ani situace, kdy si objednáte zboží na čínském e-shopu, protože chcete ušetřit, zaplatíte kartou online a nic. Nepřijde vám ani potvrzení objednávky, nemluvě o zboží, na které marně čekáte několik dalších týdnů. Co s tím?
„Nejprve musíte u obchodníka zjistit, proč zboží nedorazilo. Pokud neodpovídá nebo vám odmítá vrátit peníze za něco, co vám nepřišlo, obraťte se na banku, u níž máte kreditní kartu, kterou jste zboží zaplatili, a žádejte o vrácení platby,“ radí Dita Charanzová.
Za tímto účelem si připravte co nejvíc podkladů: fakturu, doklad o objednávce, potvrzení o platbě nebo výpis z účtu, e-mailovou komunikaci s e-shopem, včetně neúspěšných pokusů o kontakt. Stejný postup lze uplatnit i v případě, kdy vám dorazila pouze část zaplacené objednávky, platební brána „se zasekla“ a platba odešla dvakrát nebo třeba když jste z krabičky vylovili iPhone s nakřáplým displejem.
Obezřetnost i při nákupu hračekodpovídá Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu Co dělat v případě, když koupím svému dítěti hračku, která ho nějakým způsobem ohrozí? Kdo za to nese zodpovědnost? A existuje nějaká databáze vadných výrobků? |