K receptu na šťastný vztah potřebujete respekt, úctu, ocenění a snahu

  4:29aktualizováno  4:29
Moudro o tom, že šťastný vztah není samozřejmostí a že je třeba o něj pečovat, je evergreenem každé psychologické příručky. Přesto si po letech stěžujeme, že nás už partner nemiluje a že ani v posteli to dávno není ono. Sužuje nás stereotyp a s ním ruku v ruce pochybnosti a nespokojenost.
"Snažte se najít společné průsečíky a vrátit se k tomu, co vás na začátku vztahu spojovalo," radí párům psycholog.

"Snažte se najít společné průsečíky a vrátit se k tomu, co vás na začátku vztahu spojovalo," radí párům psycholog. | foto: Profimedia.cz

"Lásku už si dávno nevyznáváme. Zdá se mi, že se žena na sex ani moc netěší. Spíše si ho odbude strnule na zádech bez většího prožitku, nápadu či změny," stěžuje si nejeden muž po čtyřicítce.

Mgr. Tomáš Morávek

Mgr. Tomáš Morávek

Dost možná, že v nespokojené domácnosti prosedí partner celé večery doma u počítače, zatímco jeho žena chce mít uklizený byt a navařeno pro děti. A tento model se časem pochopitelně stal už docela nudným.

"V první řadě je potřeba si uvědomit, že každý vztah prochází určitým vývojem. Od bláznivé zamilovanosti, která trvá zhruba jeden a půl roku, se každý vztah překlene do reálné každodennosti. S tím je spjat určitý řád, ale rovněž i stereotyp," říká psycholog Tomáš Morávek. Podle něj je v takovém případě potřeba se soustředit na dvě oblasti: na nabourání nudného stereotypu a na posilování vzájemné blízkosti obou partnerů.

"Snažte se najít společné průsečíky a vrátit se k tomu, co vás na začátku vztahu spojovalo. Hrajte spolu hry, dopřejte si prodloužený víkend bez dětí, dejte si spolu večer skleničku a snažte se být milými společníky. Za důležitý považuji rovněž čas strávený společnými koníčky. Jezděte pravidelně na kola či lyže, nikoli pouze na 'povinnou' rodinnou dovolenou. Pokud svého partnera něčím překvapíte (např. lístky do divadla), může vás to oba těšit, jako na začátku vztahu."

"Všechno je to v nás," říká odborník, který spolupracuje také se seznamovací agenturou Náhoda a všem párům, které se právě seznámily, radí: "Neusněte na vavřínech. Že jste se našli je skvělé. Zrodil se vztah a na vás je, jak bude za pár let vypadat."

Návod na pohodu i po letech

  1. Žádný vztah není stále stejně vášnivý jako na začátku. Buďte realisté. Avšak není důvod rezignovat. Vztah je potřeba pěstovat.
  2. Zamyslete se, jaké změny v trávení volného času (včetně všedních večerů) můžete udělat rychle, ihned a bez velkých nároků na čas a peníze. Takové mají největší šanci na úspěch.
  3. Zkuste si uvědomit a konkrétně pojmenovat, co vás na vašem partnerovi přitahuje a za co si ho vážíte. Dlouhodobý vztah je mimo jiné založen na respektu a úctě.
  4. Zamyslete se, jaké změny můžete udělat u sebe vy sami. Čím budete pro něj/ni více přitažlivý/á a poutavý/á.
  5. Velmi často se ze vztahu vytratí pohoda. Chybí pozitivní ocenění toho druhého. Všímejte si, co dělá váš protějšek dobře a neopomeňte mu to říkat.

Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Příběh Zuzany: Přítel flirtuje s cizími ženami na internetu

ilustrační snímek

Náhodou jsem zjistila, že můj přítel má virtuální známosti. Na Facebooku si velmi důvěrně dopisoval s několika ženami....

Horoskop pro ženy všech znamení od 19. do 25. 8.

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Krizové roky ve vztahu: hned po svatbě a po sedmi letech

Ilustrační snímek

Zatímco dříve se lidé brali na celý život, dnes se podle statistik rozvede každé druhé manželství v České republice....

Advantage Consulting, s.r.o.
PILOT DVOUMOTOROVÉHO LETADLA

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz