Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Stále své, stále skvělé. Test Sony Xperia 1 III a 5 III

  1:08
Sony jde už řadu let na poli smartphonů svou cestou. Nepodléhá módním trendům, nezkouší inovovat jen proto, že by to mělo zkusit. Přesto jsou jeho špičkové smartphony vždy velmi povedenými modely a platí to i pro aktuální dvojici Xperia 1 III a 5 III. Jen to nejsou vzhledem k jejich specifikům přístroje pro tu nejširší mobilní veřejnost.
Sony Xperia 1 III a 5 III

Sony Xperia 1 III a 5 III | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Většina zákazníků, kteří touží po nadupaném smartphonu, sáhne buď po aktuálním iPhonu nebo některém ze samsungů řady Galaxy S. Kdo hledá lepší poměr výkon/cena, ten se pak podívá po aktuálních top modelech čínských značek Xiaomi nebo Realme. Ostatní špičkové smartphony si pak zákazníky získávají obtížněji, to však neznamená, že by to nebyly lákavé kousky.

Je to i případ top modelů od Sony. Zdá se však, že jeho špičkové xperie mají přece jen alespoň věrnou skupinu zákazníků, když už ne kdovíjak početnou. Na rozdíl od LG to totiž Sony na poli smartphonů nevzdává a přichází s novými modely každý rok. Letos si tak mohou zákazníci pořídit už třetí generaci špičkové dvojice Xperia 1 a Xperia 5. V řeči Sony jsou to tradiční vlajkové lodě, v porovnání s konkurencí ale s roky naopak stoupá jejich výjimečnost. Právě tou dovede Sony zájemce oslovit – a také tím, že takto kompaktní top modely jen tak někde nenajdete.

Čím jsou výjimečné?

Už jsme to nakousli, špičkové modely Sony jsou mimo jiné i nečekaně kompaktní. Ano, „velká“ Xperia 1 III není drobeček, ale i tak je to na smartphone se 6,5palcovým displejem nečekaně do ruky dobře padnoucí kousek. To Xperia 5 III s displejem s úhlopříčkou 6,1 palce je pak vyloženě „prcek“, byť kdo vzpomíná na doby dnes již legendárních modelů Compact, může být mírně zklamán. Klíčem k kompaktní konstrukci telefonů je zvolený poměr stran displeje: Sony se už po několik let drží neobvyklého formátu 21:9 a mají ho samozřejmě i letošní kousky.

Telefony díky tomu mají netradiční míry: 165 x 71 x 8.2 mm a 157 x 68 x 8.2 mm. Na papíře se to nezdá, ale Xperia 5 III je oproti větší sestře v ruce o dost menší, je to nejspíš i díky oblému profilu rámu, zatímco typ 1 III má rám plochý (to zase o něco lépe vypadá).

Výjimečnosti však pokračují i v tom, že se Sony nenechá strhávat trendy. Chcete top model se sluchátkovým jackem? Dnes už skoro nikde jinde než právě u Sony nepochodíte. Telefon s displejem bez průstřelu či výřezu? Opět to snad nikdo jiný neumí a musíme říci, že ploché panely (tedy bez zahnutí na bocích) jen s minimálním zaoblením v rozích jsou úžasným balzámem pro oči. Čtečku otisků prstů Sony ponechává hezky v bočním vypínacím tlačítku, takže odpadá vztekání se s nekonzistentní čtečkou v displeji. Oběma telefonům nechybí slot na microSD karty – je hybridní a šuplíček na ně jde vytáhnout bez použití špendlíku. Přitom všem však rozhodně modely Xperia 1 III a 5 III nepůsobí jako smartphony ze staré školy, naopak jsou to skutečně špičkové kousky na úrovni.

Líbí se vám displeje?

Ano, už jsme to opět nakousli, displeje jsou skutečně parádní. Kombinace plochých panelů bez rušivých prvků a špičkově vyladěných OLED barev je prostě parádní sama o sobě. K tomu je tu u letošních modelů konečně vysoká obnovovací frekvence (120 Hz – ale bohužel není adaptivní) a Sony se opět podařilo o něco zmenšit rámečky, takže displej v těle telefonu skutečně vynikne – navíc vše krásně ladí s celkově přísně geometrickými tvary těla. Těžko se to popisuje, ale zážitek z displejů je skutečně v porovnání s konkurencí výjimečný.

Co podle nás nehraje příliš velkou roli, je rozlišení: Xperia 1 III má na úhlopříčce 6,5 palce rozlišení 3 840 × 1 644 pixelů, ale displej nepůsobí dramaticky ostřeji, než 6,1palcový panel typu 5 III s rozlišením 2 520 × 1 080 pixelů. Lépe vybavený model by měl tentokrát rozlišení používat šířeji než předchůdci, ale Sony o tom mlčí, detaily nejsou úplně jasné. V menu se však rozlišení displeje manuálně nastavit nedá.

Pro některé uživatele může být trochu odrazující poměr stran displejů 21:9. Faktem je, že třeba videa na YouTube v tomto formátu moc běžná nejsou, takže celou plochu displeje využijete při jejich sledování jen někdy, ale když to „sedne“, je to paráda. Podlouhlé displeje také mají výhodu při čtení textů, kdy není tolik třeba skrolovat, a i když se na stránce nachází spousta otravných reklam, které zaberou hodně místa, pořád se při čtení dobře orientujeme. Je to tedy o zvyku, netradiční poměr stran žádné zásadní nevýhody nemá.

V čem jsou lepší než předchůdci?

Letošní Xperie řady 1 a 5 jsou takovou postupnou evolucí. Takže tu najdeme silnější procesor Snapdragon 888, zmíněné vylepšené displeje, doladěný design, nebo třeba silnější baterii (kvůli tomu jsou letošní typy trochu tlustší než loňské, ale to vůbec nevadí). Vylepšením prošla také sestava fotoaparátů.

Jaké jsou foťáky?

Sony v případě fotoaparátů už nějakou dobu kritizujeme, že nedovede nabídnout taková „kouzla“ jako konkurence. Na druhou stranu je výhodou foťáků modelů Sony věrnost jejich podání: fotoaparáty si „nevymýšlejí“. To na jednu stranu znamená, že Sony třeba nedisponuje tak výkonným nočním režimem jako soupeři, ale snímky nepůsobí nepřirozeně. A navíc tu má uživatel velkou manuální kontrolu nad tím, co dělá. Tedy, když ví, co dělá.

Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III

Modely Xperia 1 III a 5 III v tomto trendu pokračují, ovšem fotoaparáty se podařilo vylepšit natolik, že snesou smělé srovnání se špičkou. Snad až na ten noční režim: ten tu stále chybí, ale v podstatě to znamená, že Sony jen nedovede zázračně „fotit ve tmě“, jako někteří konkurenti. Když je k dispozici alespoň trochu světla, umí automatika využít delší expozici a přece jen některá softwarová kouzla a výsledky jsou naopak velmi dobré. Ano, nečekejme fotky s prokreslenými tmavými kouty, jako to umí soupeři: ale opět, snímkům to dodává na přirozenosti a důvěryhodnosti, byť možná na první pohled nevypadají tak působivě. Navíc je tu opět silný manuální režim, takže když telefon postavíte na stativ, lze získat působivé snímky i v noci.

Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III

Letošní modely navíc přinášejí dramatickou změnu v sestavě čoček foťáku. Kromě širokoúhlé a hlavní optiky se snímači o rozlišení 12 megapixelů, je tu nově i zoomový objektiv se dvěma kroky. Nabízí tedy hned dvě úrovně přiblížení: hodnoty 2,4 a 4,4 jsou sice trochu netradiční, ale rozsah zoomu je velmi neobvyklý a praktický. 4,4násobné přiblížení je už docela výrazné, ono 2,9 je takový příjemný základ, když si chcete něco „přitáhnout“. Ano, konkurence umí i výraznější zoom a Sony opět vzhledem k rozlišení čipu 12 megapixelů ztrácí v následném digitálním přibližování, ale výsledky jsou v základu opět působivé.

Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III

Navíc se s Xperiemi 1 III a 5 III velmi dobře fotí: jednak proto, že se telefony dobře drží v ruce, za druhé i díky tomu, že je tu mechanické tlačítko spouště. Sony navíc sjednotilo své aplikace na focení, a tak je tu fotoaplikace Photo Pro, která má i „začátečnický“ plně automatický režim a pak pokročilejší režimy, které si berou inspiraci z fotoaparátů Sony Alpha. Základní aplikace Photo Pro obstará i běžné natáčení videa, na pokročilejší natáčení je tu pak samostatná aplikace Cinema Pro, která opět dává uživatelům velkou kontrolu nad tím, jak má záznam vypadat. Sony takto cílí na různé tvůrce obsahu.

Jaká je výdrž baterie?

V této oblasti dochází k poněkud paradoxní situaci: menší model s nižším rozlišením displeje má větší výdrž baterie: v obou případech totiž Sony vecpalo do těl těchto smartphonů akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, takže kompaktní kousek má tentokrát navrch. Celkově pak výdrž negativně ovlivňuje neadaptivní vysoká obnovovací frekvence displeje – Sony to asi ví, takže vysokou obnovovací frekvenci mají telefony po prvním startu vypnutou a uživatel si ji, pokud chce, musí zapnout. Výdrž je pak v případě modelu Xperia 1 III skutečně spíš jednodenní, u Xperie 5 III to není dramaticky lepší, ale perný den telefon přežije s trochu větší jistotou než větší sourozenec.

Ještě něco není ideální?

Jsou to jen drobnosti: na pravém boku je docela dost tlačítek, kromě vypínacího a těch pro hlasitost již zmíněná spoušť a také tlačítko Asistenta Google – to bohužel nelze přemapovat na jinou funkci. Lesklé tělo menšího z modelů se dost upatlává. Android od Sony je docela čistý, ale v telefonech je z výroby řada aplikací a her, které nejspíš uživatel nebude potřebovat.

Mám si ji pořídit?

Sony Xperia 1 III a 5 III jsou velmi netradiční špičkové smartphony. Jdou hodně svou cestou a Sony u nich letos udělalo jen několik malých rozdílů: tím hlavním je velikost a s ní spojená úhlopříčka displeje. Kromě toho je tu tedy u typu 5 III nižší rozlišení displeje, menší porce RAM (8 oproti 12 GB) a také menší základní porce uživatelské paměti (128 GB oproti 256). Xperia 1 III má navíc bezdrátové dobíjení a možnost sdílet Jinak jsou ale obě Xperie prakticky identické.

Za oba modely si nechá Sony pořádně zaplatit. Model Xperia 1 III stojí 33 990 korun, a to je i v porovnání s prémiovou konkurencí opravdu hodně. V tomto ohledu to má Sony těžké a je vlastně logické, že většina uživatelů zvolí třeba špičkový Samsung nebo model čínské konkurence. Na druhou stranu cena 25 990 korun u kompaktnějšího typu 5 III vypadá i v kontextu minimálních ústupků ve výbavě mnohem lákavěji.

A lépe obhajitelná je vlastně i v rámci konkurence: vždyť iPhone 13 Pro stojí nejméně 28 990 korun a moc dalších podobně kompaktních kousků na trhu není: snad jen Asus Zenfone 8 se svým 5,92palcovým displejem vymyká a je i výrazně levnější, vyjde na 16 990 korun. Do hry ale promlouvá třeba i Samsung se svými slevami: jeho Galaxy S21 vyjde už na 17 990 korun a byť není tak kompaktní jako Sony (úhlopříčka displeje 6,2 palce je jen o malinko větší, ale rozdíl dělá ten poměr stran), za dané peníze je samozřejmě lákavou volbou.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Drahá a svébytná špička, teď trochu víc než ostatní. Test Sony Xperia 1 V

Sony Xperia 1 V

Loni přidalo Sony svému špičkovému smartphonu Xperia 1 IV fotoaparát s jedinečným optickým zoomem....

Škola domácího nabíjení elektroauta. Zkusili jsme i levný wallbox z Lidlu

Lidl Ultimate Speed USWB

VIDEO Nejpohodlnější nabíjení elektromobilu zrealizujete doma, na chalupě nebo na pracovišti. Tedy tam,...

Malý a lehký smartphone, co dává smysl. Test Sony Xperie 10 V

Sony Xperia 10 V

I letošní levnější model Sony, typ Xperia 10 V, prošel podobně jako špičkový typ Xperia 1 spíš...

Sexy fešák se především převlékl. Test Samsungu Galaxy Z Flip 5

Samsung Galaxy Z Flip 5

VIDEO Nové véčko od Samsungu poznáte na první pohled. Stylový telefon se zalíbí především designem a...

Tak trochu jiná špička se super foťákem. Test Viva X90 Pro

Vivo X90 Pro

Vivo nás loni hodně namlsalo. Smartphone X80 Pro byl opravdu moc a moc povedený, až tak, že se...

Superlativy nešetří, střední třídě se vzdaluje. Test Xiaomi Note 12 Pro+

Redmi Note 12 Pro+

Maximálně vybavený model řady Redmi Note 12 od Xiaomi ukazuje, že se série pomalu, ale jistě...

  • Nejčtenější

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled především na modely Pro...

iPhone 15 Pro Max neobstál v testu odolnosti. Záda rychle prasknou

Ačkoliv se Apple při prezentaci nových iPhonů série Pro chlubil titanovým rámečkem s větší odolností, novinky se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Našli jsme nejlevnější smartphony s prémiovými funkcemi drahých modelů

Prémiové smartphony umí to, co levnější přístroje nezvládnou. Rozdíl je v několika funkcích, které jsou doposud...

Nestihli jste to? Tak si na vrcholný iPhone 15 počkáte, nebo dost přeplatíte

Ať už je důvodem nečekaně vysoký zájem, nedostatečné skladové zásoby či kombinace obojího, tak si zájemci o vrcholný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Do extra tenké skládačky se vešel i periskop. Proklepli jsme nové xiaomi

Ačkoliv na českém trhu modelů s tímto typem konstrukce moc není, ve světě je nabídka daleko pestřejší. Důkazem je třeba...

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

Véčkový průlom. Novinka by měla stát polovinu ceny Samsungu Galaxy Z Flip 5

Ceny mobilů s ohebným displejem budou výrazně klesat. Průlom v tomto směru přináší Tecno, které véčko s ohebným...

Novinku Samsungu si nasadíte na prst. Přijde zřejmě příští rok

Samsung už delší dobu pracuje na chytrém prstenu. Podle posledních informací by měl zajímavou novinku představit už...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...