Zoo, nůše, punk a vyplazené jazyky. To nejlepší, co přinesly týdny módy

  • 4
Sezona fashion weeků je pomalu za námi. Ve velkoměstech módy – New Yorku, Paříži, Londýně a Miláně – se v lednu a únoru představily stovky, možná i tisíce modelů z dílen velkých jmen i začínajících designérů. Podívejte se, jaké momenty a kreace byly z našeho pohledu nejzajímavější.

Jeden z nositelných, avšak rozhodně ne nudných modelů módního domu Prada.

Oblékatelné oblečení

Jedním z největších překvapení letošních týdnů módy byl prostý fakt, že oblečení nejspíš znovu začíná být nositelné. Předimenzovaných rukávů, sukní, za něž by se nestyděla ani Marie Antoinetta, i mega kabátů letos výrazně ubylo. Ve velkém je nahradily klasické košile a blůzky, cigaretové kalhoty i decentní šaty. Často navíc ušité z přírodních materiálů.

Módní návrháři Miuccia Prada a Raf Simons, kteří oba pracují pro značku Prada, tento postřeh potvrdili. Jejich přehlídka se konala rok po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, což jen dokreslovalo nový způsob jejich uvažování.

Bláznivé líčení, perly i cargo kalhoty. Trendy roku 2023 vás budou bavit

Jak sdělila Miuccia Prada novinářům v zákulisí, současná doba příliš výstřednostem nenahrává. „Můj momentální cíl je vyzdvihnout to, co je skromné, a nikoliv ‚extrémní‘ krásu nebo přepych.“ Pokud tento „trend“ vydrží, budou nejspíš módní přehlídky opět zdrojem inspirace i pro běžného člověka.

Tato modelka nenabourala jen díky pokynům, které jí kdosi našeptával do sluchátka.

Záleží na úhlu pohledu

Samozřejmě se však svátek módy neobešel ani bez starého dobrého bizáru. Ten byl letos mimořádně výživný. Řeč je především o pařížské přehlídce Viktor & Rolf. Modelky na ní předvedly princeznovské šaty s načechranými sukněmi, což by samo o sobě nebylo nikterak zajímavé.

Jednotlivé kreace však byly otočené o 45 i 90 stupňů, jiné šaty měla modelka jako kouzlem vysunuté dopředu, další kráčela s hlavou zakrytou sukní. Do žádné překážky nenarazila jen díky tomu, že jí kdosi přes sluchátko šeptal instrukce, kudy má jít.

KVÍZ: Zaostřeno na boty. Co víte o jejich historii, tvůrcích i nositelkách

Podle tvůrců Rolfa Snoerena a Viktora Horstinga se jedná o nový náhled na stereotypní plesové róby se špetkou výsměchu společnosti, která má pokřivený pojem o realitě. Každá fotka podle nich může být okamžitě a snadno upravena – uživatelé sociálních sítí si zužují obličeje, zvýrazňují klíční kosti i odmazávají pozadí. „Je velký rozdíl mezi tím, co vidíme, a skutečnou fyzickou stránkou,“ filozofovali návrháři.

Otázka je, zda masky neodtáhly veškerou pozornost od oblečení, o které tu mělo jít hlavně.

Hned několik farem zvířat

Minimálně účastníci pařížského a newyorského týdne módy si chvílemi museli připadat, že se omylem ocitli v zoo. Módní dům Schiaparelli se stále drží odkazu zakladatelky Elsy Schiaparelli a svými snovými kreacemi je proslulý. Letos jeho kreativní ředitel Daniel Roseberry ozdobil některé výtvory velkými a velmi věrohodnými hlavami šelem. Irina Šaiková vynesla lva, Naomi Campbellová zase vlka.

Ačkoli, jak se svěřil médiím, jeho hlavní inspirací bylo Peklo z Dantovy Božské komedie, dočkal se spíše negativních ohlasů. Zvířata zkrátka někteří lidé nevidí ve světě módy příliš rádi, byť jsou jen plyšová. Jiným zase připomínala koloniální doby a trofeje tehdejších lovců.

Letošní společenská sezona fandí texturám. Vyzkoušejte volánky, peří i plyš

Za oceánem se zvířata proháněla po mole během newyorské přehlídky značky Collina Strada. V tomto případě nechyběly ani zobáky, různé druhy uší, ještěří masky, myší čumáky a další zvířecí náhrady. Střídmější modely měly alespoň „chlupaté“ potisky.

Všichni tři ukrajinští tvůrci se při závěrečném defilé prošli s vlajkou své země.

Návštěva z válkou zmítané země

Na londýnský fashion week byli přizváni i ukrajinští tvůrci Ksenia Schnaiderová, Ivan Frolov a Julie Paskalová. I oni prezentovali svou tvorbu přesně rok od vypuknutí války.

„Chci prostě jen na chvíli utéct z reality. Chci přinést radost a něco krásného,“ svěřila se Schnaiderová po přehlídce, které dominovaly denimové a patchworkové outfity v duchu momentálně módního trendu divné holky. Kolekci vytvořila společně s manželem na Ukrajině.

Křehká krása ukrajinských věnců. Ženy se jimi zdobí na svatbu i na protest

Paskalová představila řadu nadpozemských šatů s plastickými motýly. Ti měli reprezentovat nezlomnost Ukrajinců a budoucí zhojení ran, které země utrpěla. Pohlazením po duši byla kolekce Frolova, plná růžových a červených tónů, pleteniny, korzetů a srdíček. Návrhář se údajně inspiroval ukrajinskými národními písněmi.

Horká novinka v líčení pro rok 2023: modrý jazyk.

Doplněk budoucnosti? Barevný jazyk.

O kouřovém líčení či rudé rtěnce jste už nejspíš slyšeli, o novém trendu v líčení, dá-li se to tak vůbec nazvat, nejspíš ne. Oči diváků na londýnské přehlídce značky Chet Lo jen stěží zvládaly sledovat samotné kreace, modelky na ně totiž vyplazovaly zářivě modré, zelené a červené jazyky. Jejich kolegyně předvádějící pro módní dům Prada si zase musely nechat nabarvit řasy na bílo, světle růžovo, modro i fialovo.

Čím větší blázen, tím lépe. Světem módy i sítí se šíří trend divné holky

Diváky při přehlídce Bottega Veneta zaujalo především dokonalé vajíčko z kožených pásků, které jsou pro firmu charakteristické.

Futuristická vajíčka a nůše

Kromě oblečení předvedli návrháři během přehlídek stovky nejrůznějších kabelek. Mezi nimi nejvíce zaujala tvorba značky Bottega Veneta. Její návrháři neupustili od charakteristického designu spletených kožených proužků, jen ho naroubovali na všelijaké neokoukané tvary.

A tak zatímco jedna modelka nesla vajíčko, další měla přes rameno ležérně přehozený „provaz“, který u její kabelky nahradil klasická ucha. K vidění byly i velké shoppery, které připomínaly nůše.

Na velikosti záleží. Maličké kabelky jsou hitem mezi módními doplňky

Kabelkám v tomto roce obecně vévodila jednoduchost a minimalistický design. Alespoň podle návrhářů Emporio Armani však ještě neodzvonilo ani miniaturním taštičkám, do kterých se vejdou sotva jen klíče.

Dovolili si je navíc ještě zmenšit, a to do opravdu absurdních rozměrů. Na opačném konci škály velikosti se nacházely ohromné, ale přesto minimalistické a perfektně nositelné kabelky značky Salvatore Ferragamo.

Na některých modelech Moschino se schovávaly hřeby a sem tam i zavírací špendlík.

Návrat punku

Punk je zpátky, vykřičela svou přehlídkou do světa značka Moschino. Drtivá většina modelů se tvářila jako honosné róby, kterým pouze rozlítané účesy a hutný make-up modelek dodávaly punkový nádech.

Při bližším pohledu si však diváci povšimli pokroucených, jakoby rozteklých kapes a manžet, hřebů na opascích a sem tam i nějakého zavíracího špendlíku. V kolekci inspirované Salvadorem Dalím to byl zkrátka jemný a velmi osvěžující závan punku.

Punkový styl má své osobité kouzlo. Čtyři tipy, jak ho nosit v každém věku

Punková je tak trochu i nová kolekce britské značky Burberry, pod kterou je podepsán Daniel Lee, dříve vlajkový návrhář domu Bottega Veneta. Tomu se podařilo klasické střihy, kterými je Burberry pověstná, přetvořit ve futuristickém duchu. Zachoval přitom jak pověstný tartanový vzor, tak i nesmrtelné kousky včetně trenčkotu.

Victoria Jenkinsová se sama potýká s handicapem. Na nápad založit značku pro tělesně postižené ji přivedl rozhovor s pacientem v nemocnici.

Modelky s handicapem

Současnému ideálu krásy odzvonilo… už zase, chtělo by se dodat. Zatímco drtivá většina modelek je se svými rozměry stále ještě ztělesněním ramínek na šaty, některé ojedinělé kolekce vynesla i výraznější sorta.

Objevilo se pár žen takzvaně plus size, příjemnou změnou byla především londýnská přehlídka návrhářky Victorie Jenkinsové. Ta využila služeb třiceti modelů a modelek s tělesným postižením. Ukázala tak, že móda je opravdu pro každého a nesvazují ji žádné bariéry.

Nedokonalé modelky mění definici krásy. Zaujaly v reklamách i na módních molech

Svým oblečením Jenkinsová již nějaký ten pátek zaceluje ostudnou díru na trhu. Ona sama trpí sníženou mobilitou a otázkou módy pro lidi s handicapem se začala zabývat v roce 2016. Při pobytu v nemocnici téma nadhodil pacient, který s ní ležel na pokoji. Po zjištění, že jen hrstka firem nabízí oblečení pro tělesně postižené, se rozhodla vstoupit na trh se značkou Unhidden (Neschovaní).

Její oblečení má patentky místo knoflíků, aby se lépe zapínalo, i otvory na různých místech pro lidi, kteří si potřebují píchat injekce. Košile pak mají delší zadní díly, aby lépe seděly vozíčkářům.

, pro iDNES.cz