Nemáte hluboko do kapsy? Nejlepší mobily, které si lze nadělit k Vánocům

  • 9
I v té nejdražší třídě smartphonů je rozhodně z čeho vybírat. Pokud toužíte po tom úplně nejlepším, co aktuální trh s mobily nabízí, pak nepřehlédněte naše redakční tipy.

Samsung Galaxy Z Fold 3

Prémiová třída smartphonů je určena pro ty, kdo nechtějí řešit jakékoliv kompromisy a zkrátka shánějí to nejlepší, co jim výrobci umí nabídnout. Schovávají se zde kousky, které jsou na špičce jak po stránce výbavy, tak třeba i designu a mnohdy nabídnou i takové vlastnosti, které zkrátka jinde nenajdete. Řeč je zejména o ohebných smartphonech, ale najdou se i jiné lahůdky.

Tato kategorie rozhodně není levná, dovolit si je určitě nemůže každý. Ať už jste opravdu vášnivý nadšenec nebo zkrátka jen ceny zboží moc neřešíte, připravte si nejméně okolo 20 tisíc korun za ty nejdostupnější kousky. Ty nejdražší telefony pak mohou vyjít klidně i na téměř 50 tisíc. Vedle toho lze najít i různé luxusní edice s drahými kovy, my se ovšem budeme věnovat těm, které koupíte u obvyklých prodejců.

Rádi bychom také ještě tam, kde se to hodí, vždy přidali upozornění, že může například brzy přijít nějaký nástupce, a zda přeci jen není lepší počkat a kupovat až po Vánocích. Jak to už pravidelně bývá, přelom roku a první měsíce toho následujícího jsou plné novinek, včetně i mnoha top modelů. Myslete tedy proto i na takovou variantu.

Samsung

Samsung Galaxy Z Flip3

Samsung se na třídu špičkových smartphonů soustředí poměrně rád a má zde v podstatě asi největší výběr. Pokud chcete výborně vybavený telefon, ovšem limit máte právě někde okolo oné hranice dvaceti tisíc korun, pak je tu pro vás jednak loňský model Galaxy S20 FE (naše recenze), který s aktuální slevou vyjde jen na 14 tisíc korun, či letošní Galaxy S21 5G (naše recenze), který stojí se slevou 19 tisíc korun. Oba telefony mají stále výkonu na rozdávání, nabídnou elegantní design, kvalitní fotoaparát a výborný displej.

To samé se dá říci i o modelu Galaxy S21+ 5G (naše recenze) , který má navíc ještě větší baterii a displej. Ten aktuálně ve slevě vyjde na 25,5 tisíce korun. Výše než on, co se klasických smartphonů týče, už je pak jen model Galaxy S21 Ultra 5G (naše recenze), který má například špičkový fotoaparát, ještě o něco větší displej nebo třeba bonus v podobě podpory dokoupitelného stylusu. Ten však vyjde již na 31 tisíc korun.

Pokud pokukujete po nějakém ohebném smartphonu, pak máte u Samsungu také hned dvě možnosti. První je model Galaxy Z Flip 3 (naše recenze), který nás letos opravdu příjemně překvapil svou dostupnější cenou: stojí totiž 27, potažmo 29 tisíc korun v závislosti na paměťové variantě (128 či 256 GB). Pokud vám chybí stará dobrá „véčka“, je Galaxy Z Flip 3 velice zajímavou volbou.

Pro ty úplně nejnáročnější je tu pak model Galaxy Z Fold 3 (naše recenze), což je takový smartphone a tablet v jednom, díky menší vnější obrazovce a velké vnitřní ohebné obrazovce. Galaxy Z Fold 3 můžete mít také v závislosti na paměťové variantně buď za 47, nebo 49 tisíc korun. Je sice levnější než jeho předchůdci, stále je to však v podstatě luxusní zboží.

Berte ovšem také ohled na to, že v příštích měsících se nabídka Samsungu celkem výrazně obmění. Již v lednu má dorazit dostupnější top model Galaxy S21 FE. O měsíc později se pak očekává premiéra celé nové řady smartphonů Galaxy S22.

Apple

Produktová série iPhone 13

Pokud teprve teď pokukujete po nějakém novém špičkovém modelu od Applu, máme špatné zprávy: tyto telefony jsou u drtivé většiny prodejců vyprodané a další naskladnění bude nejspíše až v lednu. Byli jsme schopni najít pár kousků modelů iPhone 13 Pro Max (naše recenze) ve vyšší paměťové verzi a také modelů iPhone 13 mini (naše recenze) rovněž s větším úložištěm pro data, ovšem to se může klidně každou hodinou změnit.

Bohužel tedy s nákupem nového iPhonu budete muset počkat, pokud nezvolíte cestu například přes překupníka či šedý dovoz. V takovém případě však celkem riskujete, zejména co se záruky týče.

Alternativou jsou samozřejmě starší modely řady 12. Těch se dá u prodejců najít poměrně dost, jenže jejich cena je vzhledem k absenci skladových zásob u nových modelů stále dost vysoko, a je tak otázkou, zda se vyplatí dávat tolik peněz za starší model. Například iPhone 12 Pro (naše recenze) v základní 128GB verzi stojí 26 tisíc korun, „levnější“ iPhone 12 (naše recenze na verzi mini) s poměrně žalostně malým úložištěm 64 GB pak stále 20 tisíc.

Zde zkrátka nezbývá než poradit: počkejte, bude to lepší. Do nástupců je ještě daleko, Apple novinky představuje pravidelně až na podzim.

Sony

Sony Xperia 1 III a 5 III

Bohužel ten úplně nejlepší smartphone od Sony, tedy model Pro-I, se na českém trhu neprodává. Pokud by byl v Česku dostupný, tak by se řadil k těm vůbec nejdražším smartphonům. Ovšem to může být zřejmě českému zákazníkovi jedno. Místo toho najde v obchodech alespoň dvojici prémiových modelů Xperia 1 III a Xperia 5 III (naše recenze). Tedy najde pouze ten první, „pětka“ aktuálně skladem, stejně jako iPhony, není.

Telefony jsou si každopádně hodně podobné, jen „pětka“ je o něco menší, má displej s nižším rozlišením, méně operační paměti, menší úložiště pro data a nepodporuje bezdrátové nabíjení. I proto je celkem znatelně levnější, stojí 26 tisíc korun, ovšem k prodejcům, jak už jsme naznačili, dorazí až po Vánocích.

Zato její dražší sourozenec, Xperia 1 III, k mání je, ovšem za vysokých 34 tisíc korun. Za tyto peníze dostanete unikát mezi současnými smartphony: displej s rozlišením 4K, dále výborný výkon a kvalitní fotoaparát.

Jaké má Sony plány s odhalením nástupců, zatím netušíme, ovšem vzhledem k pozdějšímu příchodu současných modelů se moc nemusíte bát toho, že by je výrobce hned krátce po Vánocích nahradil něčím ještě novějším.

Xiaomi

Xiaomi Mi 11

Xiaomi je aktuálně v trochu nešťastné pozici. Prémiová třída mu rozhodně není cizí, jen právě na přelomu roku chystá novinky, a současné prémiové smartphony tak už trochu vytlačil z trhu. Například úplný top model Mi 11 Ultra (naše recenze) s celkem unikátním zadním displejem na focení selfie fotek už z oficiálního dovozu neseženete.

Vedle něj je pak tím „pravým“ top modelem jednak model Mi 11 (naše recenze), který už je však téměř rok starý, byl totiž prvním modelem na světě s procesorem Snapdragon 888. Vedle toho umí nabídnout také kvalitní displej, podporu 5G nebo rychlé drátové a bezdrátové nabíjení. Stojí okolo 21 tisíc korun.

V nabídce Xiaomi se však dá najít ještě jeden zajímavý kousek, který je ovšem i znatelně levnější. Je jím model 11T Pro (naše recenze), který stále jako jediný na světě podporuje extrémně rychlé 120W nabíjení. Má také výkonný procesor a kvalitní displej. Telefon koupíte už za 16 tisíc korun.

Motorola

Motorola Razr 5G

Motorola má aktuálně stále jako jediná značka na českém trhu alternativu k ohebným modelům od Samsungu v podobě modelu Razr 5G (naše recenze). Obnovená „žiletka“ se sice prodává už od loňského září, ovšem stále ji můžete najít v obchodech za cenu 40 tisíc korun. Oproti konkurenčnímu Galaxy Z Flip 3, který je navíc výrazně levnější, však už celkem znatelně zastarala.

Vedle toho v nabídce Motoroly najdete model Edge 20 Pro (naše recenze), který je sice někde na pomezí prémiové a vyšší střední třídy, nicméně za pozornost stojí. Pokud chcete ušetřit, tak za 15 290 korun je to poměrně zajímavá volba: telefon nabídne jeden z nejvýkonnějších procesorů, unikátní 144Hz displej nebo fotoaparát s periskopovým zoomem.

Asus

Asus ROG Phone 5s

Značka Asus také nabídne poměrně zajímavý výběr mezi špičkovými modely, v nabídce má dokonce dvě produktové řady, které uspokojí i ty nejnáročnější. První jsou hráčské telefony ROG Phone, kde máte na výběr mezi „základním“ modelem ROG Phone 5 Pro (naše recenze) či jeho ještě více vyladěnými verzemi 5s (28 tisíc korun) nebo 5 Ultimate (34 tisíc korun).

Všechny tyto telefony se chlubí zaměřením na hráčské potřeby. K tomu využívají jak doplňkového příslušenství v podobě nástavce s větráčkem pro lepší chlazení, tak třeba i obří 6 000mAh baterie, dvojice USB-C portů nebo stylový design.

Vedle toho je tu ještě řada Zenfone, kde také najdete dvojici unikátních kousků. Zenfone 8 bude lahůdkou pro ty, kteří shánějí kompaktní smartphone s výborným výkonem, 5,9“ displej s úzkými rámečky totiž oproti konkurenci vynikne. Telefon se v základní (8/128GB) verzi prodává za 18,5 tisíce korun.

Sáhnout pak můžete také po modelu Zenfone 8 Flip, který zase vyniká unikátním systémem otáčecího modulu se zadním fotoaparátem, který se tak v případě potřeby může stát i selfie kamerkou. Telefon vedle toho nabídne také velkou baterii či stále nejmodernější procesor na trhu. Stojí 20 tisíc korun.

OnePlus

Smartphony OnePlus 9 a 9 Pro

Na hranici prémiové třídy najdeme také top model OnePlus 9 Pro (naše recenze), který výrobce představil už zkraje letošního roku. Ten se chlubí hlavně vyladěným zadním fotoaparátem ve spolupráci se značkou Hasselblad, dále skvělým výkonem či displejem. Za konkurencí pak nezaostává ani rychlým nabíjením či vyladěným systémem. Od svého uvedení na trh už zvládl celkem znatelně zlevnit, pořídíte jej za 20 tisíc korun.

Odlehčená verze OnePlus 9 pak vyjde na 16 tisíc korun, k ní bychom vzhledem k trochu očesanému fotoaparátu přistupovali spíše už jako k vyšší střední třídě. To ovšem nic nemění na tom, že má stále špičkový procesor, parádní displej či bezdrátové nabíjení.

OnePlus je ovšem další značkou, která se zkraje příštího roku chystá odhalit své novinky. Přerod by měl být navíc o to zásadnější, jelikož se značka ještě více propojila s výrobcem Oppo a měly by tak zde být více patrné společné snahy o vytvoření opravdu špičkového smartphonu. Zde se tedy také počkání pár měsíců už může vyplatit.

Google

Google Pixel 6 a Pixel 6 Pro

Ačkoliv nejde o oficiální distribuci, tak na českém trhu lze potkat i velice zajímavou dvojici pro androidí fajnšmekry, Pixel 6 a Pixel 6 Pro od Googlu. Ty se dají v podstatě označit jako top modely systému Android, jelikož je vyrábí přímo Google, a to včetně vlastního čipu Tensor. Nechybí ani optimalizace systému, fotoaparátu či výdrže právě pod taktovkou vývojového oddělení této firmy.

Ceny se kvůli nejednotnému dovozu mohou lišit, nicméně na menší Pixel 6 narazíte okolo 20 tisíc korun, zatímco větší Pro varianta pak stojí okolo 27 tisíc korun. Nabízí se samozřejmě i možnost, že se dají pořídit ještě levněji, přímo z obchodu Googlu třeba ze sousedního Německa, kde je už výrobce oficiálně prodává.

Jde to i levněji – Vivo, Realme

Realme GT 5G

Nakonec tu jsou značky, které sice aktuálně žádný „pravý“ top model nenabízejí, nicméně i tak mají v nabídce smartphony, které se svou výbavou umí této kategorii dostatečně přiblížit. Jsou jimi Realme a Vivo.

Realme má vůbec nejlevnější mobil s procesorem Snapdragon 888. Je jím Realme GT (naše recenze), které s aktuální vánoční slevou sežnete už za 11,5 tisíce korun. Ústupků je přitom docela málo, telefon má stále kvalitní displej i rychlé 65W nabíjení, kompromis je v podstatě znatelný jen na výbavě zadního fotoaparátu.

Značka Vivo pak zase nabídne svůj X60 Pro (naše recenze). Ten se dá pořídit za 17 tisíc a v jeho výbavě najdete zejména velice zajímavý fotoaparát s optikou značky Zeiss a gimbalovou stabilizací obrazu. To je přitom vykoupeno jen lehce slabším procesorem (Snapdragon 870) a absencí bezdrátového nabíjení.