GLOSA: Parkourista Tary urazil fanouška a u nás skončil. A co u vás?

  1:14aktualizováno  1:14
Idol statisíců malých kluků si to zkazil. Zlobí se na něj, že jezdí rychlostí 250 km/h a svým fanouškům se vysmívá, že jsou  na rozdíl od něj chudí, píše v glose vedoucí pátečního magazínu MF DNES Rodina DNES.

Taras „Tary“ Povoroznyk je nadšeným propagátorem parkouru. Napsal knihu, dělá videa, pro parkouristy má také vlastní značku oblečení. | foto: archiv Tarase Povoroznyka

Ač námi nezván, do našeho obýváku se nastěhoval zhruba před dvěma lety. Spolu se synovým novým chytrým telefonem. Youtuber Tary našeho tehdy osmiletého kluka svými videi na YouTube okouzlil. Své fanoušky v nich učí parkour – sportovní disciplínu, při níž se pomocí salt a přemetů překonávají přírodní a městské překážky od laviček přes zídky až třeba po trafostanice.

Původem Ukrajinec Taras Povoroznyk alias Tary se do Česka přistěhoval s rodiči, když mu bylo devět let. A záhy se začal věnovat právě parkouru, na němž si postupně vybudoval slušný byznys.

Výše zmíněnou rychlou jízdu na české dálnici absolvoval koncem loňského roku ve svém novém Audi A7, které si pořídil právě díky přízni svých malých fanoušků a z peněz jejich rodičů.

To všechno musíš mít!

Pohybově hodně nadaný syn záhy začal svého idola napodobovat, stejně jako jeho spolužáci. Zpočátku jsem jeho nadšení pozorovala s klidem. Který rodič by nebyl rád, že jeho dítě místo sezení u počítače raději řádí na zahradě?

Poněkud jsem zneklidněla až ve chvíli, kdy jeden ze synových spolužáků skončil na chirurgii se čtyřmi zlomenými obratli, protože podle Taryho videí trénoval „beko“, v překladu do češtiny salto vzad. Když jsem později dělala rozhovor s naším předním dětským chirurgem profesorem Petrem Havránkem, potvrdil mi, že právě z parkouru, který se mezi českými kluky rozšířil díky Tarymu, mu v současné době vozí nejvíce těžkých zranění. „U tohoto sportu ani není divu, že se ty děti zraní,“ říkal mi.

To už ale u nás doma na zákazy bylo pozdě. Rezignovala jsem, neb syn své tréninkové nadšení naštěstí přežíval a přežívá bez úhony. To jsem ovšem ještě netušila, že kromě rizika zranění nám náš nový spolubydlící Tary připravil nástrahy mnohem záludnější – ty finanční.

Přišla jsem na to, když jsem takhle jednou před Vánocemi otevřela synův dopis Ježíškovi. Chtěl jedinou věc: tepláky značky Enjoy the Movement. Jala jsem se tedy po značce pátrat a zjistila, že jde o nákladné sportovní oblečení, které vyrábí a prodává právě Tary. Synkovy vysněné tepláky se prodávaly za 1 500 korun.

Parkourista Tary, ikona malých kluků

Čím je uchvátil?

Která máma by ovšem nechtěla splnit jediné přání svého syna? Před Vánocemi nás takových bylo hodně. Tary totiž ve svých videích pečlivě hustil do všech malých následovníků, že jestli chtějí dělat vážně dobře parkour, musí jeho tepláky mít. Tak moc, až byly v jeho obchodě všechny ve velikostech S a XS (což je právě velikost jeho fanoušků) vyprodané.

Nedalo se nic dělat, Ježíšek pod stromeček nadělil cosi jiného a syn byl zklamaný. Zkrátím to: po Vánocích jsem koupila Taryho mikinu a tričko, abych synův žal zmírnila. Když kluk z Taryho videí zjistil, že pořádá parkourové příměstské kempy, škemral, že chce strávit prázdniny právě tam. Už už jsem mu chtěla vyhovět, ale cena 7 tisíc korun za týden mě ohromila, takže jsem odolala. Jeho slzy částečně osušil nákup Taryho autobiografie (350 korun), která se u nás doma stala téměř biblí.

Výsměch, který se nevyplatil

Původně černá mikina a tričko s Taryho obrázkem zešedly, protože je kluk nosil denně, takže jsou notně seprané. Dnes už naštěstí leží zahrabané na dně skříně. Nebezpečnou jízdu po dálnici z konce loňska syn Tarymu ještě prominul. Poslední youtuberův výstřelek však už byl moc i na něj.

To když se na jedné z akcí malý kluk Taryho zeptal, proč prodává své oblečení tak draho. „Já nemám drahé oblečení, to ty máš málo peněz,“ opáčil slavný youtuber a ještě svou hlášku vyvěsil na Instagram.

Za tu sprostotu následně slízl vlnu kritiky. Dobrá zpráva je, že i od svých malých fanoušků. Žáci školy, kam chodí mé děti, ho přestali sledovat. A když jsem synovi nedávno připravila na ráno Taryho mikinu a tričko, smutně mě poprosil, ať mu to už nikdy nedávám. Pochopila jsem, že Tary u nás doma definitivně skončil. Věříte, že mám radost?

Sledujete parkouristu Taryho?

celkem hlasů: 6822

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 28. března 2019. Anketa je uzavřena.

4.Nevím, o koho jde 4218
3.Nezajímá mě 1907
2.Byl/a jsem jeho fanoušek/fanynka, ale zklamal mě svým chovám 567
1.Ano, fandím mu 130
  • Nejčtenější
Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Čas, mindráky i mužská logika. Znáte deset největších nepřátel ženy?

Jsou takové, které vyděsí pavouk na půdě, jiné zase straší šouravé kroky ve ztichlém nočním parku. Husí kůži by ale nám...

Móda nultých let: bederky a rourky. Za foto můžete vyhrát luxusní dárky

S příchodem nového tisíciletí móda definitivně přestala být prostředkem sebevyjádření, výrazem tvůrčího ducha či...

Které problémy ve vztahu hodit za hlavu a které naopak nepodceňovat

Na vztahu je potřeba neustále pracovat, zvláště když chcete žít v klidu a míru. Pro harmonické soužití je potřeba se...

Premium

Na -ová si už zvykla. Vadí mi však omezená rychlost, říká skeletonistka

Na skeletonu se v ledovém korytě řítí rychlostí, za kterou by na českých dálnicích dostala pokutu. Loni Anna...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz