Nechtěla jsem riskovat rakovinu a nechala si odstranit prsa, říká Američanka

  10:10aktualizováno  10:10
Pětadvacetileté Kelly Iversonové z Kansasu lékaři oznámili, že má patologickou mutaci genu BRCA1 a je u ní zvýšené riziko rozvoje rakoviny prsu a vaječníků. Žena se tak preventivně rozhodla pro mastektomii. Nyní šíří svůj příběh, aby si ženy uvědomily, že jim pravidelné prohlídky u lékaře mohou zachránit život.

Kelly Iversonová šíří svůj příběh kvůli tomu, aby varovala další ženy. | foto: Profimedia.cz

Kelly se v minulosti o prohlídky nezajímala. Vzhledem ke svému věku neuvažovala ani na chvíli nad tím, že by mohla mít rakovinu. Předpokládala, že půjde na mamograf až v pozdějším věku. K testům se dostala jen díky svému otci, u kterého lékaři zjistili mutaci genu BRCA1.

Fotogalerie

„Táta mi volal, že to u něj zjistili, zrovna když jsem byla na dovolené v Thajsku. Lékaři mu řekli, že bych měla jít na testy já i sestra. A zatímco sestra je v pořádku, u mě bylo zjištěno, že jsem na tom stejně jako táta a riziko rakoviny je velké,“ sdělila pro server Daily Mail.

Po prvotním šoku se Kelly rozhodla pro operaci. Lékaři jí navrhli odstranění obou prsou. Stejný postup před několika lety doporučili lékaři i herečce Angelině Jolie, která si prsa nechala kvůli mutaci genu odstranit a nahradit implantáty.

To samé udělala i Kelly. „V první chvíli jsem myslela, že umírám. Byl to obrovský šok. Vzápětí mi došlo, že operace bude to nejlepší řešení. Nesla jsem špatně, že nebudu nikdy kojit své dítě, ale teď se na svá prsa koukám a říkám si, že jsou docela fajn. Jsou tak pevná,“ doplnila.

Svůj příběh zveřejnila hlavně kvůli ostatním ženám. Apeluje na ně, aby se nechaly vyšetřit, zda náhodou stejnou mutaci genu nemají také. Díky tomu by mohly rakovině prsu předejít, protože budou pod pravidelným lékařským dohledem.

„Všechny ženy nejdou hned na odstranění prsou a vaječníků. Je to na každé z nás. Já jsem se pro operaci rozhodla. Kdybych to neudělala, byla bych lékaři častěji sledována. To samozřejmě budu i nyní, ale ne kvůli prsům,“ říká. Po dětech se pak rozhodne i pro odstranění ženských orgánů.

Kelly Iversonová

Kelly Iversonová

„Vždycky je lepší, když něco takového víte. Kdybych to já sama netušila, zřejmě bych rakovinu v dalších letech dostala a kdo ví, jak by to nakonec dopadlo. Moje babička rakovinu prsu měla dvakrát. Podruhé už boj s ní prohrála. Tak se na to prosím nevykašlete a myslete na svou budoucnost, nechte si udělat potřebné testy,“ dodala.

Mutace genu

V roce 1994 a 1995 byly objeveny dva vysoce rizikové geny BRCA1 a BRCA2 (zkratka z anglického BReast CAncer),  které způsobují dědičnou dispozici k nádorům prsu nebo vaječníků. Geny BRCA1 a BRCA2 zvyšují rizika nádorů prsu až desetinásobně, rizika nádorů vaječníků deseti až třicetinásobně oproti riziku ostatní populace. Preventivní péče je u rizikových osob mnohem důkladnější než v běžné populaci. S prevencí se začíná u žen již v 20-25 letech, u mužů ve 30 letech.

U žen se mohou provádět ke snížení rizika onemocnění i preventivní operace. Ty se týkají jak odstranění vaječníků a vejcovodů, tak možnosti plastické operace prsou.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Přehlídka bradavek i kalhotek. Kráskám v Cannes se trapasy nevyhýbají

Trapasy na červeném koberci

Odhalené bradavky i spodní prádlo, pády nebo vyzuté lodičky. To jsou faux pas, kterých se mnohdy nevědomky dopustily...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

Další z rubriky

OBRAZEM: Žena skrývá pod oblečením nepříjemné tajemství

Kráska, která pod šaty skrývá tajemství

Britka Steph O'Shea (27) se v minulosti potýkala s obezitou. Od mala si nedokázala odepřít jídlo. K hubnutí jí donutily...

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Nevyčítejte si jídlo, nestojí to za to, říká slavná britská kuchařka

Thomasina Miersová

Thomasina Miersová je uznávanou britskou kuchařkou, která před lety vyhrála v prestižní kuchařské soutěži MasterChef a...

Najdete na iDNES.cz