Orgasmus k sexuálnímu útoku nepatří a další mýty o znásilnění

  2:08aktualizováno  2:08
"Ta holka si o znásilnění vyloženě koledovala," je pouze jeden celé řady mýtů, které obětem takového činu komplikují život. Mimo jiné jim často zabrání, aby znásilnění nahlásily. Smutnou pravdou je, že oběť pachatele často zná.

1.Hlavním motivem při znásilnění je sexuální touha.

Zpověď znásilněné

Přečtěte si příběh znásilněné dívky, kterou o panenství připravil vlastní strýc.

Znásilnění je využíváno jako zbraň, která má pokořit a způsobit bolest. Jde o násilný čin, kdy je sexu použito jako zbraně. Zásadní motivy pro znásilnění jsou vztek a sadismus. Většina znásilnění bývá také předem promyšlena (přičemž nemusela být vybrána konkrétní oběť), nejde tedy o spontánní projev vášně, jak je často předpokládáno.

2.Znásilněné osoby jsou za své znásilnění zodpovědné.

Existuje představa, že znásilnění se "stane" osobám, které si o něj koledují. Tedy těm, které se vracejí pozdě v noci domů samy, vyzývavě oblečeným, což predikuje nespoutaný životní styl apod. Statistiky ovšem ukazují, že znásilnění pachatel plánuje: konkrétní oběť pak vybírá na základě jiných věcí než je oblečení, fyzický vzhled, chování, věk atd. Pachatel většinou hledá snadnou oběť, někoho, kdo mu nebude dělat velké problémy a nebude se bránit.

3.Znásilňovány jsou pouze vyzývavě oblečené, atraktivní ženy.

S výše uvedeným také souvisí tento mýtus o obětech. Pravdou je, že znásilnění může potkat každého: ženu, muže, dítě, v jakémkoliv věku, jakékoliv rasy či v jakékoliv společenské třídě. Žádné okolnosti neomlouvají tento čin, k problematice nelze přistupovat způsobem "vždyť si o to koledovala".

4.Pachatel znásilnění je ojedinělý patologický jedinec.

Podle zkušeností dochází ke znásilnění nejčastěji mezi manželi, partnery, příbuznými, sousedy a spolupracovníky. Oběť jej většinou zná a nejde o patologického jedince. Naopak to může být tzv. "slušný" člověk, do kterého by to nikdo neřekl.

5Pachatele oběť nezná a znásilnění probíhá formou přepadení.

Tento mýtus rovněž úzce souvisí s výše jmenovaným. U většiny znásilnění oběť pachatele zná, a to ve více než padesáti procentech případů (podle některých publikací to je až 80 procent). Jen málo útoků je zaměřeno na úplně cizí osoby. Pachatelé mohou být z řad milenců, kamarádů, rodinných příslušníků, kolegů v práci, policistů. To, že vás bude chtít znásilnit někdo z blízkého okolí, je mnohem pravděpodobnější než znásilnění někým cizím. Také obvyklé místo a čas nejsou park a noc. Mohou to být naopak místa, kde se cítíme bezpečně, denní hodiny pak nebývají výjimkou. I v manželství dochází ke znásilnění a sexuálnímu násilí a je rovněž klasifikováno jako trestný čin.

6.Většina hlášených znásilnění je vymyšlená, nebo se přehání.

Mnohem častější je, že oběť znásilnění nenahlásí. Předpokládá se, že znásilnění je oznamováno pouze v osmi procentech případů. Falešná obvinění jsou výjimkou, nikoli pravidlem. Činí zhruba v 6 až 10 procent případů nahlášených znásilnění.  I "přehánění" je mýtus. Organizace Sexual Assault Support Services uvedla, že "sexuální útok nastává, když jedna osoba zneužije své síly a sexuálním způsobem překročí osobní hranice druhé osoby bez jejího svolení." Znásilnění je pak bezpochyby velice brutální formou překročení osobních hranic.

7.Oběti po znásilnění v podstatě touží.

I když má konkrétní žena ráda "tvrdý" sex, neznamená to, že by chtěla být znásilněna, nebo že by se jí to líbilo. Při znásilnění chybí prvek svobodné volby. Násilníci v oběti vidí kořist, nikoli lidskou bytost, a sex spojují s násilím, nikoli láskou a vzájemným potěšením.

8.Žena se má nechat znásilnit, aby se vyhnula zraněním či zabití.

Samo znásilnění je ublížení, a to jedno z nejhorších. Vedle fyzické bolesti zanechává psychické jizvy, které nemusí být nikdy zahojeny. Žena se prý nemá bránit, protože je to nejbezpečnější možnost. Ano, existují i situace, kdy je to snad výhodné, ale obecně je sebeobrana tou nejlepší volbou.

9.Znásilňovány jsou jen ženy nebo děti.

Tvrdí se, že muži nemohou být proti své vůli zneužiti díky fyzické síle (případně absenci erekce), znásilněný muž to tedy musel chtít. A přesto muži tvoří sedm až deset procent znásilněných, bez ohledu na sexuální orientaci. Rozhodně není zcela neobvyklé znásilnění muže mužem, zvlášť pak v extrémních podmínkách, jako je vězení apod. Také předpoklad, že muž, který znásilní jiného muže, je homosexuál, je mylný, neboť sexuální touha při znásilnění obvykle nehraje roli.

10.Erekce a orgasmus ke znásilnění nepatří

Pravdou však je, že orgasmus, erekce ani ejakulace se sexuálním vzrušením a touhou nutně nesouvisí. A už vůbec nelze mít za to, že by tyto fyzické projevy říkaly, že by sexuální touha znamenala souhlas se stykem. Opět chybí prvek svobodné vůle. Oběť s aktem nesouhlasí, byť může mít tělesné projevy, které napovídají opak. Tyto mýty opět ubližují znásilněným, protože se opět snaží svalit díl viny na ně.

Autoři:

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Nejsme rádi, když se nás lidé ptají, co máme v kalhotách, říká trans muž

Spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann v diskusním pořadu...

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Horoskop v roce Vepře pro všechna znamení čínského zvěrokruhu

Děti s pokladničkami ve tvaru prasátka. Podle astrologů by měl rok zemského...

Čínský horoskop počítá s dvanácti zvířaty ve zvěrokruhu. Každé z nich také vládne delším časovým cyklům a v únoru...

Další z rubriky

Sedm dobrých důvodů, proč letos nezanedbat valentýnskou oslavu

muž žena pár romantika vana sekt oslava láska

Nezáleží na tom, jestli je vám dvacet nebo šedesát, láska kvete v každém věku a důvodů k oslavě toho, že máme někoho...

Horoskop v roce Vepře pro všechna znamení čínského zvěrokruhu

Děti s pokladničkami ve tvaru prasátka. Podle astrologů by měl rok zemského...

Čínský horoskop počítá s dvanácti zvířaty ve zvěrokruhu. Každé z nich také vládne delším časovým cyklům a v únoru...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Najdete na iDNES.cz