Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Příběh Jany: Mou dceru chce poznat její skutečná matka

  0:18aktualizováno  0:18
Před patnácti lety jsme adoptovali naši dceru Terezu. Pravdu o jejím původu jsme jí nikdy neřekli. Před pár dny se objevila její skutečná matka a chce se s ní seznámit. Bojíme se, aby dceru pravda, že je adoptovaná a že ji matka odložila, nepoznamenala na celý život.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S manželem jsme nemohli mít děti. Protože jsme po nich velmi toužili, rozhodli jsme se pro adopci. Po mnoha testech a několika letech čekání jsme se stali rodiči tříměsíční holčičky. Dali jsme jí jméno Terezka.

Dceru porodila narkomanka

Její rodiče jsme pochopitelně neznali. Sestra z kojeneckého ústavu nám jen tajně prozradila, že otce nezná ani její matka. Té bylo, když se malá narodila, necelých sedmnáct let. Pohybovala se na skutečném okraji společnosti, byla narkomanka a žila v komunitě lidí stejných jako ona.

Dcery se ihned po porodu zřekla. Terezka musela být v ústavu ještě několik měsíců pod lékařským dohledem, byla nedonošená a projevovaly se u ní abstinenční příznaky kvůli chování její matky v těhotenství. Naštěstí dlouhodobě se to na ní nepodepsalo. Nemocná byla v útlém dětství asi jako všechny malé děti.

Tereza o adopci neví

Terezce je už 15 let. O tom, že jsme ji adoptovali, jsme jí nikdy neřekli. Nikdy nepojala ani nejmenší podezření, také pro to nebyl důvod. S manželem ji velmi milujeme a na to, že není naše, jsme úplně zapomněli. Kolikrát se přistihnu, jak manželovi říkám, že je Terezka celý on, tvrdohlavá jako mezek.

Pochopitelně mí i manželovi rodiče o adopci vědí, ale ani oni by Terezce pravdu neřekli. Když nám před 15 lety oznámili, že se staneme rodiči, všichni společně jsme se domluvili, že malá se nikdy nedozví, že není naše. Báli jsme se, aby nezačala pátrat po skutečných rodičích a nezažila trauma z toho, že ji skutečná matka odložila. S mužem jsme se přestěhovali do jiného města, našli si novou práci a začali nový život.

Před pravdou neutečeš

Před 14 dny mě zastavila kousek od našeho domu mladá žena se slovy, že ví, kdo jsem a že zná i Terezu. Zpočátku jsme nechápala, o co jí jde, chtěla jsem ji odbýt a jít pryč, ale její věta: "Já jsem Terezčina pravá matka," mě doslova přibila k zemi. Nebyla jsem schopná slova. Poté, co jsem se vzpamatovala, jsem jí chtěla říct, že se plete, že Terezčinou matkou jsem já, ale došlo mi, že to nemá cenu. Ta žena moc dobře věděla, kdo jsem a jak je to i s mou dcerou.

Odešly jsme spolu do blízké kavárny. Tam mi vypověděla celý svůj příběh. Jak žila před porodem dcery i po něm. Poté, co dceru nechala v porodnici, ještě několik let strávila na ulici mezi narkomany. Asi před deseti lety se seznámila s mužem, který jí pomohl se ze všeho dostat. Vzali se a ona pracuje jako prodavačka ve městě, ze kterého jsme se my odstěhovali. Děti zatím nemají, ale manžel prý o její dceři ví. To on ji přesvědčil, aby po nás začala pátrat. Šťastnou shodou náhod nás našla.

Znělo mi to jako z červené knihovny a kdyby se to netýkalo mě, moc bych jí přála, aby se s dcerou shledala a všichni žili šťastně spolu až do smrti.

Chce Terezu poznat

Já se však bála zeptat, co od nás chce. Představa, že by usilovala o mou a vlastně i svou dceru, byla strašná. Pochopitelně právně na ni nemá žádný nárok, žádný soud by jí Terezu nevrátil, ale o to mi nešlo. Jenom ta představa, že by se Terezka dozvěděla, že její matkou nejsem já, ale tato cizí žena, je pro mě děsivá. Ale kdoví, možná soudím předčasně a Terezka by se dokázala s pravdou o svém původu vypořádat.

Zeptala jsem se Iny (tak se údajně ta žena jmenuje), co od nás vlastně chce. Prý chápe, že jsme pro Terezu těmi nejlepšími rodiči, ale na druhou stranu ona sama už skoro deset let žije spořádaně a den ode dne víc a víc trpí tím, že nikdy nepoznala své dítě. Protože však nechce už nikomu ublížit, rozhodla se nejdřív vyhledat mě a požádat o setkání s Terezkou. Vzhledem k tomu, že nevěděla, že jsme jí pravdu nikdy neřekli, nebude se prý stavět proti nám a neprozradí jí, kdo ve skutečnosti je. I když si původně myslela, že by se jí představila jako její skutečná matka, vše jí vysvětlila a požádala o odpuštění.

Nechala jsem si čas na rozmyšlenou

Od mého setkání s Inou jsem úplně mimo. Manželovi jsem o něm a celém našem rozhovoru všechno řekla. S Inou jsme se domluvily, že se jí ozvu, jak jsme se s mužem rozhodli. Uplynuly už dva týdny a stále nemáme jasno. Bojíme se, že i když Tereze budeme pravdu nadále tajit, kde máme jistotu, že se ji nikdy nedozví. A třeba právě od Iny?

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 2628

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 28. února 2010. Anketa je uzavřena.

4. Máme vyhledat odbornou pomoc, kde by nám poradili, co máme dělat a jak se všichni s nastalou situací vypořádat? 1834
1. Máme říct Tereze pravdu ještě před setkáním s Inou? 631
3. Máme pravdu před Terezou dále tajit, a i kdyby jí Ina vše prozradila, stále zapírat? 82
2. Máme počkat, až se Tereza s Inou seznámí a podle jejich vzájemného chování se rozhodnout, jestli jí pravdu řekneme nebo ne? 81
Autor:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Matka dovolila synovi, aby se ve dvou letech stal holčičkou

Jaime Clara z New Yorku před osmi lety porodila chlapečka. Už když mu byly dva roky ale viděla, že se nechová podobně...

Chtěl bych mámu na zápasech, přeje si malý fotbalista a my pomůžeme

Desetiletý Honzík by si přál, aby mohla máma jeho fotbalové zápasy ještě dlouho sledovat, jenže Jarka se už 20 let pere...

Žena chtěla krásný nos, po operaci ji však čekalo zděšení

Gizela Juarezová z Los Angeles zjistila pár dnů po druhé plastice nosu, že se jí špička nosu začíná zvětšovat. Myslela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ztraceni ve vlastních zájmech. Manželské etudy sledovaly další dvojici

Petr není zrovna rodinný typ a takového si ho Irena po devítileté známosti brala. Režisérka Hana Třeštíková je...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Lidé pomáhají rádi, stačí jim dát příležitost. Třeba přímo v zaměstnání

Někdo měl v životě štěstí. Je zdravý a může se postarat sám o sebe a o své blízké. Někdo ne. A právě takovým lidem...

Premium

Vánoce vždy přetrpím, říká pohádkový režisér Zdeněk Troška

Právě teď jezdí po republice a představuje svou novou pohádku Zakleté pírko. Proč letní pohádka o Vánocích? Režisér...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 2. do 8. prosince

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Čerty držte na uzdě, hlavní je Mikuláš. Co o něm víte? Zkuste si kvíz

Oslavy v předvečer svátku svatého Mikuláše se v českých zemích konají už do 14. století. Svatý Mikuláš byl lidumil,...

Najdete na iDNES.cz