Lákají mě místa, kde se dobře jí, říká kuchařka Lenka Požárová

  3:40aktualizováno  3:40
Úspěšná autorka kuchařek Což takhle dát si … Lenka Požárová by ještě před pár lety měla teď zkraje jara pořádný frmol. Jako úspěšná daňová poradkyně by dávala dohromady kupu přiznání. Možná by je vyplňovala dodnes, kdyby nenarazila na klienta, který ji bral za nepřítele a před kterým bylo nutné vše schovávat.

Lenka Požárová | foto: Lucie Robinson

  • Lenka Požárová (38) se narodila v Brně.

  • Vystudovala Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Při studiu si přivydělávala jako lektorka němčiny a daňová poradkyně.

  • V roce 2005 vydala první díl série kuchařek s názvem Což takhle dát si… (celkem jich je 17), loni v prosinci jí vyšla kniha Jak jsem proje(d)la svět.

Po roce bojů s ním se Lenka Požárová rozhodla skončit v práci, stala se kuchařkou a začala se živit vymýšlením receptů. Během tří let vydala sedmnáct kuchařek, všechny jsou vždy jen o jedné surovině: první byla dýně, poslední tvaroh. Loni na konci roku vydala cestopis Jak jsem proje(d)la svět, kde spojila dvě své největší vášně - jídlo a cestování.

"Už před lety jsem zjistila, že když přemýšlím, kam pojedeme, tak mě lákají místa, kde se dobře jí," říká osmatřicetiletá cestovatelka, která díky své knize projela 10 zemí a navštívila tolik dalších, že by to už vydalo na druhý díl. "Nejdřív jsem se za to styděla. Přišlo mi hrozné plánovat dovolenou podle jídla. Ale právě přes jídlo tu zemi dobře poznáte."

Poprvé za hranice vycestovala hned v osmnácti. Na cestu si vydělala doučováním němčiny a s o tři roky starší sestrou vyrazily vlakem na měsíční cestu po Francii, Španělsku a Itálii. "Měly jsme peníze přesně jen na cestu a na muzea, na jídlo a ubytování už ne. Jedly jsme dovezené paštiky, chleba se nám v sáčku rozdrobil, tak jsme ho vyjídaly lžičkou, spaly jsme ve vlaku nebo na nádraží, pod Eiffelovkou," vzpomíná Lenka Požárová.

Když si na to vzpomene dnes, tak se děsí, co všechno se jim mohlo stát. "Rodičům jsme raději neřekly, jak jsme tam přežívaly," přiznává.

A jaká má vysněná místa, kam by se ještě chtěla podívat a napsat o nich? "V nejbližší době bych chtěla odjet do Maroka, pak se chystám projet celé Holandsko, láká mě Bretaň a snad největší sen je Kuba, tam bych si chtěla zatancovat. Potom ještě jižní Amerika a Polynésie," vyjmenovává Lenka Požárová. 

TIP: Kdo má chuť otestovat kuchařské umění Lenky Požárové, má šanci 9. dubna na farmářském trhu na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze, kde bude mít od rána nachystané ovocno-zeleninové sladkosti i slanosti.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Lucie tráví půl roku na Guadeloupe. Je důležité hlavně žít, říká

Lucie Robinson

Fotografka Lucie Robinson nechtěla trávit s miminkem zimu v Česku, tak začala s rodinou jezdit do Namibii a později na...

Krása zrozená v Římě. Jak šel čas s italskou herečkou Sophií Lorenovou

Sophia Lorenová ve snímku Boy on a Dolphin (1957)

Jedna z nejpopulárnějších hereček 20. století a sexsymbol pro několik generací Sophia Lorenová slaví 21. září 85....

OBRAZEM: Zhubla třiašedesát kilo, aniž by držela diety a cvičila

Lisanne Dale

Lisanne Daleová z Velké Británie má šest dětí a ještě před rokem vážila hodně přes sto kilo. Stačilo jí pouhých osm...

Má milenku, nebo se mu už nelíbím? Proč s vámi partner nechce spát

Pár dní bez milování se dá přežít, problémem jsou týdny a měsíce.

Mezi lidmi stále panuje přesvědčení, že ženy jsou méně sexuchtivé, zvláště v dlouhodobém vztahu. Aktuální studie však...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz