Malárie zabije každý 30 sekund jedno dítě

  6:00aktualizováno  6:00
Je jednou z nejděsivějších nemocí světa. Každoročně na ní zemře víc než milion lidí, především dětí a těhotných žen. Jak to, že jí ještě neumíme léčit a proč si vybírá tak vysoký počet obětí?

Každých 30 sekund zemře v Africe na malárii jedno dítě.

Své jméno získala podle páchnoucích bažin, o nichž se původně předpokládalo, že za vznik nemoci mohou. Italské pojmenování "mal aria" totiž znamená "špatný vzduch." Teorie o smrtonosných bažinách už samozřejmě neplatí několik desítek let, ačkoli jistá souvislost tu skutečně existuje. Parazita, který malárii způsobuje, přenášejí totiž komáři, kterým se v bažinách velmi daří.

Nebezpečný komár
Jakmile komár odsaje krev infikované osobě, nasaje s ní i jeden ze čtyř druhů parazitů, které malárii způsobují. Parazit se v něm přibližně během jednoho týdnu rozmnoží a jakmile komár "kousne" dalšího člověka, automaticky ho nakazí. Přenašem prvoků rodu Plasmodium jsou pouze samičky komárů rodu Anopheles. Těch je známo asi 400 druhů, z nichž 76 nemoc přenáší.

Jakmile se parazit dostane do lidského těla, putuje do jater. Tady napadá jaterní buňky a rychle se množí. V další fázi se dostává do krve a začne napadat červené krvinky. Tady opět roste a množí se. Zvětšené červené krvinky praskají a parazit se tak uvolňuje do oběhu. Malarické projevy přitom způsobuje toxin, který parazit uvolňuje.

Nemocní trpí horečkou, zimnicí, bolestí svalů, hlavy a únavou. Navíc je malárie příčinou chudokrevnosti a žloutenky. Pokud se choroba neléčí, může dojít k selhání ledvin, bezvědomí a úmrtí.

SPECIÁL: Největší hrozby lidstva

Dětský zabiják
Největší hrozbu představuje malárie pro děti a těhotné ženy, jejichž organismus si s chorobou neumí poradit. Této chorobě podlehne každých 30 sekund jedno africké dítě a je také hlavní příčinou novorozenecké úmrtnosti zapříčiněné nízkou porodní váhou a anémií. Nakažené těhotné ženy umírají buď přímo na důsledky malárie, nebo na vážnou anémii, která vede k potratům, k úmrtí dítěte nebo extrémně nízké porodní váze.

Jejímu riziku je vystavena téměř polovina obyvatel celého světa a vyskytuje se ve více než sto zemích. Každoročně jí onemocní 300 - 500 miliónů lidí, přičemž víc než milion z nich každý rok zemře. Malárie je příčinou jedné pětiny dětských úmrtí a v naprosté většině případů jí podlehnou děti mladší pěti let. Pokud děti malárií přežijí, velmi často u nich dochází k postižení mozku, nebo k rozvoji epilepsie.

Proti malárií bohužel stále neexistuje žádný lék. Parazit, který jí způsobuje, totiž velmi rychle mutuje a získává odolnost proti stále širšímu spektru léčivých látek. Stejně tak přestává proti komárům účinkovat většina insekticidů.

Autoři:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Sonja Henie: královna ledu, která si popularitu zkazila Hitlerem

Krasobruslařská legenda Sonja Henie. Třikrát vyhrála olympijské hry, desetkrát...

Technickou náročností by její jízda v dnešních časech čtverných skoků nebodovala. Ale živelnost, suverenita, půvab a...

Příběh Miriam: Miluji bratra svého zemřelého muže

Ilustrační snímek

Manžela i jeho bratra jsem poznala ve stejný den. Dlouho jsme se scházeli všichni tři, až jsem se do jednoho z nich...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 23. do 29. září

Horoskop (ilustrační fotografie)

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Kateřina Sokolová: Nejsem typ žijící na sociálních sítích

Kateřina Sokolová

Kateřina Sokolová si ještě užila slavnou éru „missek“, které každý poznával a pamatoval si jejich tváře. Do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz