Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Špičkový smartphone hlavně pro ty, kteří značce fandí. Test OnePlus 9 Pro

  0:09
Letošní top model 9 Pro od značky OnePlus má ohromný potenciál. Nabídne špičkovou výbavu, spolupráci s legendární značkou fotoaparátů a čistý design, ovšem původní myšlenka dravce na trhu mezi top modely je dávno pryč. Zbývá zkrátka dobrý smartphone za vysokou cenu.
Smartphony OnePlus 9 a 9 Pro

Smartphony OnePlus 9 a 9 Pro | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Zatímco na české poměry se toho pro značku OnePlus změnilo od loňska více než dost (oficiální vstup na tuzemský trh), co se samotných smartphonů týče, je letošní generace v podstatě přesně tím, čím byla i loni. Máme tu opět dva nové telefony: „běžnou“ a „Pro“ verzi, přičemž jejich ceny odpovídají poměrně klasickému prémiovému segmentu. Změny se odehrávají hlavně po stránce hardwarové výbavy a fotoaparátu.

Dnes si prohlédneme špičku nabídky v podání modelu OnePlus 9 Pro. Ten si (společně se svým sourozencem) vysloužil poměrně velkou pozornost ještě před oznámením, když se provalilo, že výrobce spolupracuje na optimalizaci fotoaparátu s legendárním švédskou značkou Hasselblad. A je tomu skutečně tak, logo tohoto výrobce najdete na zádech telefonu. Ale stačí to spolu s hardwarovou evolucí k úspěchu? Na to se pokusíme odpovědět.

Bude se mi OnePlus 9 pro líbit?

Hned na úvod sekce o designu musíme upozornit, že výběr barevné varianty je v případě, že si rovnou telefon nehodláte obléknout do krytu, zásadnější než u spousty konkurentů. K dispozici jsou tři barvy: zelená, černá a stříbrná. A zatímco první dvě mají matnou úpravu, námi testovaná stříbrná je lesklá a upravená tak, že část zad můžete použít jako zrcátko.

My neskrývavě fandíme matným úpravám a cokoliv, co má tendence se ihned ušpinit od otisků prstů, za nás nevypadá až tak dobře. A to je případ stříbrné varianty modelu 9 Pro, která se tento styl alespoň snaží ozvláštnit „zamlženou“ úpravou horní poloviny zad. Výsledkem je i tak ohromný lapač otisků prstů, a pokud vám to nevyhovuje, určitě se poohlédněte spíše po dvou zbylých barevných provedeních.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro

Telefon je stejně jako loňský model 8T stále příjemně tenký, tvrzené sklo na obou stranách na bocích obepíná kovový rámeček. V balení najdete také silikonový kryt. Modul s fotoaparáty na zádech je větší a vystouplejší než loni, ovšem i tak je to oproti jiným konkurentům stále decentně pojat. OnePlus 9 Pro je také utěsněný proti vniknutí prachu a vody podle certifikace IP68.

Na boku tradičně nechybí speciální tlačítko pro přepínání telefonu do tichého režimu a z fyzických konektorů je zde jen USB-C. Pokud se o telefon staráte, je to nepopiratelně designově čistý kousek, který vzhledem k jeho ceně raději obalíme nějakým krytem. Zajímavý byl například kevlar evokující kryt v rámci novinářského balení.

Jak si vede displej OnePlusu 9 Pro?

Po stránce parametrů je displej novinky na samotné špičce a ani si moc nedovedeme představit, jak víc by jej OnePlus ještě mohl „nabušit“, vyjma opravdu revolučních schopností. Výčet parametrů obsahuje AMOLED panel s úhlopříčkou 6,7 palců, na kterém najdete QHD rozlišení (1 440 x 3 216 pixelů) a adaptivní 120Hz obnovovací frekvenci.

Nechybí čelní průstřel v levém horním rohu pro selfie fotoaparát. Boky displeje jsou zaoblené, což je další trochu stereotypní známka „prémiovosti“, byť mnoho uživatelů by raději dalo přednost plochému displeji.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro

Pod displejem se nachází optická čtečka otisků, která má poněkud nezvyklé umístění skoro až u jeho spodního okraje. Palec tak budete muset při každém odemykání telefonu vykrucovat o něco více, než je obvyklé. Není to nic, na co by si člověk nezvykl, jen nás zaráží, že to někomu přišlo jako dobrý nápad už ve fázi vývoje.

Displeji však až na nízko posazenou čtečku otisků není moc co vytýkat. Možná si můžeme rýpnout, že konkurence už sahá u prémiových modelů po aktuálně nejlepším tvrzeném skle Gorilla Glass Victus, zatímco u tohoto telefonu je obvyklejší Gorilla Glass 5. Nicméně smolný pád na zem může být fatální pro obě varianty.

Co výkon a výbava?

U OnePlusu 9 Pro není po stránce výkonu (stejně jako u všech ostatních top modelů značky) příliš co řešit. Vybaven je aktuálně nejvýkonnějším procesorem od Qualcommu, tedy Snapdragonem 888, společně s 8, nebo 12 GB operační paměti. Podpora 5G je samozřejmostí. Ve výkonnostním testu AnTuTu jsme naměřili 769 tisíc bodů, což je dost na to, aby patřil mezi nejvýkonnější smartphony na trhu.

K dispozici je dále buď 128, nebo 256 GB prostoru pro data. Jako obvykle chybí podpora paměťových karet. U první paměťové varianty možná po čase používání budete muset uživatelská data sem tam promazat, ta vyšší je podle nás stále víc než dostatečná i bez možnosti dodatečného rozšíření. Telefon má sloty na dvě SIM (z každé strany šuplíčku jedna). Konektorovou výbavu tvoří pouze výše zmíněné USB-C, v bezdrátové nechybí NFC, které můžete používat i pro mobilní platby (Google Pay).

OnePlus používá vlastní uživatelské prostředí Oxygen OS, v tomto případě ve verzi 11. To je postaveno na Androidu 11. Jde však v podstatě o čistý operační systém Googlu s jen drobnými úpravami a velkou mírou volnosti pro uživatelské přizpůsobení grafiky: například typ ikonek, typ animace pro odemykání telefonu a podobně. Právě proto jsou oneplusy po mnoho svých předchozích generací populární mezi smartphonovými geeky. Mají nejblíže k onomu čistému systémovému zážitku s drobnými vylepšeními a velkou mírou možnosti vlastního zásahu do podoby systému.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro

Nad rámec té nejzákladnější aplikační výbavy však u modelu 9 Pro najdete i několik drobností navíc. Je zde komunitní aplikace pro přístup na fórum, Netflix či YouTube Music. Jinak je telefon v podstatě čistým listem papíru a můžete si jej přizpůsobit zcela podle sebe. Vedle domácí plochy najdete asistenta od Googlu, kde se vám zobrazuje přehled denních zpráv, počasí a další.

Co výdrž baterie?

Po zkušenostech od předchozích modelů bychom nečekali nic jiného než opětovný důraz na bleskové nabíjení. Znovu tu máme rekordy trhající 65W rychlonabíjení, baterie telefonu disponuje 4 500mAh kapacitou, což je zcela přijatelná hodnota. A nechybí ani možnost telefon bezdrátově nabíjet, se speciální nabíječkou to jde s výkonem až 50 W.

Rychlé nabíjení si užijete s přibalenou nabíječkou a do plné kapacity telefon nabijete za úžasných 29 minut. OnePlus toho opět docílilo díky důmyslnému faktu, že telefon má dva zabudované akumulátory (každý s kapacitou 2 250mAh), které se nabíjí plnou rychlostí současně.

Smartphony OnePlus 9 a 9 Pro

Už za pět minut nabíjení se dostanete na 25 procent kapacity, za deset minut se blížíte k její polovině. Je opravdu osvobozující pocit nemuset na nabití telefonu čekat příliš dlouho, když třeba náhodou pospícháte a máte jen pár minut k dobru. I chvilka na nabíječce může představovat znatelný rozdíl.

Samotná výdrž telefonu je druhá věc a zkrátka se nedá popsat jinak než jako obvyklá, očekávatelná. Vybít se vám jej povede při poměrně standardní zátěži zhruba po jednom dni, což je něco, co píšeme pomalu u každého prémiového modelu, který neklade důraz na extrémní výdrž.

Jak OnePlus 9 Pro fotí?

A ke slovu se konečně dostává Hasselblad. To je ono velké eso v rukávu, na kterém OnePlus v podstatě postavil marketing dvojice nových modelů. Mnoho lidí se ptá, jak moc je reálně spolupráce těchto značek poznat a jestli to není opět jen spíše lákavá nálepka, stejně jako tomu bylo v mnoha jiných případech spolupráce mezi těmito dvěma odvětvími. A bohužel musíme konstatovat, že se fotografický zázrak spíše nekoná.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro

Širokoúhlý záběr

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro

Širokoúhlý záběr

Telefon má na zádech celkem čtyři fotoaparáty. Hlavní je 48Mpix senzor Sony IMX789 se světelností f/1,8 a optickou stabilizací. Paradoxně ještě větší jemnost nabídne 50Mpix širokoúhlý snímač od IMX766 se světelností f/2,2. Širokoúhlý snímač slouží i k zachycení makrosnímků, ostří už na vzdálenost čtyř centimetrů. Do třetice tu máme telefoto objektiv s trojnásobným optickým přiblížením a až třicetinásobným digitálním. Jeho rozlišení je 8 Mpix a světelnost f/2,4. Čtvrtým do party je dvoumegapixelový monochromatický fotoaparát.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro

Standardní záběr

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro

Standardní záběr

Hasselblad specialitou je jednak barevná kalibrace fotek a softwarový „Hasselblad profesionální režim“, který nabídne vedle manuálního ovládání nejrůznějších hodnot jako je ISO, čas závěrky, vyvážení bílé a další také možnost zachycovat snímky v režimu 12bit RAW s více daty o barvách. Po stránce videa máte možnost natáčet v 8K rozlišení při 30 snímcích za sekundu, nebo ve 4K a až 120 snímcích za sekundu. Nechybí ani specializovaný noční režim pro video Nightscape 2.0.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro

Optické přiblížení

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro

Optické přiblížení

Na fotografické schopnosti telefonu můžeme nahlížet ze dvou úhlů pohledu. Pokud jej máme hodnotit čistě v kontextu konkurence a možností, které smartphonový trh má, pak si OnePlus 9 Pro nevede vůbec špatně. Snímky pořízené telefonem mají konzistentní kvalitu napříč všemi třemi senzory, přičemž zde najdete opravdu výborný širokoúhlý fotoaparát, který je zatím u spousty jiných modelů spíše jen sekundární funkcí. Zde se s ním ovšem dá opravdu vyhrát a je radost s ním fotit: snímky jsou ostré, dobře zvládají opravovat optická zkreslení při takto širokém záběru.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 9 Pro

Hlavní fotoaparát podává velice důstojné výsledky, a to i při použití nočního režimu, kde se předchozí generace příliš nevyznamenala. Naopak spíše slabší je opticky přiblížený snímač, který navíc vůbec nepodporuje použití nočního režimu. Za dobrého světla se nemusíte bát obraz přibližovat, v noci na to ovšem zapomeňte.

Druhý úhel pohledu je, že se na model díváme jako na „Hasselblad mobil“. Žádná fotografická revoluce se bohužel neděje, slavná značka pomohla OnePlusu fotoaparát spíše vyladit a přidala vlastní designové prvky jako typické oranžové tlačítko a funkce po stránce softwaru. V jádru je to však stále poměrně klasický „smartphonový foťák“, který má svoje limity.

Mám si OnePlus 9 Pro pořídit?

Původně se značce OnePlus říkalo „zabiják top modelů“, protože dovedla nabídnout lepší výbavu za méně peněz. To už však po několik generací neplatí: oneplusy jsou naopak poměrně typickými prémiovými telefony, čemuž odpovídá i cena modelu 9 Pro: 24 299 korun za 8/128GB variantu.

OnePlus 9 Pro dělá hromadu věcí správně. Má skvělý displej, výborný hardware, úžasně rychlé nabíjení a jeho fotoaparát obstojí ve srovnání s většinou konkurentů. Příznivci ocení skvělé uživatelské prostředí OxygenOS. Pokud jste jedním z nich a aktuálně vlastníte nějaký model z předchozích generací, pak budete z modelu 9 Pro nadšeni.

V aktuálním přetlaku na trhu nejenom prémiových modelů, ale i těch z vyšší střední třídy, však existuje daleko více možností, jak mít „více výbavy za méně peněz“. A nemusíme chodit ani ke konkurenci. Třeba takový OnePlus Nord stojí méně než polovinu ceny modelu 9 Pro a přitom u něj dostanete prakticky stejnou porci uživatelského komfortu i řadu prémiových specifikací.

OnePlus 9 Pro je pro běžného zákazníka mimo stálou základnu příznivců této čínské značky patrně jen dalším poměrně drahým smartphonem. Sice v některých ohledech (nabíjení, širokoúhlý fotoaparát) trumfuje i zavedenější konkurenty jako Apple nebo Samsung, jinak je investice 24 tisíc korun do smartphonu něco, co si musí každý pořádně promyslet. 

Pokud rozhodnutí padne právě na OnePlus 9 Pro, tak věříme, že toho nebudete litovat a značku si dost možná zamilujete. Skvělé telefony se však dnes dají sehnat i za výrazně nižší částku, stačí se podívat třeba po Samsungu S20 FE nebo Xiaomi Mi 10T Pro. Rozhodnutí je na každém z vás.

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Drahá a svébytná špička, teď trochu víc než ostatní. Test Sony Xperia 1 V

Sony Xperia 1 V

Loni přidalo Sony svému špičkovému smartphonu Xperia 1 IV fotoaparát s jedinečným optickým zoomem....

Škola domácího nabíjení elektroauta. Zkusili jsme i levný wallbox z Lidlu

Lidl Ultimate Speed USWB

VIDEO Nejpohodlnější nabíjení elektromobilu zrealizujete doma, na chalupě nebo na pracovišti. Tedy tam,...

Malý a lehký smartphone, co dává smysl. Test Sony Xperie 10 V

Sony Xperia 10 V

I letošní levnější model Sony, typ Xperia 10 V, prošel podobně jako špičkový typ Xperia 1 spíš...

Drží se toho, co funguje. Test Samsungů Galaxy S23 a S23+

Samsung Galaxy S23 a Galaxy S23+

Přesně podle očekávání dostáváme i letos vedle krále nabídky Samsungu v podobě modelu Galaxy S23...

Větší posun v praxi než na papíře. Test Samsungu Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra

Letošní špičkové samsungy se od těch loňských na první pohled moc neliší, i podrobnější zkoumání...

  • Nejčtenější

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled především na modely Pro...

iPhone 15 Pro Max neobstál v testu odolnosti. Záda rychle prasknou

Ačkoliv se Apple při prezentaci nových iPhonů série Pro chlubil titanovým rámečkem s větší odolností, novinky se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Našli jsme nejlevnější smartphony s prémiovými funkcemi drahých modelů

Prémiové smartphony umí to, co levnější přístroje nezvládnou. Rozdíl je v několika funkcích, které jsou doposud...

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Véčkový průlom. Novinka by měla stát polovinu ceny Samsungu Galaxy Z Flip 5

Ceny mobilů s ohebným displejem budou výrazně klesat. Průlom v tomto směru přináší Tecno, které véčko s ohebným...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Novinky vivo jsou potěšením pro mobilní fotografy. Nyní jsou za akční ceny

Advertorial Fotoaparáty jsou silnou stránkou modelů vivo V29 a vivo V29 Lite. Mají optickou stabilizaci a první model pak i...

Novinku Samsungu si nasadíte na prst. Přijde zřejmě příští rok

Samsung už delší dobu pracuje na chytrém prstenu. Podle posledních informací by měl zajímavou novinku představit už...

Leica je ještě dostupnější. Xiaomi pořádně vylepšilo foťáky řady T

Značka Xiaomi odhalila dvojici nových smartphonů 13T a 13T Pro, které se opět řadí těsně pod špičku nabídky výrobce....

Do extra tenké skládačky se vešel i periskop. Proklepli jsme nové xiaomi

Ačkoliv na českém trhu modelů s tímto typem konstrukce moc není, ve světě je nabídka daleko pestřejší. Důkazem je třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...