Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Stále své, stále skvělé. Test Sony Xperia 1 III a 5 III

  1:08
Sony jde už řadu let na poli smartphonů svou cestou. Nepodléhá módním trendům, nezkouší inovovat jen proto, že by to mělo zkusit. Přesto jsou jeho špičkové smartphony vždy velmi povedenými modely a platí to i pro aktuální dvojici Xperia 1 III a 5 III. Jen to nejsou vzhledem k jejich specifikům přístroje pro tu nejširší mobilní veřejnost.

Sony Xperia 1 III a 5 III | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Většina zákazníků, kteří touží po nadupaném smartphonu, sáhne buď po aktuálním iPhonu nebo některém ze samsungů řady Galaxy S. Kdo hledá lepší poměr výkon/cena, ten se pak podívá po aktuálních top modelech čínských značek Xiaomi nebo Realme. Ostatní špičkové smartphony si pak zákazníky získávají obtížněji, to však neznamená, že by to nebyly lákavé kousky.

Je to i případ top modelů od Sony. Zdá se však, že jeho špičkové xperie mají přece jen alespoň věrnou skupinu zákazníků, když už ne kdovíjak početnou. Na rozdíl od LG to totiž Sony na poli smartphonů nevzdává a přichází s novými modely každý rok. Letos si tak mohou zákazníci pořídit už třetí generaci špičkové dvojice Xperia 1 a Xperia 5. V řeči Sony jsou to tradiční vlajkové lodě, v porovnání s konkurencí ale s roky naopak stoupá jejich výjimečnost. Právě tou dovede Sony zájemce oslovit – a také tím, že takto kompaktní top modely jen tak někde nenajdete.

Čím jsou výjimečné?

Už jsme to nakousli, špičkové modely Sony jsou mimo jiné i nečekaně kompaktní. Ano, „velká“ Xperia 1 III není drobeček, ale i tak je to na smartphone se 6,5palcovým displejem nečekaně do ruky dobře padnoucí kousek. To Xperia 5 III s displejem s úhlopříčkou 6,1 palce je pak vyloženě „prcek“, byť kdo vzpomíná na doby dnes již legendárních modelů Compact, může být mírně zklamán. Klíčem k kompaktní konstrukci telefonů je zvolený poměr stran displeje: Sony se už po několik let drží neobvyklého formátu 21:9 a mají ho samozřejmě i letošní kousky.

Telefony díky tomu mají netradiční míry: 165 x 71 x 8.2 mm a 157 x 68 x 8.2 mm. Na papíře se to nezdá, ale Xperia 5 III je oproti větší sestře v ruce o dost menší, je to nejspíš i díky oblému profilu rámu, zatímco typ 1 III má rám plochý (to zase o něco lépe vypadá).

Výjimečnosti však pokračují i v tom, že se Sony nenechá strhávat trendy. Chcete top model se sluchátkovým jackem? Dnes už skoro nikde jinde než právě u Sony nepochodíte. Telefon s displejem bez průstřelu či výřezu? Opět to snad nikdo jiný neumí a musíme říci, že ploché panely (tedy bez zahnutí na bocích) jen s minimálním zaoblením v rozích jsou úžasným balzámem pro oči. Čtečku otisků prstů Sony ponechává hezky v bočním vypínacím tlačítku, takže odpadá vztekání se s nekonzistentní čtečkou v displeji. Oběma telefonům nechybí slot na microSD karty – je hybridní a šuplíček na ně jde vytáhnout bez použití špendlíku. Přitom všem však rozhodně modely Xperia 1 III a 5 III nepůsobí jako smartphony ze staré školy, naopak jsou to skutečně špičkové kousky na úrovni.

Líbí se vám displeje?

Ano, už jsme to opět nakousli, displeje jsou skutečně parádní. Kombinace plochých panelů bez rušivých prvků a špičkově vyladěných OLED barev je prostě parádní sama o sobě. K tomu je tu u letošních modelů konečně vysoká obnovovací frekvence (120 Hz – ale bohužel není adaptivní) a Sony se opět podařilo o něco zmenšit rámečky, takže displej v těle telefonu skutečně vynikne – navíc vše krásně ladí s celkově přísně geometrickými tvary těla. Těžko se to popisuje, ale zážitek z displejů je skutečně v porovnání s konkurencí výjimečný.

Co podle nás nehraje příliš velkou roli, je rozlišení: Xperia 1 III má na úhlopříčce 6,5 palce rozlišení 3 840 × 1 644 pixelů, ale displej nepůsobí dramaticky ostřeji, než 6,1palcový panel typu 5 III s rozlišením 2 520 × 1 080 pixelů. Lépe vybavený model by měl tentokrát rozlišení používat šířeji než předchůdci, ale Sony o tom mlčí, detaily nejsou úplně jasné. V menu se však rozlišení displeje manuálně nastavit nedá.

Pro některé uživatele může být trochu odrazující poměr stran displejů 21:9. Faktem je, že třeba videa na YouTube v tomto formátu moc běžná nejsou, takže celou plochu displeje využijete při jejich sledování jen někdy, ale když to „sedne“, je to paráda. Podlouhlé displeje také mají výhodu při čtení textů, kdy není tolik třeba skrolovat, a i když se na stránce nachází spousta otravných reklam, které zaberou hodně místa, pořád se při čtení dobře orientujeme. Je to tedy o zvyku, netradiční poměr stran žádné zásadní nevýhody nemá.

V čem jsou lepší než předchůdci?

Letošní Xperie řady 1 a 5 jsou takovou postupnou evolucí. Takže tu najdeme silnější procesor Snapdragon 888, zmíněné vylepšené displeje, doladěný design, nebo třeba silnější baterii (kvůli tomu jsou letošní typy trochu tlustší než loňské, ale to vůbec nevadí). Vylepšením prošla také sestava fotoaparátů.

Jaké jsou foťáky?

Sony v případě fotoaparátů už nějakou dobu kritizujeme, že nedovede nabídnout taková „kouzla“ jako konkurence. Na druhou stranu je výhodou foťáků modelů Sony věrnost jejich podání: fotoaparáty si „nevymýšlejí“. To na jednu stranu znamená, že Sony třeba nedisponuje tak výkonným nočním režimem jako soupeři, ale snímky nepůsobí nepřirozeně. A navíc tu má uživatel velkou manuální kontrolu nad tím, co dělá. Tedy, když ví, co dělá.

Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III

Modely Xperia 1 III a 5 III v tomto trendu pokračují, ovšem fotoaparáty se podařilo vylepšit natolik, že snesou smělé srovnání se špičkou. Snad až na ten noční režim: ten tu stále chybí, ale v podstatě to znamená, že Sony jen nedovede zázračně „fotit ve tmě“, jako někteří konkurenti. Když je k dispozici alespoň trochu světla, umí automatika využít delší expozici a přece jen některá softwarová kouzla a výsledky jsou naopak velmi dobré. Ano, nečekejme fotky s prokreslenými tmavými kouty, jako to umí soupeři: ale opět, snímkům to dodává na přirozenosti a důvěryhodnosti, byť možná na první pohled nevypadají tak působivě. Navíc je tu opět silný manuální režim, takže když telefon postavíte na stativ, lze získat působivé snímky i v noci.

Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III

Letošní modely navíc přinášejí dramatickou změnu v sestavě čoček foťáku. Kromě širokoúhlé a hlavní optiky se snímači o rozlišení 12 megapixelů, je tu nově i zoomový objektiv se dvěma kroky. Nabízí tedy hned dvě úrovně přiblížení: hodnoty 2,4 a 4,4 jsou sice trochu netradiční, ale rozsah zoomu je velmi neobvyklý a praktický. 4,4násobné přiblížení je už docela výrazné, ono 2,9 je takový příjemný základ, když si chcete něco „přitáhnout“. Ano, konkurence umí i výraznější zoom a Sony opět vzhledem k rozlišení čipu 12 megapixelů ztrácí v následném digitálním přibližování, ale výsledky jsou v základu opět působivé.

Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III
Fotografie pořízená smartphony Sony Xperia 1 III a 5 III

Navíc se s Xperiemi 1 III a 5 III velmi dobře fotí: jednak proto, že se telefony dobře drží v ruce, za druhé i díky tomu, že je tu mechanické tlačítko spouště. Sony navíc sjednotilo své aplikace na focení, a tak je tu fotoaplikace Photo Pro, která má i „začátečnický“ plně automatický režim a pak pokročilejší režimy, které si berou inspiraci z fotoaparátů Sony Alpha. Základní aplikace Photo Pro obstará i běžné natáčení videa, na pokročilejší natáčení je tu pak samostatná aplikace Cinema Pro, která opět dává uživatelům velkou kontrolu nad tím, jak má záznam vypadat. Sony takto cílí na různé tvůrce obsahu.

Jaká je výdrž baterie?

V této oblasti dochází k poněkud paradoxní situaci: menší model s nižším rozlišením displeje má větší výdrž baterie: v obou případech totiž Sony vecpalo do těl těchto smartphonů akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, takže kompaktní kousek má tentokrát navrch. Celkově pak výdrž negativně ovlivňuje neadaptivní vysoká obnovovací frekvence displeje – Sony to asi ví, takže vysokou obnovovací frekvenci mají telefony po prvním startu vypnutou a uživatel si ji, pokud chce, musí zapnout. Výdrž je pak v případě modelu Xperia 1 III skutečně spíš jednodenní, u Xperie 5 III to není dramaticky lepší, ale perný den telefon přežije s trochu větší jistotou než větší sourozenec.

Ještě něco není ideální?

Jsou to jen drobnosti: na pravém boku je docela dost tlačítek, kromě vypínacího a těch pro hlasitost již zmíněná spoušť a také tlačítko Asistenta Google – to bohužel nelze přemapovat na jinou funkci. Lesklé tělo menšího z modelů se dost upatlává. Android od Sony je docela čistý, ale v telefonech je z výroby řada aplikací a her, které nejspíš uživatel nebude potřebovat.

Mám si ji pořídit?

Sony Xperia 1 III a 5 III jsou velmi netradiční špičkové smartphony. Jdou hodně svou cestou a Sony u nich letos udělalo jen několik malých rozdílů: tím hlavním je velikost a s ní spojená úhlopříčka displeje. Kromě toho je tu tedy u typu 5 III nižší rozlišení displeje, menší porce RAM (8 oproti 12 GB) a také menší základní porce uživatelské paměti (128 GB oproti 256). Xperia 1 III má navíc bezdrátové dobíjení a možnost sdílet Jinak jsou ale obě Xperie prakticky identické.

Za oba modely si nechá Sony pořádně zaplatit. Model Xperia 1 III stojí 33 990 korun, a to je i v porovnání s prémiovou konkurencí opravdu hodně. V tomto ohledu to má Sony těžké a je vlastně logické, že většina uživatelů zvolí třeba špičkový Samsung nebo model čínské konkurence. Na druhou stranu cena 25 990 korun u kompaktnějšího typu 5 III vypadá i v kontextu minimálních ústupků ve výbavě mnohem lákavěji.

A lépe obhajitelná je vlastně i v rámci konkurence: vždyť iPhone 13 Pro stojí nejméně 28 990 korun a moc dalších podobně kompaktních kousků na trhu není: snad jen Asus Zenfone 8 se svým 5,92palcovým displejem vymyká a je i výrazně levnější, vyjde na 16 990 korun. Do hry ale promlouvá třeba i Samsung se svými slevami: jeho Galaxy S21 vyjde už na 17 990 korun a byť není tak kompaktní jako Sony (úhlopříčka displeje 6,2 palce je jen o malinko větší, ale rozdíl dělá ten poměr stran), za dané peníze je samozřejmě lákavou volbou.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Chceš si zahrát Tetris? Tak si ho postav. Dětský test dětské stavebnice

Filip Orság testuje Boffin Magnetic

VIDEO Skvělým dárkem na poslední chvíli může být elektronická stavebnice, se kterou se děti jednak zabaví...

Optický zoom a super displej pod deset tisíc. Test Motoroly Edge 20

Motorola Edge 20

Ačkoliv se Motorola v posledních letech zaměřuje spíše na levnější modely, tak telefon Edge 20,...

Z prostředního ze tří bratrů vyrostl silák. Test Realme GT Neo 2

Realme GT Neo 2

Řada GT je aktuálně stále špičkou ledovce výrobce Realme. Zatímco na samotném vrcholu je stále...

Velký displej a cena do čtyř tisíc. Nokia G20 versus TCL 20 SE

Nokia G20 a TCL 20 SE

Kategorie cenově dostupných smartphonů je neuvěřitelně nabitá. V redakci se sešly dva kousky, které...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Test TWS sluchátek

Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v...

Přerostlý konkurent k Apple Watch. Testovali jsme Huawei Watch 3 Pro

Huawei Watch 3 Pro

Watch 3 Pro od Huaweie ukazují, jak mají vypadat funkcemi nabité chytré hodinky. Mimo to jsou také...

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Nejsou dokonalé, ale jsou perfektní. Test Google Pixel 6 a 6 Pro

Více než dva měsíce Googlu trvalo, než své Pixely 6 a 6 Pro pomocí softwarových aktualizací vyladil tak, že snad...

Vodafone dá 30 GB za 167 korun. Ale má to háček

Vodafone začíná nabízet speciální edici předplacených karet. Především předplacenka Datová karta 30 GB může být pro...

Vlastní mobil si na olympiádu neberte, mohli by se v něm šťourat

Nizozemští sportovci, kteří koncem ledna zamíří do čínského Pekingu na XXIV. zimní olympijské hry, musí doma zanechat...

Garmin představil sedmičkové Fenixy. S dotykovým displejem i svítilnou

Chytré hodinky Garmin mají pro svou cílovou skupinu téměř kultovní status. Po delším čekání přichází sedmá generace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Česku to raději nezkoušejte. Proč jdou v Androidu vypnout 2G sítě?

V nejnovější verzi operačního systému Android najdete možnost, jak až na nouzová volání zablokovat příjem 2G sítí....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Loňský top model Huaweie dorazil do Česka. Je vůbec důvod ho chtít?

Huawei oficiálně odhalil model P50 Pro už loni v srpnu, ovšem až s pětiměsíčním zpožděním se dostal na český trh. Ve...

Garmin představil sedmičkové Fenixy. S dotykovým displejem i svítilnou

Chytré hodinky Garmin mají pro svou cílovou skupinu téměř kultovní status. Po delším čekání přichází sedmá generace...

Huawei začne v Česku prodávat vrcholné modely včetně krásného véčka

Huawei láká na svých stránkách na svůj top model P50 Pro a úplně nové véčko P50 Pocket. Prodej začne koncem ledna a...

Supersmartphone bude mít skvělý displej i dosud nevídaný 200Mpix foťák

Jako jeden z mála výrobců má Motorola už oficiálně představený mobil nové generace s nejmodernějším procesorem, ovšem...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...