Prvý frajer. Co čeká partnera nové slovenské prezidentky?

  0:34aktualizováno  0:34
Být první prezidentkou Slovenska je jedna věc. Být partnerem první prezidentky, to je zase jiná věc. Umělec Peter Konečný si musí po boku Zuzany Čaputové zvyknout na nový život muže v roli první dámy, píše se v článku, který vyšel v magazínu Víkend.

Slováci ve volbách rozhodují o budoucí hlavě státu. Zuzana Čaputová odvolila v Pezinoku. (30. března 2019) | foto: AP

První oficiální zahraniční návštěva nové slovenské prezidentky povede tradičním směrem. Do České republiky. Bude to pochopitelně sláva, bude se pracovat na dobrých vztazích obou zemí. V záři reflektorů i v zákulisí. A bude se muset připravit kratochvíle pro gentlemana. Nikoli pro dámu.

Každou sobotu

Bledule rostou na březích Chlébského potoka, v němž teče po tání a vydatných deštích hodně vody.

Příroda v ohrožení: 10 užitečných receptů, jak může každý z nás denně chránit přírodu, čtěte v příloze MF DNES Víkend

„Poradíme si!“ usmívá se Vladimír Kruliš, který je v Praze hradním ředitelem protokolu. „Rozdíl bude v separátním programu, tedy ve chvílích, kdy jsou partneři prezidentů bez svých protějšků. U dam jsou to často čajové dýchánky, návštěvy módních salonů. To upravíme.“

V nabídce může být prohlídka historických a reprezentačních prostor Hradu, hudební představení. Vlastně cokoli, kde se bude cítit dobře česká první dáma Ivana Zemanová i její host. V tomto případě Peter Konečný, který je oporou nově zvolené Zuzany Čaputové.

„Především se ti muži musí popasovat se svou rolí. Musí si uvědomovat, že oni jsou jen doprovod a nejsou hlavní postavou, kterou je jejich žena,“ vysvětluje Kruliš.

Hudebník a výtvarník Konečný není žádnou bílou vránou. V minulých dnech například do našeho hlavního města dorazil ve stejné roli i Jakov Kitarovič, manžel chorvatské prezidentky Kolindy Grabar-Kitarovičové.

U večeře při svíčkách mohou probírat světové dění Joachim Sauer, životní druh německé kancléřky Angely Merkelové, či Philip John May, jehož choť neúspěšně vyjednává brexit. Ale i tito pánové mají pouze poradní roli. Prst na toku dějin drží někdo jiný.

Fotogalerie

Žádný zlatý důl

Zpět na Slovensko. Když pršelo štěstí a Peter Konečný po triumfu Čaputové ve druhém kole dostal černé triko s nápisem „prvý frajer“, první těžké zkoušky už měl za sebou. Vždyť právě do osobního života charismatické právničky se soupeři během kampaně strefovali.

Vítězka voleb má dvě dcery na prahu dospělosti a je rozvedená. Konečný se s ní prý seznámil tak, že jí jako fotograf nabídl výrobu nových reprezentativních fotografií. Dosud spolu nežili ani ve společné domácnosti.

Teď se pro první slovenský pár leccos změní. Anebo také ne. „Protokol je v tomto velmi volný. Některé protějšky pojmou svou roli jako poslání na plný úvazek a věnují mu všechen svůj pracovní čas. Jiní pokračují ve své kariéře či se zaměřují na rodinu,“ říká Kruliš.

A připomíná, že i tady se můžeme podívat na Slovensko. „Paní Martina Kisková si chtěla chránit své soukromí a na veřejnosti tolik nevystupovala. Není žádná kniha, do které bychom nahlédli a podle toho fungovali.“

Šatník prezidentky Slovenska není nuda

Nebojí se barev a hravých detailů

Připouští, že je logicky i logisticky lepší, když je protějšek k dispozici v případě, že i návštěva přijede v páru. Zároveň se dá najít řešení každé situace. Ostatně také česká první dáma Ivana Zemanová si na svou novou roli a společenské postavení zvykala postupně.

„Víte, vypadá to dobře na fotografiích, když jsou tam ty páry pohromadě. Ale musíme vědět, že si to ty osoby nevybraly, nekandidovaly. Pokud se partner nové slovenské prezidentky rozhodne zůstat v ústraní, je to jeho právo,“ připomíná Kruliš.

Rekord prince Philipa

Nutno zároveň dodat, že být v bývalém Československu první dámou (nyní v Bratislavě prvním pánem) není nějaká výhra v loterii. Na tuto pozici nepřipadá žádný plat, žádná oficiální kancelář, žádná asistentka.

Mimochodem, nejdéle sloužící „první dámou“ není nikdo jiný než princ Philip, vévoda z Edinburghu. S princeznou Alžbětou si dopisoval od jejích třinácti let, ve svazku manželském jsou od roku 1947.

Královna Alžběta II. a princ Philip oslavili 70. výročí svatby. (20. listopadu...

A ačkoli je britská královská rodina svým postavením přece jen výjimečná, i Philip se účastnil protokolárních záležitostí až do svých pětadevadesáti let, kdy se rozhodl z veřejného života stáhnout a na společenských akcích už příliš nevystupovat.

„Prvý frajer“ si svou roli teprve zvolí.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

Nehrbte se a posilujte břicho. Dvanáct rad proti bolestem svalů a kloubů

cvičení, dieta

Pokud vás bolí záda nebo jiná část těla, vyberte pečlivě sport, který vám bude vyhovovat. Při cvičení nejen zlepšíte...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 24. do 30. června

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Další z rubriky

Knížka je dnes pro děti spíš trest, říká nakladatelka Ivana Pecháčková

Ivana Pecháčková

Když se v tiskárně objeví zakázka z jejího nakladatelství, chytají se za hlavu. Vydavatelka dětských knížek Ivana...

Bylo na čase posunout se dál, říká těhotná tenistka Andrea Hlaváčková

Andrea Sestini Hlaváčková

Profesionální tenistka Andrea Sestini Hlaváčková dosáhla světových úspěchů v deblu, sportovní kariéru však nyní...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Najdete na iDNES.cz