13. prosince: Lucie noci upije a dne nepřidá

aktualizováno 
Dnes slaví svátek všechny Lucie, a to znamená, že dnes Slunce zapadne o něco málo později - „noci upije“, ale „dne nepřidá“. Na slunovrat, který znamená, že se noci začnou opět zkracovat a dny prodlužovat, si musíme ještě týden počkat.

ZPĚV PRO SVATOU LUCII. Během svátku svaté Lucie děti z dánské Královské hudební akademie zazpívaly v kodaňských zahradách jednu z tradičních písní. Tradice svátku sahá mnoho stovek let do minulosti. | foto: Thomas BorbergAP

Svatá Lucie byla patronkou všech přadlen, švadlen a krejčích a podle lidové tradice byl v tento den zákaz předení lnu. Na venkově dříve dívky „Lucky“ zahalené do bílých prostěradel a s maskou nebo s pomoučněnými obličeji chodily po usedlostech a kontrolovaly, zda nějaká hospodyně snad ještě nepřede a hlavně, zda má náležitě uklizeno na vánoční svátky. 

Nikdo takový vám na dveře nejspíš nezaklepe, ale zkontrolujte si pro jistotu váš seznam úkolů, aby vám něco podstatného neuteklo.

Štěstí a zdraví: jablko a med

Křesťanství, úroda a přelom roku, to jsou tři hlavní motivy, z nichž vánoční oslavy vyrůstaly. Podobu tradice však ovlivňovala celá řada dalších detailů a specifik.

Adventní kalendář

Na Štědrý den se narodil Boží syn. Stala se mimořádná událost a lidé věřili, že ten den se dějí mimořádné věci. Pokoušeli se hádat budoucnost, doufali, že bude-li ten večer na stole vše, co se v domě urodilo, povede se dobře i v roce příštím. Také jedli hrách, jehož nabývání na objemu připomínalo rostoucí bohatství.

Důležitým symbolem štěstí bylo jablko a stejně jako med znamenalo i zdraví. Stolování a skladba jídel měly svůj velký význam. Svou roli hrál i počet lidí u stolu. Například se počítalo i s těmi, kdo ten rok zemřeli. Nastal večer usmíření celého světa, včetně přírody a světa mrtvých.

Kapr, zvyk až z 20. století

Ve dvacátém století se život na venkově víc přiblížil městskému. I vánoční zvyky se tím mění a navzájem prolínají. Na vesnici se už na Štědrý večer nejí jen to, co se v hospodářství urodilo, objevuje se po vzoru měst i maso, ale jelikož křesťanství dovoluje jen rybu, začíná se jíst v Čechách oblíbený kapr. Dnes nejlépe smažený a se salátem.

Zvláštní, trochu nepochopitelnou novodobou tradicí se na přelomu 19. a 20. století stalo cukroví. Vedle tradičních vrkočů, vánoček a závinů, někde i vánočních dortů, nesmí na svátečním stole chybět - někdy i desítky druhů - cukroví. Nehledě na varování obezitologů se cukroví pořád vesele peče a jí.

Valná většina dřívějších zvyků už z dnešních Vánoc vymizela. Zůstal rozzářený stromeček, který až v předminulém století (poprvé roku 1812 v Praze v Libni v rodině intendanta Stavovského divadla) nahradil dřívější zelenou ratolest, jakožto symbol nového přicházejícího života, zdraví a pohody.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Sdílíte na sítích fotky dětí? Někteří rodiče už platí vysoké pokuty

Kyberšikana

Sdílení na sociálních sítích je fenoménem dnešní doby. Začalo to před více než deseti lety, kdy se první generace...

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Pravidelné užívání drog mění lidi k nepoznání

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete osoby dlouhodobě...

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete lidi dlouhodobě užívající drogy. U některých návykových látek...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Další z rubriky

OBRAZEM: Ženy vydělávají na svém vzhledu, živí se jako dvojnice Meghan

Dvojnice Meghan Markle

Vévodkyně Meghan má ve světě mnoho dvojnic. Některé z nich vypadají, jako by byly jejími dvojčaty. Na sociálních sítích...

Násilník vás testuje, nebojte se ozvat, radí ženám instruktor sebeobrany

Právník a instruktor sebeobrany Pavel Houdek

Právník a instruktor sebeobrany Pavel Houdek ve svých kurzech učí, jak se zbavit strachu a dokázat se o sebe v...

OBRAZEM: Jsou krásné, ale sexy tvary jistí stahovacím spodním prádlem

Stahovací prádlo

Slavné krásky jsou pod neustálým drobnohledem módních kritiků a na každém rohu na ně číhají paparazzi. Kvůli tomu jsou...

Najdete na iDNES.cz