Nechtěla jsem riskovat rakovinu a nechala si odstranit prsa, říká Američanka

  10:10aktualizováno  10:10
Pětadvacetileté Kelly Iversonové z Kansasu lékaři oznámili, že má patologickou mutaci genu BRCA1 a je u ní zvýšené riziko rozvoje rakoviny prsu a vaječníků. Žena se tak preventivně rozhodla pro mastektomii. Nyní šíří svůj příběh, aby si ženy uvědomily, že jim pravidelné prohlídky u lékaře mohou zachránit život.

Kelly Iversonová šíří svůj příběh kvůli tomu, aby varovala další ženy. | foto: Profimedia.cz

Kelly se v minulosti o prohlídky nezajímala. Vzhledem ke svému věku neuvažovala ani na chvíli nad tím, že by mohla mít rakovinu. Předpokládala, že půjde na mamograf až v pozdějším věku. K testům se dostala jen díky svému otci, u kterého lékaři zjistili mutaci genu BRCA1.

Fotogalerie

„Táta mi volal, že to u něj zjistili, zrovna když jsem byla na dovolené v Thajsku. Lékaři mu řekli, že bych měla jít na testy já i sestra. A zatímco sestra je v pořádku, u mě bylo zjištěno, že jsem na tom stejně jako táta a riziko rakoviny je velké,“ sdělila pro server Daily Mail.

Po prvotním šoku se Kelly rozhodla pro operaci. Lékaři jí navrhli odstranění obou prsou. Stejný postup před několika lety doporučili lékaři i herečce Angelině Jolie, která si prsa nechala kvůli mutaci genu odstranit a nahradit implantáty.

To samé udělala i Kelly. „V první chvíli jsem myslela, že umírám. Byl to obrovský šok. Vzápětí mi došlo, že operace bude to nejlepší řešení. Nesla jsem špatně, že nebudu nikdy kojit své dítě, ale teď se na svá prsa koukám a říkám si, že jsou docela fajn. Jsou tak pevná,“ doplnila.

Svůj příběh zveřejnila hlavně kvůli ostatním ženám. Apeluje na ně, aby se nechaly vyšetřit, zda náhodou stejnou mutaci genu nemají také. Díky tomu by mohly rakovině prsu předejít, protože budou pod pravidelným lékařským dohledem.

„Všechny ženy nejdou hned na odstranění prsou a vaječníků. Je to na každé z nás. Já jsem se pro operaci rozhodla. Kdybych to neudělala, byla bych lékaři častěji sledována. To samozřejmě budu i nyní, ale ne kvůli prsům,“ říká. Po dětech se pak rozhodne i pro odstranění ženských orgánů.

Kelly Iversonová

Kelly Iversonová

„Vždycky je lepší, když něco takového víte. Kdybych to já sama netušila, zřejmě bych rakovinu v dalších letech dostala a kdo ví, jak by to nakonec dopadlo. Moje babička rakovinu prsu měla dvakrát. Podruhé už boj s ní prohrála. Tak se na to prosím nevykašlete a myslete na svou budoucnost, nechte si udělat potřebné testy,“ dodala.

Mutace genu

V roce 1994 a 1995 byly objeveny dva vysoce rizikové geny BRCA1 a BRCA2 (zkratka z anglického BReast CAncer),  které způsobují dědičnou dispozici k nádorům prsu nebo vaječníků. Geny BRCA1 a BRCA2 zvyšují rizika nádorů prsu až desetinásobně, rizika nádorů vaječníků deseti až třicetinásobně oproti riziku ostatní populace. Preventivní péče je u rizikových osob mnohem důkladnější než v běžné populaci. S prevencí se začíná u žen již v 20-25 letech, u mužů ve 30 letech.

U žen se mohou provádět ke snížení rizika onemocnění i preventivní operace. Ty se týkají jak odstranění vaječníků a vejcovodů, tak možnosti plastické operace prsou.

Autor:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Radši se budu trápit, ale budu s ní, řekl Marian po Výměně manželek

Marie (34) žije s rodinou v Libochovicích.

Marian (31) je sice s Marií (34) zasnoubený, ale o budoucnosti vztahu před televizní Výměnou manželek pochyboval....

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Další z rubriky

Někdy si zpívám na chodbě ubytovny, říká zpěvačka Věra Bílá

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Byla slavná, než zpívání vyměnila za hrací automaty a záhy v nich utopila veškerý majetek. Před dvěma lety se o...

OBRAZEM: Tak šel čas s krasavcem Cagem, který oslavil pětapadesátiny

Herec Nicolas Cage (55) byl už od počátku své kariéry považován za...

Herec Nicolas Cage (55) byl už od počátku své kariéry považován za hollywoodského krasavce. Ve filmu se nebál odhalit...

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Najdete na iDNES.cz